نقش فشنگی آب خودرو

فشنگی آب چیست؟

فشنگی آب چیست؟

رادیاتور ماشین شما وظیفه خنک کردن موتور را بر عهده دارد و عملکرد آن به این صورت است که با رد شدن از منافذ موجود در سیلندر،گرمای داخل ماشین را به خود جذب می‌کند و موجب خنک شدن آن می‌گردد. قطعه‌ای که درست در کنار ترموستات قرار گرفته و وظیفه سنجش دمای آب ماشین شما را بر عهده دارد، فشنگی آب رادیاتور نام دارد که در گذشته به آن شمع آب گفته می‌شد. جای فشنگی آب درست در مسیر مایع خنک‌کننده آب رادیاتور قرار دارد و دمای آب در هر لحظه توسط این حس‌گر کنترل می‌شود.

وظایف فشنگی آب خودرو

وظایف فشنگی آب خودرو

از جمله مهمترین وظایف این حسگر کنترل میزان دمای مایع خنک کننده موتور خودرو است. در نتیجه عملکرد این سنسور نشانگر آمپر آب در پشت فرمان خودرو دمای موتور را به راننده نشان می دهد. همچنین بر اساس داده های ارسالی این سنسورECU  میزان دور فن خنک کننده رادیاتور را تنظیم می کند. ایجاد حالت ساسات خودکار، کنترل میزان حرارت موتور برای غلظت سوخت ترکیبی با هوا و کنترل کمپرسور کولر در صورت بالا رفتن بیش از اندازه استاندارد دمای موتور از دیگر وظایف این سنسور مهم خودرو است. البته وظیفه ساسات اتوماتیک سیستم انژکتوری به عهده استپر موتور وECU است اما اطلاعات و دستور اولیه برای اجرای آن را سنسور دمای آب ارسال می کند.

نحوه عملکرد فشنگی آب خودرو

نحوه عملکرد فشنگی آب خودرو

زمانی که دمای مایع خنک کننده خودرو تغییر کند، مقاومت موجود در مدار فشنگی آب خودرو نیز متغیر می شود. این مدار، دریچه موجود در فشنگی آب را تنظیم می کند و ورود آب را کنترل می کند. مدار فشنگی آب خودرو، با ECU خودرو نیز مرتبط است . ECU دارای یک پردازنده مرکزی است که اطلاعات را از سنسورهای گوناگون دریافت می کند و در صورت نیاز، پاسخ هایی را ایجاد می کند.

در زمانی که دما بالا می رود، فشنگی آب خودرو، تغییرات ایجاد شده را به ECU ارسال می کند. ECU تغییرات را بررسی کرده اگر شناسایی کرد که دمای آب موتور بالا رفته است، فن خودرو را روشن می کند و حتی می تواند دور آن را تنظیم کند. این پردازنده مرکزی، همچنین می تواند میزان بنزینی که توسط انژکتور وارد پیستون ها می شود را بر اساس دمای موتور تنظیم کند.

در نتیجه می‌توان گفت که با توجه به میزان مقاومت موجود، این حسگر می‌تواند ولتاژ را به ECU منتقل نماید ECU نیز تشخیص می‌دهد که فن خودرو چه زمانی باید با سرعت بالا و چه زمانی با سرعت پایین فعالیت خود را انجام دهد.

علائم خرابی فشنگی آب

علائم خرابی فشنگی آب

در زمانی که فشنگی آب خودرو دچار مشکل می شود، نشانه های مختلفی از خود بروز می دهند.از جمله نشانه‌های خرابی سنسور دمای آب خودرو این است که با وجود داغ بودن اتومبیل، فن آن دیر روشن می ‌شود. به‌ محض مشاهده این علامت باید به سراغ بررسی سنسور دمای آب بروید. گاهی اوقات دمای آب خودرو نیز نمایش داده نمی‌شود. شرایطی که نشان می‌دهد فشنگی آب ایراداتی دارد. اگر خودرو در هوای سرد به‌ راحتی قابلیت روشن‌ شدن نداشته باشد، می ‌توان از سنسور دمای آب به‌ عنوان یکی از قطعات معیوب نام برد.

گاهی اوقات خرابی فشنگی آب موجب مصرف بالای سوخت شده و دود از آن بلند خواهد شد.

علائم دیگری نیز وجود دارند که خرابی سنسور دمای آب اتومبیل را به شما نمایان می‌کنند. به‌ عنوان مثال اگر فن ماشین یکسره مشغول به کار کردن است، می‌توانید به سراغ بررسی فشنگی بروید.

گاهی اوقات جدا شدن سوکت فشنگی آب خودرو نیز به شما خراب شدن این قطعه را نشان می‌دهد. معمولا با توجه به جوش آوردن ماشین این مشکلات را مشاهده خواهید نمود.

علل خراب شدن فشنگی آب

علل خراب شدن فشنگی آب

از جمله دلایلی که موجب ایجاد اختلال در عملکرد فشنگی خودرو خواهد شد، می‌توان به قطع شدن اتصالات و سیم‌ ها اشاره نمود. علاوه‌ بر این اگر زنگ‌ زدگی بر روی حسگر مشاهده کنید و یا رسوب بر روی فشنگی وجود داشته باشد نیز باید بدانید این قطعه دچار ایراد خواهد شد. گاهی اوقات قطع شدن سوکت و عدم برقراری برق نیز از جمله دلایل خرابی این قطعه خواهند بود.

نحوه تعویض فشنگی آب خودرو

نحوه تعویض فشنگی آب خودرو

در مرحله اول خرطومی هواکش را جدا کرده تا بتوانید دسترسی به بخش‌های رادیاتور داشته باشید.

باتری را برای دسترسی به این قطعه باز نمایید.

در گام بعدی یک سطل بر زیر خودروری خود قرار دهید .

سوکت‌ های متصل به فشنگی را جدا کرده و آن‌ها را نگه دارید.

در انجام تمامی این مراحل خودرو باید سرد باشد .

در این مرحله می توانید فشنگی سالم را نصب کرده و آن را سفت نمایید.

در گام آخر سوکت‌ های مربوط به سنسور دمای آب را بر اساس رنگ، در جای مناسب قرار دهید.

جمع بندی

جمع بندی

یکی از قطعات مهم در سیستم خودرو سنسور دمای آب است. این قطعه نقش مهمی در خودرو و موتور خودرو ایفا می کند. قطعات به ظاهر کوچک دیگر نیز هر کدام نقش مهمی در سیستم خودرو به عهده دارند. اگر هر یک از قطعات دچار خرابی شود ممکن است کل سیستم خودرو دچار اختلال شود و حتی روشن نشود. نقش سنسور خنک ‌کننده خودرو را جدی بگیرید و در صورت مشاهده‌ی هر یک از علائم خرابی فشنگی خودرو، اقدام به حل آن نمایید چون گرمای بیش از حد به تمام قطعات ماشین آسیب می‌زند.

سوالات متداول

نحوه مراقبت از سنسور دمای آب به چه صورت می باشد ؟

استفاده از ضد یخ در فصل های سرد سال

جلوگیری از جوش آوردن ماشین با مراقبت صحیح

هوا گیری رادیاتور و موتور به طور منظم

استفاده از تست دیاگ برای عیب یابی مشکلات اتومبیل در فواصل زمانی مناسب

سنسور دمای آب موتور در کجا قرار دارد؟

 سنسور دمای مایع خنک کننده مستقیماً در پشت لوله خنک کننده قرار خواهد گرفت. در اکثر خودروها و وسایل نقلیه مدرن، این امر در پشت سر سیلندر سمت راست که درست زیر لوله ورودی هوا قرار دارد، وجود دارد.

چند سنسور آب در هر خودرو وجود دارد؟

تعداد فشنگی آب در ماشین‌ها می‌تواند متفاوت باشد. به‌ عنوان مثال خودروهایی مانند پژو جی ال‌ ایکس، سمند و پژو پارس دارای ۳ حسگر آب هستند. هر کدام از این سنسورها رنگی جداگانه دارند. با توجه به نوع خودرو می‌توان از تعداد مختلفی سنسور بر روی آن‌ها استفاده کرد. رنگ سبز به‌ منظور ارائه اطلاعات دما به ایسیو، رنگ قهوه‌ای برای راه‌اندازی فن و همچنین رنگ آبی مختص به نمایشگر پشت آمپر خواهد بود.

خودرو پراید دارای ۲ فشنگی آب به‌ منظور کنترل دمای آب رادیاتور است. یکی از این سنسورها مربوط به نمایشگر پشت آمپر و دیگری برای انتقال دما نصب می‌ شود.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان