متد های خش گیری بدنه خودرو

  • توسط ghanbari
  • ۹ ماه پیش
  • نظرات غیر فعال شده است

متد های خش گیری بدنه خودرو

وجود خط و خش روی بدنه ماشین(scratching the car body) همیشه باعث ناراحتی رانندگان به ویژه افرادی که روی ماشین خود بسیار حساس هستند، می شود. عوامل مختلفی مانند تصادف، برخورد شاخه های درختان، پرت شدن سنگ های مسیرهای ناهموار و خاکی به سمت بدنه، کشیدن اجسام سخت توسط افراد بر روی بدنه و … مهمترین دلایل ایجاد خش خودرو محسوب می شوند. اگر از روش های از بین بردن خط و خش ماشین اطلاع داشته باشید، دیگر نگرانی نخواهید داشت؛ زیرا می توانید آن ها را برطرف کنید و زیبایی دوباره ای به ظاهر ماشین خود ببخشید. با ما همراه باشید تا با ترفندهای خش گیری بدنه ماشین آشنا شوید.

انواع خط و خش ماشین

متد های خش گیری بدنه خودرو

برای از بین بردن خط و خش های ماشین ابتدا باید شناخت کافی نسبت به آن ها داشته باشید. به طور کلی، خش های روی بدنه خودرو به دو دسته سطحی و عمیق تقسیم بندی می شوند. خط و خش های سطحی عمق زیادی ندارند و در واقع فقط رنگ از روی سطح فلزی بدنه پاک شده است. برای خش گیری مواردی که بدنه فلزی را آسیب نزده اند کار راحتی پیش رو دارید و حتی می توانید با استفاده از تکینیک هایی در منزل این کار را انجام دهید. اما در خط و خش های عمیق علاوه بر از بین رفتن رنگ، سطح فلزی بدنه نیز آسیب دیده است. برای برطرف کردن این نوع خط و خش نیاز به مهارت و تخصص بالایی است که توصیه می شود این امر را به دست افراد باتجربه و حرفه ای در زمینه صافکاری و نقاشی خودرو بسپارید.

تکنیک های برطرف کردن خط و خش خودرو

متد های خش گیری بدنه خودرو

همانطور که گفته شد خط و خش بدنه خودرو می تواند سطحی یا عمیق باشد. انتخاب یک راهکار مناسب برای خش گیری ماشین کاملا به نوع خط و خش ها بستگی دارد. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که هر کدام از ویژگی ها و مراحلی برخوردارند. یکی از نکاتی که باید قبل از خش گیری بدنه خودرو بدانید این است که برای بالا رفتن کیفیت کار و نتیجه بهتر، ابتدا باید خودرو را به خوبی تمیز کنید و بشویید. بدین ترتیب، می توانید بهتر وضعیت خط و خش ها را بررسی کرده و از نفوذ آلودگی ها به بدنه نیز جلوگیری کنید.

  آموزش کارشناسی رنگ خودرو

 انواع تکنیک ها با توجه به نوع خط و خش

1- استفاده از خمیر دندان

متد های خش گیری بدنه خودرو

اگر خط و خش های ماشین شما سطحی هستند، می توانید به راحتی و با استفاده از خمیر دندان در منزل خش گیری را انجام دهید. پس از شستن و خشک کردن بدنه خودرو، مقداری خمیر دندان را با یک دستمال نرم بر روی خش های ماشین بکشید. حرکت دستمال باید به صورت دورانی و به آرامی با یک فشار مناسب صورت بگیرد تا کاملا خط و خش های کم عمق را پوشش دهد. سپس با باقی مانده خمیر دندان، بر روی بدنه ماشین را تمیز کرده و دوباره محل خط و خش ها را بشویید. پس از خشک کردن بدنه اگر باز هم اثری از خش ها وجود داشت، این فرآیند را دوباره تکرار کنید تا کاملا برطرف شوند.

2- استفاده از قلم خشگیر

متد های خش گیری بدنه خودرو

از دیگر روش های از بین بردن خط و خش ماشین، استفاده از قلم خشگیر است. قلم خشگیر ابزاری است که می تواند برای برطرف کردن اثر خش های سطحی و عمیق مورد استفاده قرار بگیرد. این قلم حاوی مقداری رنگ است که شما باید قلمی را انتخاب کنید که رنگ آن متناسب با رنگ بدنه ماشین است. از انجایی که ممکن است نداشتن مهارت کافی برای کار با قلم خشگیر موجب سرایت رنگ آن به بخش های سالم بدنه خودرو شود، بهتر است این کار توسط افراد ماهر انجام شود. زمانی که این قلم بر روی خش ها کشیده می شود، ذرات رنگی به عمق خط و خش ها نفوذ کرده و بر روی آن ها می چسبد. البته باید بدانید که ممکن است کیفیت و نتیجه کار هنگام استفاده از قلم خشگیر آنچنان مطلوب نباشد. یعنی نباید انتظار داشته باشید که به کار گیری این قلم می تواند رنگ بدنه خودرو شما را مانند روز اول یکدست و بدون ایراد کند.

  آموزش بازیابی رنگ خودرو اصفهان

3- پولیش کردن

متد های خش گیری بدنه خودرو

یکی از رایج ترین انواع تکنیک های از بین بردن خط و خش های ماشین، پولیش کردن است. امروزه افراد زیادی برای ترمیم و همچنین براق کردن رنگ بدنه ماشین خود از پولیش استفاده می کنند. این روش برای خطوط سطحی کاملا جوابگو بوده و در مواردی می تواند خط و خش های عمیق را نیز برطرف کند.در روش پولیش کردن مقداری از مایع مخصوص را به محل خط و خش ها می زنند و سپس با استفاده از یک پارچه تمیز و نرم آن را بر روی بدنه پخش می کنند. البته در روش پیشرفته تر از ابزارهای مخصوصی برای پولیش زدن استفاده می شود. معمولا بر روی یک مینی فرز  تیغه ای نرم از جنس ابر، پنبه یا پارچه نصب کرده و پخش کردن محلول پولیش بر روی بدنه را با سرعت و دقت بالاتری انجام می دهند. این کار موجب می شود محلول به خوبی به عمق خط و خش ها نفوذ کند و اثر آن ها را از روی بدنه از بین ببرد.

4- رنگ کردن

متد های خش گیری بدنه خودرو

اگر خط و خش های ایجاد شده بر روی بدنه خودرو بسیار عمیق باشند، چاره ای جز رنگ کردن آن ها باقی نمی ماند. برای انجام این کار نیاز به تخصص، مهارت و تجربه فراوانی است که فقط از عهده نقاشان خودرو بر می آید. در این روش پس از شستشو و خشک کردن بدنه خودرو، قسمت های مورد نظر را با سمباده صاف و صیقلی می کنند. سپس سطح خراشیدگی را با مقدار مناسبی از بتونه پر می کنند و دوباره کار سمباده زنی را انجام می دهند. در مرحله آخر رنگ متناسب با رنگ بدنه خودرو را با استفاده از قلمو یا اسپری بر روی خط و خش ها و بتونه های آماده شده می پاشند. همانطور که گفته شد این روش نیازمند مهارت زیادی است، از این رو توصیه می کنیم به تعمیرگاه های مجاز و معتبر که کیفیت کار بالایی دارند مراجعه کنید.

  اموزش ریکاوری رنگ خودرو

5- استفاده از اسپری رنگ

متد های خش گیری بدنه خودرو

گاهی اوقات می توان برخی از خط و خش ها به ویژه از نوع سطحی را با استفاده از اسپری رنگ مخصوص خودرو از بین برد. این اسپری ها حاوی رنگ های خاصی هستند که کد مشخصی دارند. شما باید اسپری با کد هماهنگ با رنگ بدنه خودرو را تهیه کنید. برای این کار پس از شستشو و خشک کردن بدنه ماشین، باید محل خش ها را از سایر قسمت های سالم جدا کنید. بهترین کار استفاده از چسب های مخصوص است تا هنگام پاشش رنگ به قسمت های سالم آسیبی وارد نشود. سپس با اسپری کردن به صورت آهسته و با دقت بالا شیارهای ایجاد شده در اثر خط و خش را پر کنید. اگر از مهارت کافی برخوردار نیستید پیشنهاد می کنیم برای استفاده از این روش از یک نقاش با تجربه کمک بگیرید.

نتیجه گیری

متد های خش گیری بدنه خودرو

آگاهی از متد های برطرف کردن خط و خش بدنه ماشین برای رانندگانی که حساسیت زیادی نسبت به ظاهر و زیبایی خودرو خود دارند، بسیار اهمیت دارد. با اطلاع از تکینک های مختلف می توان به راحتی خط و خش ها را برطرف کرد و جلوه بهتری به بدنه خودرو بخشید. البته اگر خش های بدنه از نوع عمیق باشند، باید رنگ آمیزی آنها توسط افراد آموزش دیده در زمینه صافکاری و نقاشی خودرو انجام شود. امیدواریم مطالب ارائه شده مفید واقع شوند و بتوانید در مواقع لازم از آن ها نهایت بهره را ببرید.

 

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
ارتباط با متخصصان