رنگ و آبرنگ در کارشناسی رنگ خودرو

  • توسط ghanbari
  • ۹ ماه پیش
  • نظرات غیر فعال شده است

رنگ و آبرنگ در کارشناسی رنگ خودرو

رنگ و آبرنگ در کارشناسی رنگ خودرو

بازار خودرو مانند هر بازار و کسب و کار دیگری دارای فرهنگ لغات و دایره المعارف خاص خود می‌باشد. در برخی مواقع این اصطلاحات به قدری تخصصی می‌شود که تنها افرادی که سال ها در بازار خودرو تخصص دارند معنی آن عبارت یا جمله را می‌دانند.
یکی از این عبارات که ممکن است در زمان خرید فروش و یا کارشناسی خودرو با آن روبه‌رو شوید عبارت آبرنگ Paints and watercolors in automotive paint است؛ به عنوان مثال می‌گویند یک درب آب رنگ است یا سر کاپوت صافکاری و آبرنگ دارد.

رنگ و آبرنگ چیست؟

رنگ و آبرنگ چیست؟

گاهی ممکن است در تصادفات، شدت ضربه به حدی بالا باشد که در قطعه ای از بدنه، دفرمگی زیاد یا ریختگی شدید رنگ به وجود آمده باشد، یا حتی ممکن است بر اثر عملیات صافکاری، رنگ‌های شکسته بریزد و نیاز به رنگ مجدد توسط نقاش باشد. اصولاً در این صورت، نقاش باید موج و دفرمگی‌های باقی مانده از عملیات صافکاری را با بتونه پر نماید تا سطح کاملاً صاف، یک‌دست و بدون موج شود. همچنین قبل از رنگ کردن بدنه باید نقاطی که رنگ ریخته است، با بتونه پر شود تا امکان نشتن و رنگ خوردن آن نقاط فراهم شود. در این صورت به نواحی که بتونه و رنگ شده است می‌گوییم این قطعه یا ناحیه دارای رنگ و بتونه یا به اختصار رنگ شدگی می باشد .اما در شرایطی که شدت تصادف به حدی نیست که نیاز باشد زیر کار را بتونه نماییم و تنها با پاشیدن رنگ، نقاط آسیب دیده محو شود، می‌گوییم آن ناحیه یا قطعه آبرنگ است.

  آشنایی با مزایا و معایب پولیش بدنه خودرو

تفاوت رنگ و آبرنگ چیست؟

تفاوت رنگ و آبرنگ چیست؟

در تصادف و مالیدگی‌های جزئی که آسیب دیدگی‌ها در حد خراش و خط و خش است، نیاز به بتونه کاری نیست و تنها با پاشیدن رنگ یا گرد رنگ آسیب دیدگی محو می‌شود اما در تصادفات شدیدتر حتما باید قبل از رنگ کردن ، زیر کاربتونه کاری انجام شود . پس میتوان گفت، اگر زیر کار بتونه داشته باشیم می‌گوییم قطعه یا ناحیه مورد نظر رنگ است و اگر زیر کار بتونه نباشد می‌گوییم قطعه با سطح مورد نظر آبرنگ است.

نحوه تشخیص آبرنگ چگونه است؟

نحوه تشخیص آبرنگ چگونه است؟

باتوجه به اینکه در تصادفات جزئی عملیات ترمیم به صورت آبرنگ انجام می‌شود و زیر کار عملیات بتونه کاری نداریم، ضخامت اضافی به وجود نمی‌آید و از طریق قلم مگنت یا دستگاه ضخامت سنج دیجیتال نمی توانیم متوجه آبرنگ شویم. بهترین راه برای تشخیص رنگ و آبرنگ چشم کارشناس است و اگر در ناحیه‌ای دچار شک و تردید شود می‌تواند از ذره بین مخصوص کارشناسی خودرو ( قیمت خرید ذره بین کارشناسی خودرو) استفاده نماید.

آیا آبرنگ افت قیمت دارد؟

آیا آبرنگ افت قیمت دارد؟

متاسفانه در کشور ما، زمان خرید و فروش خودرو بیش از آنکه به موارد ایمنی و فنی توجه گردد به وضعیت رنگ و بدنه خودرو توجه می‌شود. با در نظر گرفتن اینکه اصولاً آبرنگ به دلیل تصادف نبوده است و زیر کار بتونه نداریم که باعث تغییر رنگ و ترک در رنگ شود، افت قیمت کمتر از رنگ وبتونه راشامل می شود . البته برای تعیین میزان افت قیمت آبرنگ باید به مولفه‌های دیگری مانند سال خودرو، چندمین قطعه رنگ شده و میزان سطح آبرنگ شده توجه نماییم؛ اما به صورت تقریبی میتوان افت قیمت ۱ تا ۳ درصدی را لحاظ کرد.

  آموزش ترکیب رنگ خودرو

جمع بندی

جمع بندی
با توجه به شدت تصادف و آسیب دیدگی بدنه خودرو صافکار یا نقاش از عملیات‌های مختلفی برای بر طرف کردن ایرادات استفاده می‌نماید که یکی از این روش‌ها آبرنگ می‌باشد که در مواردی مانند مالیدگی‌های جزئی از این روش استفاده می‌نمایند.
به دلیل عدم استفاده از بتونه در عملیات آبرنگ، با دستگاه‌های ضخامت سنج دیجیتال و قلم مگنت نمی‌توان متوجه این موضوع شد و حتماً باید کارشناس دارای مهارت بالایی برای تشخیص این موضوع باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
ارتباط با متخصصان