بلبرینگ چرخ خودرو چیست ؟

بلبرینگ چرخ خودرو چیست ؟

بلبرینگ چرخ خودرواز جمله قطعات مکانیکی خودرو می باشد. بلبرینگ در حقیقت جزئی از قطعات خودرو می باشد که توانایی تحمل بار را نمایش می‌دهد و به واسطه آن سایش، اصطحکاک و فرسودگی قطعات به حداقل ممکن کاهش می‌یابد.

مجموعه ‌ای از توپ‌های فولادی است که در یک رینگ فلزی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. در مرکز چرخ خودروی شما یک قطعه فلزی توخالی وجود دارد که به آن توپی چرخ می‌گویند. بلبرینگ چرخ خودرو به طور محکم درون هاب یا همان توپی جای می‌گیرد، و در حقیقت علاوه بر متصل نگه داشتن چرخ به خودرو، اصطکاک را در حین چرخش چرخ کاهش می‌دهد.

همچنین بلبرینگ چرخ تاثیر به سزایی در ایمنی خودرو ایجاد می کند. با توجه به اهمیت این قطعه در ایمنی، و به منظور افزایش دقت شما در خرید بلبرینگ چرخ، در این مقاله به اهمیت بلبرینگ چرخ، علائم خرابی بلبرینگ چرخ، راه‌های مراقبت از آن و در نهایت سوالات متداولی که ممکن است در مورد این قطعه برای شما پیش بیاید خواهیم پرداخت.

کارکرد بلبرینگ چرخ خودرو

کارکرد بلبرینگ چرخ خودرو

وجود این قطعه در خودرو باعث جلوگیری از هر گونه اصطحکاک یا فرسودگی خواهد شد. چرخش چرخ‌های خودرو به وسیله بلبرینگ بدون هیچ اصطحکاکی امکان پذیر می شود. کاربرد این قطعه در بخش‌های مختلفی از خودرو به چشم می‌خورد که دینام، پلوس، فرمان، اکسل، چرخ و البته گیربکس از مهم‌تری این موارد به شمار می‌روند.

وظایف بلبرینگ‌ها وابسته به نوع و همچنین نحوه قرارگیری در بخش های مختلف خودرو برای عمل انتقال نیرو خلاصه می گردد. انتقال نیرو به شکلی منعطف بدون ورود فشار زیاد به بخش‌های مختلف خودرو، به لطف بلبرینگ امکان پذیر می‌گردد. استهلاک قطعات از جمله موضوعاتی است که می‌تواند هزینه‌های سنگینی را برای مالک خودرو به همراه داشته باشد، بلبرینگ اما به واسطه عملکرد متفاوت، نقش ویژه‌ای در جلوگیری از اصحکاک، سایش و همینطور خرابی قطعات خودرو دارد.

عملکرد و طرز کار بلبرینگ‌ها به نحوی است که می‌توانند فشارهای محوری و شعاعی را به شکلی کاملاً متفاوت تحمل کنند. افزایش یا کاهش توان بار و تحمل بار در بلبرینگ‌ها ارتباط مستقیمی با رول‌های به کار برده شده در آن‌ها دارد. استفاده از رول‌های استوانه‌ای باعث افزایش استقامت بلبرینگ و استفاده از ساچمه غلتکی باعث کاهش استقامت این قطعه می‌شود. اما در حالت اول سرعت کاهش و در حالت دوم سرعت بلبرینگ افزایش خواهد یافت.

اجزا تشکیل دهنده بلبرینگ چرخ خودرو

اجزا تشکیل دهنده بلبرینگ چرخ خودرو

کنس یا رینگ

هر بلبرینگ دو رینگ داخلی و خارجی دارد که اجزای دیگر این قطعه را از دو سمت در بر می‌گیرد. رینگ‌ها معمولا از آلیاژهای مقاوم فولاد ساخته می‌شوند.

ساچمه یا رول

اجزای غلتکی بلبرینگ هستند که در واقع با چرخش خود حرکت بلبرینگ را ممکن می‌سازند. ساچمه‌ها نیز عموما از جنس فولاد هستند.

قفسه یا کیج

بخشی که ساچمه‌ها را دربر گرفته و از تماس آن‌ها با یکدیگر جلو گیری می‌کند. ضمن اینکه مانع از حرکت افقی و جانبی رول‌ها می‌شود. قفسه‌ها را از جنس فیبر، فولاد یا برنج می‌سازند.

کاسه نمد

بین رینگ‌ها و کیج قرار می‌گیرد. ممکن است در هر دو سمت کیج و بین رینگ داخلی و خارجی باشد و یا تنها بین رینگ داخلی و کیج استفاده شود. وظیفه کاسه نمد بلبرینگ ممانعت از خروج روغن هیدرولیک درون کیج‌ها و بین رول‌ها، به بیرون است. این قطعه نوعی عایق در برابر نفوذ آب به درون بلبرینگ نیز محسوب می‌شود.

علائم خرابی بلبرینگ چرخ خودرو

علائم خرابی بلبرینگ چرخ خودرو

• لغزش فرمان

اگر فرمان‌ها شروع به لرزیدن می‌کنند، باید متوجه شوید که بلبرینگ چرخ‌ها دچار خرابی شده‌اند و تحمل بار را ندارند. البته بررسی این موضوع در دو حالت سرعت بالا خودرو و سرعت پایین خودرو ضروری است.

• شنیدن صدایی مشابه صدای آسیاب بادی

ازمهم ‌ترین نشانه‌های خرابی بلبرینگ چرخ، باید به شنیدن صدای آسیاب بادی اشاره کرد. در این حالت بلبرینگ‌ها روان نیستند و هشداری برای افزایش دما بلبرینگ احساس می‌شود. برای اینکه از وجود این مشکل اطمینان حاصل کنید، در مواقعی مانند تعویض دنده و یا دور زدن عمیقاً به صدایی که به گوش می‌رسد، توجه کنید.

• چرخ‌ها بیش از حد لقی دارند

بازی بیش از حد چرخ‌ها، هشدار مهمی است که نشان از خرابی بلبرینگ دارد. برای اطمینان از لقی چرخ‌ها باید یک یک چرخ‌های ماشین به دقت مورد بررسی قرار گیرند، که البته این کار صرفا توسط یک مکانیک انجام می‌گیرد. یکی از علائم عدم خرابی بلبرینگ، عدم لقی یا بازی چرخ‌ها است، پس در غیر این صورت باید از خرابی این قطعه اطمینان حاصل کنید.

• متمایل شدن خودرو به یک جهت خاص

حفره دار شدن بلبرینگ‌ها، به معنی عدم وجود مسیر غلطش همواری است در این صورت لرزش تایرها اتفاق می افتد و در نهایت خودرو به جهت خاصی متمایل یا کشیده می‌شود.

مزایا بلبرینگ در چرخ خودرو

مزایا بلبرینگ در چرخ خودرو

استفاده از بلبرینگ بر روی چرخ خودرو موجب میشود که چرخش آن ها روان تر شود. به واسطه افزایش دما و گرمای ایجاد شده، ممکن است که چرخ خودرو قفل کند. بلبرینگ در این بین می‌تواند با جلوگیری از قفل شدن چرخ خودرو از بروز مشکلات دیگر نیز ممانعت به عمل آورد.

این قطعه می‌تواند از اتلاف انرژی که بر اثر اصطکاک به وجود می‌آید نیز جلوگیری نماید. بدون وجود بلبرینگ هنگامی که با سرعت دو قطعه بر روی هم دیگر اصطکاک دارند، خورده شدن آنها امکان پذیر است. بلبرینگ چرخ خودرو می تواند در این بین کاربرد خود را نشان دهد. استفاده از این قطعه می‌تواند به شما کمک کند که از سر و صدای ایجاد شده توسط چرخ خودرو بتوانید دوری کنید. به محض خراب شدن بلبرینگ نصب شده بر روی چرخ خودرو، سر و صدای زیادی از این بخش خواهید شنید.

جمع بندی

جمع بندی

آسیب ‌دیدگی بلبرینگ می‌تواند آغازی برای خسارات پرهزینه باشد. اولین آثار خرابی بلبرینگ در مصرف سوخت دیده می‌شود، زمانی که بلبرینگ چرخ دچار ایراد می‌شود، اصکاک بین تایر و رینگ به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند و این موضوع سبب می‌گردد که مصرف سوخت خودرو تا 20 درصد از حد استاندارد افزایش پیدا کند. همچنین خرابی بلبرینگ باعث آسیب رسیدن به تایر می‌شود؛ از همین رو بهتر است هر چه سریع‌تر بلبرینگ آسیب دیده را تعویض کرد.

سوالات متداول

هزینه تعویض بلبرینگ چرخ خودرو چقدر است؟
تعویض بلبرینگ چرخ خودرو یک کار معمولی و استاندارد است. بنابراین بسته به سال تولید خودرو، مدل خودرو، هزینه تعویض آن متفاوت است ولی چندان بالا نیست. این در حالی است که اگر مجبور به جدا کردن دیگر قطعات مرتبط مانند سگدست نیز شوید، و یا اینکه بلبرینگ چرخ معیوب شما باعث شود که مجبور به تعویض دیگر قطعات درگیر در سیستم تعلیق خودرو شوید، قطعا هزینه آن بسیار بالا خواهد بود.

اگر بلبرینگ چرخ خودرو خراب یا فرسوده باشد، چه اتفاقی ممکن است بیافتد؟

یک بلبرینگ چرخ خراب پتانسیل بالایی برای بوجود آوردن شرایط خطرناک دارد، که می‌تواند از عدم کنترل خودرو آغاز شود. در صورت خرابی این قطعه، تایرهای شما خیلی زودتر از موعد دچار سایش و فرسودگی می‌شوند، و ممکن است عدم سایش یکنواخت تایرها را تجربه کنید. از سوی دیگر با توجه به اینکه بلبرینگ چرخ یک قطعه حیاتی در متصل نگه داشتن چرخ به خودرو است، ممکن است چرخ خودروی شما در حین رانندگی از خودرو جدا شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان