اصول تأثیرگذار و ضروری در نگهداری خودرو

  • توسط ghanbari
  • ۹ ماه پیش
  • نظرات غیر فعال شده است

اصول تأثیرگذار و ضروری در نگهداری خودرو

اصول تأثیرگذار و ضروری در نگهداری خودرو

هر راننده و مالک خودرو می بایست در خصوص نگهداری خودرو (car maintenance ) اطلاعات کافی داشته باشد. مطالعه دفترچه راهنمای صادر شده از سوی کمپانی ها و آگاهی از دستورالعمل های نگهداری خودرو برای حفظ کیفیت و جلوگیری از خرابی و کاهش استهلاک وسیله نقلیه ضروری است. در این جا به بیان برخی از مهم ترین نکات در خصوص مراقبت و نگهداری خودرو می پردازیم.

لزوم نگهداری از خودرو؛ چرا باید هرچند وقت یک‌بار خودرو را بررسی کنیم؟

اصول تأثیرگذار و ضروری در نگهداری خودرو

اصل اساسی در این زمینه رجوع به دفترچه راهنماست. اما به‌صورت کلی، باید هر ۱۲ ماه یک‌بار، ماشینتان توسط مکانیک یا متخصص باتجربه چک شود. البته برای تمدید معاینه فنی که به‌صورت سالانه صادر می‌شود، بهتر است که پیش از مراجعه به این مراکز خودروی خود را بررسی کنید.

در گذشته خودروها به‌طور متوسط هر ۵هزار کیلومتر یک‌بار به تعویض روغن نیاز داشتند؛ البته از حدود ۱۰ سال پیش و با گسترده شدن روغن‌های ترکیبی، این فاصله به هر ۱۶هزار کیلومتر رسیده است.

به‌علاوه، خودرو در هر میزان کیلومتر مشخص به تعویض، تعمیر یا بازرسی قطعات نیاز خواهد داشت. در این زمینه هر خودرو دستورالعمل مشخصی دارد و به همین دلیل حتماً مطابق دفترچه راهنمای نگهداری عمل کنید.

نگهداری و سرویس دوره‌ای خودرو کمک می‌کند تا از احتمال خرابی خودرو در شرایط فرسایشی جلوگیری کنید. این کار باعث کاهش قابل‌توجه در هزینه‌های تعمیر، مراقبت و نگهداری می‌شود و درنتیجه به سالم ماندن خودرو منجر خواهد شد.

تعویض روغن خودرو:

اصول تأثیرگذار و ضروری در نگهداری خودرو

روغن موتور اگر در فواصل منظم و به موقع تعویض گردد باعث طول عمر و کارکرد روان تر خودروی شما می شود. همچنین به دلیل آلودگی بنزین ها می بایست صافی بنزین نیز با هر دو بار تعویض روغن موتور، عوض شود. بهتر است هر 50 هزار کیلومتر روغن گیربکس نیز تعویض گردد. در بحث نگهداری خودرو کنترل روغن موتور اهمیت ویژه ای دارد. سطح روغن می بایست زمانی که خودرو گرم است به صورت هفتگی کنترل شود. به این صورت که میله روغن سنج را خارج نموده، تمیز می کنید و سپس درون محفظه روغن قرار داده و بیرون می کشید. پس از افقی نگه داشتن میله میزان روغن باید بین Add و Full باشد.

  اموزش صافکاری پیشرفتهPDRخراسان

تعویض فیلتر هوا

اصول تأثیرگذار و ضروری در نگهداری خودرو

 

فیلتر هوا به طور استاندارد هر 6 ماه می بایست تعویض گردد، ولی اگر در شهر آلوده ای زندگی می کنید به شما توصیه می کنیم با هر بار تعویض روغن و یا سالانه 4 بار فیلتر هوا تعویض گردد. بهتر است برای منظم بودن در نگهداری خودرو برای لوازم تعویضی و مصرفی دفترچه ثبت تاریخ و کیلومتر داشته باشید.

بررسی فشار هوا در تایرها

بررسی فشار هوا در تایرها

برای یک بار در ماه و قبل از هر سفری که قرار است داشته باشید باد لاستیک ها و فشار هوای لاستیک را چک کنید. این کار را زمانی انجام دهید که تایر سرد است یعنی قبل از اینکه بخواهید چند کیلومتر رانندگی کنید. فشار مناسب بر روی لاستیک ها به طور معمول در دفترچه راهنمای خودرو شما ذکر شده، نباید فشار هوا بیشتر از مقدار توصیه شده و یا کمتر باشد. همین‌طور از وضعیت تایر و بریدگی ها و یا سائیدگی ها بر روی ماشین تان مطمئن شوید.

اتومبیلتان را هر هفته بشویید

اصول تأثیرگذار و ضروری در نگهداری خودرو

یک راه نگهداری خودرو این است که مراقب این باشید که خودرو شما با گل و لای، نمک پاشیده شده بر روی جاده های برفی، گرد و خاک و سنگریزه تخریب نشود. این ترکیبات به رنگ ماشین شما آسیب می زنند و باعث می شوند تا دچار خط و خش شود. بهتر است هر هفته اتموبیلتان را بشویید. سعی کنید از پاک‌کننده‌های مناسب استفاده کنید. حتماً بدنه را به دقت خشک کنید و از همه مهم‌تر سعی کنید قبل از آنکه نور خورشید لکه آب بر روی ماشینتان بگذارد آن را با کمک یک دستمال خشک کنید. نگهداری خودرو اصول ساده و کم هزینه ای دارد که با رعایت همین اندک موارد می توانید تأثیر بسیار زیادی در ماندگاری و تمیزی خودروتان داشته باشید. در ادامه، در همین سایت مقالاتی برای دیگر نکات و ظرایف در سرویس خودرو آماده سازی و در اختیارتان قرار گرفته است. توصیه می کنم با صرف کمی وقت و خواندن این مطالب هزینه های زیادی از نگه داری خودروتان را کم کنید و همیشه یک ماشین تمیز و نو داشته باشید.

  آموزش ریکاوری خودرو

مایع شستشوی شیشه خودرو

اصول تأثیرگذار و ضروری در نگهداری خودرو

ظاهراً این مورد در زمینه نگهداری خودرو اهمیت زیادی ندارد ولی بازدید هفتگی و پر کردن مخزن و اطمینان از سالم بودن شلنگ ها می تواند به شفافیت روزانه شیشه ها و دید مناسب راننده کمک کند. شیشه شوی بهتر است به صورت روزانه استفاده شود تا از ایجاد رسوب و قطع جریان جلوگیری گردد.

چراغ های اخطار مهم را نادیده نگیرید

اصول تأثیرگذار و ضروری در نگهداری خودرو

اکثر اوقات اخطار های موتور خودرو ناشی از مشکلات جدی نیست ولی اگر مراقبت و نگهداری خودرو برایتان اهمیت دارد، برای احتیاط به محض هشدار و اعلام چک موتور سریعاً به نزدیک ترین تعمیرگاه معتبر برای عیب یابی مراجعه نمایید.

ترفندهای تکمیلی نگهداری از خودرو که باید بدانید

اصول تأثیرگذار و ضروری در نگهداری خودرو

به خاطر داشته باشید که این توصیه‌ها صرفاً دستورالعمل چگونگی نگهداری از خودرو هستند و برای برنامه تعمیر و نگهداری دقیق‌تر، باید از دفترچه راهنمای خودروی خود استفاده کنید.

یکی از نکات اساسی در تعمیر و نگهداری، نحوه رانندگی است. مثلا رانندگی بی‌دقت و با سرغت بالا باعث افزایش سرعت فرایند فرسودگی خواهد شد. رانندگی در شهر برای ماشین‌ها از بزرگ‌راه‌ها سخت‌تر است و بسیاری از اقلام روی ماشین به شکلی طراحی شده‌اند که طی زمان و با استفاده از آن‌ها، فرسوده شوند، بنابراین باید طوری برنامه‌ریزی کنید که هرچندوقت یک‌بار چک یا تعمیر شوند. به‌سادگی با انجام تعمیرات منظم و پیروی از نکات تعمیر و نگهداری خودرو، می‌توان از بسیاری از تعمیرات گران‌قیمت جلوگیری کرد. همیشه مراقب میزان و کیفیت مایعات خودروی خود باشید. مهم‌ترین و درعین‌حال آسان‌ترین راه بررسی میله مایع گیربکس و مایع موتور است. تا زمانی که به‌طور منظم حواستان به این دو مورد باشد، تا حد زیادی از راه نگهداری از خودرو را طی کرده‌اید.

  اموزش ریکاوری رنگ خودرو
جمع بندی

اصول تأثیرگذار و ضروری در نگهداری خودرو

اصولی که تلاش کردیم در این محتوا مورد بررسی قرار دهیم به شما کمک می‌کنند تا هزینه‌های جانبی خودرو را به‌ شکل قابل توجهی کاهش دهید. چه نکته مهم دیگری به ذهنتان می‌رسد که ما به آن اشاره نکرده‌ایم؟

 

 

 

 

 

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
ارتباط با متخصصان