آموزش حرفه ای ترکیب رنگ خودرو

• کارشناسی رنگ خودرو چیست ؟

بررسی کامل خودرو به منظور تعیین و تشخیص سلامت خودرو از لحاظ ظاهری (تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو و ریکاوری رنگ بدنه خودرو ) و از لحاظ موتوری و فنی که شامل تمامی قطعات داخلی و خارجی مربوط به خودرو حتی انطباق تمامی درزهای خودرو و …میشود را کارشناسی خودرو میگویند.

 

 

در این فرآیند میزان سلامت و آسیب دیدگی تمامی اجزاء و نواحی خودرو از کف خودرو سقف خودرو موتوری فنی برقی ترمز کلاج گاز شاسی ستون ها درب ها و… کاملا کارشناسی و مشخص می شود. که البته برای انجام کار کارشناسی تشخیص سلامت خودرو نیاز به مهارت و تخصص خاص است که کارشناس خودرو این تخصص و مهارت را با گذراندن دوره های آموزشی خاص و کاملا علمی کسب کرده است.

• عواملی که باعث آسیب سیستم فرمان میشوند عبارتند از :

۱- زاویه کمبر

وجود زاویه کمبر براب سیستم فرمان یک مزیت محسوب میشود.زیرا اگر میزان زاویه کمبر صفر باشد هم گرداندن فرمان خیلی سخت می شود و هم قطعات سیستم فرمان آسیب خواهد دید.

همچنین به منظور بهبود عملکرد سیستم فرمان هنگام گدش خودرو ضرورت دارد که زاویه کمبر چرخ داخل پیچ بیشتر از زاویه کمبر چرخ خارجی باشد. از سوی دیگر زاویه کمبر باعث حذف لقی قطعات نیز می گردد. ولی توجه داشته باشید که زاویه کمبر بیش از حد نیز سبب لاستیک سائی می گردد.

 

 

۲- زاویه کستر

افزایش زاویه کستر سختی گرداندن فرمان می شود. یعنی تاثیر این زاویه بر روی سیستم فرمان منفی می باشد. ولی وجود آن برای حفظ پایداری خودرو و برگشت فرمان به مسیر مستثیم لازم می باشد.

 

۳- تاثیر زاویه کینگ پین

وجود زاویه کینگ پین نیز همچون زاویه کمبر به راحت گشتن فرمان کمک میکند. در ضمن زاویه کینگ پین به عنوان یکی از عوامل موثر در حذف لقی اتصالات سیستم فرمان می باشد.

 

 

۴- تاثیر زاویه سرجمعی و سربازی

این زوایا برای خنثی نمودن لقی اجزاء سیستم فرمان در هنگام حرکت لازم است. ولی مقدار بیش از حد این زوایا باعث کشیده شدن لاستیک ها بر روی زمین و سائیدگی آنها میگردد.

• درباره آموزشگاه

این آموزشگاه با سابقه ای چندین ساله و درخشان، با داشتن بیش از ۶۰۰ مرکز فعال و تخصصی کارشناسی رنگ خودرو در سطح کشور و همچنین کسب عنوان برتر مدیران شاسیته ملی سال ۹۷ مدیریت محترم این آموزشگاه، با کادر آموزشی مجرب و متخصص آماده ارائه تمامی آموزش های تکمیلی کارشناسی رنگ خودرو به متقاضیان عزیز ( پذیرش به صورت خانم و آقا ) از سراسر کشور می باشد.

 

 

۵- تاثیر مجموع زوایای کمبر و کینگ پین

ضرورت دارد که محل تقاطع محور کینگ پین و خطی که از مرکز تایر عبور میکند در سطح جاده قرار بگیرد. زیرا این محل تقاطع نقطه اثرگذاری نیروها می باشد و اگر بالاتر از سطح جاده قرار گیردلبه داخلی تایر و اگر پایین تر از سطح جاده قرار بگیرد لبه خارجی تایر دچار سایش میگردد.چون در این حالت لبه های تایر در مقابل حرکت از خود مقاومت نشان می دهند.

 

 

• دستگاه تشخیص رنگ دیجیتال چیست ؟

در حال حاضر یکی از مهمترین ابزارآلات دقیق مهندسی در زمینه تشخیص رنگ خودرو دستگاه تشخیص رنگ دیجیتال یا ضخامت سنج دیجیتال رنگ است که ظاهری کوچک دارد و براحتی قابل حمل است.

این ابزارآلات دقیق مهندسی یا همان دستگاه‌های تشخیص رنگ دیجیتال، با دقت بسیار بالا قادر به اندازه گیری ضخامت لایه های رنگ و نمایش آن تا دقت یک هزارم میلیمتر (میکرون) میباشند.

 ۶- تاثیر سیستم تعلیق جلو

با توجه به اینکه سیستم فرمان به سیستم تعلیق جلو متصل گردیده است این دو سیستم مستقیما بر روی یکدیگر تاثیرگذار هستند و ضرورت دارد که تاثیر متقابل این دو سیستم بر روی یکدیگر بررسی شود.

به طور مثال در بعضی از طراخی های سیستم فرمان انتهای اهرم درگ به فنر تخت متصل بوده و همراه سیستم تعلیق نوسان می نماید. لازم است که این مرکز نوسان در محل اتصال میله درگ به بازوی پیتمن باشد تا میزان تاثیرگذاری سیستم تعلیق بر روی تغییر زاویه چرخ ها ناچیز باشد.

از سوی دیگر گاهی اوقات تنظیم نبودن ارتفاع سیستم تعلیق بر زوایای چرخ ها و سیستم فرمان تاثیر گذشته و باعث انحراف چرخ ها و عملکرد نامناسب سیستم فرمان می شود.

 

 

 

 

۷- تاثیر راحتی راننده 

انتخاب محل قرارگیری غربیلک فرمان و میل فرمان و فاصله ای که نیاز است نسبت به راننده داشته باشدو همچنین زاویه آن باید متناسب با شرایط فیزیکی راننده باشد تا راننده احساس راحتی کند.

همچنین لازم است موقعیت قرارگیری غربیلک فرمان به گونه ای باشدکه هم جلوی دید راننده را نگیرد و هم راننده بر فرمان مسلط باشد.

 

 

۸- تاثیر تایر

نوع تایر نیز بر سیستم فرمان تاثیر دارد. یعنی شکل آج ها زاویه الیاف درون آن و همچنین فشار باد درون لاستیک مستقیما بر روی سیستم فرمان تاثیرگذار است. توجه داشته باشید که هر چقدر نیروهای جانبی ایجاد شه در اثر شکل الیاف و آج های تایر بیشتر باشد فرمان پذیری خودرو بهتر خواهد بود.

 

 

• هشدار

 

 

• نحوه برگزاری جلسات آموزشی و مزایای آموزشگاه