سرامیک خودرو چیست؟

پوشش نانو سرامیک بدنه خودرو در واقع یک لایه محافظ رنگ بدنه با ماندگاری بالاست که به صورت دستی و بعد از زیرسازی مناسب بر روی بدنه خودرو پرداخت می‌گردد. نانو ذرات این مایع بی رنگ، با برقراری پیوند با سطح کیلر خودرو از رنگ فابریک اتومبیل در برابر آسیب‌های محیطی مانند گرد غبار حاصل از آلودگی، باران‌های اسیدی، شیره درختان، اشعه UV نور خورشید، آلاینده های اسیدی و … مراقبت می‌نمایند.

در سرامیک ماشین از فناوری نانو استفاده می شود. در واقع ذرات ریزی هستند که یک لایه نازک بسیار ریز و کاملاً نامرئی را برای چشم تشکیل می دهند. از آنجای که این ذرات بسیار کوچک هستند، وقتی روی یک سطح قرار می گیرند، تمام منافذ ساخته شده سطح را آبگریز می کنند.

جنس سرامیک خودرو

جنس سرامیک خودرو

در ساخت مواد سرامیک خودرو از پلیمرها، کوارتز و ترکیبی از این دو استفاده می‌شود. کوارتز علاوه بر ایجاد خاصیت مقاومت به خش دارای یک حالت ارتجاعی نیز هست. این خاصیت سبب می‌شود که با استفاده از کوارتز بتوان بهترین نانو سرامیک خودرو، مقاوم و ضد خش را ایجاد کرد. همچنین از یک نوع پلیمر مایع به نام اورتان نیز در ساخت مواد سرامیک خودرو استفاده می‌شود. این ماده دارای خاصیت آبگریزی و ضد خش است. ضد خش بودن و آبگریزی دو گزینه ‌ای است که در انتخاب مواد سرامیک خودرو مدنظر قرار گرفته می‌شود.

انواع پوشش نانو سرامیک خودرو

انواع پوشش نانو سرامیک خودرو

پوشش سرامیک بدنه ماشین یکی از فناوری های جالب توجه در صنعت اتومبیل است. این پوشش دارای انواع مختلفی است که هر یک ویژگی های مخصوص به خود را دارد. سه مورد از مهم ترین مدل های سرامیک خودرو عبارتند از:

نانو سرامیک پلیمری

پوشش سرامیک بدنه پلیمری انتخابی مناسب برای مقاوم کردن بدنه خودرو در شهرهایی با بارندگی نسبتا بالا است. زیرا مهم ترین مزیت این مدل سرامیک بدنه اتومبیل ایجاد پیوندهای قوی با رنگ بدنه خودرو است. به طوری که گویی بخشی از سطح رویی بدنه ماشین است. ماندگاری سرامیک پلیمری بالا است و به راحتی از بدنه خودرو پاک نمی شود.

نانو سرامیک کوارتزی

سرامیک های کوارتزی مناسب ترین مدل برای محافظت بدنه خودرو از خط و خش هستند. این پوشش سرامیک بدنه خودرو مقاومت بالایی در برابر خراش های سطحی دارد و ماندگاری مناسبی هم دارد.

نانو سرامیک هیبریدی

سرامیک هیبریدی جدیدترین و بهترین نوع پوشش سرامیکی است که از ترکیب دو مدل سرامیک پلیمری و کوارتزی تولید شده است. به همین دلیل تمام ویژگی های دو مدل قبل را دارد. پوشش ایجاد شده توسط سرامیک بدنه هیبریدی به روی سطح خودرو همچون لایه ای سخت و مقاوم است که اجازه آسیب رساندن به رنگ اتومبیل را به عوامل آسیب زا نمی دهد.

ویژگی فیزیکی سرامیک خودرو

ویژگی فیزیکی سرامیک خودرو

برخی تبلیغات و گفته‌های غیر علمی در خصوص نانو سرامیک، این ماده را به سختی الماس جلوه داده و آن را ناجی رنگ خودرو در برابر هر آسیبی می‌پندارند.

به طور کلی مقاومت نانو سرامیک در برابر خط و خراش به ۳ عامل مهم بستگی دارد:

برند محصول

نحوه زیرسازی

کیفیت اجرای سرامیک

همانند سایر بازار‌های داخلی، در بازار محصولات نانو سرامیک هم برند‌های متفرقه وجود دارند که کیفیت بسیاری از آن‌ها کاملا نامطلوب است . از طرفی زیرسازی و اجرای دقیق و علمی نانو سرامیک نیز از اهمیتی برابر و در مواردی بیشتر از برند محصول انتخابی دارد. به گونه ‌ای که زیر سازی ناقص و یک اجرای غیر حرفه‌ای حتی با یک برند درجه یک می‌تواند آسیب‌های زیادی را به دنبال داشته باشد و بالعکس زیرسازی بی‌نقص و اجرای حرفه‌ای حتی با یک برند متوسط نانو سرامیک، می‌تواند موجب نتیجه تحسین برانگیزی شود.

برند های محبوب نانو سرامیک خودرو

برند های محبوب نانو سرامیک خودرو

در حال حاضر انواع مختلفی از بهترین برند نانو سرامیک خودرو در بازار وجود دارد که بنابر ویژگی های هر کدام دارای متقاضیان مخصوص به خود است. برندهایی مانند:

پوشش نانو سرامیک سافت 99 ژاپن

پوشش نانو سرامیک  دیاموند

پوشش نانوسرامیک می وینچی

پوشش سرامیک COLOR N DRIVE

پوشش نانو سرامیک سیستم ایکس

نحوه اجرای نانو سرامیک خودرو

اچرای پوشش نانوسرامیک روی خودرو در چندین مرحله انجام می‌شود که مراحل آن شامل موارد زیر میشود:

تمیز کردن خودرو

در مرحله اول، بدنه خودرو باید از هر گونه آلودگی و کثیفی پاک شود.

احیای رنگ خودرو

در مرحله بعد، باید بخش‌های آسیب‌دیده رنگ خودرو ترمیم شود. تمامی معایب مانند خط‌ و‌ خش‌ها، فرورفتگی‌ها و رنگ‌شدگی‌ها باید ترمیم شوند. همچنین در این مرحله با استفاده از خمیر کلی بار، جرم‌گیری رنگ بدنه هم انجام می‌شود تا هر گونه لکه چسبیده به رنگ بدنه خودرو به ‌طور کامل بر‌طرف شود.

پولیش کاری

در این مرحله باید پولیش‌کاری رنگ بدنه انجام شود. ابتدا تمامی خط‌وخش‌های موجود و لکه های چرخشی ناشی ازشستشوی خودرو با دستگاه روتاری برطرف می‌شود و سپس با پد و پولیش آنتی‌هولوگرام و استفاده از چراغ‌قوه‌های خورشیدی بدنه خودرو عاری از هرگونه، فرورفتگی یا موج و … می‌شود. بعد از پولیش با استفاده از مواد مخصوص، بدنه خودرو چربی‌زدایی و برای نانوسرامیک آماده می‌شود.

اجرای نانو سرامیک خودرو

در این مرحله، عملیات پوشش نانو سرامیک روی بدنه بی‌نقص خودرو آغاز می‌شود استفاده از پنل خشک‌ کن موضعی رنگ (اینفرارد) در این مرحله، در تثبیت بهتر و ماندگاری بیشتر پوشش نانو تاثیر زیادی دارد.

جمع بندی

سرامیک خودرو و نانو سرامیک خودرو نوعی پوشش محافظ هستند که مانند لایه محافظ، روی رنگ خودرو را می‌پوشانند و از آن در برابر پرتوهای مضر خورشید، موادشیمیایی و اکسیداسیون محافظت می‌کنند. بسته به اینکه مدل ماشینتان چقدر بالاست و چقدر می‌خواهید هزینه کنید، می‌توانید از انواع مختلف سرامیک خودرو استفاده کنید. برخی از آنها مقرون‌به‌ صرفه هستند و خودتان می‌توانید انجام دهید؛ اما برخی دیگر گران‌ترند. مسلما برای کار حرفه ‌ای‌تر و استفاده از موادی که پوشش ماندگارتری ارائه می‌دهند، بهتر است از افراد متخصص کمک بگیرید. برای مثال، اعمال نانو سرامیک‌های غلیظ و حرفه‌ای کار شما نیست.

سوالات متداول

مقدار مناسب سرامیک برای خودروی چه میزان می باشد ؟

خودروها مختلف دارای ابعاد مختلفی نیز هستند. از این رو میزان سرامیک مصرفی برای هر مدل خودرو با دیگر مدل ها متفاوت خواهد بود. ضمن این که اگر از تعداد لایه های بیشتری برای پوشاندن سطح بدنه خودرو خود استفاده کنید به مراتب به سرامیک بدنه خودرو بیشتری نیاز خواهید داشت.

اقدامات بعد از انجام سرامیک خودرو چیست ؟

پس از پایان کار باید از خودرو به خوبی مراقبت کنید تا عمر مفید روکش سرامیک بدنه در خودرو بیشتر شود. به طور مثال برای شستشوی ماشین باید از شوینده های غیر اسیدی و با درصد قلیایی پایین استفاده کنید. پس از اتمام شستشو از حوله ای نرم برای گرفتن رطوبت سطح خودرو کمک بگیرید تا لک ناشی از آب بر آن باقی نماند. گذاشتن خودرو به مدت طولانی در مقابل تابش نور خورشید نیز می تواند از طول عمر پوشش سرامیکی بکاهد.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان