ترمیم رنگ اتومبیل

ترمیم رنگ اتومبیل

یکی از عواملی که نقش موثری در زیبایی خودرو دارد، رنگ خودرو می باشد. رنگ خودرو همواره یکی از مهمترین بخش هایی است که رانندگان از لحاظ زیبایی خودرو به آن اهمیت می دهند و همواره به دنبال راهی هستند تا رنگ اتومبیل شان همیشه حفظ شود و به آن آسیبی وارد نشود. در واقع یکی از مهمترین نکات در نگهداری خودرو ، نگهداری رنگ خودرو می باشد. با این حال در پاره ای از موارد ممکن است ناخودآگاه با ایجاد تصادفات و برخوردهای نه چندان شدید هم به بدنه و رنگ خودرو آسیب هایی وارد شود که از زیبایی نمای خودرو مطمئنا خواهد کاست. در این مطلب با توجه به اهمیت زیبایی و یک دست بودن رنگ خودرو قصد داریم اموزش هایی را در رابطه با ترمیم رنگ خودرو ارائه دهیم که می تواند بسیار مفید واقع شود.

ترمیم رنگ اتومبیل چگونه انجام می شود ؟

ترمیم رنگ اتومبیل چگونه انجام می شود ؟

رنگ خودرو تنها خاصیت زیبایی نداشته و جدای از بحث زیبایی ، وظیفه حفظ بدنه خودرو از خوردگی و آسیب دیدگی توسط زنگ زدن و در معرض جریانات هوا و نور آفتاب قرار گرفتن را نیز دارد. اگر ما به خطوط و خش های ایجاد شده در سطح خودرو توجه نکنیم و نسبت به ترمیم رنگ خودرو اقدامی انجام ندهیم در زمان کوتاهی باعث زنگ زدگی بدنه خواهیم شد و همین امر باعث از بین رفتن مقاومت فلز بدنه در برابر فشار و برخوردهای احتمالی خواهد شد. علاوه بر این تورفتگی ها و خش های متعدد در بدنه خودرو باعث از بین رفتن نمای خودرو خواهد شد و زیبایی آن را بسیار کاهش خواهد داد. بهترین زمان برای از بین بردن خطوط ایجاد شده در بدنه و ترمیم رنگ خودرو دقیقا همان زمانی است که متوجه وجود چنین آسیب دیدگی هایی شده اید. چراکه با گذشت زمان و زنگ زدگی آن ، این کار سخت تر شده و گاها ممکن است به سادگی رنگ روی بدنه ننشیند و ظاهر خوبی نداشته باشد.

روش ترمیم رنگ اتومبیل

قلم خش گیر

قلم خش گیر

با استفاده از قلم خش گیر می توان تا حدودی خط و خش های سطحی را از بین برد.

پس از تهیه قلم خشگیر مناسب، ابتدا محلی که قصد ترمیم آن را دارید را خوب با آب و صابون بشویید تا از هر گونه آلودگی پاک شود و باعث شود که رنگ به خوبی روی بدنه بنشیند. پس از شستشوی قسمت مربوطه یک سنباده نرم انتخاب کرده و محل آسیب دیدگی را به آرامی سنباده کشی نمایید. برای نتیجه گیری بهتر می توانید از مقدای خمیردندان استفاده نموده و روی محل آسیب دیدگی را با آن تمیز نمایید.

اگر خراش ایجاد شده در رنگ بدنه به اندازه کافی کوچک باشد می توان با استفاده از مقداری پولیش این آسیب دیدگی را ترمیم نمود. پس از عمل سنباده زنی، بهتر است دوباره محل مربوطه را بشویید و سپس با استفاده از یک حوله تمیز اقدام به پولیش نمودن محل خطوط ایجاد شده نمایید. اما برای خراش های عمیق تر بهتر است از قلم خش گیر نیز استفاده نمایید و پس از تمیز کردن و سنباده کشیدن در محل آسیب دیدگی، اقدام به ترمیم رنگ به وسیله قلم نمایید.

سنباده نرم

سنباده نرم

ابتدا باید محل خراشیدگی را با آب و صابون و به دقت شتستو نمایید تا محل خسارت خورده از هر گونه آلودگی پاک شود. پس از این که محل خراشیدگی مورد شتستو قرار گرفت و خشک گردید با یک سنباده نرم، اقدام به سایش محل خراشیدگی می نماییم تا محل خراش، با بقیه رنگ خودرو، یک دست گردد. اگر مقداری مایع ظرفشویی را در مقداری آب بریزید و سپس کاغذ سنباده را در آن فرو ببرید، این امر باعث می شود تا سنباده لیز تر شده و در نتیجه راحت تر روی بدنه خودرو به حرکت در آید.

پس از اینکه شروع به عمل سنباده زنی نمودید، به یاد داشته باشید که هر چند وقت یکبار، سنباده را در آب فرو ببرید تا نرم شده و به سایر نقاط بدنه، آسیب وارد نکند. هنگامی که سطح خراشیدگی با سایر نقاط خودرو یک دست شد، از یک حوله و یا ابر نرم استفاده کرده و مقداری روی آن را به مایع مخصوص لکه گیری رنگ خودرو آغشته کنید و به آرامی محل خراشیدگی را با آن پوشش دهید. این عمل را با چرخش دورانی حوله انجام دهید و آنقدر تکرار کنید تا تمام سطح خراش ناپدید گردد. البته برای این مورد می توانید از قلم مخصوص لکه گیری رنگ ماشین نیز استفاده نمایید که کارایی بالایی داشته و می تواند به راحتی محل آسیب دیدگی را ترمیم نماید.

از بین بردن خط عمیق روی بدنه ماشین با لیزر

در جدیدترین تکنولوژی روز، جهت رفع خط و خش عمیق بدنه ماشین، تکنیکی با نام پولیش لیزری مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر، این تکنولوژی کمتر در ایران کاربرد دارد. فرایند کلی از بین بردن خط خش ماشین در این تکنیک، شامل مراحل زیر است:

  • ورود مواد پولیش با فرمولاسیون خاص در سطح بدنه خودرو به صورت دستی
  • انجام فرایند لیزرگیری در تمام نقاط ماشین با استفاده از دستگاه های کوچک لیزر
  • ریختن آب مقطر روی پولیش خشک شده
  • استفاده از دستگاه پولیش روتاری جهت پولیش کل ماشین
  • جمع آوری کل مواد پولیش به وسیله دستگاه پولیشر

جمع بندی

جمع بندی

وجود خطوط بر روی ماشین باعث افت قیمت ماشین و نامرتب شدن ظاهر ماشین می‌شود، به‌ همین علت رانندگان خودرو تلاش می‌کنند تا از ایجاد این خطوط جلوگیری کنند و یا اگر خطی بر روی بدنه ماشین افتاد، آن را رفع کنند. در این مقاله ازخودرو به معرفی روش کاربردی برای رفع خطوط ماشین پرداخته ‌ایم و تلاش کردیم تا با معرفی ساده ‌ترین روش‌ها بتوانید به ‌‌راحتی این خطوط را رفع کنید اما کارشناسان پیشنهاد می‌کنند برای اینکه به رنگ خودرو آسیب بیشتری وارد نکنید و اینکه بتوانید خطوط و خش‌های بدنه خودرو را کاملا بپوشانید، از کارشناسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند کمک بگیرید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان