کارشناس فنی خودرو

کارشناس فنی خودرو

با توجه به شرایط موجود در کشور امروزه آمار ها نشان دهنده خرید و فروش خودروهای دست دوم و کارکرده هستند تا خودرو های صفر. به همین دلیل هم برای کارشناسی کردن خودرو باید حتما از کارشناس فنی خودرو کمک بگیرید تا خودرویی که مورد نظر شماست مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت داشتن ایراد ، مشکلات آن شناسایی شود .

بسار زیاد پیش آمده که افراد بعد از گذشت مدت زمانی از خرید خودروی دست دوم مورد نظرشان پیش خودرو را بررسی می کنند و سپس بعد از بررسی خودرو متوجه می شوند که خودرو ایراداتی داشته و از نظر فنی اصلا سالم نیست .در حالی که خودرو را به قیمت بالا و به قیمت یک خودروی سالم و بدون ایراد فنی خریداری کرده اند.

اما به دلیل آن که  قبل از خرید آن را به یک کارشناس نشان نداده و به حرف خریدار اطمینان کرده و فقط یک بررسی سطحی از خودرو به عمل آورده ، بعد از مدت کمی ایرادات خودرو را متوجه شده که دیگر جای جبران وجود ندارد. پس نتیجه میگیریم که قبل از خرید خودرو حتما از کارشناسانی که در زمینه کارشناسی فنی خودرو فعالیت می کنند کمک بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی و قیمت واقعی خودرو را به شما بگویند.

کارشناسی فنی خودرو در کنار تشخیص رنگ بدنه ، مهم ترین بخش های کارشناسی خودرو میباشد که در ادامه بخش های مختلف کارشناسی خودرو را نیز بررسی میکنیم تا با دیگر اجزای کارشناسی خودرو نیز آشنا شویم.

انواع کارشناسی فنی خودرو

انواع کارشناسی فنی خودرو

کارشناسی فنی خودرو در کل به دو قسمت اصلی تقسیم بندی می شود :

• رنگ و بدنه

• تست آپشن ها

کارشناسی فنی خودرو چگونه است ؟

کارشناسی فنی خودرو چگونه است ؟

خودروی مورد نظر از لحاظ بخش ها و قسمت های مختلف برای مشخص کردن ایرادات ، تعیین قیمت و سلامت خودرو انجام می شود. قسمت هایی که مورد بررسی قرار می گیرند شامل : کیلومتر خودرو ، موتور ، بدنه خودرو ، گیربکس و …

برخی از خریداران با دیدن خودروی مورد نظر چون مهارت لازم را برای تعیین قیمت و ایراد خودرو را ندارند فروشنده یا دلال هر قیمتی که بگوید پرداخت می کنند ، غافل از اینکه خودرو با تعمیرات جزئی بدون ایراد به نظر می رسد اما اگر آن را یک کارشناس مورد بررسی قرار دهد به راحتی می تواند ایرادات آن را بگوید و تعیین قیمت درست انجام دهد.

کارشناسی فنی خودرو شامل چه مواردی می‌شود؟

کارشناسی فنی خودرو شامل چه مواردی می‌شود؟

• بررسی قطعات تعویضی

معمولا، در تصادفات سنگین گلگیر و کاپوت ماشین بیشترین صدمه را می‌بینند. از این رو، برای تشخیص این موضوع چند راهکار وجود دارد. برای تشخیص تعویض کاپوت می‌توان لامپ‌های ماشین را بررسی کرد. همچنین، برای تشخیص تعویض گلگیر نیز می‌توان به جوش خوردگی‌های آن نگاه کرد.

ستون‌ها و رکاب‌ها نیز می‌توانند جزو قطعات تعویضی خودرو باشند. برای تشخیص این موضوع می‌توان توسط مکانیک تست‌های مخصوصی انجام داد. بررسی ورق کف، شاسی و سپر نیز از دیگر مواردی است که باید مورد کارشناسی فنی قرار گیرد. فراموش نکنید که بررسی قطعات استوکس ماشین نیز در هنگام خرید بسیار مهم هستند. قطعات استوکس شامل قطعاتی هستند که فابریک و اصل هستند، اما متعلق به این خودرو نیستند. به عبارت ساده‌تر یعنی تعویض شده‌اند.

• بررسی ستون‌ها و سقف خودرو

این بخش‌ها نیز هنگام تصادف با آسیب‌های شدیدی مواجه می‌شوند که هنگام خرید خودرو باید به آن‌ها توجه کرد. برای تشخیص تصادفی بودن ستون‌ها و سقف کافیست علائم ظاهری و سطح آن را بررسی کرد حتی، فرورفتگی‌های جزئی نیز می‌توانند بیانگر یک تصادف شدید باشند. از آنجایی که برطرف کردن فرورفتگی‌ها کار سختی است، صافکارها نمی‌توانند آن را مانند دستگاه‌های کارخانه‌ای صیقل دهند.

• بررسی فرمان، سیستم‌های صوتی و کیسه هوا

فرمان یکی از بخش‌های مهم خودرو است. در واقع بدون فرمان هرگز نمی‌توان یک خودرو را هدایت کرد. حال، اگر این فرمان دارای خلاصی باشد کار برای هدایت ماشین دشوار است. برای بررسی این موضوع می‌توان در یک مسیر صاف بدون لمس فرمان خودرو را برای چند متر به جلو برد. اگر خودرو به طرفیت مایل نشد، یعنی فرمان‌ سالم است. برای بررسی سیستم صوتی ماشین نیز می‌توان به دکمه‌ها و عملکرد آن دقت کرد. بررسی ایربگ‌ها نیز از مهمترین بخش‌های کارشناسی فنی خودرو می‌باشد. در این بخش نیز باید درزهای کیسه هوا به خوبی چفت باشند و هیچگونه برآمدگی بر روی سطح آن دیده نشود.

• بررسی گیربکس و موتور خودرو

یکی از مهم ترین موارد در کارشناسی فنی خودرو در واقع چکاپ کامل گیربکس و موتور می‌باشد. برای چکاپ خودرو باید به 6 مسئله توجه کنیم. اولین مسئله توجه به دنده‌هایی است که کار نمی‌کنند. برای این کار باید دنده را جا زد و با فشردن کلاج حرکت چرخ دنده‌ها را بررسی کرد. نشت روغن نیز دومین مسئله در عیب یابی گیربکس است. روغن گیربکس یک روغن قرمز رنگ است که به راحتی قابل تشخیص می‌باشد.

فاکتور بعدی بررسی کلاج است. اگر کلاج نتواند دیسک کلاج را از فلایول رها کند، به این معنی است که کلاج شما مشکل داشته و مطمئنا گیربکس را نیز دچار خرابی کرده است. فاکتور بعدی ایجاد سر و صدا خودرو در هنگام خلاص بودن است. در صورت صدا دادن خودرو در هنگام خلاصی باید سریعا به یک کارشناس خودرو مراجعه کرده تا مشکل گیربکس را بررسی کند. بروز صداهای غیر طبیعی از موتور نیز بیانگر وجود مشکلاتی در گیربکس است. بوی سوختگی نیز شایع‌ترین مشکل گیربکس است. در صورت بر طرف نکردن این موضوع، گیربکس ممکن است برای همیشه از کار بیافتد.

• بررسی عملکرد درب‌های خودرو

حتی در صورت مشکل نداشتن ستون‌ها باز هم به بررسی درب خودرو بپردازید. درب‌ها هنگام باز و بسته شدن نباید هیچگونه‌ صدایی از خود تولید کنند. همچنین، در صورت سفت بودن درب‌ها باید آن را توسط کارشناس بررسی کرد. از آنجایی که میزان باز و بسته شدن درب‌ها در خودرو بسیار زیاد است، امکان آسیب دیدگی در آن‌ها بیش از سایر قطعات است. بنابراین، حتما، واشرهای آب بندی و زبانه‌های قفل را موشکافانه بررسی کرده و عیب‌های احتمالی را پیدا کنید.

• بررسی نور و چراغ‌ها

در کارشناسی فنی خودرو حتما چراغ‌ها و سیستم نوردهی ماشین را تست کنید. بررسی چراغ‌های پشت آمپر، جلویی و چراغ‌های راهنما از مهمترین فاکتورها در تست کردن خودرو می‌باشد. تا جای ممکن حتما نور چراغ‌ها را در تاریکی شب مورد بررسی قرار دهید تا میزان نوررسانی آن‌ها را مشاهده کنید. بررسی فلاشر ماشین، دکمه‌های فرمان و غیره نیز نباید از قلم بیافتد. حتما، دسته راهنمای خودرو و چراغ‌های چشکمک‌زن آن را نیز مشاهده کنید تا فلاشرهای آن درست کار کنند.

• بررسی ترمز دستی

بهتر است برای به چالش کشیدن ترمز دستی آن را در سراشیبی تند تست کنید. اگر خودور حتی برای چند سانتی متر به جلو رفت، باید بدانید که ترمز دستی مشکل دارد. اهرم آن را نیز بررسی کنید تا خیلی سفت نباشد. معمولا، رانندگان عادت دارند که ترمزهای دستی را تا حد ممکن به بالا بکشند که این امر در دراز مدت آن را دچار مشکل می‌کند. به صدای ترمز دستی نیز توجه کنید. معمولا ترمز دستی‌ها هنگام بالا کشیدن باید صدای خاصی از خود تولید کنند که این امر نشان دهنده سلامت آن است.

• بررسی ایستاده ظاهری محفظه موتور

برای این کار لازم است کاپوت را بالا زده و داخل محفظه موتور را مورد بررسی قرار داد. در صورتی که گرد و غبار و کثیفی موتور اجازه مشاهده دقیق را به شما نداد، باید ماشین را به کارواش برده و محل مورد نظر را پاکسازی کرد. این امر امکان مشاهده جزء به جزء قطعات موتور را میسر می‌کند. در محفظه موتور تمام تسمه‌ها، بست‌ها، رادیاتور، دسته موتورها، لوله‌های رابط و غیره را بررسی کنید تا دارای پوسیدگی نباشند.

سالم بودن باتری خودرو نیز از دیگر فاکتورهای مهم در بررسی محفظه موتور و متعلقات آن می‌ّباشد. برای این کار تمام بست‌ها و اتصالات را بررسی کرده و در صورت اتمی بودن باتری، نشان دهنده آن باید کاملا به رنگ سبز جلوه دهد. در صورت اسیدی بودن باتری نیز کفی است از وجود آب اسید اطمینان حاصل کنید.

آیا کارشناسی فنی خودرو مهم است ؟

آیا کارشناسی فنی خودرو مهم است ؟

در روزهایی که بازار خرید و فروش خودروی دست دوم بسیار بهتراز خودروی صفر است بررسی قسمت های فنی خودرو نیز به اندازه بررسی بدنه خودرو مهم می باشد ، کلاهبرداران همیشه در کمین افرادی هستند که یا تجربه کافی در مورد خودرو ندارند و یا نسبت به بررسی تخصصی فنی خودرو توسط کارشناسان اهمیتی نمی دهند و متحمل هزینه های هنگفتی می شوند که مواردی چون تعویض بودن غیر قانونی موتور و یا مشکلات عمده  دیگری در موتور مانند  بلوکه سیلندر ، سر سیلندر ، شاتون ، میل لنگ که اجزای اصلی موتور هستند ، سیستم انتقال قدرت  ، کلاچ و غیره … می باشد.

شما می توانید به کمک یک کارشناس فنی خودرو باتجربه و ماهر تنها ظرف چند دقیقه تمام ایرادات احتمالی یک خودروی دست دوم را پیدا کنید. در برخی از مواقع دستکاری‌هایی که بر روی قطعات خودرو انجام می‌شود به قدری حرفه‌ای است که تنها با ابزارهای پیشرفته می‌توان آن را تشخیص داد.

یکی از مهمترین دلایل در استفاده از کارشناس فنی ماشین تشخیص میزان کارکرد موتور و همچنین سلامت گیربکس است. این دو قطعه جزو اصلی‌ترین قطعات یک خودرو هستند و معمولا استهلاک ماشین از این دو قطعه ناشی می‌شود. بنابراین، خودرویی که توسط یک راننده ناشی هدایت شده باشد، مطمئنا از استهلاک بالایی برخوردار بوده و همین امر لزوم بررسی فنی این دو قطعه را ضروری می‌کند.

تفاوت کارشناسی و معاینه فنی خودرو

تفاوت کارشناسی و معاینه فنی خودرو

کارشناسی خودرو یک امر کاملا اختیاری از طرف صاحب و دارنده ماشین است و تمام خودرو اعم از داخلی و بدنه مورد بررسی قرار می گیرد ، کارشناس یک قیمت با توجه به سلامت خودرو به شما ارائه می دهند.

اما کارشناسی فنی خودرو به این صورت نیست و هدف مورد بررسی قرار دادن استاندارد جهانی خودروی سالم می باشد. این معاینه امری کاملا ضروری برای تمام صاحبان خودرو می باشد که برای خودروهای صفر کیلومتر 5 ساله است.

کدام قسمت های خودرو مورد کارشناسی قرار می گیرند؟

کدام قسمت های خودرو مورد کارشناسی قرار می گیرند؟

• موتور خودرو

یکی از مهم ترین و اصلی ترین قسمت هایی که مورد بررسی قرار می گیرد موتور خودرو است و سالم بودن آن بسیار مهم است. اگر موتور کم صدا و ظاهراً تمیز و سالم باشد شما نباید اطمینان کنید که سالم است بلکه باید به طور کامل کارشناس آن را بررسی کند. اگر موتور خودرو سالم نباشد می تواند هزینه های زیادی روی دست خریدار بگذارد.

• گیربکس

گیربکس در خودرو به دو صورت اتومات و دنده ای وجود دارند ، با توجه به اینکه عملکرد گیربکس اتومات در خودروها کاملا متفاوت از یکدیگر است تشخیص خرابی آن را فقط یک کارشناس می تواند به شما بگوید. باید این موضوع را جدی بگیرید چون هزینه ی تعمیر گیربکس اتومات زیاد است.

• بررسی کامپیوتر خودرو

بررسی کامپیوتر خودرو یا همان ( ECU ) از طریق یک دستگاه به نام دیاگ انجام می گیرد.

جمع بندی

جمع بندی

کارشناسی خودرو از مهم ترین قسمت های خرید خودرو می باشد . یکی از مهم ترین دلایلی که در خرید خودرو حتما باید به کارشناس خبره مراجعه بفرمایید و از ایشان مشورت بگیرید این است که از خسارت های زیان بار که ممکن است مالی یا جانی باشد جلوگیری فرمایید .
کارشناسان ماهر و مجرب در زمان کارشناسی خودرو در محل در بیش از ۲۰۰ نقطه خودرو را در حضور خود شما مورد بررسی قرار می دهند .
احتمال خرابی خودروی دست دوم ، در هر نقطه بسیار بیش ‌تر از خودرو صفر می باشد . بنابراین باید از کارشناسی فنی خودرو در این زمینه استفاده کنید تا با خیال راحت آن را خریداری نمائید .
استفاده از نیروهای دوره دیده و متخصص این کار به علاوه ی استفاده از دستگاه های دقیق ضریب خطا را به صفر می رساند . ما همیشه به خریداران خودرو تاکید کرده ایم که هر خودروی کارکرده و دست دومی ممکن است هزینه ی اولیه ی سرویس برایش داشته باشد .
در مجموعه آرین تست ، شما می توانید با خیال راحت ازخدمات فوق العاده آموزشی و یادگیری انواع کارشناسی خودرو بهره مند شوید و با خیال راحت خودرو مورد نظر خود را خریداری نمائید و استفاده کنید . 

سوالات متداول

چرا کارشناسی گیربکس خودرو مهم می باشد ؟

گیربکس در واقع منتقل کننده نیروی موتور به خودرو می باشد . یعنی نیروی موتور با استفاده از سیستم گیربکس و کلاچ ، پس از طی کردن یک زنجیره از قطعات مکانیکی دیگر ، به چرخ ها شده و باعث به حرکت در آمدن خودرو می شود .

عدم عملکرد صحیح این قسمت نیز موجب بسیاری از ایرادات در خودرو اعم از صداهای عجیب از کار کردن خودرو ، منتقل نشدن نیروی درست به چرخ ها ، بالا رفتن مصرف سوخت و دیگر ایرادات مهم در خودرو شود .

کارشناس فنی خودرو چه کسی است ؟

در کارشناسی خودرو شما باید بدانید کارشناس چه کاری را روی خودرو می خواهد انجام می دهد . کارشناس خودرو فردی است که که دارای تخصص لازمی در این زمینه می باشد که بتواند خودروی مورد نظر مشتری را از لحاظ فنی و ظاهری مورد بررسی قرار دهد .

کارشناس خودرو دوره های مختلفی را از خودرو گذرانده است و در زمینه مشخصات ظاهری و شاسی و فنی خودرو دارای علم و تخصص بسیار زیادی است که از آن استفاده می کند .

هزینه تست کارشناسی فنی خودرو چقدر است ؟

هزینه تست فنی خودرو بستگی به میزان عیب‌ها و همچنین مدل خودرو دارد و هر چه مدل ماشین جدیدتر باشد، مدت زمان عیب یابی آن نیز توسط دستگاه دیاگ بیشتر می‌شود. متاسفانه، به دلیل نوسانات مداوم در صنعت خودروسازی بسیاری از مکانیکی‌ها نیز تحت تاثیر قرار گرفته و مجبورند برای جلوگیری از ضررهای ناشی از تورم، تعرفه خدمات خود را افزایش دهند. توصیه می‌شود حتما به مکانیکی‌های مراجعه کنید که از سابقه طولانی مدتی برخوردار باشند؛ برخی از مکانیکی‌ها با انجام نادرست تست فنی خودرو نه تنها عیب‌ها را پیدا نمی‌کنند، بلکه خسارت‌هایی نیز به سیستم‌های خودرو وارد می‌کنند.

دیاگ زدن فقط نمایش داده‌ها نیست، بلکه تحلیل‌های آن‌ است که توسط یک مکانیک باتجربه انجام می‌شود. عیب‌های پیدا شده باید از طریق یک سری روش‌های تجربی صورت پذیرد تا از این بابت مشکلی سلامت خودرو را تهدید نکند.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان