آموزش کارشناسی رنگ خودرو

آموزش کارشناسی رنگ خودرو

امروزه یکی از کار هایی که حتما قبل از خرید ماشین انجام می شود، کارشناسی رنگ خودرو است. همیشه یکی از مهم ترین عوامل در خرید خودرو های مختلف، ظاهر مناسب آن است که تاثیر زیادی در انتخاب افراد دارد.

گاهی اوقات شخصی با اتومبیل خود تصادف می کند و مجبور است ظاهر آن را با رنگ کردن ماشین، درست کند. وجود عیب های ظاهری در خودرو طبیعی است و بسیاری از ماشین های کارکرده در بازار، دارای اشکالات و عیوبی دربدنه خود هستند.

معمولا اینطور اشکالات ظاهری در بدنه ماشین توسط یک پولیش یا رنگ کردن ساده، اصلاح می شود اما این موضوع باعث می شود تا قیمت فروش اتومبیل تا حدی پایین بیاید. به همین دلیل کارشناسی رنگ خودرو برای جلوگیری از اقدامات مختلف سودجویانه به همه عزیزان پیشنهاد می شود.

کارشناسی رنگ خودرو چیست ؟

کارشناسی رنگ خودرو چیست ؟

یکی از راه هایی که به ما کمک می کند تا بتوانیم متوجه شویم که یک اتومبیل صفر است یا کارکرده، کارشناسی رنگ خودرو است. توسط این تست و روند کارشناسی می توانیم متوجه شویم که یک ماشین تصادف کرده و رنگ شده است یا خیر؟

گاهی اوقات افراد درباره تصادف ماشین خود صحبت نمی کنند تا بتوانند خودرو خود را با قیمت بیشتر بفروشند؛ اما این تست، مشخص کننده این مسئله می باشد و به خریداران کمک می کند. در ادامه قصد داریم راهکار های مختلف انجام تست تشخیص رنگ شدگی خودرو را بررسی کنیم.

تشخیص رنگ شدگی خودرو

تشخیص رنگ شدگی خودرو

کارشناسی رنگ خودرو با چشم و دقت به بدنه خودرو

ابتدایی ترین روش های تشخیص رنگ خودرو، روش چشمی است. در این روش شما باید به چشم و دقت خودتان اتکا کنید. این کار تا حدودی سخت و دشوار است ولی با مهارت و تجربه می شود این کار را به راحتی انجام داد. برخی از این کار ها که می توانید در این روش از آن ها استفاده کنید عبارت اند از:

 • دقت به تفاوت رنگ در بخش های مختلف بدنه ماشین
 • عکس گرفتن از فاصله زیاد
 • پاشیدگی رنگ در بخش هایی که نباید رنگی باشد
 • اصطلاح پوست پرتغالی که مربوط رنگ کردن بی دقت ماشین و چسبیدن اشیای ریز به بدنه که نشان دهنده رنگ شدن ماشین است.
 • پریدگی یا پوسته شدن رنگ که این نیز مربوط به رنگ شدن بی دقت ماشین است
 • در بدنه ماشین هایی که از کارخانه بیرون می آید، بدنه متالیک است و تصویر در آن بازتاب پیدا می کند ولی پس از رنگ شدن رنگ بدنه مات می شود و انعکاس در تصویر معلوم نخواهد بود
 • دقت به اثر سنباده که باعث می شود رنگ برخی از جاهای بدنه رفته باشد

کارشناسی رنگ خودرو با دست کشیدن روی بدنه

بدنه خودرو ها بعد از رنگ شدن و تعمیر، کمی زبر می شوند. در واقع بدنه خودرو وقتی از کارخانه بیرون می آید، صاف و نرم است ولی بعد از تصادف و تعمیر و رنگ شدن، سطح بدنه کمی زبر می شود که شما می توانید با دست کشیدن روی بدنه متوجه رنگ شدگی روی بدنه خودرو شوید.

کارشناسی رنگ خودرو توسط الکومتر

الکومتر ها دسته ای از دستگاه های ضخامت سنج هستند که بسیار ساده هستند . از این نوع از ضخامت سنج ها فقط در تست رنگ مایع روی بدنه اتومبیل استفاده می شود. باید الکومتر را در رنگ فرو کرد و به بدنه چسباند و بعد بیرون آورد. تا جایی که رنگی شده باشد، عدد کنار آن، ضخامت رنگ ماشین را نشان می دهد و به تشخیص شما کمک می کند. ولی برای اینکه بتوانید تشخیص دهید باید با استاندارد های ضخامت رنگ خودرو آشنا باشید.

تشخیص رنگ توسط آهنربا

در این روش شما به یک آهنربای ضعیف نیازدارید.همچنین می توانید از آهنربا های خاص تشخیص رنگ نیز در این روش استفاده کنید. شما باید آهنربا را به بدنه خودرو بچسبانید و آن را به آرامی به سمت خود بکشید. هر چه زمان جدا شدن آهنربا از بدنه کمتر باشد، احتمال رنگ شدگی بدنه بیشتر است.

کارشناسی رنگ خودرو توسط دستگاه های تشخیص رنگ

شما همچنین می توانید در یک روش خیلی راحت ، از دستگاه های خاص و اختصاصی تشخیص رنگ خودرو استفاده کنید و خیلی راحت کارشناسی رنگ شدگی خودرو را انجام دهید. بسیاری از تعمیرکاران و فروشندگان خودرو، این دستگاه ها را دارند و به راحتی از آنها استفاده می کنند. در استفاده از این دستگاه، شما باید آن را از طرف بالای دستگاه روی بدنه قرار می دهید. بعد از اینکه این کار را انجام دهید و دکمه دستگاه را بزنید، عددی را روی نمایشگر به شما نشان می دهد. اگر این عدد از 4.6 بیشتر باشد، نشان دهنده این است که لایه رنگ دیگری روی رنگ فابریک ماشین است.

هزینه کارشناسی رنگ خودرو

هزینه کارشناسی رنگ خودرو

قیمت کارشناسی رنگ خودرو بسته به عواملی مانند برند خودرو، سال تولید ماشین، قیمت دلار و کارکرد آن مشخص می‌شود. توجه داشته باشید که نرخ کارشناسی رنگ ماشین ثابت و فاقد مالیات بر ارزش افزوده است. همچنین هزینه کارشناسی خودرو دست دوم و نو نیز یکسان هستند.

جمع بندی

جمع بندی

زمانی که به دنبال خرید خودروی دست دوم هستید، یکی از مهم‌ ترین مراحل برای شما کارشناسی رنگ خودرو است. بسیاری از خودروها ممکن است در زمان استفاده و در حوادث مختلف، دارای رنگ پریدگی شوند. از همین رو ماشین نیاز به رنگ پیدا کرده و بر روی سطح آن رنگ دوباره انجام می‌شود. این رنگ دوباره ممکن است به گونه‌ ای حرفه ‌ای و تخصصی انجام شود. از همین رو به راحتی قابل تشخیص نبوده و می‌تواند برای تشخیص نیاز به متخصص و فرد ماهر داشته باشد. با این حال، در این بخش با بررسی راهکارهای مختلف به منظور تشخیص رنگ خودرو بر روی یک ماشین تلاش کردیم تا شما را با این فرآیند و اهمیت آن آشنا سازیم. امید است خواندن نکات بیان شده، اطلاعات کافی و کاملی را در اختیار شما قرار داده و به شما در کارشناسی رنگ خودرو کمک کننده باشد.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان