حفاظت از رنگ خودرو

حفاظت از رنگ خودرو

سوختن رنگ خودرو از اتفاقات رایجی است که برای تمامی خودرو‌ها رخ می‌دهد. معمولا صاحبین خودرو توجه کمتری به از بین رفتن رنگ ماشین دارند چرا که تصور آن‌ها بر این است که رنگ خودرو برای مدت طولانی آسیب نمی‌بیند. در صورتی که امروزه با گرم شدن کره زمین و وجود گرد و خاک فراوانی که هر روز افزایش پیدا میکند، دیگر این فرآیند طولانی نیست؛ اما جبران چنین خسارتی هم سخت و هم هزینه ‌بر خواهد بود. بنابراین مراقبت، محافظت اصولی و صرف هزینه کمتر، بهترین عملکرد است.

اهمیت محافظت از رنگ خودرو

اهمیت محافظت از رنگ خودرو

شاید در گذشته استفاده از خودرو، تنها موضوع مورد اهمیت بود ولی در زمانه فعلی رنگ بدنه ماشین یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موجود در ارزش‌گذاری، زیبایی، قیمت و سلامت ماشین است. هرچقدر میزان براقی ماشین بیشتر باشد، نشان دهنده توجه به این نکته ساده اما مهم است.

زمان خرید و فروش خودرو اولین چیزی که به چشم می‌خورد رنگ فابریک ماشین است و اگر اتومبیل شما رنگ شدگی نداشته باشد، ارزش آن به طور محسوسی افزایش پیدا می‌کند. از سوی دیگر بدنه ماشین‌ها از فولاد ساخته شده که با گذشت زمان فرسوده می‌شود. اگر به فرسودگی و زنگ ‌زدگی توجهی نشود، به مرور زمان بدنه خودرو از بین می‌رود. در نتیجه استحکام ماشین کاهش پیدا می‌کند و با کوچک ‌ترین موردی، آسیب تشدید می‌شود.

حالا اگر اتومبیل شما از یک رنگ خوب و محکم برخوردار باشد، استحکام بدنه خودرو افزایش پیدا می‌کند که در پی آن ایمنی بالاتری برای سرنشینان وجود خواهد داشت.

عوامل آسیب ‌زا برای رنگ خودرو

 عوامل آسیب ‌زا برای رنگ خودرو

آفتاب سوختگی

کارشناسی رنگ خودرو :  دستگاه پولیش چه میزان از ضخامت رنگ خودرو کم میکنند؟

آفتاب سوختگی مهم‌ترین، شایع‌ترین و موثرترین نوع آسیب به رنگ ماشین است. همانطور که نور شدید خورشید به پوست انسان آسیب می‌زند، می‌تواند باعث آسیب در انواع اتومبیل شود. اشعه ماورابنفش به مرور زمان جذب رنگ‌دانه‌های ماشین می‌شود و ابتدا براقی ماشین کم می‌شود ولی کم‌کم رنگ ماشین محو می‌شود. این روند از روی پوشش رنگ اصلی که کیلر نام دارد، آغاز می‌شود.

روغن ترمز

معمولا اکثر روغن ترمزها بر پایه سیلیکون هستند ولی بعضی از آن‌ها این ویژگی را ندارند. روغن ترمزهایی که بر پایه سیلیکون نیستند باعث خورندگی رنگ ماشین می‌شوند و کم‌کم شاهد پوسته‌پوسته شدن رنگ خودرو خواهید بود. بهترین راه پیشگیری از وقوع چنین اتفاقی مراقبت است اما اگر روغن ترمز روی ماشین ریخت، سعی کنید قبل از اینکه پخش شود آن را با یک پارچه تمیز پاک کنید. بعد خودرو را با آب و صابون بشورید و خشک کنید.

شیره درخت

آسیب دیدگی رنگ ماشین با شیره درخت یکی از اتفاقات طبیعی‌ست که موجب از بین رفتن لایه براق و شفاف خودرو می‌شود. با گذشت زمان، تغییر رنگ اتفاق می‌افتد و اگر دمای هوا بالا باشد این روند با سرعت بیشتری پیش می‌رود.

بنابراین بهتر است شیره درخت که خاصیت چسبندگی دارد مدت طولانی روی ماشین نماند در غیر این صورت از بین بردن آن کار دشواری خواهد بود. از سوی دیگر مواد شست‌وشوی مخصوص اتومبیل بر پایه الکل است. اگر شیره، خشک شده بود یک دستمال را به این مواد شست‌وشو آغشته کنید و سپس به آرامی روی سطح ماشین بکشید.

اگر پاک نشد دستمال آغشته به محلول تمیزکننده را روی قسمت چسبیده بگذارید تا ۳۰ ثانیه بماند. بعد از آن می‌توانید سطح آلوده را تمیز کنید.

کارشناسی رنگ خودرو :  پیشرفته ترین دستگاه تشخیص رنگ خودرو

استفاده از دستمال یا حوله کثیف

استفاده از وسیله نامناسب و کثیف برای پاک کردن سطح ماشین یکی از مواردی‌ست که اثر مخرب آن به چشم نمی‌‌آید. معمولا افراد یک دستمال یا حوله داخل ماشین می‌گذارند و هردفعه بدون شست‌وشو از آن استفاده می‌کنند.

اگر دستمالی که برای تمیز کردن سطح خودرو استفاده می‌کنید تمیز نباشد، نه تنها بهداشتی نیست بلکه باعث ساییدگی ذرات ریزی می‌شود که روی ماشین قرار دارند. این ذرات خراش‌های عمیق ایجاد می‌کند، به مرور زمان زیاد شده و باعث آسیب جدی به بدنه اتومبیل می‌شود. در نتیجه بهتر است برای جلوگیری از سوختن رنگ ماشین از دستمال مایکروفایبر یا حوله‌های نرم استفاده کنید تا میزان آسیب را به حداقل برسانید.

فضله پرنده

مشاهده فضولات پرندگان یک اتفاق رایج و طبیعی‌ست که تمام رانندگان با آن مواجه می‌شوند. اگر فضله پرنده‌ای به مدت یک روز روی بدنه خودرو بماند، فرآیند آسیب دیدگی رنگ خودرو آغاز می‌شود. البته این زمان بسته به نوع پرنده، خوراکی که از آن تغذیه می‌کند و شرایط آب و هوایی می‌تواند کاهش پیدا کند.

فضولات پرندگان خاصیت اسیدی دارد و به همین دلیل اگر روی اتومبیل بماند و خشک شود خیلی زود تاثیر می‌گذارد. بنابراین بهتر است در صورت مشاهده فضله پرندگان سریع اقدام به تمیز کردن خودرو کنید. اگر فضولات خشک شده بودند، کمی آن را مرطوب کنید و اجازه بدهید رطوبت چند دقیقه باقی بماند تا در نهایت بدون آسیب دیدگی فضله خشک شده را پاک کنید.

تاثیر آفتاب سوختگی بر رنگ‌های خودرو

تاثیر آفتاب سوختگی بر رنگ‌های خودرو

تاثیر آفتاب سوختگی با توجه به رنگ اتومبیل می‌تواند کم یا زیاد باشد. معمولا دو رنگ سفید و مشکی طرفدارهای بسیار زیادی دارد چراکه این دو رنگ در ظاهر کمتر نشان‌دهنده آلاینده‌های موجود روی بدنه خودرو هستند. بعد از دو رنگ سفید و مشکی، رنگ نقره‌ای آلاینده‌ها را نسبت به سایر رنگ‌ها کمتر نشان می‌دهد.

کارشناسی رنگ خودرو :  معرفی انواع رنگ خودرو

اگر دو خودرو داشته باشید که یکی سفید و دیگری آبی باشد و از هردو با شرایط یکسانی نگهداری کنید، بعد از مدتی مشاهده می‌کنید که خودرو آبی کمی کدرتر از خودروی سفید است. این موضوع می‌تواند برای دارندگان ماشین‌های مشکی و سفید از جهتی مثبت و از جهتی منفی باشد.

اگر صاحب خودرو نتواند توجه کافی نسبت به سلامت و ظاهر بدنه خودرو داشته باشد، با استفاده از این دو رنگ می‌تواند اطمینان حاصل کند که آلاینده‌ها قابل رویت نیستند. اما از سوی دیگر بعد از گذشت چندسال به یکباره متوجه تخریب رنگ ماشین می‌شود چراکه تجمع آلاینده‌ها آسیب زیادی وارده کرده است.

جمع بندی 

جمع بندی 

توجه داشته باشید که محافظت و پیشگیری قبل از اتفاق، بهترین نوع برخورد است چراکه در صورت بروز آسیب، به راحتی نمی‌توان خسارت وارده را جبران کرد. در مواقع زیادی سوختگی و از بین رفتن رنگ ماشین به طور کامل درست نمی‌شود؛ بنابراین توجه و مراقبت اولیه، یک کار ضروری محسوب می‌شود و شما با انجام روش‌هایی که در این وبلاگ معرفی کردیم به خوبی می‌توانید مانع از آسیب دیدگی رنگ خودرو شوید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان