دستگاه تشخیص رنگ خودرو چیست ؟

دستگاه تشخیص رنگ خودرو چیست ؟

دستگاه تشخیص رنگ خودرو thickness gauge  از جمله دستگاه هایی است که امروزه هر کارشناس خودرو باید یکی از آن ها را داشته باشد و از آن برای تضخیص دقیق رنگ خودروهای مختلف استفاده نماید. در گذشته عمل تشخیص رنگ، بیشتر با استفاده از چشم انجام می شد و میزان دقت یک کارشناسی، به دقت دید خود کارشناس و میزان تجریه وی در این زمینه بستگی داشت. اما امروزه با استفاده از دستگاه تشخیص رنگ خودرو تا حد بسیار زیادی می توان به این عمل، دقت بخشید و از اشتباهات رایج گذشته جلوگیری نمود. وظیفه اصلی دستگاه تشخیص رنگ خودرو، تخمین دقیق ضخامت رنگ می باشد. این دستگاه ها می توانند با دقتی برابر با ۱ هزارم میلی متر، میزان ضخامت رنگ را تشخیص داده و همچنین بسته به نوع دستگاه، نوع فلز بکار رفته و نوع رنگ بکار رفته روی خودرو را نیز شناسایی نماید.

دستگاه های تشخیص رنگ خودرو در انواع بسیار متنوعی تولید شده اند که هر کدام از کیفیت و کارای خاص خود برخوردار می باشند. از آنجا که با ترمیم رنگ خودرو باید مقداری بتونه و لعاب و یا مقدار زیادی رنگ به محل صدمه دیده اضافه گردد، با استفاده از این دستگاه ها می توان ضخامت نواحی مشکوک را بدست آورد و آن را با حالت اصلی مقایسه نمود.

امکانات دستگاه تشخیص رنگ خودرو

امکانات دستگاه تشخیص رنگ خودرو

در حالت کلی یک دستگاه تشخیص رنگ خودرو ، حاوی مشخصات و امکانات زیر می باشد:

تعیین ضخامت رنگ خودرو در مقیاس میکرون

تشخیص ضخامت رنگ خودرو روی فلزات و آلیاژ های مختلف از جمله آهن، مس و آلومینیوم

کارشناسی رنگ خودرو :  قوی ترین موتورها بر اساس تعداد سیلندر

حافظه ذخیره سازی

تشخیص جنس بدنه خودرو

تشخیص شدت تصادفات

تشخیص نوع رنگ بکار رفته در خودرو

انواع دستگاه تشخیص رنگ خودرو

انواع دستگاه تشخیص رنگ خودرو

الکومتر

الکومتر از جمله دستگاه تشخیص رنگ حرفه‌ای است که برای سنجش ضخامت رنگ کاربرد دارد. برای تست‌کردن و بررسی رنگ مایع و تَر از این دستگاه‌ها استفاده می‌شود.

کاربرد و طرز کار

الکومترها اشیایی فلزی هستند در رنگ فرو می‌روند و بعد به بدنه خودرو چسبانده می‌شوند. سپس عددی روی صفحه‌شان نمایش داده می‌شود که ضخامت رنگ خودرو را نشان می‌دهد. با خواندن این عدد و مقایسه‌اش با ضخامت رنگ فابریک وسیله می‌توانید متوجه شوید که خودرو رنگ شده است یا خیر.

دستگاه تشخیص رنگ خودرو مغناطیسی

دستگاه‌های مغناطیسی هم نمونه‌ای دیگر از دستگاه تشخیص رنگ حرفه‌ای است. این دستگاه‌ها بیشتر شبیه قلمی هستند که روی نقاط مختلف بدنه وسیله قرار می‌گیرند و با مکانیزم‌های مخصوص به خود به ما اطلاع می‌دهند که اوضاع از چه قرار است.

کاربرد و طرز کار

دستگاه‌های تشخیص رنگ مغناطیسی وسایلی هستند که به قلم شباهت دارند و صفحه‌ای مدرج با اعداد هم روی آنها تعبیه شده است. نوک دستگاه روی بخش‌های مشکوک به رنگ‌شدگی بدنه گذاشته می‌شود و نیرویی مغناطیسی میان بدنه آهنی خودرو و دستگاه به‌وجود می‌آید. با کنارکشیدن دستگاه از بدنه، نوک آن که متصل به یک فنر است، شروع به کِش‌آمدن می‌کند. هرچقدر ضخامت رنگ روی بدنه خودرو کمتر باشد، نیروی مغناطیسی شکل‌گرفته میان قلم و بدنه بیشتر می‌شود. پس فنر دستگاه بیشتر کِش می‌آید. نتیجه این روند، نمایش عددی کوچک روی صفحه دستگاه مغناطیسی است. بنابراین، عکس این موضوع هم زمانی صادق است که ضخامت رنگ‌شدگی خودرو بالا باشد. یعنی در چنین شرایطی، ضخامت بالای رنگ خودرو باعث بزرگ‌بودن عددی می‌شود که دستگاه نشان می‌دهد.

کارشناسی رنگ خودرو :  سرامیک خودرو

دستگاه تشخیص رنگ خودرو دیجیتال

دستگاه‌های مختلفی وجود دارد که باعث می‌شوند تا تشخیص رنگ خودرو ساده شود. دستگاه تشخیص رنگ دیجیتالی مدل‌های بسیار گوناگونی دارد. اما به‌طور کلی، وسیله‌ای است که با بررسی ضخامت رنگ خودرو می‌تواند رنگ‌شدگی آن را تشخیص بدهد. مقایسه رنگ خودرو در بخش‌های مختلف آن از جمله راه‌کارهایی است که دستگاه تشخیص رنگ حرفه‌ای دیجیتال انجام می‌دهد. دستگاه تستر رنگ خودرو یا دستگاه‌های دیجیتال مجهز به حس‌گرهایی قوی است و می‌تواند در تشخیص رنگ خودرو مفید واقع شود.

کاربرد و طرز کار

دستگاه‌های دیجیتالی تشخیص رنگ خودرو را روی بدنه ماشین می‌گذاریم و سپس حس‌گر دستگاه عددی را روی صفحه نمایش می‌دهد. عددی که نمایش داده می‌شود، ضخامت رنگ خودرو در بخش‌های مختلف است. در این روش، با مقایسه ضخامت بدنه در نقاط مختلف می‌توان به رنگ‌شدگی یا نشدگی آن پی برد.

ویژگی های دستگاه تشخیص رنگ خودرو

ویژگی های دستگاه تشخیص رنگ خودرو

. توانایی نمایش ضخامت رنگ بدنه خودرو بر حسب میکرون یا هزارم میلیمتر و اینچ با دقت بالا.

. امکان ضخامت سنجی بر روی انواع بدنه های آهنی، آلومینیومی و آلیاژی خودرو.

. رنج وسیع و کاربردی اندازه گیری ضخامت از صفر تا 1500 میکرون.

. کاربرد کالیبراسیون برای کالیبره کردن دستگاه ضخامت سنج.

جمع بندی

جمع بندی

از نکات مهم در زمان خرید خودرو دست دوم سلامتی رنگ و بدنه خودرو است. برای تشخیص سلامت رنگ و بدنه خودرو باید به کارشناس خودرو مراجعه نمود. کارشناس خودرو تشخیص می دهد که رنگ بدنه خودرو فابریک بوده یا در اثر تصادف و سایر عوامل ترمیم شده است.

دستگاه تستر رنگ خودرو از تجهیزات کارشناسی خودرو است که مورد نیاز کارشناس خودرو می باشد. از دستگاه تستر رنگ ماشین برای تشخیص سلامت قطعات بدنه و رنگ خودرو استفاده می شود.

کارشناسی رنگ خودرو :  نحوه نصب کابل تقویت اتصال بدنه خودرو

زمانی که خودرو دوباره رنگ می شود مقداری بتونه، آستر و مقدار زیادی رنگ در آن استفاده می شود. که موجب افزایش ضخامت بدنه خودرو می شود. در نتیجه ضخامت نواحی صدمه دیده نسبت به رنگ فابریک بیشتر می شود. با استفاده از دستگاه ضخامت سنج، رنگ خودرو کاملا قابل تشخیص می باشد. در کارشناسی رنگ خودرو، معلوم می‌شود که خودرو رنگ فابریک کارخانه را دارد یا خیر. در گذشته که شیوه های رنگ کردن خودرو، تعمیرات و صافکاری اینگونه پیشرفت نکرده بود، تشخیص رنگ شدگی خودرو کار آسانتری بود. اما امروزه با پیشرفت ابزار و وسایل کارشناس دقیقتر می تواند ایرادات یک خودروی کار کرده را تشخیص دهد.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان