شاسی خودرو چیست ؟

شاسی خودرو چیست ؟

شاسی خودرودر حقیقت همان اسکلت بندی خودرو می باشد که وظیفه بسیار مهمی را در خودرو به بر عهده دارد. ازمهمترین اجزای خودرو شاسی آن میباشد زیرا باید توانایی تحمل وزن خودرو، موتور و دیگر متعلقات خودرو را داشته باشد .

جنس شاسی خودرو از فولاد سخت می باشد زیرا بر روی آن بخش هایی از خودرو مانند موتور ، سیستم ترمز ، سیستم انتقال قدرت ، سیستم فنر بندی و فرمان نصب می شود.

شاسی خودرو به طور کلی در دو نوع مستقل و یکپارچه ساخته می‌شود. شاسی مستقل به صورت یک قطعه مجزا ساخته می‌شود و اتاق و سایر اجزای حودرو در مراحل بعدی به آن متصل می‌شوند.

البته این نوع شاسی تقریباً منسوخ شده و جز در مورد خودروهای خاص مانند کامیون‌ها کاربرد ندارد. اما شاسی یکپارچه دارای فرم گسترده‌ای شبیه به اتاق خودرو است. تنها با اضافه کردن سقف، گلگیر، کاپوت، درها و اجزای دیگر به شاسی یکپارچه، فرم کلی اتاق و بدنه خودرو کامل می‌شود.

تولید و ساخت و طراحی شاسی خودرو

تولید و ساخت و طراحی شاسی خودرو

شاسی خودروهای شهری ( استحکام نسبتاً محکم )

شاسی خودروهای جاده‌ای و شهری ( استحکام محکم )

شاسی خودروهای جاده‌ای و آفرود ( استحکام بسیار محکم )

در تصادفات شدید یکی از قسمت‌هایی که ممکن است آسیب بیند و برای صاحب خودرو ضرری بزرگ محسوب می‌شود شاسی خودرو است که در صورت آسیب دیدن شاسی در نخستین مرحله تعمیر باید شاسی تعمیر شود که به تعمیر شاسی (شاسی کشی) می‌گویند و این عمل موجب تعمیر شاسی خودرو می‌شود اما هیچ وقت مثل شاسی اول نمی‌شود و در طول زمان ممکن است برای خودرو دچار مشکل کند که یکی از رایج ‌ترین این مشکلات لاستیک سایی می‌باشد.

انواع شاسی خودرو

انواع شاسی خودرو

شاسی خودرو نردبانی

این نوع شاسی، در دسته شاسی های مستقل قرار دارد. شاسی های خودروهای سواری قدیمی معمولا از این نوع بودند. اما امروزه به دلیل مقاومت پیچشی بسیار کم، خودروهای سواری بسیار کمی را می توان یافت که از شاسی نردبانی استفاده کنند. در حال حاضر از این نوع شاسی بیشتر در خودروهای سنگین مانند کامیون و اتوبوس استفاده می شود. شاسی نردبانی دارای وزن بالا، حجم بالا و ظرفیت کم برای جذب لرزش است.

شاسی خودرو صفحه ای

این شاسی خودرو یکی دیگر از انواع شاسی های مستقل است که فضای کمتری را اشغال می کند و قابلیت بیشتری در جذب ضربه دارد. اما از طرفی مقاومت پیچشی و ظرفیت بار کم این نوع شاسی باعث شد که از آن زیاد استفاده نشود. نگهداری و بازسازی شاسی صفحه ای به طور کلی دشوارتر و گرانتر از شاسی نردبانی است.

شاسی خودرو لوله ای

این نوع شاسی خودرو با نام های شاسی سه بعدی یا شاسی فضایی نیز شناخته می شود. در واقع شاسی لوله ای اولین مدلی بود که هم به صورت طولی و هم به صورت عرضی تولید شد. و تمام بخش های اتاقک خودرو را در بر می‌گرفت. به دلیل مقاومت پیچشی بالا در برابر چرخش، شاسی خودروهای اسپرت از این نوع ساخته شده است. شاسی لوله ای به دلیل ساختار فضایی خود، حفاظت خوبی از سرنشینان خودروهای مسابقه ای فراهم می کند. با این حال، معایبی نیز دارند که یکی از آنها اشغال فضای زیاد است. قیمت و حجم بالای این شاسی مانع استفاده از آن در خودروهای سواری شده است.

شاسی خودرو مونو کوک

شاسی پراید تا پیشرفته ترین خودروهای سواری، حتی بعضی خودرو های خودران در این دسته قرار میگیرد. مونوکوک نوعی شاسی غیر مستقل است که وزن کم، استحکام بالا و مقاومت بالایی در برابر لرزش دارد. شاسی خودروهای  به دلیل نیاز به فضای بیشتر و قابلیت نصب قطعات بیشتر اغلب از این نوع انتخاب می شوند. البته شاسی های مونوکوک چندان بی عیب و نقص هم نیستند، از این جهت که مقاومت کمی در برابر ضربه دارند و تعمیرات اساسی آنها پس از یک حادثه فاجعه بار زیاد امکان پذیر نیست.

ویژگی های یک شاسی خوب

ویژگی های یک شاسی خوب

تحمل حداکثر وزن و تنش

سبک بودن

پیاده سازی آسان سیستم

هزینه نهایی معقول جهت اجرای سیستم

توانایی مقاومت در برابر اثرات مخرب مواد شیمیایی و توانایی کارکرد در گرمای طولانی مدت

سهولت تعمیر و توانایی بازیابی ویژگی های اولیه

انتقال کمترین میزان لرزش و صدا در قسمت های داخلی اتاق

علائم مشکلات شاسی خودرو چیست؟

علائم مشکلات شاسی خودرو چیست؟

هر راننده ای ممکن است روزی دچار تصادف شود. گاهی اوقات، یک تصادف خفیف ممکن است مشکل بزرگی نباشد و به راحتی بتوانید آن را نادیده بگیرید. این موضوع باعث میشود در طولانی مدت و رانندگی‌های طولانی متوجه وجود بعضی از مشکلات در خودرو و شاسی آن شوید. در این قسمت با علائم ایرادات شاسی خودرو آشنا می شویم تا در صورت وجود آنها را شناسایی کنیم. در بخش زیر علائم مشکلات اساسی شاسی خودرو ذکر شده است:

خمیدگی شاسی خودرو

زنگ زدن شاسی خودرو

ناتراز بودن وسیله نقلیه

شنیده شدن صداهای غیر طبیعی

خرابی کمک فنر و  سیستم تعلیق

سایش غیر طبیعی لاستیک‌ها

جمع بندی

جمع بندی

شاسی خودرو شبیه اسکلت انسان است و به عنوان یک قاب منجر به ایجاد پایه و ساختار خودرو میشود. در واقع شاسی خودرو این امکان را میدهد که تمامی قطعات و لوازم خودرو بر روی پایه قرار گرفته و وزن آنها بر روی شاسی قرار بگیرد. اکثر مردم شاسی را با  شاسی بلند می شناسند و آن را به نمای بیرونی خودرو محدود می کنند. شاید قبل از دیدن این مطلب، اهمیت شاسی بلند خودرو را ندانید و اصلا برایتان مهم نباشد. اما اگر ماشین دارید بهتر است در این زمینه کمی دانش داشته باشید.

سوالات متداول

شاسی خودرو چیست؟

همان طور که گفته شد شاسی یا فریم در اصل قاب و سازه ای است که معمولاً از فولاد سخت شده به شکل ناودانی ساخته می شود. بر روی این فولاد سخت قسمت هایی مانند موتور، سیستم انتقال قدرت، سیستم تعلیق، سیستم ترمز و سیستم فرمان تعبیه شده است.

وظیفه اصلی شاسی خودرو چیست؟

یکی از وظایف اصلی شاسی، ایجاد و حفظ ایمنی لازم و مناسب برای سرنشینان ماشین است.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان