نکاتی کاربردی در شست و شوی خودرو

 • توسط ghanbari
 • ۹ ماه پیش
 • نظرات غیر فعال شده است

نکاتی کاربردی در شست و شوی خودرو

نکاتی کاربردی در شست و شوی خودرو

شستن ماشین (Car wash) یکی از هیجان انگیزترین کار های خودرو است و خیلی از صاحبان خودرو مثل خود من دوست دارند ماشین توسط خودشان شسته شود. حتی زمانی که ماشین را کارواش برده اند. به خصوص قبل از مسافرت یا تعطیلات نوروز. عده ای دیگر شستن ماشین را به کارواش های سطح شهر واگذار می کنند. اما نکات خیلی مهمی وجود دارد که باید هنگام شستن خودرو رعایت شود تا به رنگ خودرو آسیب وارد نشود. متاسفانه زندگی آپارتمان نشینی خیلی از ماهارو مجبور به استفاده از خدمات بیرون کرده اما دانستن بعضی از این نکات میتونه به شما کمک کنه تا خودروی تمیز تر با آسیب دیدگی کمتری بعد از شستن ماشین به صورت دستی یا کارواش داشته باشید.

ابزار شستشوی ماشین

نکاتی کاربردی در شست و شوی خودرو

برای اینکه ماشین شما همواره در بهترین حالت خود باقی بماند، داشتن ابزار تمیز کننده مناسب ضرورری است. پس در اولین قدم ابزار های زیر را تهیه کنید و بعضی از این وسایل را همیشه در خودرو داشته باشید

 1. یک شلنگ به همراه یک نازل قابل تنظیم
 2. مقداری مایع شستشوی ماشین
 3. برس مخصوص چرخ
 4. چند پارچه میکروفایبر و حداقل یه حوله میکروفایبر بزرگ برای خشک کردن
 5. جاروبرقی برای فضای داخلی
 6. دستکش لاستیکی
 7. واکس لاستیک
 8. دو عدد سطل آب
 9. شلنگ بلند
 10. ست برس

3 نکته کلیدی قبل از شستن ماشین 

نکاتی کاربردی در شست و شوی خودرو

 1. از صابون دست و صورت، مایع ظرفشویی یا هر چیز دیگری غیر از مواد شوینده مناسب اتومبیل برای شستشوی نمای بیرونی ماشین خود استفاده نکنید. محصولات شستشوی ماشین به طور خاص برای جلوگیری از آسیب دیدن رنگ و یا کدر شدن رنگ خودرو تهیه شده است.
 2. قبل از کشیدن دستمال به خودرو حتما با اب پرفشار گل و لای و یا هر چیز اضافه را از سطح رنگ خودرو بردارید.
 3. داشتن دو سطل اب یک امر ضروری است . این نکته‌ای فوق‌العاده مهم است. یکی از بزرگترین اشتباهات در شستشوی ماشین، آبکشی دستمال کثیف در سطل آب تمیز است. وقتی این کار را انجام می‌دهید، خاک را از روی ماشین تمیز نمی‌کنید؛ فقط همان شن و ماسه را دوباره روی ماشین ریخته و آن را در تمام سطح ماشین پخش می‌کنید.
  اموزش بازیابی رنگ خودرو شیراز

بنابراین از دو سطل آب استفاده کنید. یکی برای آب صابونی تمیز، و یکی هم (پر از آب تمیز) برای آبکشی دستمال کثیف. وقتی اسفنج کاملا تمیز شد، آن را دوباره در آب صابونی فرو کرده و شستشو را ادامه دهید.

بهترین روش شستشوی ماشین در خانه

نکاتی کاربردی در شست و شوی خودرو

۱) شستن ماشین را از بالای ماشین شروع کرده و به سمت پایین ادامه دهید چرا که بیشتر کثیفی خودرو در قسمت های پایین خودرو می باشد. با این کار آب، صابون و خاک از بالا به پایین هل داده می‌شوند. شروع از قسمت پایین ماشین می‌تواند باعث انتقال این ذرات ناخوشایند به سمت بالا شود که نتیجه‌ش خراشیده‌ شدن سطح ماشین است.

۲) هنگام شستشو ماشین از حرکت دورانی استفاده نکنید. چرا؟ اگر به ماشین‌های قدیمی در زیر نور خورشید نگاه کنید، احتمالا متوجه خراش‌های دایره‌ای روی سطح رنگ می‌شوید. به این علائم مارپیچ گفته می‌شوند و تا حدی به دلیل حرکت دورانی هنگام شستشو ایجاد می‌شوند. در عوض، شما باید دستمال یا دستکش شستشو را به درازا و طولی حرکت دهید تا شن و ذرات خارجی به سمت بیرون هدایت شود

۳)هر بار بر روی یک قسمت از ماشین کار کنید؛ قبل از حرکت از یک قسمت به قسمت بعدی، آن را شسته و آبکشی نمایید.تا از خشک شدن کف و یا کثیفی روی خودرو جلوگیری کنید.

هنگام آبکشی از شلنگ بدون نازل یا درجه‌ی باز نازل استفاده کنید. اجازه دهید آب از بالا به پایین روی سطح ماشین حرکت کند. به این ترتیب، آب جای گلوله گلوله بودن، به‌صورت ورقه‌ای حرکت کرده و باعث کاهش زمان خشک شدن و احتمال ایجاد لکه‌های آب می‌شود.

  دستگاه تشخیص رنگ خودرو دیجیتال

۴) مقدار زیاد آب صابونی تهیه کنید. این‌کار باعث روان‌ شدن سطح رنگ می‌شود. برای حل کردن مایع شوینده در آب، از یک نازل آب قوی روی شلنگ استفاده کنید.

نکته : روان شدن سطح رنگ با کف تا حدود زیادی از آسیب دیدن رنگ به واسطه شن و ماسه جلوگیری میکند

۵) دستمال یا دستکش شستشو را مرتب در سطل آب جداگانه‌ای آبکشی کنید. این کار باعث می‌شود خاک به داخل محلول غلیظ شستشو وارد نشده و روی سطح ماشین مالیده نشود. برای محافظت بیشتر، از محافظ شن در هر دو سطل استفاده کنید. این محافظ‌ها، توری‌های پلاستیکی هستند که با فاصله کمی دقیقا بالای کف سطل قرار می‌گیرند. خاک در پایین سطل ته‌نشین شده و توری‌ها از بازگشت آن به درون اسفنج یا دستکش شستشو جلوگیری می‌کنند.

۶)  از دستمال یا دستکشی که بعد از افتادن روی زمین، کاملا آبکشی نشده باشد استفاده نکنید. ممکن است ذرات کثیفی که می‌توانند رنگ را خراش دهند به آن چسبیده باشند.

۸) برای کثیف‌ترین قسمت‌های ماشین، لبه‌های پایینی و اطراف حفره‌های لاستیک، از یک دستمال یا پارچه غیرساینده جداگانه استفاده کنید. این نقاط ممکن است با گل و لای، شن و ماسه، گرد و غبار ترمز و سایر ذراتی پوشیده شده باشند که می‌توانند باعث خراشیدگی و تیرگی سطح ماشین شوند.

نکته :گاهی اوقات این مناطق اینقدر کثیف هستند که باید پس از شستشوی این قسمت‌ها، محلول آب صابون را تعویض و دستمال را شسته و کامل ابکشی کنیم.

نکته برای درخشش بیشتر خودرو

نکاتی کاربردی در شست و شوی خودرو

 1. بهترین تمیز کننده برای چراغ خودرو خمیر دندان می باشد. خمیر دندان را قبل از شستشو به چراغ ساییده سپس آب کشی کنید.
 2. تیغه برف پاکن ها محل تجمع آلودگی می باشد هنگام شستشو زیر این قسمت راکامل تمیز کرده
 3. تیغه برف پاکن با مایع شیشه شوی حاوی الکل تمیز شود تا هنگام استفاده روی شیشه لک ایجاد نکند
 4. برای شیشه ها از دستمال های مخصوص نانو و یا دستمال کاغذی استفاده کنید
 5. با برس های آرایشینقاط کور مثل دریچه هوا را تمیز کنید
 6. از وازلین برای براق کردن داشبورد می توانید استفاده کنید.
 7. از شوینده های نانو برای تمیزی روکش صندلی ها می توانید استفاده کنید
 8. نکات کور خودرو مثل زیر صندلی – لولا های درب را حتما تمیز کنید.
  اموزش بازیابی رنگ خودرو

جمع بندی

نکاتی کاربردی در شست و شوی خودرو
در این نوشته تلاش کردیم تا از روش‌های اصولی شستشوی خودرو با شما صحبت کنیم. تجربه شما چیست؟ آیا ترفند دیگری برق انداختن ماشین و تمیزتر کردن آن به ذهنتان می‌رسد؟ آیا روشی را تجربه کرده‌اید که نتیجه خوبی داشته باشد؟ تجربه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
ارتباط با متخصصان