انواع دستگاه تشخیص رنگ خودرو

انواع دستگاه تشخیص رنگ خودرو

دستگاه تشخیص رنگ خودرو مطمئن‌ترین راه برای تشخیص رنگ اتومبیل‌هایی است که تصادفات آن ها را ناچار به رنگ کردن مجدد بدنه نموده است. توجه به رنگ بدنه فقط ازنظر زیبایی ملاک نیست. بلکه به دلیل اینکه نشانی بر تصادفی بودن یا نبودن خودرو نیز بوده، باید با دقت مضاعف بررسی گردد.

البته نباید فراموش کرد، امروزه فناوری‌های مختلف رنگ زدن مجدد بدنه خودروها را با دقت امکان‌پذیر ساخته‌اند. به همین دلیل استفاده از دستگاه تشخیص رنگ خودرو را به‌منظور یک ارزیابی اصولی ضروری می‌سازد. به‌صرفه و متفاوت بودن قیمت دستگاه تشخیص رنگ خودرو سبب شده، تمامی کارشناسان بتوانند، یک نمونه از این دستگاه‌ها را متناسب با نیازشان خریداری نمایند. بدین ترتیب ازاین‌پس حرفه‌ ای‌تر مراحل کارشناسی خود را به اجرا گذارند.

شناخت انواع دستگاه تشخیص رنگ خودرو

شناخت انواع دستگاه تشخیص رنگ خودرو

از سه نوع دستگاه می توان برای تشخیص رنگ خودرو استفاده کرد. اگرچه هرکدام در ظاهر و نحوه عملکرد باهم متمایز هستند، اما درنتیجه یک فرآیند کاری را از خود به نمایش می‌گذارند. رنگ بدنه خودرو باظرافت کامل در فرآیند رنگ آمیزی بر روی اتومبیل‌ها پاشیده می‌شود. در صورت تصادف بخشی از این رنگ ازدست‌رفته که رنگ‌آمیزی مجدد آن به‌مانند رنگ فابریک کارخانه امکان‌پذیر نیست. تشخیص این تمایز فقط از عهده کارشناسان خبره و به کمک انواع دستگاه تشخیص رنگ خودرو میسر است.

ضخامت سنج میکرونی (دیجیتالی)

ضخامت سنج رنگ خودرو یکی از بهترین ابزارهای اندازه گیری لایه های مختلف رنگ است.ضخامت سنج ها بر روی بدنه خودرو ثابت‌شده و ضخامت لایه های رنگ را اندازه می گیرند.بدین ترتیب توانایی مقایسه ضخامت رنگ بخش‌های مختلف را بارنگ فابریک کارخانه‌دارند. این تمایز را با اعداد خود به اطلاع کارشناسان می‌رسانند. توانایی اندازه گیری بالای دستگاه تشخیص رنگ خودرو سبب شده که بیشترین کاربرد را داشته باشد.از ویژگی های خوب این نوع دستگاه ها می توان به دقت بالای اندازه گیری و سرعت پردازش بالا اشاره کرد.

  آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

مغناطیسی (قلم آهنربایی)

یکی دیگر از انواع مختلف دستگاه تشخیص رنگ خودرو قلم‌ تست های آهنربایی هستند.این دستگاه‌ها نیز برای تشخیص رنگ و بتونه کاربرد دارند. البته مورد تأیید بودن نتیجه استفاده از این دستگاه به میزان دانش و علم کارشناس نیز بازمی‌گردد. بخش‌های مشکوک به رنگ‌ و بتونه شدگی را به مدد فنر موجود در سر این دستگاه که دارای نیروی مغناطیسی است، مورد ارزیابی قرار می‌دهند.قلم تست آهنربایی دقت خیلی بالایی ندارد و بیشتر برای مواردی که رنگ شدگی ضخیم باشد و یا قسمت هایی که برش خورده و سپس بتونه شده اند،کاربرد دارد.مواردی مثل آبرنگ،تنها با دستگاه ضخامت سنج دیجیتالی مقدور است که دقت بالایی دارند.

طیف سنج رنگ 

دستگاه رنگ سنج جهت بررسی و آنالیز دقیق طیف رنگ و مختصات طیف های رنگ جهت یکسان درآمدن رنگ نمونه استاندارد با رنگ نمونه تولید شده استفاده میشود.در این دستگاه پارامترهای   L* A* B* برای نمونه استاندارد و نمونه تولید شده اندازه گیری شده و در نهایت اختلاف این دو نمونه با پارامتر EΔ مشخص میشود.در این دستگاه ها سه مشخصه با حرف های مختصر شده L.A.B نمایش داده می شوند که حرف L به معنای روشنایی رنگ از سیاه کامل تا سفید کامل است.حرف B بین آبی و زرد و حرف A بین سبز و قرمز متغیر است.

اگر شما هم به فعالیت در زمینه کارشناسی خودرو به صورت تخصصی علاقمند هستید می‌توانید در دوره آموزش کارشناسی خودرو آرین تست شرکت کنید.

مزیت استفاده از دستگاه تشخیص رنگ خودرو

مزیت استفاده از دستگاه تشخیص رنگ خودرو

اگرچه کارشناسان و صافکاران حرفه‌ای می‌توانند، به‌صورت چشمی یا با لمس بدنه از رنگ‌شدگی یا نشدگی خودرو مطلع شوند. ولی این دستگاه‌ها می‌توانند با اعداد و ارقام خود یک کارشناسی قابل‌ ارائه در مجامع قضایی را عرضه کنند. به دلیل مناسب بودن قیمت دستگاه تشخیص رنگ خودرو و وجود رنج‌های قیمتی متمایز که امکان خرید را فراهم آورده‌اند، امروزه تمامی کارشناسان، خود را به این دستگاه‌ ها مجهز نموده‌اند. در ادامه بیشتر باب مزایای استفاده از این دستگاه‌ها سخن می‌گوییم.

 • سرعت بخشیدن به فرآیند کارشناسی
 • دقت عمل بالا و اندازه‌گیری‌هایی در حد میکرون
 • امکان استفاده برای تمامی خودروها با جنس بدنه متمایز آهنی، آلومینیومی و آلیاژی
 • صفحه‌نمایش واضح و قابل‌رؤیت
 • ارائه انواع مختلف باتری دار و قابل شارژ
 • کارکرد آسان و بسیار سهل
 • تشخیص زنگ‌زدگی و پوسیدگی بدنه
 • امکان کشف آسیب‌های احتمالی ناشی از تصادفات
 • ارائه یک قیمت متناسب برای خودرو و کاهش هزینه‌های خریداران
 • امکان انتخاب یک خودرو با حداکثر ایمنی
  آموزش رفع آفتاب سوختگی خودرو کرمانشاه

اگر شما هم به دنیای جذاب ماشین ها علاقه مند هستید، با گذراندن دوره آموزش دیتیلینگ خودرو، میتوانید کسب و کار خود را آغاز نمایید و به راحتی کسب درآمد نمایید.

جمع بندی 

جمع بندی

در سال‌های گذشته، تشخیص قسمت‌های تعمیر شده و بررسی سطح کیفی رنگ و بدنه خودرو از طریق آزمایش آهن‌ربا انجام می‌گرفت. در این آزمایش، نقاطی از بدنه که به آهنربا نمی‌چسبید، به احتمال زیاد رنگ یا تعمیر شده در نظر گرفته می‌شد. امروزه بیشتر از ضخامت سنج دیجیتال که دقت و سرعت بالاتری دارد، برای تشخیص ضخامت رنگ بدنه خودرو استفاده می‌شود. با این حال، اکثر خریداران به یک بازرسی بصری ساده از رنگ خودرو راضی می‌شوند. با این حال، اگر می‌خواهید بهترین بینش ممکن را در مورد کیفیت رنگ خودرو داشته باشید، بهتر است از دستگاه تشخیص رنگ خودرو استفاده کنید.

آموزشگاه آرین تست برگزار کننده قوی ترین دوره های آموزشی صنعت خودرو از قبیل آموزش کارشناسی خودرو ، آموزش دیتیلینگ خودرو ، آموزش صافکاری pdr ،در تلاش است تا با آموزش صحیح و اصولی با بهره گیری از دانش اساتید مجرب ،گامی مثبت در ایجاد اشتغال برای عموم بردارد.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان