تنظیم موتور خودرو

 • توسط ghanbari
 • ۹ ماه پیش
 • نظرات غیر فعال شده است

تنظیم موتور خودرو

تنظیم موتور خودرو

تنظیم موتور خودرو Car engine tuning مجموعه کارهایی است که احتراق را کامل تر کرده و در نتیجه باعث افزایش راندمان و کاهش کارکرد موتور خودرو می شود. یک تنظیم خوب موتور باید مجهز به تنظیم موتور پنج گاز باشد.

تنطیم موتور خودرو به دلایل مختلفی همچون فرسودگی قطعات،‌ اشکال در سیستم برق و سنسورها،‌ اختلال در عملکرد پمپ بنزین و… به هم می‌ریزد و عملکرد موتور را دچار اختلال می‌شود. نیاز به تنظیم موتور معمولا روشن شدن چراغ چک موتور را به دنبال دارد. این چراغ بعد از باز کردن سوئیچ، روشن شده و در صورت نبودن مشکل به صورت خودکار خاموش می‌شود. در صورتی که چراغ چک خاموش نشد احتمالا خودرو یکی از مشکلات زیر را دارد.

 • خراب بودن سنسورها
 • اختلال در ارتباط ECU  
 • قطعی ارتباط بین سنسورها و کامپیوتر خودرو
 • فعال شدن سوئیچ اینرسی
 • اختلال در سیستم ایموبلایزر

در صورت روشن ماندن چراغ چک باید دلایل آن را بررسی کنید که در برخی مواقع با انجام تنظیم موتور برطرف می‌شود. خودروهای قدیم به ازای هر ۱۵ یا ۳۰ هزار کیلومتر به تنظیم نیاز داشتند. اما بحث تنظیم موتور در خودروهای مدرن کمی متفاوت است و کارخانه دوره‌های معینی را برای آن در نظر گرفته است. تنظیم موتور باعث افزایش شتب خودرو، کاهش آلایندگی و مصرف سوخت می‌شود.

علت تنظیم موتور خودرو

علت تنظیم موتور خودرو

خودروی شما به دلایل مختلفی نیاز به تنظیم موتور دارد که مهم ترین آن ها قطعات فرسوده، مشکلات منبع تغذیه و سنسورها، عملکرد نامناسب دریچه گاز و پمپ بنزین است.

گاهی این دلایل باعث می شود که موتور خودرو به درستی کار نکند و در نهایت چراغ چک موتور خودرو روشن شود که در این صورت باید موتور خودرو را تنظیم کنید. تنظیم نادرست موتور خودرو گاهی باعث لرزش بدنه خودرو یا خاموش شدن یا روشن شدن ضعیف خودرو می شود که در این صورت مراجعه به گاراژ  یا تعمیرگاه تنها راه حل عملی است.

  اموزش کارشناسی رنگ خودرو

زمان انجام تنظیم موتور

زمان انجام تنظیم موتور

زمان تنظیم موتور خودرو باید با علائم و اختلالاتی که در خودرو ظاهر می شود تشخیص داده می شود و از این طریق نسبت به بررسی ایراد خودرو و تنظیم موتور اقدام می شود.

بروز مشکلاتی مانند کندی شتاب خودرو، صدای نامتعارف موتور، لرزش محفظه سرنشینان، روشن شدن چراغ چک و موارد دیگر نشان می دهد که زمان تنظیم موتور خودرو فرا رسیده است، بنابراین اگر با این مشکلات مواجه شدید، بلافاصله اقدام به تنظیم موتور کنید.

برای خودروهای قدیمی هر 15,000 کیلومتر تا 30,000 کیلومتر باید موتور را تنظیم کرد، اما برای خودروهای جدید در صورت عدم نیاز به تعمیر و تنظیم مقدار معینی، باید موتور را طبق دوره های تنظیم و کنترل توصیه شده کارخانه تنظیم کرد. در برخی مواقع در صورت تعویض شمع این فاصله به 160,000 کیلومتر رسیده است.

با توجه به هزینه های تعویض خودروی جدید، بهترین کار این است که از خودرو به بهترین نحو نگهداری کنید. برای نگهداری از خودرو ابتدا باید آن را عیب یابی کنید. در این بخش علائمی که خودرو نیاز به تنظیم موتور دارد را شرح می دهیم.

علائم تنظیم نبودن موتور خودرو

ریپ زدن خودرو

یکی از مهم‌ ترین و آسان‌ترین راه‌های تشخیص درست کار نکردن موتور خودرو، ضربه و لرزش موتور است. تکان خوردن ناگهانی خودرو در هنگام شتاب یا موارد مشابه می تواند بسیار خطرناک باشد و باعث آسیب شود. موتورها به گونه ای طراحی شده اند که در بزرگراه ها و در صورت نیاز عملکرد قابل قبول و قابل اعتمادی داشته باشند. علت ریپ زدن ناگهانی خودرو می تواند آلودگی شمع ها یا گرفتگی فیلتر بنزین و … باشد.

  اموزش اجرای نانوسرامیک خودرو بوشهر

بد استارت خوردن

اگر مجبور هستید برای روشن کردن خودرو در صبح زود چندین بار استارت بزنید یا ماشین شما استارت می خورد اما روشن نمی شود، ممکن است این عیب دلایلی مانند ضعیف بودن باتری ماشین، نقص در سیستم استارت و غیره داشته باشد.

چراغ های اخطار

چراغ های هشدار روی داشبورد خودرو به صورت عمدی و در هنگام استارت زدن خودرو و روشن شدن این چراغ ها ایجاد می شوند، اما گاهی اوقات به دلیل مشکل در سیستم خودرو یا قطعات آن، این چراغ ها روشن می مانند. اگر این چراغ ها در حین حرکت خودرو روشن ماندند، در اسرع وقت نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.

مصرف سوخت نامناسب

وقتی ماشین شما همان مسافت تکراری معمول را طی می کند، اما فکر می کنید با مسافت پیموده شده، بنزین زیادی را مصرف کرده است، ممکن است ماشین شما مشکل سوخت داشته باشد. برای یافتن علت این مشکل، یک گالن سوخت را در فاصله کوتاهی رانندگی کنید.

افت ناگهانی سطح بنزین در فاصله مشخص شده برای هر واحد سوخت نشان دهنده عملکرد نامناسب خودرو است. فشار نامناسب هوا در چرخ ها، گرفتگی قسمتی از سیستم ترمز یا زمان تنظیم خودرو از دلایل این مشکل است. با بررسی مصرف سوخت خودروی خود، قبل از بروز مشکل، از وضعیت سیستم آن مطلع شوید.

جمع بندی

جمع بندی

اکثر ایرانی ها فکر می کنند تا زمانی که خودرو به درستی کار می کند و حرکت آن متوقف نشده است، نیازی به تعمیرگاه و مکانیک نخواهند داشت در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. بر اساس مطالعات انجام شده در کشورهای توسعه یافته، افرادی که هر سه ماه یکبار خودروی خود را برای سرویس های دوره ای به مرکز خدمات می برند، نسبت به سایر افراد سالانه هزینه کمتری برای تعمیر خودرو خرج می کنند.

  اموزش نقاشی رنگ خودرو اهواز

اگر موتور خودرو دچار مشکل شده و به درستی کار نمی کند، در صورت مشاهده زودهنگام مشکل، می توانید اقدامات لازم را برای تعمیر یا تعویض آن انجام دهید و در آخر در مصرف سوخت خودرو خود صرفه جویی کنید. اما اگر متوجه این آسیب نشوید، موتور خودرو بد کار می کند و مواردی مانند آلودگی انژکتور، سوزن ها و شمع ها و گرمای بیش از حد در موتور ایجاد می شود.

در چنین شرایطی موتور خودرو باید بیش از حد استارت بخورد تا خودرو روشن شود. این موارد باعث مستهلک شدن خودرو می شود و باعث می شود که هنگام تعمیر خودرو پول بیشتری خرج کنید. بنابراین توصیه می شود در ابتدای هر فصل خودرو خود را برای تنظیم موتور و بازرسی کلی به مکانیک حرفه ای و با تجربه نشان دهید.

 

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
ارتباط با متخصصان