اتاق رنگ خودرو چیست؟

اتاق رنگ خودرو چیست؟

اتاق رنگ محیطی کاملا ایزوله شده فاقد هیچ‌گونه آلودگی می باشد. این گونه موجب دور شدن ذرات ناشی از رنگ پاشیدگی و معلق در هوا خواهد شد. دور شدن ذرات ناشی از رنگ پاشیدگی و معلق در هوا موجب شده که پارامترهای خارجی و جانبی حتی محیطی در هنگام استفاده از اتاق رنگ هیچ‌گونه تأثیر اضافی بر روی بدنه یا قطعات فلزی نداشته باشند. اتاق یا کوره رنگ به واسطه شرکت‌های معتبر با فناوری روز برای استفاده مراکز تعمیرگاهی جهت رنگ خودرو استفاده می‌شود. این اتاق را نمی‌توان با پلاستیک یا فضای چوبی ایجاد کرد، چراکه از لحاظ تنظیم حرارت در چنین فضاهایی عملیات رنگ و پخت آن به‌ صورت کامل امکان‌پذیر نیست. برای رنگ کردن بدنه خودرو با بهترین کیفیت به یک محیط کاری مناسب نیاز دارید که هیچ‌گونه آلودگی نداشته باشد. برای دور شدن ذرات اضافی رنگ که به‌دلیل پاشش رنگ‌های مایع به‌شکل دستی یا اتوماتیک و فیلترکردن آن‌ها، برای پخت یکنواخت و یک‌ دست رنگ بدنه خودرو در مراکز تعمیرگاهی نیاز به کابین یا کوره رنگ و پخت دومنظوره نیاز است.

کاربرد اتاق رنگ خودرو

کاربرد اتاق رنگ خودرو

افزایش توسعه فناوری در صنعت رنگ بدنه خودرو و استانداردهای سر سختانه ای که شرکت‌های خودروسازی روز دنیا قرار دادند،باعث بالارفتن کیفیت رنگ خودروهای تولید شده خواهد شد. خریداران اتاق رنگ خودرو که مالکین تعمیرگاه به‌حساب می‌آیند باید قبل از اقدام به خرید و سرمایه‌گذاری بررسی‌های ضروری و دقیق را نسبت به محصولات موجود در بازار انجام دهند. همچنین باید بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را از لحاظ هزینه کابین رنگ خودرو و عملکرد آن انجام دهند.

اجزا اتاق رنگ خودرو

اجزا اتاق رنگ خودرو

سنسور‌های تنظیم حرارت

سیستم روشنایی

پنل‌های کنترل

مجرای اگزوز

کانال اگزوز

کمپرسور‌های هوا

فیلتر‌های تصفیه هوا

تفنگ اسپری

شیلنگ هوا و قرقره شیلنگ هوا

دستگاه تنفس هوا

کیت‌های سیم‌کشی، کفپوش و دیوارپوش

درب‌های غلتکی رنگ

مبدل‌های فاز و مانومتر

ویژگی‌های کابین رنگ کوره ای و اتاق رنگ خودرو

ویژگی‌های کابین رنگ کوره ای و اتاق رنگ خودرو

رنگ های کوره‌ای و رنگ هایی که در اتاق رنگ به کار می روند، جزء رنگ‌های با کیفیت و ماندگار به‌حساب می‌آیند. رنگ های کوره‌ای را می‌توانید در رنگ آمیزی خودروها و صنایع فلزی استفاده نمایید. استاندارد دمای اتاق کوره باید تقریباً بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سلسیوس باشد. در هر بخش از اتاق کوره این دما به‌ صورت دقیق و ثابت شده است. دلیل ثابت و دقیق بودن دمای اتاق کوره، کنترل شدن دما با سنسورهای مخصوص است. ثابت بودن دما این اجازه را به مولکول‌های رنگ می‌دهد که علاوه ‌بر کم‌کردن فواصل مولکولی بین خودشان، شکل کریستالی یکدست و منظم‌ تر شود.

اتاقک رنگ اغلب برای رنگ آمیزی قطعات خودرو، خودرو، سطوح فلزی نظیر لوله و نردبان استفاده می‌شود. کابین رنگ برای رنگ آمیزی خودروها باید دارای استانداردهای لازم باشد. اگر شرایط و استانداردهای لازم در صنعت خودروسازی رعایت شود، فرایند رنگ آمیزی به بهترین نحو ممکن و در بالاترین کیفیت خود انجام می‌شود.

مزایای بهره گیری از اتاق رنگ خودرو

مواد مورد استفاده مانند رنگ استفاده شده در بدنه خودرو کاهش می‌یابد.

افزایش کیفیت در رنگ آمیزی خودرو

نرخ تولید در سالن‌های مونتاژ افزایش می‌یابد.

به حفظ و مراقبت از محیط ‌زیست کمک می‌کند.

محیط کاری را بدون هیچ‌گونه آلودگی ایجاد می‌کند.

کاهش انژی مصرفی

توانایی تصفیه کردن هرگونه آلودگی را دارد.

مراحل کارکردن اتاق رنگ خودرو

مراحل کارکردن اتاق رنگ خودرو

نقاشی بدنه خودرو

در این مرحله هوای تازه از بیرون وارد رنگ می‌شود. برای اطمینان حاصل کردن از نبود هرگونه ناخالصی پاک‌سازی می‌شود. در ادامه، هوا در صورت نیاز تا دمای موردنظر گرم می‌شود که ارتباط مستقیمی به درجه حرارت بیرون دارد. در این صورت هوای گرم به‌ وسیله فیلتر دیگری از سقف وارد اتاق رنگ می‌شود. فن اگزوز هوا را به جهت پایین می‌کشد و هوای در حال مکش ذرات اضافی را انباشته می‌کند. مجاری هوا را به‌صورت برابر در اتاق پخش می‌کنند تا از نقاط مرده ممانعت کنند. ذرات رنگ از طریق فیلتر کف انباشته شده و در مراحل بعد توسط فیلتر دیگری نیز عبور می‌کند تا پیش از خروج مطمئن شود که به‌اندازه کافی تمیز است.

مرحله پخت رنگ یا خشک‌ کردن

در مرحله خشک ‌کردن تنها پنکه هوای تازه کار می‌کند تا بتواند انرژی ایمن هوای گرم را مجدداً بازیافت کند. دمپر هوای تازه اجازه ورود ۱۰۰ درصد از هوای تازه را می‌دهد. در این صورت هوای تازه با ۹۰ درصد هوای گرم ترکیب می‌شود. فشار ایجاد شده موجب می‌شود مقداری از هوای اضافی توسط واحد اگزوز باز شده، خارج گردد. سپس هوای گرم مجدداً به واحد هوای تازه انتقال داده می‌شود تا با ۱۰۰ درصد هوای تازه ترکیب گردد و مجدداً گرم شود.

جمع بندی

رنگ‌آمیزی خودرو یک مهارت کاملا تخصصی می باشد، پس اگر شنیدید که مراکزی بدون استفاده از اتاق رنگ، خودرو‌ها را رنگ می‌کنند و هزینه کمتری هم می‌گیرند، به درستی کار این مراکز شک کنید.

سوالات متداول

هزینه استفاده از اتاق رنگ چقدر می باشد ؟

هزینه نهایی اتاق رنگ با توجه به مرکزی که به آن مراجعه می‌کنید می‌تواند متغیر باشد. نکته مهمی که باید به آن دقت کنید این است که هزینه رنگ بخش‌های مختلف خودرو با هم تفاوت دارد. مثلاً قیمت نقاشی سپر خودرو با قیمت نقاشی درب‌ها متفاوت است.

علاوه‌بر این، هزینه نقاشی خودروهای مختلف نیز با هم تفاوت دارد. به عنوان مثال، هزینه نقاشی سپر پراید با هزینه نقاشی سپر پژو پارس متفاوت خواهد بود.

اگر خودروی شما یا قطعات آن نیاز به نقاشی کامل ندارد، می‌توانید فقط لکه‌گیری انجام دهید که هزینه خیلی مناسب ‌تری دارد و در همین مراکز انجام می‌شود.

دمای هوای اتاق رنگ خودرو چقدر می باشد ؟

دمای هوا هنگام رنگ ‌آمیزی بین ۲۳ تا ۲۴ درجه، و هنگام خشک شدن روی ۶۲ درجه قرار دارد. افزایش دما به ‌منظور خشک شدن رنگ قطعات انجام می‌شود.

فرایند استاندارد رنگ آمیزی خودرو شامل چه مواردی می شود ؟

یکسان خشک ‌شدن رنگ‌ها

ایجاد شفافیت رنگ در تمام سطوح رنگ شده

عدم فرورفتگی و موج در هنگام خشک ‌شدن رنگ

یکنواخت شدن رنگ در قطعات

نشکستن رنگ بعد از خشک ‌شدن

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان