صافکاری سنتی و PDR

  • توسط ghanbari
  • ۹ ماه پیش
  • نظرات غیر فعال شده است

صافکاری سنتی و PDR

صافکاری سنتی و PDR

تفاوت صافکاری PDR با صافکاری سنتی Traditional smoothing and PDR بسیار مشهود است. کسانی که تجربه ای در مورد هر دو روش داشته اند این موضوع را تایید می کنند. بدنه خودرو برای بسیاری از افراد، از اهمیت زیادی حتی بیشتر از موتور خودرو، برخوردار است. به این دلیل در زمان نیاز پیدا کردن به صافکاری، به دنبال پیدا کردن بهترین مرکز و به روز ترین آن ها، برای انجام فرایند صافکاری هستند. برای پیدا کردن بهترین مراکز صافکاری خودرو، شما ابتدا باید بدانید آنها بر اساس صافکاری سنتی فعالیت دارند یا صافکاری PDR . برای دانستن این امر نیز شما ابتدا باید تفاوت صافکاری PDR با صافکاری سنتی را بدانید و با تشخیص خود، بهترین نوع صافکاری را برای خودرو خود انتخاب کنید.

صافکاری PDR چیست؟

صافکاری PDR چیست؟

نوعی صافکاری بدون رنگ است که پس از انجام فرایند صافکاری، رنگ ماشین آسیب نمی بیند و نیازی به نقاشی و رنگ آمیزی مجدد پیدا نمی کند. از این نوع صافکاری بیشتر در از بین بردن آسیب های روی درب خودرو، خط و خش های نیمه عمیق، ضربه های بزرگ و قسمت هایی از دوبل بدنه استفاده می‌شود. در صافکاری PDR  می توان قسمت هایی از گلگیر جلو، درب های خودرو، کاپوت و درب صندوق عقب و سقف خودرو را تعمیر کرد. 

به طور کلی اکثر قسمت های بدنه خودرو که دارای آسیب های شدید نباشند به این روش قابل تعمیر هستند. بخش هایی از بدنه خودرو هستند که این روش روی آن ها جوابگو نیست؛ مانند کاپوت های فیبر کربن، سپرهای فایبرگلاس و بطور کلی بخش های پلاستیکی و شکننده خودرو. 

  اموزش تشخیص رنگ خودرو

صافکاری سنتی چیست؟ 

صافکاری سنتی چیست؟ 

صافکاری سنتی بطور کلی صافکاری سنگین تری نسبت به PDR  محسوب می‌شود. زیرا هم شرایط کاری سخت تر دارد و زمان بیشتری لازم دارد. هم برای ضربه های عمیق تر و چروک های زیاد مورد استفاده قرار می ‌گیرد. در واقع صافکاری سنتی زمانی انجام می شود که میزان ضربه وارده به بدنه خودرو در حدی بوده که یا رنگ خودرو آسیب دیده و یا بدون آسیب دیدن رنگ، امکان صاف کردن آن بخش از خودرو امکان پذیر نیست.  صافکاری سنتی به دلیل اینکه کار بسیار حرفه ای محسوب می شود، نیاز به دستگاه ها و ابزار های متنوعی دارد. در صافکاری سنتی از ابزاری مانند دستگاه جوش و مکش، سنباده، مشتی، شاسی کش و… استفاده می‌شود. 

از دستگاه جوش و مکش برای بیرون کشیدن قسمت های تو رفته استفاده می شود. این دستگاه به دلیل جوش دادن و مکشی که دارد رنگ بدنه را از بین می برد. همچنین نیاز به یک صافکار متخصص برای استفاده دارد تا به فلز بدنه آسیب نرساند. از سمباده نیز برای تمیز کردن و ریختن رنگی که روی بدنه وجود دارد استفاده می شود تا عمل صافکاری به راحتی انجام شود. مُشتی نیز یکی از ابزار های مهم صافکاری سنتی به حساب می آید. بوسیله این ابزار، ضربه های محکمی به قسمتی که دارای فرورفتگی شده است وارد می کنند تا به حالت اول خود در آید. 

تفاوت صافکاری PDR با صافکاری سنتی

تفاوت صافکاری PDR با صافکاری سنتی

حفظ رنگ: در صافکاری PDR ، به دلیل استفاده از ابزار های به روز و جدید، صافکاری بدون نیاز به رنگ مجدد انجام می گیرد و رنگ فابریک ماشین حفظ می شود. اما در صافکاری های سنتی، به دلیل ضرباتی که به بدنه خودرو به رنگ آن وارد می شود، رنگ آسیب می بیند و نیاز به نقاشی مجدد دارد.

  اموزش رفع آفتاب سوختگی رنگ خودرو

صرفه جویی در زمان: در صافکاری PDR  ، به دلیل استفاده از ابزارهای به روز و دخالت کمتر صافکار، اول صافکاری سریعتر از روش سنتی انجام می گیرد و دیگر نیاز نیست مدت طولانی، خودرو شما در صافکاری باشد.

صرفه جویی در هزینه: از تفاوت های دیگر صافکاری بدون رنگ با صافکاری سنتی این است که در روش اول نصف هزینه ها کاهش می یابد. زیرا در صورت انجام صافکاری سنتی شما نیاز به رنگ آمیزی بدنه خودرو دارید. این عمل هزینه‌های گزافی را برای شما به همراه دارد و در عین حال از قیمت خودرو شما به دلیل رنگ دار بودن، کاسته می شود.

سادگی: صافکاری PDR  ساده تر از صافکاری سنتی است و به این دلیل اگر به وسیله یک فرد کم تجربه انجام شود، آسیب به خودرو وارد نمی شود. اما اگر فرد صافکار در صافکاری سنتی با تجربه و حرفه ای نباشد، به بدنه خود آسیب های جبران ناپذیری وارد می‌کند و ممکن است بدنه خودرو مواج شود.

عدم نگرانی از دو رنگ شدن خودرو: در صافکاری سنتی پس از انجام صافکاری، در هنگام رنگ آمیزی، ممکن است رنگ مناسب خودرو شما به خوبی ساخته نشود و باعث دو رنگ شدن بدنه خودرو می گردد و از زیبایی خودرو کاسته شود. در حالی که این مشکل در صافکاری PDR ، به دلیل بی رنگ بودن این فرایند، وجود ندارد.

جمع بندی

جمع بندی

اگر شما راننده وسیله نقلیه باشید ، می دانید که در طول داشتن خودرو هرچند که راننده ماهری باشید بالاخره خودرویتان دچار ضربه و فرورفتگی خواهد شد . این ضربه ها شکل ناخوشایندی را به خودروی شما می دهد که اغلب به دنبال رفع آن بدون آسیب بیشتر به سایر قسمت ها خواهید بود .

  اموزش رفع آفتاب سوختگی رنگ خودرو

صافکاری خدمتی است که برای رفع چنین مشکلاتی ارائه می شود . امروزه در کنار صافکاری سنتی ؛ شیوه کار آمدتری از صافکاری ارائه می شود که با دقت بالاتر و با استفاده از تجهیزات پیش رفته تر انجام می شود که به آن صافکاری

(PAINTLESS DENT REPAIR) یا صافکاری بدون رنگ گفته می شود .

البته به خاطر داشته باشید که روش صافکاری پی در آر بیشتر مخصوص ضرب خوردگی های جزئی در اطراف بدنه می باشد

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
ارتباط با متخصصان