علت نشت روغن از زیر خودرو

  • توسط ghanbari
  • ۹ ماه پیش
  • نظرات غیر فعال شده است

علت نشت روغن از زیر خودرو

علت نشت روغن از زیر خودرو

هر چند شایع‌ترین نوع روغن ریزی خودرو ( Car oiling ) مربوط به نشت روغن موتور است؛ اما باید توجه داشته باشید که همه داستان به اینجا ختم نمی‌شود. روغن به‌عنوان مایع روان‌کار که همزمان نقش خنک کنندگی نیز دارد، علاوه بر موتور در بخش‌های دیگری از خودرو مانند گیربکس نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی متوجه نشتی روغن خودرو می‌شوید، پیش از هر چیز باید متوجه شوید که این اتفاق مربوط به کدام بخش از ماشین است. پس از آن می‌توانید برای عیب یابی و رفع مشکل اقدام کنید. هر آنچه لازم است به‌عنوان یک راننده درباره دلایل نشت روغن خودرو بدانید را در این مطلب بررسی می‌کنیم.

 

انواع روغن ریزی خودرو کدامند؟

علت نشت روغن از زیر خودرو

روغن ریزی خودرو الزاما زمانی که ماشین روشن است، رخ نمی‌دهد. بلکه ممکن است در حالت خاموش نیز بعد از چند ساعت متوجه نشت مقدار زیادی روغن در زیر خودروی‌تان شوید. همان‌طور که اشاره کردیم، سوال اساسی این است که روغن‌ریزی مربوط به کدام بخش از ماشین است؟ به‌طور کلی نشتی روغن خودرو مربوط به یکی از موارد زیر است:

نشت روغن موتور

نشت روغن ترمز

روغن‌ریزی هیدرولیک فرمان

روغن‌ریزی گیربکس

1 . نشت روغن موتور

علت نشت روغن از زیر خودرو

رایج‌ترین نوع روغن‌ریزی خودرو معمولا مربوط به نشتی روغن موتور است. کافیست چند ساعت خودرو با روغن ریزی در یک جا پارک باشد تا شاهد تشکیل یک حوض روغن در زیر آن باشید. اگر شامه حساس و قوی داشته باشید، روغن ریزی موتور با بوی شبیه به سوختن لاستیک به‌راحتی قابل تشخیص است.

2 . نشت روغن ترمز

علت نشت روغن از زیر خودرو

خطرناک‌ترین نوع نشتی روغن خودرو، روغن ریزی سیستم ترمز ماشین است. دقت داشته باشید که نشتی روغن ترمز معمولا در نزدیکی چرخ‌ها اتفاق می‌افتد. عملکرد سیستم ترمز در خودروی شما کاملا وابسته به میزان روغن موجود در مدار اختصاصی آن است. اگر به دلیل نشتی، سطح روغن این مدار کاهش یابد، قدرت ترمزگیری ماشین افت پیدا می‌کند. موضوعی که می‌تواند در بروز تصادف اثرگذار باشد. نشت روغن ترمز معمولا در اثر فرسودگی لنت ترمز یا آسیب دیدن مدار آن در خودروهای سن بالا رخ می‌دهد.

  اموزش کارشناسی رنگ خودرو

 

3 . روغن‌ریزی هیدرولیک فرمان

علت نشت روغن از زیر خودرو

فرمان هیدرولیک در خودروی شما به‌دلیل برخورداری از یک سیستم هیدرولیکی حاوی روغن، عملکرد نرم و مطلوبی از خود نشان می‌دهد. انتقال نیرو از فرمان به چرخ‌ها در این سیستم از طریق فشار روغن صورت می‌گیرد. روغن با سطح مشخصی درون جعبه فرمان قرار می‌گیرد. اگر به دلیل نشتی، سطح روغن کاهش یابد، سیستم هیدرولیک فرمان تضعیف می‌شود. موضوعی که باعث می‌شود با چرخاندن فرمان، خودرو آن طور که باید و شاید به جهت مد نظر راننده هدایت نشود.

4 . روغن‌ریزی گیربکس

نشتی روغن گیربکس اتوماتیک و دستی نیز هر چند خیلی شایع نیست؛ اما نمی‌توان از کنار آن عبور کرد. همان‌طور که می‌دانید تعداد زیادی چرخ‌دنده درون گیربکس وجود دارد. درگیر شدن روان و سریع چرخ‌دنده‌ها روی کیفیت عملکرد سیستم انتقال قدرت ماشین نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. به‌همین دلیل از روغن برای روان‌کاری چرخ دنده‌ها استفاده می‌شود. بخش قابل توجهی از روغن گیربکس در کاسه نمدی قرار می‌گیرد که زیر پوسته جعبه دنده تعبیه می‌شود. علت روغن‌ریزی گیرکس مربوط به سوراخ شدن کاسه نمد است. تشخیص روغن‌ریزی کاسه نمد گیربکس نیز نسبتا ساده است. این روغن رنگ قرمز یا صورتی دارد و در اثر نشتی آن بوی سوختگی نسبتا شدیدی به مشام می‌رسد. ضمن اینکه نشتی روغن ، مستقیما روی کیفیت تعویض دنده خودرو تاثیر می‌گذارد.

چگونه روغن‌ریزی خودرو را از نشت مایع خنک کننده تشخیص دهیم؟

علت نشت روغن از زیر خودرو

قبل از اینکه درباره دلایل نشت روغن خودرو بحث کنیم، لازم است به یک موضوع مهم دیگر بپردازیم. گاهی اوقات رانندگان نشت مایع خنک کننده را با روغن ریزی اشتباه می‌گیرند. در گذشته مایع خنک کننده معمولا با رنگ سبز تولید می‌شد و به همین دلیل خیلی راحت امکان تشخیص آن وجود داشت. اما امروزه معمولا خنک کننده‌ها در رنگ‌های مختلف عرضه می‌شوند. بنابراین تشخیص روغن و مایع خنک کننده از روی رنگ گاهی اوقات امکان‌پذیر نیست. مطمئن‌ترین راه برای این منظور، لمس مایع نشت کرده در زیر خودرو است. مایع خنک کننده به‌هیچ عنوان حالت روغنی ندارد. این موضوعی است که با لمس کردن به‌راحتی می‌توان متوجه شد. علاوه بر آن از طریق بو کردن هم می‌توانید روغن را از مایع خنک کننده تشخیص دهید؛ چراکه معمولا ضد یخ بوی شیرین و ملایم دارد. این در حالی است که معمولا از نشت روغن کارکرده با بوی سوختگی همراه است.

  کارشناسی فنی خودرو با دستگاه داینومتر

آیا روغن ریزی ماشین خطرناک است؟

علت نشت روغن از زیر خودرو

روغن‌ریزی خودرو مشکلات زیست محیطی را به‌همراه دارد. ترکیبات تشکیل دهنده روغن‌ها سمی هستند و وقتی در سطح معابر پخش می‌شوند، گرفتاری‌هایی را برای گیاهان و سایر موجودات زنده به دنبال خواهند داشت. از طرفی دیگر روغن ریزی سیستم ترمز و مدار هیدرولیک فرمان به‌طور مستقیم امنیت جانی سرنشینان خودرو را تهدید می‌کند. اولی قدرت ترمز ماشین را می‌کاهد و دومی توانایی راننده برای کنترل و هدایت ماشین در جاده را تحت الشعاع قرار می‌دهد. خطر تصادف در هر دو مورد به‌شدت بالاست.

رفع نشتی روغن ماشین چگونه است؟

علت نشت روغن از زیر خودرو

شناسایی دلایل نشت روغن خودرو، اولین گام برای رفع این مشکل است. برای این منظور معمولا تعمیرکاران حرفه‌ای به‌سراغ بررسی نوع روغن می‌روند. تجربه و آشنایی با انواع روغن‌ها به آن‌ها کمک می‌کند تا با مشاهده نوع روغن و محل روغن ریزی، تشخیص دهند که نشتی مربوط به کدام قسمت از خودرو است. پس از آن باید به‌سراغ بررسی هر یک از قطعات تشکیل دهنده بخش مد نظر بروند. برای این منظور باید هر یک از عواملی که بالاتر ذکر کردیم، یک به یک بررسی شوند. پس از شناسایی مشکل، نسبت به رفع آن اقدام می‌کنند. در ادامه ضمن تعویض روغن، بررسی‌های لازم برای اطمینان از عدم نشتی مجدد روغن به‌عمل می‌آید.

جمع بندی

علت نشت روغن از زیر خودرو

در این مطلب هر آنچه باید درباره روغن‌ریزی خودرو بدانید را بررسی کردیم. متاسفانه برخی از رانندگان نسبت به روغن‌ریزی خودرو بی‌توجهی می‌کنند. حتما به محض مشاهده نشانه‌های روغن زیر خودرو، بلافاصله برای رفع نشتی روغن ماشین به‌تعمیرگاه مراجعه کنید. همان‌طور که در متن مقاله مشاهده کردید، هزینه تعمیر روغن‌ریزی ماشین خیلی زیاد نیست؛ اما بی‌توجهی به این مسئله منجر به آسیب دیدن سایر بخش‌های خودرو می‌شود که هزینه‌های به مراتب بیشتری را به شما تحمیل می‌کند

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
ارتباط با متخصصان