مهمترین ویژگی های روغن موتور مناسب برای خودرو

 • توسط ghanbari
 • ۹ ماه پیش
 • نظرات غیر فعال شده است

مهمترین ویژگی های روغن موتور مناسب برای خودرو

مهمترین ویژگی های روغن موتور مناسب برای خودرو

شاید خیلی از ما، هنگامی که برای تعویض روغن خودرو (engine oil) به فروشگاه های تعویض روغن مراجعه می کنیم، به جای توجه به روغنی که واقعاً مورد نیاز موتور خودروی ماست، بیشتر تحت تاثیر توضیحات و تبلیغ فروشنده، برند، قیمت یا در بهترین حالت، کارکرد اسمی این محصولات قرار بگیریم. این در حالی است که با دانستن اطلاعات ضروری می توان خرید بهتر و آگاهانه تری داشت. 

روغن موتور چیست ؟

مهمترین ویژگی های روغن موتور مناسب برای خودرو

روغن موتور از ترکیب روغن پایه نفتی به اضافه افزودنی‌ها به دست می‌آید و وظایف مهمی دارد که عبارتند از: روانکاری (کاهش‌دهنده اصطکاک بین قطعات)، کاهش سایش قطعات موتور، شست‌و‌شوی داخل موتور و تمیز نگهداشتن قطعات داخل موتور از دوده و ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و رسوبات بین قطعات، آب‌بندی کامل بین سیلندر و پیستون، خنک‌نمودن قطعات داخلی موتور، کارکرد بهینه قطعات متحرک موتور در دماهای مختلف و محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی و ضربه‌گیری.

چگونه روغن موتور مناسب پیدا کنیم؟

مهمترین ویژگی های روغن موتور مناسب برای خودرو

از لحظه استارت زدن تا لحظه خاموش کردن خودرو، روغن موتور حضوری مداوم داخل پیشرانه اتومبیل باید داشته باشه، کیفیت مناسب روغن موتور به عوامل مختلفی بستگی داره که بعد از اینکه تک تک اون هارو مورد بررسی قرار دادیم، دست به جیب بشیم. از جمله عوامل مختلف میتوان به :

 1. داشتن گرانروی مناسب
 1. ضریب اصطکاک بسیار پایین
 2. توانایی روانکاری بخش های مختلف و قطعات متحرک موتور
 1. سازگاری با ترکیبات پلیمری موجود دارای اثرات بازدارندگی خوب در مقابل زنگ زدگی، خوردگی، اکسیداسیون و سایش

شفاف بودن روغن موتور بهتره؟

مهمترین ویژگی های روغن موتور مناسب برای خودرو

در ذهن بیشتر رانندگان، شفاف بودن رنگ روغن نشانه مرغوبیت اونه. حتی اگه این روغن برای مدتی داخل اتومبیلشون کارکرده باشه در حالی که به اعتقاد کارشناسان فنی خودرو این موضوع برای روغن های کارکرده یعنی فاجعه ای بزرگ در کمینه. کارشناسان فنی خودرو میگن اگه روغن موتوری رو داخل موتور اتومبیل خود استفاده کردین و پس از یک یا دوهفته شروع به تغییر رنگ نکنه و شفاف بمونه باید به تعویض روغنی مراجعه کنیم و برای تعویض اون اقدام کنیم چون این روغن اصلا مرغوب نیستش.

  آموزش کارشناسی رنگ خودرو

آیا مخلوط کردن روغن موتور کار خوبیه؟

مهمترین ویژگی های روغن موتور مناسب برای خودرو

براساس تحقیقات انجام شده این اتفاق باعث مخلوط شدن روغن کارکرده باقیمانده داخل موتور با روغن تازه میشه که تفاوت های موجود از این بابت در فرمول شیمیایی خاصیت روغن جدید رو کاهش داده و باعث از بین رفتن سریع خاصیت اصلی روغن جدیدی که خریدیم میشه. بنابراین بهتره تعویض روغن خودرو رو با حوصله بیشتر انجام و اجازه بدیم روغن سوخته داخل موتور تا آخرین قطره از داخل خودرو خارج بشه.

آیا می‌توانم به جای تعویض روغن به خودرو روغن اضافه کنم؟

مهمترین ویژگی های روغن موتور مناسب برای خودرو

چرا روغن موتور را به جای اضافه کردن فقط تعویض کنیم مشکلی دارد؟ این یک سوال بسیار خوب است و آنقدر که شما فکر می‌کنید ساده نیست. در حالی که امکان افزودن روغن جدید به روغن قدیمی وجود دارد، این کار فقط باید در مواقع اضطراری انجام شود، برای مثال، اگر روغن خودروی شما بسیار کم است و باید مستقیماً به خانه بروید و سپس تعویض روغن را انجام دهید می‌توانید این کار را انجام دهید. وقتی روغن موتور کثیف و تازه را ترکیب می‌کنید، روغن قدیمی از بین نمی‌رود. درعوض، قابلیت روغن جدید را کم می‌کنید و توانایی عملکرد آن را کاهش می‌دهید. روغن به جای عسلی رنگ غلیظ خواهد بود و بافتی شن دار دارد و قطعاً آن چیزی نیست که می‌خواهید در داخل موتور شما گردش کند. و اگر روغن موتور را تعویض نکرده باشید، فیلتر روغن نیز تعویض نمی‌شد، به این معنی که تمام کثیفی‌ها و زباله‌ها توسط روغن موتور پاک نمی‌شوند، فقط به اطراف موتور منتقل می‌شوند و با قطعات متحرک تماس پیدا می‌کنند. به جای روغن کاری اجزای موتور، زباله‌ها و آلاینده‌ها اصطکاک بیشتری ایجاد می‌کنند و باعث آسیب به قسمت‌های داخلی موتور می‌شوند. اگر متوجه می‌شوید که در زمان تعویض روغن خودرویتان، سطح روغن شما کمتر از مقداری است که باید باشد، این نشان‌دهنده این است که خودروی شما روغن سوزی دارد و مکانیک شما باید علت آن را بررسی کند.

  آموزش رفع آفتاب سوختگی رنگ خودرو

بهترین زمان برای تعویض روغن

مهمترین ویژگی های روغن موتور مناسب برای خودرو

با روشن شدن موتور اتومبیل، دمای اون بالا میره که این افزایش دما باعث افزایش اکسید شدن و ترکیب شدن مواد خارجی با روغن داخل موتور میشه، بنابراین طبیعیه که روغن مورد استفاده در موتور خودرو پس ازمدتی کاملا کارایی خودش رو از دست بده و نیازمند تعویض باشه.

امروزه با توجه به فناوری های نوینی که در ساخت موتور خودرو و تولید روغن موتور استفاده می شود اکثر روغن موتورهای موجود دربازار بیش از 5000 و حداکثر تا 12000 کیلومتر قابل استفاده هستن، اما این میزان بستگی به عوامل مختلفی داره:

1ـ شرایط کارموتور اتومبیل (درجا کارکردن، حرکت با بار زیاد، سرعت زیاد، رانندگی در سرما، رانندگی در رطوبت و روشن و خاموش کردن زیاد)

2ـ کیفیت مکانیکی موتور به ویژه سیستم سوخت رسانی و انژکتورها و نیز وضعیت برق

3 ـ کیفیت روغن موتور و سوخت مصرفی

4 ـ کیفیت فیلترهای هوا و روغن (در اتومبیل های امروزی توصیه شده با هربار تعویض روغن فیلتر روغن نیز تعویض شود).

5 ـ نوع و مدل و سال ساخت موتور و خودرو

6 ـ مدت زمانی که روغن در مخزن خودرو می ماند.

چگونه روغن موتور اصل و تقلبی رو تشخیص بدیم؟

مهمترین ویژگی های روغن موتور مناسب برای خودرو

یک روغن موتور خوب ضمن بهبود روانکاری بین قطعه های موتور میتونه به طول عمر مفید موتور خودرو کمک کنه. در ضمن چنانچه روغن موتوری که مصرف می کنیم کیفیت خوبی داشته باشه میتونیم با استفاده از اون به تمیز بودن داخل موتور هم کمک کنیم. برچسبی روی روغن موتور قرار میگیره که نشانگر اصالت کالا هستش، اصولا” کارخانه های معتبر از برچسب های بزرگ استفاده می کنند و نام تجاری به همراه هولگرام روی ظرف روغن موتور مشاهده میشه، اگر این امر روی محصول قابل رویت نباشه حقیقتاً روغن شما از استاندارد لازم برخوردار نیست. شاید باورتون نشه ولی، بی بو بودن روغن موتور علائمی از اصل بودن روغن موتور است. اگر زمانی که درب قوطی روغن را باز کردید و بوی تندی مشام شما رو آزار بده مطمئن باشید که آن روغن اصل نیست و تقلبی است یا در قالب قوطی یک برند روغن موتور اصل در آن روغن تقلبی ریخته شده. روغن موتورهای اصل رنگ شفافی دارن و این مورد در روغن موتورهای تقلبی کاملاً معکوس عمل می کنه. به نوعی روغن موتور تقلبی بعد کارکرد ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر تمام آلودگی موتور را به خود جذب میکنه.

  بافر یا دستگاه پولیش

نکات هنگام تعویض روغن موتور 

مهمترین ویژگی های روغن موتور مناسب برای خودرو

 1. با هر بار تعویض روغن، فیلتر را نیز حتما تعویض کنید (بدون توجه به میزان کارکرد آن).
 2. از ترکیب چند روغن با یکدیگر بپرهیزید.
 3. هیچ گاه از افزودنی‌ها استفاده نکنید زیرا ممکن است با افزودنی‌های موجود در روغن سازگار نباشد، این را نیز بدانید که مواد لازم در خود روغن موجود است.
 4. از روغنی که بیش از سه سال از تاریخ تولید آن گذشته است، استفاده نکنید.
 5. سیاه نشدن روغن، نشانه مرغوبیت آن نیست بلکه به این معناست که روغن قابلیت جذب ذرات اسیدی و ناخالصی‌ها را نداشته است.

جمع بندی

مهمترین ویژگی های روغن موتور مناسب برای خودرو

در این مقاله سعی کردیم همه چیز راجب روغن موتور و هر آنچه که باید درباره نحوه استفاده از هر روغن موتور لازم است بدانید را برای شما شرح دهیم. همانطور که می‌دانید استفاده از روغن موتور مناسب برای سلامت، حفظ روانکاری و طول عمر قطعات خودرو از اهمیت بسیار زیادی برخودار است.

 

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
ارتباط با متخصصان