تعویض اتاق خودرو

  • توسط ghanbari
  • ۹ ماه پیش
  • نظرات غیر فعال شده است

تعویض اتاق خودرو

تعویض اتاق خودرو

یکی از موارد بسیار مهم در زمان خرید یا کارشناسی خودروهای کارکرده، بررسی و تایید اصالت اتاق خودرو می‌باشد؛ زیرا طبق قانون اگر اتاق خودرو به صورت غیر قانونی تعویض شده باشد دیگر اجازه تعویض شدن پلاک را ندارد (کدام ماشین‌ها پلاک نمی‌شوند) و خودرو ممنوع المعامله خواهد بود؛ به همین دلیل باید به اصالت اتاق خودرو توجه ویژه‌ای شود و کارشناسان باید با استفاده از تجربه خود این موضوع را بررسی نمایند.

در چه صورت باید اتاق خودرو تعویض شود؟

در چه صورت باید اتاق خودرو تعویض شود؟

گاهی تصادف آن قدر سنگین است که به شاسی، ستون‌ها و اکثر قطعات اصلی بدنه خودرو آسیب جدی وارد می‌شود. در این هنگام امکان تعمیر و یا تعویض قطعات وجود ندارد یا این کار مقرون به صرفه نیست و باید اتاق خودرو به صورت کامل تعویض شود . توجه داشته باشید تعویضِ یکی از شاسی‌ها (بازدید و تشخیص آسیب دیدگی شاسی خودرو) به دلیل آسیب دیدگی بلامانع است و هیچ منع قاتونی وجود ندارد، اما اگر بخواهید دو شاسی خودرو را تعویض نمایید یا تکه عقب یا جلو خودرو را به صورت کامل تعویض کنید این کار از نظر پلیس راهور غیر قانونی و از نظر ایمنی غیر استاندارد است، در نتیجه خودرو تعویض پلاک نخواهد شد و تنها راه حل برای اجازه تعویض پلاک، تعویض اتاق خودرو می‌باشد.

روش‌های انجام تعویض اتاق خودرو

روش‌های انجام تعویض اتاق خودرو

روش تعویض اتاق خودرو به صورت قانونی

اگر تصمیم به تعویض اتاق خودرو به صورت قانونی را دارید برای اینکار ابتدا باید با دریافت نوبت اینترنتی به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید. بعد از آن کارشناس مربوطه با بررسی شماره اتاق و شماره
موتور و سایر پارامترها اجازه تعویض اتاق را صادر می نماید. پس از انجام اینکار با مراجعه به مراکز مجاز اقدام به نصب اتاق جدید بر روی خودرو می‌نمایید و پس از آن با مراجعه مجدد به مراکز تعویض پلاک، شماره اتاق جدید در برگه سبز درج خواهد شد.

  آموزش اجرای نانوسرامیک

روش تعویض اتاق به صورت غیرقانونی

در برخی مواقع افراد سودجو به دلیل جلوگیری از افت قیمت در زمان فروش خودرو اقدام به تعویض اتاق خودرو به صورت غیر قانونی می نمایند . برای اینکار بیشتر افراد به سراغ انبارهای فروش بدنه و خودروهای اسقاطی در مناطقی مانند میدان خراسان و شوش رفته که یک اتاق خودروکامل یا فقط سقف و ستون و شاسی ها را خریداری ‌نمایند و اتاق خریداری شده را با اتاق آسیب دیده جابه‌جا ‌کنند.

تشخیص اتاق تعویض خودرو به صورت غیرقانونی

تشخیص اتاق تعویض خودرو به صورت غیرقانونی

گاهی اوقات به هر دلیل مالکین خودروهای با اتاق تعویض شده، اقدام به تغییر شماره اتاق با روش‌های مرسوم نمی‌کنند. برای تشخیص در این موارد حتماً شماره اتاق و شاسی درج شده بر روی برگه سبز یا برگه کمپانی را با شماره‌های حکاکی شده در بدنه خودرو مطابقت دهید.
شماره اتاق در نقاطی مانند محوطه موتور، پشت شیشه جلو، روی ستون وسط سمت راننده و کف خودرو زیر صندلی‌ها حک شده است.

در برخی موارد بخاطر عدم تشخیص تعویض شدن اتاق خودرو، شماره بدنه اتاق آسیب دیده را بر روی اتاق تعویض شده مجدداً حکاکی می‌نمایند.

به دلیل سختی یکسان درآوردن شماره اتاق دست‌کوب شده با شماره اتاق اصلی برخی افراد ترجیح می‌دهند اطراف شماره اتاق خودرو اصلی (خودرو آسیب دیده) را برش دهند و آن را خارج نمایند سپس همین کار را برای شماره اتاق جدید انجام داده و در محل مورد نظر شماره اتاق اصلی را نصب می‌کنند.

برای تشخیص این جابه‌جایی باید به دانه رنگ‌های اطراف محل نصب شماره اتاق توجه نمایید. همچنین به دلیل آنکه در محل مورد نظر عملیات برشکاری، جوشکاری، سنگ زدن، بتونه و رنگ کاری اتفاق افتاده است، با استفاده از قلم تشخیص رنگ (قلم مگنت) می‌توانید متوجه برش و جابجایی شماره اتاق در آن نواحی شوید.

  آموزش ریکاوری رنگ خودرو اصفهان

معایب خرید خودرو اتاق تعویض

معایب خرید خودرو اتاق تعویض

زمانی که می‌خواهند اتاق یک خودرو را تعویض نمایند باید کلیه تجهیزات و ادوات از بدنه خودرو آسیب دیده باز شده و بر روی اتاق خودرو جدید نصب شود.

در هنگام جابجایی و اسمبل کردن اجزای اتاق، قطعات مانند روز اول در جایگاه خود سوار نمی‌شوند، در نتیجه همیشه سرو صدای اضافی از داخل و خارج خودرو به گوش میرسد.

از دیگر معایب خرید خودروهای اتاق تعویض این است که ممکن است علاوه بر اتاق خودرو سایر قطعات مانند اکسل‌ها، داشبورد، موتور و حتی گیربکس آسیب دیده باشد. در نتیجه این ادوات دیگر مانند روز اول کارایی نداشته و همیشه با معضل چنین تعمیراتی دست به گریبان خواهید بود.

جمع بندی

جمع بندی

خرید خودرو کارکرده همیشه یکی از دغدغه‌های اصلی افراد بوده است؛ حال اگر در این کار کمی بی‌دقتی نماییم ممکن است خودروی اتاق تعویض را به جای خودرو سالم و حتی بی رنگ به ما بفروشند.

نحوه تشخیص تعویض شدن اتاق نیاز به تجربه و مهارت بالایی دارد، اما برای جلوگیری از خرید چنین خودروهایی لازم است چند کار را انجام دهیم. اول از همه کلیه مدارک مربوط به خودرو مورد معامله مانند برگه سبز و برگه کمپانی را با دقت بررسی نماییم. مورد دوم حتما شماره‌های درج شده در مدارک را با شماره‌های درج شده برروی بدنه خودرو مطابقت دهیم و سومین مورد که از همه مهم‌تر است، قبل از خرید خودرو از کارشناسان با تجربه و متخصص جهت کارشناسی خودرو استفاده نماییم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
ارتباط با متخصصان