لیسه گیری اتومبیل

 • توسط ghanbari
 • ۹ ماه پیش
 • نظرات غیر فعال شده است

لیسه گیری اتومبیل

لیسه گیری اتومبیل

لیسه گیری Car Polishing بهترین روش برای از بین بردن خراش های عمیق روی بدنه خودرو است . متخصص با استفاده از شوینده های مخصوص نقاط آسیب دیده را تمیز می کند ، بعد آن نقاط را جلوی نور خورشید یا فرابنفش قرار می دهد ، سپس نسبت به رنگ خودرو عمل بتونه کاری و رنگ را انجام می دهد و در نهایت اضافات رنگ را بر می دارد که به این کار لیسه گیری خودرو می گویند.

بدنه خودرو دارای سه لایه فلز است که در روشی که در این مقاله به آن اشاره شده است برای از بین بردن خش های عمیق که به لایه دوم و سوم نفوذ میکنند کاربرد دارد.

بدنه اتومبیل از سه لایه آلیاژ ساخته شده است. به خراش‌های ایجاد‌شده در لایه اول، خراش‌های سطحی می‌گویند. اما اگر خراش و رنگ‌رفتگی به لایه‌های دوم و سوم برسد، خراش دیگر سطحی نیست و خراش عمیق محسوب می‌شود. در واقع لیسه گیری خودرو برای رفع این نوع خراش‌ها بسیار مناسب است.

لیسه گیری خودرو چیست؟

لیسه گیری خودرو چیست؟

در فرآیند لیسه گیری خودرو، متخصص به ‌منظور تعمیر بدنه و از بین بردن خراش عمیق ابتدا با استفاده از شوینده‌های مخصوص نقاط آسیب ‌دیده را تمیز کرده، بعد آن نقاط جلوی نورخورشید یا فرابنفش قرار می‌گیرد.

سپس با توجه به رنگ خودرو، عمل بتونه ‌کاری و رنگ صورت می ‌گیرد. در آخر اضافات رنگ را برداشته می‌شود که به این عمل، لیسه گیری خودرو می‌گویند.

با عمل لیسه کشی رنگ ماشین می‌شود رنگ بدنه را که به‌صورت ترک ‌خورده درآمده، تعمیر کرده و از صرف هزینه‌ های به مراتب بیشتر جلوگیری کرد.

  آموزش اجرای نانو سرامیک خودرو

آموزش لیسه گیری خودرو

آموزش لیسه گیری خودرو

برای لیسه گیری خودرو مراحل ذیل انجام می‌شود:

ابتدا نقاط آسیب‌دیده توسط متخصص تشخیص داده شده، سپس با استفاده از شوینده‌های مخصوص لیسه ‌کشی نقاط را به‌خوبی تمیز می‌کنند.

در این مرحله بدنه خودرو را در معرض نور خورشید و نور فرابنفش قرار می‌دهند تا وسعت وعمق خراش معلوم شود.

سپس متخصص باید با در نظر گرفتن کد رنگ خودرو، با رنگ خشک یا جامد محل خراش را پر کند. در همین مرحله عمل بتونه‌ کاری هم انجام می‌گیرد.

پس از خشک شدن بتونه و رنگ خشک و جذب رنگ توسط بنده، نوبت صافکاری و لیسه ‌کشی رنگ ماشین می‌رسد.

با استفاده از لیسه‌های نرم و مخصوص، باید قسمت‌های اضافی برداشته شود. در واقع به عمل برطرف کردن اضافات رنگ و صافکاری آن لیسه گیری خودرو می‌گویند.

در مرحله آخر باید عملیات پولیش‌کاری و واکس بدنه صورت بگیرد.

اهمیت عملیات پولیش کردن بعد از لیسه گیری خودرو

اهمیت عملیات پولیش کردن بعد از لیسه گیری خودرو

عملیات پولیش کاری و واکس بدنه، نهایی‌ترین مرحله از لیسه گیری ماشین محسوب می‌شود.

پولیش‌ کاری ناحیه صدمه‌دیده با استفاده از رنگ جامد قوی و دستگاه پولیش انجام می‌شود.

در مرحله پولیش کاری برای اینکه مواد بکار رفته در فرورفتگی خراش پخش نشوند، بدنه خودرو باید کاملا خشک شده باشد.

پولیش باید براساس نوع رنگ بدنه انتخاب شود تا از آسیب رسیدن به رنگ خودرو جلوگیری کنید.

در مرحله واکس بدنه، فرد متخصص باید بر اساس میانگین دمای هوا و نوع کاربری خودرو، واکس مناسب را انتخاب نماید. به‌طور کلی برای انجام این عملیات از واکس نرم استفاده می‌شود.

  آموزش صافکاری بدنه خودرو

تفاوت لیسه گیری خودرو با قلم گیری خودرو چیست؟

تفاوت لیسه گیری خودرو با قلم گیری خودرو چیست؟

از تفاوت های لیسه گیری و قلم گیری می‌توان به این موارد اشاره کرد:

بعد از اتمام کار، قلم گیری به‌راحتی قابل تشخیص است اما در نهایت کار لیسه گیری رنگ ماشین، خط و خش تقریبا دیگر به چشم نمی‌آید و یک کار با دقت و تمیز به شما ارائه می‌شود.

در فرآیند لیسه گیری خودرو، لایه‌های رنگ به‌خوبی خشک می‌شوند که همین امر باعث از بین نرفتن رنگ حتی با شستشو توسط آب پرفشار، پولیش کاری و … می‌شود.

قیمت لیسه گیری ماشین به مراتب بیش‌تر از هزینه قلم گیری است؛ چراکه وقت بیش‌تری نسبت به قلم گیری خودرو می‌گیرد.

به‌طور کلی لیسه گیری خودرو روش بهتری برای رفع خط و خش عمیق روی بدنه خودرو به حساب می‌آید.

هزینه لیسه گیری خودرو چه قدر است؟

هزینه لیسه گیری خودرو چه قدر است؟

عوامل زیادی روی قیمت لیسه گیری ماشین شما تاثیر می‌گذارد:

 • میزان، عمق و قدمت خش بدنه اتومبیل
 • نوع مواد استفاده‌شده شوینده
 • نوع مواد استفاده‌شده پولیش
 • مدل و رنگ ماشین

جمع بندی

جمع بندی

زمانی که وسیله نقلیه دوست داشتنی شما تحت عوامل مختلفی آسیب ببیند، ممکن است این آسیب و خراش ها به هر لایه از این فلز وارد شوند. این کار متخصص است که تشخیص دهد عمق خراش ایجاد شده سطحی است و توسط یک پولیش کاری ساده برطرف می شود و یا به پروسه لیسه گیری احتیاج دارد.

فرآیند لیسه گیری بهترین راه برای برطرف کردن خراش هایی است که در سطح دو یا سه ایجاد شده اند. بنابراین اگر پس از خرید خودرو، وسیله نقلیه شما دچار خط و خراش هایی در بدنه شد، نیازی نیست نگران باشید چرا که فرایند لیسه ‌گیری یا لیسه‌ کشی به بهترین شکل، مشکل خودروی شما را برطرف خواهد کرد. البته به یاد داشته باشید که مهارت متخصص تاثیر به سزایی در روند کار و تمیزکاری آن دارد.

  شیشه فتوکرومیک خودرو

 

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
ارتباط با متخصصان