واکس و پولیش خودرو

واکس و پولیش خودرو

خودرو جزو ملزومات در زندگی هر فرد محسوب می شود و همچنین با توجه به تورم بالای اقتصادی جزئی از وسایل با اهمیت از جنبه ظاهری و جنبه کاری به حساب می آید. اکثر افراد  نسبت به خودروی خود توجه خاصی دارند به طوری که آن را نیز همانند جزئی از محیط زندگی خود می دانند و به تمیزی، زیبایی و سالم بودن خودروی توجه دارند و البته گاهی در مورد افرادی که به این موارد توجهی ندارند انتقاد نیز می کنند.

عده ای از افراد حرفه ای در مبحث کارشناسی رنگ خودرو مصرف پولیش و واکس را به صورت زمان ‌بندی شده بر روی خودرو پیشنهاد می کنند و همچنین به عنوان محافظ رنگ، آن را یک ماده مصرفی در طول عمر یک خودرو می شمارند.همچنین خودرو هر شخص در معرض شرایط مختلف آب و هوایی و یا برخورد اجسام و… می باشد و با گذشت زمان رنگ ، شفافیت و براقیت واقعی خود را از دست می دهد و یا آسیب هایی بر اثر ایجاد خطوط و یا ضربات احتمالی خواهد دید.

پولیش و واکس خودرو عارضه های ایجاد شده برروی رنگ خودرو را تا حدود زیادی ترمیم می کند. پولیش نمی تواند روی خودروی شما رنگ ایجاد کند اما می تواند رنگ های آسیب دیده را ترمیم کند؛ به این شرط که ضخامت رنگ خودرو، برای لایه برداری مناسب باشد و زیر این رنگ آسیب دیده، رنگ سالمی وجود داشته باشد.

پولیش خودرو

پولیش خودرو

پولیش خودرو با از بین بردن یک لایه بسیار بسیار نازک از رنگ ، به شما کمک می کند تا خراش ها و سایر آسیب های جزئی سطح را پاک کند زیرا بیشتر در کار رنگ آمیخته می شوند. پولیش اتومبیل در درجه های متفاوتی سایندگی ایجاد می کند.

پولیش خودرو مایعی است که بر روی سطح خودرو زده می شود و به منظور از بین بردن خط و خش‌ها و آلودگی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مایع حاوی مواد سایا است که با برداشتن یک لایه نازک از رنگ، خط و خش‌ها را پر کرده و آنها را از بین می‌برند. بیشتر پولیش‌ها شامل واکس نیز می‌باشند تا جلا و درخشندگی لازم را به بدنه خودرو بدهند.

برای اعمال مایع پولیش بر روی خودرو می توانید  از دستگاه پولیش برقی یا بافر و یا با استفاده از یک تکه پارچه نرم روی بدنه بمالید.

ویژگی های پولیش خودرو

ویژگی های پولیش خودرو

پدید آمدن درخشندگي فوق ‌العاده

ايجاد لایه ای محافظ براي جلوگيري از اشعه های خورشیدی

رفع خط و خش ‌هاي سطحي روي بدنه خودرو

امكان استفاده براي كاهش صرف وقت و هزينه

با شستشوي مكرر از بين نخواهد رفت

واکس خودرو

از واکس خودرو به عنوان یک مکمل ایده آل برای پولیش استفاده می شود. همچنین می توان واکس خودرو را می توان به صورت مستقل از پولیش نیز استفاده کرد. یکی دیگر از تفاوت های واکس و پولیش خودرو این است که این لایه بسیار نازک از کار رنگ وسیله نقلیه شما را از بین نمی برد. درعوض ، این کار با به حداقل رساندن خراش های سطح با پر کردن آن ها با یک لایه محافظ ، در واقع سطح خودرو را از روی کار رنگ ، صاف می کند.

واکس خودرو که به دو صورت مایع و چسبی عرضه می‌شود، ممکن است از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته شود. حالت چسبی که شکل سنتی واکس می‌باشد، با افزایش درخشندگی یک لایه محافظ نیز، روی رنگ خودرو ایجاد می‌کند. واکس از فرسایش رنگ خودرو در اثر اشعه فرابنفش نیز جلوگیری می‌کند. این ماده محافظ، شروع اکسایش و زنگ زدگی را به تاخیر می‌اندازد. واکس مایع نیز، عملکردی مشابه واکس چسبی دارد. در هر دو حالت، واکس را باید روی بدنه خودرو بمالید و پس از آنکه حالت مات و کدر پیدا کرد، آن را با پارچه تمیز پاک کنید. مقدار واکس به جا مانده، با ایجاد یک لایه درخشان و براق، تا چند ماه از رنگ خودروی شما محافظت می‌کند. 

ویژگی های واکس خودرو

خاصیت غیر قابل حل در آب واکس ، پوشش محافظ را برای مدت طولانی و بدون آسیب به شستشوی ماشین ، باران شدید ، باران اسیدی و غیره حفظ می کند.

دارای خواص اضافی مهار UV برای محافظت از رنگ در برابر صدمات اشعه ماورا بنفش شدید خورشید هستند.

همچنین ، دمای ذوب بالای واکس ( بالای 180 درجه فارنهایت ) باعث نخواهد شد که آن در زیر گرمای زیاد اشعه خورشید ذوب شود.

تشابه و تفاوت واکس و پولیش خودرو

اگرچه واکس و پولیش هر دو با هدف ایجاد ظاهری تمیز و براق مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما عملکرد متفاوتی دارند. هنگام واکس زدن یک لایه محافظ روی رنگ خودرو ایجاد می‌کنید، اما پولیش کردن یک لایه بسیار نازک از رنگ خودرو را برمی‌دارد. به همین دلیل، در بیشتر مواقع واکس بعد از پولیش استفاده می‌شود تا از رنگ جدید محافظت کند. از دیگر تفاوت‌های این دو ماده می‌توان به این نکته اشاره کرد که برخلاف واکس نیازی نیست پولیش را از روی بدنه خودرو پاک کنید. برخی مواقع از پولیش فقط برای برخی رنگ‌ها می‌توان استفاده کرد، در حالی که واکس برای تمامی رنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در رنگ‌های تیره برای جلوگیری از پریدن رنگ و در رنگ‌های روشن برای حفظ جلا و درخشندگی از پولیش استفاده می‌شود. 

جمع بندی

مردم اغلب تصور می کنند که واکس همان پولیش است. با این حال ، عملکرد آن ها در خدمات صفرشویی خودرو متفاوت می باشد. واکس به فرآیندی گفته می شود که در آن نمای بیرونی اتومبیل به منظور محافظت از رنگ پوشانده می شود. این کار در فصل سرما بسیار حائز اهمیت است. با این حال پولیش است که پس از واکس انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که خودرو از درخشش براق برخوردار است. پولیش بخش زیبایی قسمتی از صفرشویی می باشد. پولیش همچنین کمک می کند تا نقص روی سطح پوشانده شده تا خراش ها و فرو رفتگی های کوچک کمتر دیده شود. پولیش همچنین به کاهش لکه های آب یا ضعیف شدن رنگ در اثرات باران اسیدی کمک می کند.

سوالات متداول

برای جلوگیری ازآفتاب سوختگی رنگ خودروها از چه راهکارهایی می توان استفاده کرد ؟

ساده ترین روش پیشگیری، عدم پارک طولانی مدت خودرو زیر تابش مستقیم نور آفتاب خصوصا در فصل تابستان می باشد. در صورت عدم مراقبت، نهایتا قبل از بروز آفتاب سوختگی، راهکار موجود پولیش حرفه ای و واکس کامل خودرو می باشد که هم بدنه را خشگیری و لکه گیری می نماید و همچنین باعث بوجود آمدن یک لایه قوی محافظ بر روی بدنه خودرو می گردد.

چگونه می توان خودرو را پولیش کاری نمود؟

برای پولیش کاری خودرو دو راه‌کار وجود دارد. در روش اول پولیش را با پد و به صورت دستی روی ماشین می‌کشند. اما روش دوم با استفاده از دستگاه پولیش انجام می‌گردد که نسبتا راحت‌تر و سریع‌تر از روش دستی است.

چند نوع واکس بدنه وجود دارد ؟

واکس برنه به صورت چسبی ، مایع و سخت وجود دارد .

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان