شناخت وایر شمع خودرو

وایر شمع خودرو چیست ؟

وایر شمع خودرو چیست ؟

وایر شمع مسئولیت انتقال برق خروجی از کوئل یا همان سیستم جرقه زنی را به شمع های موتور دارد. بنابراین رساندن برق از کویل به شمع ها را وایر شمع انجام می دهد.

انجام درست فرایند احتراق در موتورهای درون سوز به عوامل متفاوتی بستگی دارد که بر روی کیفیت آن تأثیر مستقیمی خواهند داشت. موتور خودرو برای انجام احتراق با مکش هوا، متراکم کردن آن و ترکیب سوخت با هوا قسمتی از این فرایند را انجام می ‌دهد اما بخش تکمیل کننده جریان، برقی است که منجر به ایجاد جرقه و نهایتا احتراق داخل موتور می‌شود. در نتیجه وظیفه رساندن برق از دلکو یا کویل به سر شمع ها، وظیفه وایر می باشد.

لازم به ذکر است اگر به تازگی قصد تعویض وایر شمع خودروی خود را دارید حتما از جنس درجه یک و اورجینال استفاده کنید چرا که وایر شمع های غیر استاندارد و یا متفرقه عمل برق رسانی از کویل به سر شمع ها را مختل می کند.

نشانه های خرابی وایر شمع خودرو نشانه های خرابی وایرها

خرابی یا عدم عملکرد وایر می‌تواند باعث عملکرد ناقص موتور (خام سوختن بنزین) و نیز افزایش مصرف سوخت خودرو می شود. همچنین ممکن است نشتی احتمالی بنزین در سیستم سوخت رسانی خودرو و نشتی همزمان برق از وایرها باعث آتش سوزی و خطرات جانی و مالی بسیار مخربی شود.

کارشناسان مکانیک خودرو، بهترین زمان تعویض وایر شمع را هر ۲۰ هزار کیلومتر پیمایش درنظر گرفته اند. توصیه می شود در زمان تعویض شمع ها، وایر شمع ها را هم بررسی نمایید و از صحت سلامت وایر شمع ها مطلع شوید.

چنانچه تصمیم به تعویض وایر شمع خودروی خود را دارید این کار را خودتان هم می توانید انجام دهید، بعد از تهیه وایر شمع مناسب و درجه یک دقت کنید هر وایری را که از محل نصب شده خود بیرون کشیدید، وایر جایگزین را در همان جا نصب کنید، در غیر صورت عمل برق رسانی به درستی انجام نشده و با اختلال مواجه خواهد شد.

انواع وایر شمع خودرو

انواع وایر خودرو

به طور کلی وایر ها در سه مدل دسته بندی می شوند :

• وایرهای سیمی

• وایرهای ابریشمی

• وایرهای ترکیبی

وایرهای سیمی

این نوع وایرها از جنس آلیاژ مس هستند و با پوشش عایق روی سیم کشیده شده اند. در گذشته از این نوع وایرها بر روی خودروهای کاربراتوری در سیستم جرقه زنی استفاده می شده. این نوع وایرها به دلیل عدم انعطاف پذیری مناسب و مقاومت پایین و عدم پارازیت امروزه کاربرد چندانی ندارند .

وایرهای ابریشمی

این نوع وایرها از بهترین نوع وایرها محسوب می شوند و به دلیل داشتن مقاومت بالا و انعطاف پذیری خوب و خاصیت پارازیت گیری زیاد امروزه بیشترین کاربرد را در خودروهای انژکتوری و کاربراتوری دارند . در داخل این نوع وایرها هیچ نوع سیمی بکار نرفته است بلکه برای انتقال ولتاژ بالا از تعدادی رشته نخ که از نظر مقاوم بودن به نخ ابریشم شبیه می باشند استفاده شده است. کلیه نخ های داخل وایر به گرافیت آغشته شده اند در نتیجه با کمترین افت ولتاژ، ولتاژهای بالا را انتقال می دهند. قطر خارجی این وایرها ۷ میلی متر می باشد .

مقاومت وایرهای ابریشمی در خودروهای کاربراتوری به ازای هر یک متر برابر ۱۶ کیلو اهم می باشد .

در خودروهای انژکتوری متفاوت بوده ولی بطور میانگین به ازای هر یک متر برابر با ۵۶۰۰ اهم (+-۱۲۰۰ ) می باشد .

وایرهای ترکیبی

این نوع وایرها ترکیبی از وایرهای ابریشمی و سیمی می باشند با این تفاوت که نسبت به وایرهای سیمی کاربردی تر می باشند و در خودروهای کاربراتوری و در برخی از خودروهای انژکتوری به کار می روند . این نوع وایرها نسبت به وایرهای ابریشیم از انعطاف کمتری برخوردارند .

نحوه تست کردن وایر شمع خودرو

نحوه تست کردن وایر و شمع خودرو

در اولین گام بررسی کنید که وایرها را از نظر ظاهری سالم باشند. به لاستیک های دو سر وایرها دقت کنید که ترک یا پارگی نداشته باشند. بنابراین در صورت داشتن هر گونه ترک یا پارگی باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد . (در غیر اینصورت به برق دزدی منجر خواهد شد). در گام بعدی وایرها را از نظر پارگی داخل یا قطع شدن تست کنید.

مقاومت وایرها را با دستگاه مولتی متر (قسمت اهم متر) آزمایش و بررسی کنید. در صورتی که دستگاه مولتی متر هیچ عددی را نشان ندهد (که نشانه قطع بودن وایر از داخل می باشد) و یا مقاومت وایرها مطابق با استاندارد نباشد باید تعویض گردد .

به چه دلیل باید نسبت به تعویض وایر شمع خودرو اقدام کرد؟

تعویض وایر شمع خودرو در اغلب خودروهای سواری امری نسبتا اسان است و بدون نیاز به نمایندگی یا مکانیکی ، خودتان می توانید وایر شمع های خودرویتان را تعویض کنید. از آن‌جایی که ولتاژ بالای برق پیوسته از وایر شمع‌ها عبور می‌کند، این وایرها به مرور زمان در مقابل عبور جریان برق مقاوم می‌شوند و نهایتا چنان مقاومت بالایی پیدا می‌کنند که ممکن است از عبور جریان برق جلوگیری بعمل بیاورند. بدیهی است زمانی که مقاومت وایرها بالا برود، میزان برقی که به شمع‌ها خواهد رسید کاهش پیدا می‌کند در نتیجه، سوختن بنزین در داخل سیلندرها بصورت ناقص صورت می‌ گیرد. بنابراین این خاصیت وایر شمع‌ها باعث می‌شود هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض داشته باشند و معمولاً این دوره زمانی در دفترچه خودروها ذکر می‌ شود.

نحوه تعویض وایر شمع خودرو

نحوه تعویض وایر شمع خودرو

مرحله اول

کاپوت خودرو را بالا بزنید سپس میله نگهدارنده آن را در محل خودش قرار دهید. دستگیره ‌ای که درب کاپوت را باز می‌کند یطور معمول در پایین سمت چپ داشبورد قرار دارد.

مرحله دوم

محل وایر شمع‌ها را پیدا کنید. این وایرها اغلب در بالای پوسته موتور قرار گرفته‌ اند. یک سمت این وایرها به شمع‌ هایی که در داخل موتور قرار دارند متصل است و سمت دیگرشان به کویل متصل شده است.

مرحله سوم

هر زمان که وایر شمع‌ها را پیدا کردید، به طول و محل قرارگیری هر وایر توجه ویژه بکنید. این کار زمانی موثر است که می‌خواهید وایرهای جدید را جایگزین کنید در نتیجه باید بدانید هر کدام از کجا می‌آیند. اگر وایرها را اشتباه در جا قرار بدهید، موتور خودرو روشن نمی‌شود و یا اگر روشن بشود بدرستی کار نخواهد کرد.

مرحله چهارم

برای خارج کردن وایر شمع‌ها از آچار شمع استفاده کنید.

مرحله پنجم

وایرهای جدید را به همان ترتیب که وایرهای قبلی قرار گرفته بودند، نصب کنید. وقتی همه وایرها را در محل خودشان قرار دادید، موتور را روشن کرده تا مطمئن بشوید همه اتصالات به درستی برقرار شده است.

مرحله ششم

اگر موتور به درستی کار می ‌کند پس کارتان را صحیح انجام داده‌اید. ضامن را خوابانده و کاپوت را ببندید.

جمع بندی

جمع بندی

وایر شمع قطعه‌ای است که وظیفه‌ انتقال برق از کوئل یا دلکو به شمع را بر عهده دارد. بنابراین شمع بدون سلامت وایر قادر به انجام وظیفه‌ خود نخواهد بود. لازم به ذکر است که وایر در بین قطعات خودروهای تقریبا قدیمی‌تر قرار دارد و امروزه خودروسازان با حذف کامل آن عمل انتقال برق را مستقیما از کوئل صورت می‌دهند. در این نوع طراحی کوئل بدون واسطه روی شمع قرار می‌گیرد تا از افت ولتاژ و هدررفت انرژی پیشگیری شود. همچنین کوئل نیز از قطعاتی است که دربین خودروهایی جدید دیده می‌شود. در گذشته دلکو  وظیفه‌ تامین برق لازم برای عمل جرقه‌زنی را برعهده داشت. در واقع تامین کننده‌ اصلی برق مورد نیاز شمع، باطری است اما دلکو و کوئل ولتاژ این برق را افزایش داده و به میزان مورد نیاز شمع می‌رساند.

سوالات متداول

قیمت وایر شمع بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

از موادی که در ساخت وایر مورد استفاده قرار می‌گیرد سیلیکون است. سیلیکون جز موادی است که دارای قیمت بالایی است. و این موضوع بر قیمت وایر شمع تاثیر می‌گذارد. البته تولیدکنندگان به منظور کاهش قیمت وایر می‌توانند از PVC یا NBR در ساخت آن استفاده کنند که باعث می‌شود قیمت کابل کاهش پیدا کند.

در نگهداری وایر شمع خودرو به چه نکاتی باید دقت کرد؟

وایر شمع را نباید خم کنید زیرا باعث شکستگی آن می‌شود.

وایری که سر آن بریده شده باشد را نمی توان با کشیدن دوباره روکش روی آن درست کرد.

وایر نباید به موتور برخورد کند. زیرا موتور بسیار داغ است و با وجود اینکه جنس رویه وایر از مواد نسوز است باز هم باعث سوختن آن می‌شود.

برای جلوگیری از برق دزدی وایر نباید با اجسام نوک تیز که باعث صدمه دیدن روکش آن می‌شود برخورد کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *