ضد یخ خودرو

  • توسط ghanbari
  • ۹ ماه پیش
  • نظرات غیر فعال شده است

ضد یخ خودرو

ضد یخ خودرو

موتور خودرو با سوزاندن سوخت (بنزین یا گازوئیل) انرژی زیادی تولید می کند. بخشی از این انرژی (حدود یک سوم) برای رانندگی ماشین استفاده می شود. دو سوم باقی مانده از این انرژی تولید شده به گرما تبدیل می شود.
نیمی از این گرما از طریق اگزوز خارج می شود اما نیمی دیگر در محفظه موتور باقی می ماند.
موتور یک ماشین باید به نوعی خودش را خنک کند و این گرما را دفع کند. در غیر این صورت دمای موتور دائماً بالا می رود تا زمانی که اجزای فلزی داخل آن شروع به ذوب شدن کنند و پس از مدتی کل موتور را تحت الشعاع قرار دهند. برای جلوگیری از این مشکل به خنک کننده نیاز است. خنک کننده موتور یک سیال مبتنی بر آب است که گرما را از موتور جذب می کند.
البته خود مایع خنک کننده به دلیل گرمای محفظه موتور گرم می شود. به همین دلیل مکانیزمی در سیستم خنک کننده تعبیه شده است که این مایع را برای خنک سازی به رادیاتور واقع در جلوی خودرو منتقل می کند. همانطور که خودرو به جلو حرکت می کند، هوا از شیارهای رادیاتور که حاوی این خنک کننده داغ است عبور می کند و آن را خنک می کند.

کاربردهای ضد یخ

کاربردهای ضد یخ

مواد شیمیایی موجود در ضد یخ Car antifreeze مزایای بسیاری برای سیستم خنک کننده موتور خودرو دارند. یکی از این مزایا که مهمترین کاربرد ضد یخ می باشد، این است که از یخ زدگی مایع خنک کننده محفظه موتور در زمستان جلوگیری می کند. اگر می خواهید بدانید ضدیخ در چه دمایی یخ می زند، آن را به مانند یخ زدن آب در دمای 0 درجه سانتی گراد یا 32 درجه فارنهایت در نظر بگیرید. بنابراین مخلوطی از 50 درصد آب و 50 درصد ضد یخ در دمای -37 درجه سانتی گراد یا -35 درجه فارنهایت یخ می زند.
یکی دیگر از کاربردهای ضد یخ بالا بردن نقطه جوش آب است. همانطور که می دانید آب در دمای 100 درجه سانتیگراد یا 212 درجه فارنهایت می جوشد. هر چه این درجه بالاتر باشد برای موتور بهتر است، زیرا آب جوش به موتور آسیب می رساند. مخلوط 50/50 ضد یخ و آب باعث می شود آب در جایی بین 240 تا 270 درجه سانتیگراد بجوشد. البته تعیین دقیق نقطه جوش بستگی به فشار مخلوط آب و ضد یخ در محفظه موتور دارد.

  آموزش اجرای نانو سرامیک خودرو دامغان

علت تعویض ضد یخ

علت تعویض ضد یخ

با گذشت زمان، مایع خنک کننده موتور خواص اولیه خود را از دست می دهد و کمی اسیدی می شود. این باعث می شود که مایع بار الکتریکی پیدا کند. در نظر داشته باشید، حتی جریان 0.20 ولت برای خوردگی اجزای فلزی داخل موتور کافی است. آلومینیوم به ویژه به خوردگی ناشی از الکترولیز بسیار حساس است.
معمولاً زمانی که الکترولیز مایع خنک کننده اتفاق می افتد، دیگر خیلی دیر شده است و موتور در حال نشت مایع است. در صورتی که، تعویض به موقع ضد یخ می تواند از الکترولیز مایع خنک کننده جلوگیری کند.

انواع ضد یخ

انواع ضد یخ

ضد یخ سبز
سالیان متمادی فقط یک نوع ضد یخ در بازار وجود داشت و آن رنگ سبز آن بود. با پیشرفت تکنولوژی، انواع دیگری از ضد یخ وارد بازار شد.

ضد یخ OAT
این کلمه به معنای فناوری اسید آلی است. این ضد یخ ماندگاری بالایی دارد و برخلاف نوع سبز آن که حدود 2 تا 3 سال ماندگاری دارد این ضد یخ حدود 5 سال ماندگاری دارد.

ضد یخ ترکیبی یا هیبریدی

این ضد یخ در اصل ترکیبی از ضد یخ سنتی و ضد یخ OAT است. این محصول که HOAT نام دارد معمولا با مایع خنک کننده ای که در موتور شما وجود دارد سازگار است و می توانید بدون توجه به نوع مایع قبلی، پس از رقیق شدن با آب، این ضد یخ را به آن اضافه کنید. در همین حال، اگر قبلا از خنک کننده معمولی استفاده کرده اید، نمی توانید ضد یخ OAT اضافه کنید. چون این دو با هم سازگار نیستند.

  آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

مزایای ضد یخ

مزایای ضد یخ

استفاده از ضد یخ در خودروها بسیار مهم است و قبلا گفتیم که از این محلول می توانید برای خنک سازی موتور استفاده کنید و در زمستان که احتمال یخ زدگی مایع وجود دارد می تواند از یخ زدن مایع در رادیاتور جلوگیری کند. اگر سیال رادیاتور در گردش نباشد به غیر از خود موتور سایر قسمت ها دچار مشکل می شوند و سیال باید گردش داشته باشد. اگر در زمستان در رادیاتور ضد یخ نباشد و یخ بزند، لوله های داخل خودرو می ترکد و آسیب زیادی به آن وارد می شود، بنابراین برای جلوگیری از این امر باید از ضد یخ استفاده کنید.

از دیگر کاربردهای ضد یخ می توان به جنبه شستشوی آن اشاره کرد چرا که احتمال رسوب در رادیاتور می تواند آسیب های زیادی را به همراه داشته باشد و شما می توانید این رسوبات را با ضد یخ پاک کنید. بهترین راه برای ریختن ضد یخ در رادیاتور این است که آن را نزد مکانیک ببرید تا رادیاتور را بشویند و سپس ضد یخ را داخل ماشین بریزید. روان بودن خودرو بسیار مهم است و استفاده از ضد یخ در خودرو موجب می شود خودرو بهتر کار کند.

زمان تعویض ضد یخ

زمان تعویض ضد یخ

معمولا در دفترچه راهنمای مالک، کارخانه تعیین کرده است که چه زمانی بهتر است ضد یخ را تعویض کنید. با این حال، شرایط مختلفی وجود دارد که ممکن است این بار تغییر کند. بهتر است ضد یخ را چک کنید و اسیدیته آن را هر 80,000 کیلومتر اندازه بگیرید. یک روش خوب استفاده از نوار تشخیص است. با این حال بهتر است علائم کمبود ضد یخ را بدانید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
ارتباط با متخصصان