لیسه گیری خودرو یا لیسه کشی یکی از مهم ترین کارهایی است که برای از بین بردن خراشیدگی های عمیق در لایه های دوم و سوم بدنه ماشین است. اگر لیسه گیری خودرو با دقت و ظرافت کامل انجام گیرد می توان مانع از ریختن رنگ بدنه و افت قیمت و نیاز به نقاشی خودرو شود. البته اجرای این کار بدون تخصص می تواند نتیجه کاملا عکس داشته و به شدت ظاهر نامناسبی را برای ماشین ایجاد کند. به همین دلیل تمام مراحل لیسه گیری خودرو باید توسط افراد متخصص با مواد با کیفیت انجام شود. اگر با لیسه کشی خودرو، مزایا و معایب آن، مراحل انجام کار و بهترین زمان برای اجرای و قیمت این فرآیند آشنایی ندارید، در ادامه با ما درآؤین تست همراه باشید.

لیسه گیری چیست؟

در دنیای امروز زیبایی و جلای بدنه خودرو امری بسیار مهم تلقی شده به همین دلیل در صنعت خودروسازی دو لایه فلزی بسیار مقاوم را برای آن در نظر گرفته اند و درنهایت با رنگ آمیزی جلوه آن افزایش پیدا می کند. علیرغم کیفیت بالای رنگ آمیزی و نقاشی خودرو، همیشه این احتمال وجود دارد که بدنه با خط و خش مواجه شود. اگر خراشیدگی در سطوح زیرین و لایه های دو و سوم باشد، به دلیل عمق زیاد تنها با کمک لیسه گیری خودرو برطرف خواهد شد.
لیسه گیری خودرودر واقع به جمعی از فرایندهای مختلف گفته میشود که هدف در آن از بین بردن خراشیدگی های عمیق است. با انجام این کار از زنگ زدگی لایه های فلزی بدنه جلوگیری شده و همچنین مانع از ریختن رنگ میشود.

مراحل لیسه گیری خودرو

لیسه گیری خودرو نیز همچون بسیاری از کارها یک کار کاملا تخصصی بوده و به همین دلیل جزئیات بسیار زیادی در آن وجود دارد. اما ما در این مقاله قصد داریم مراحل آن را به صورت ساده و روان برای شما مطرح کنیم
لیسه گیری اتومبیل از چند مرحله مهم تشکیل شده است که عبارتند از:

شستشوی بدنه خودرو به وسیله مایع مخصوص

شناسایی و تشخیص عمق خراشیدگی ها

بتونه کاری در محل هایی که دچار آسیب شده اند
لیسه گیری با قلم ، کارت و ابزارهای مخصوص

آموزش لیسه گیری خودرو

. در ابتدایی ترین مرحله تمامی لک و کثیفی ها با استفاده از شامپو مخصوص بدنه خودرو باید از بین برود .

. پس از خشک شدن کامل بدنه، به شناسایی خراشیدگی ها می پردازیم. این کار باید در محیطی کاملا روشن و زیر نور باید انجام شود. در مراکز معتبر از نور ماورابنفش و لامپ های مخصوص برای شناسایی عمق خراشیدگی استفاده میشود.

. با توجه به کد رنگ خودرو مواد رنگ جامد انتخاب میشود. دقت داشته باشید که تا حد امکان باید این مواد با رنگ اصلی بدنه همخوانی داشته باشند، در غیر این صورت اتومبیل دو رنگ میشود.

. در این مرحله مواد جامد رنگ را روی خراشیدگی قرار دهید تا عمق توررفتگی رنگ را کاملا پر کند.

. با ابزارهای مخصوص از جمله لیسه های مخصوص و قلم مواد بتونه رنگی اضافه را از روی سطح جدا کنید. دقت داشته باشید که تا حد امکان باید سطح قسمت بتونه کاری شده با اطراف یکسان باشد.

. در لیسه گیری حرفه ای خودرو، به منظور جلوگیری از کدر شدن رنگ از پولیش استفاده میشود.

. برای بهبود نتیجه کار و ایجاد بدنه ای کاملا براق در مرحله بعد می توان از واکس خودرو استفاده کرد. این کار تاثیر زیادی بر براقیت بدنه داشته و می تواند سطح را آبگریز کند.

مزایای لیسه گیری خودرو

. مانع زنگ زدگی بدنه خودرو
در برخورد های سنگین رنگ رویه خودرو به میزان بالایی آسیب دبده و موجب می شود لابه فلزی زیرین آن نمایان شود.رنگ به کار رفته روی لایه فلزی بدنه، نه تنها باعث زیبایی آن میشود، بلکه مانعی در برابر اکسید شدن لایه فلزی و جلوگیری از زنگ زدگی آن میشود.

. مانع از ریختن رنگ خودرو
با لیسه گیری خودرو در زمان مناسب می توان جلوی ریختن رنگ اطراف محل ضربه و خراشیدگی را گرفت و هزینه های نقاشی مجدد را حذف کرد.

. حفظ ارزش خودرو
در حالت کلی خودروهایی که دارای لیسه گیری هستند با افت قیمت مواجه میشوند. اما توجه داشته باشید که با فروش ماشینی که بدنه با خراشیدگی های عمیق دارد ضرر مالی بیشتری را تجربه می کنید. لذا می توان با لیسه گیری حرفه ای تا حد زیادی ارزش مالی ماشین را حفظ کرد.

. جلوه ظاهری بهتر خودرو پس از لیسه گیری
با انجام این عمل خودرو کاملا یکدست و هموار شده و هیچگونه خراش و رنگ پریدگی در آنها به چشم نمیخورد.

معایب لیسه گیری خودرو

برای خودروهایی که دچار تصادف شده و خراش های عمیقی روی آنها ایجاد شده، لیسه گیری معایب زیادی ندارد. اما اگر این کار توسط متخصصان حرفه ای انجام نشود کاملا مشخص و قابل تشخیص است.

همچنین برخی از کارشناسان بر این عقیده هستند که بدنه خودرو بعد از لیسه گیری ممکن است کمی نازک تر شود. به همین دلیل مقاومت بدنه خودرو در برابر ضربه کاسته میشود.

لیسه گیری و انواع رنگ خودرو

لیسه گیری رنگ متالیک

رنگ متالیک یکی از رنگ هایی است که لیسه گیری آن به تخصص بالایی نیاز دارد و انجام کار بر روی این رنگ سخت می باشد.

لیسه گیری رنگ سفید صدفی

رنگ سفید صدفی خودرو یکی از رنگ هایی است که به سختی میتوان آن را هم رنگ اصلی ماشین درآورد و این کار تنها از افرادی که در این حوزه چندین سال تخصص دارند برمیاید.

لیسه گیری رنگ نقره ای متالیک

از دیگر خدماتی که به صورت حرفه ای درآرین تست به مشتریان ارائه میشود لیسه گیری رنگ نقره ای متالیک درشهر اصفهان میباشد.

انجام پولیش پس از لیسه کشی خودرو

پس از انجام عملیات لیسه گیری نوبت به پولیش ناحیه آسیب دیده می‌رسد، پولیش خودرو در این مرحله توسط متخصصان ما با استفاده از پولیش‌های جامد قوی و دستگاه‌های پولیش تخصصی ، اقدام به پولیش‌کاری ناحیه خراش دیده می‌کنند.

در این مرحله ابتدا از خشک بودن خودرو مطمئن باشید چرا که در صورت خشک نبودن منجر به پخش شدن مواد در سطح خراش ها می شود. پس از انجام پولیش‌کاری نوبت به واکس بدنه می‌رسد ، در این مرحله متخصصین ما بر اساس میانگین دمای هوا و همچنین نوع کاربری خودرو ، اقدام به انتخاب واکس مناسب می‌کنند حتما به این نکته توجه داشته باشید که تمام واکس های استفاده شده از نوع نرم هستند تا از آسیب رسیدن به رنگ ماشین شما جلوگیری شود .

آموزش لیسه گیری رنگ متالیک

برای از بین بردن خط و خط ایجاد شده ی روی سطح بدنه خودرو اولین کار پولیش کاری و سمباده زنی می باشد.

گاهی اوقات خط و خش وارد شده عمیق می باشد و به فلز بدنه می رسد. در این مواقع دیگر رنگی در زیر خراش نیست که بتوان

آن را با پولیش احیا کرد.

لیسه گیری خودروهایی با رنگ روغنی آسان است و شما با کمک تهیه کد رنگی مربوطه میتوانید کارت را پر کنید و یا برای بی

نقص بودن آن از ایر براش استفاده کنید.

اما لیسه گیری رنگ های متالیک برای صدف موجود در آن بسیار سخت تر می باشد.

چه زمانی به صافکار و نقاش برای لیسه گیری خودرو نیاز دارید؟

ممکن است برای هر شخصی پیش آمده باشد که در اثر برخورد خودو قسمتی از آن دچار آسیب شود و بی توجهی به این خش‌ها آسیب های گسترده دیگری را برای اتومبیل به دنبال دارد. این امر نیاز به یک فرد متخصص در زمینه لیسه گیری خودرو در زمان بروز چنین حوادثی را قوت می‌بخشد.

داشتن دسترسی به تعمیرکاران و نقاشان با تجربه و کاربلد بدنه ماشین برای لیسه گیری خودرو یک مزیت در این زمان به حساب می‌آید. آرین تست با ایجاد یک بستر راحت این امکان را برای مشتری به وجود آورده است که به راحتی  برای لیسه گیری خودرو افراد متخصص را به کار گیرد و همچنین آموزش های لازم را در این زمینه به شما خواهیم آموخت.

اقدامات لازمی که می توان برای نتیجه گیری بهتر بعد از قلم گیری و لیسه گیری خودرو انجام داد :

اقدامات لازمی که می توان برای نتیجه گیری بهتر بعد از قلم گیری و لیسه گیری خودرو انجام داد :

زمانیکه قلم گیری و لیسه گیری ماشین به پایان رسید، بدنه خودرو نیاز به پولیش کاری دارد. می تون از مواد پولیش جامد استفاده کرد که توسط  دستگاه های پولیش بر روی بدنه خودرو اعمال می شود. این کار بصورت تخصصی باید بوسیله نیروهای ماهر و با تجربه انجام گردد. در حقیقت پولیش انجام شده بر اساس رنگ بدنه اتومبیل مشخص می ‌شود و رنگ ماشین هم با استفاده از دستگاه های پیشرفته خاص به صورت دقیق قابل تشخیص می باشد.

سوالات متداول

پس از لیسه گیری، قیمت خودرو افت می کند ؟

با توجه به نوع خراشی که بر روی خودرو ایجاد شده است ، انجام عملیات لیسه گیری می تواند باعث افت قیمت خودرو شود. معمولا افت قیمت بعد از این مراحل به دلیل این اتفاق می افتد که قطر بدنه کمتر شده و درواقع ضریب امنیت مسافران کاهش یافته است.

قیمت لیسه گیری خودروچقدر است ؟

با توجه به مدل و رنگ خودرو و عمق خراش ایجاد شده و مدت زمانی که خراش گذشته دارد و همچنین همان طور که اشاره شد از شوینده های مخصوص استفاده می شود و به خاطر همین دلایل قیمت ها متفاوت است و برای اینکه از هرینه ها اطلاع پیدا کنید با مشاوران آرین تست تماس حاصل فرمایید .

لیسه گیری جز رنگ محسوب می شود ؟

اگر در حین انجام لیسه کشی از بتونه استفاده نشود و صرفا خط و خش ها از بین برود پاسخ ما به این سوال خیر است و جزو خودرو های رنگ دار محسوب نمی شود .

خط و خش های روی بدنه خودرو چه ساختاری دارند؟

خط و خش های ایجاد شده بر روی بدنه خودرو انواع متفاوتی دارند. بعضی از اسیب های ایجاد شده بر روی بدنه بر اثر آفتاب سوختگی می باشد، یا ممکن است بخاطر برخورد شاخ و برگ درختان و یا اصابت سنگ ریزه های کف جاده و خیابان بوجود آمده باشند. یا حتی در مقیاس بزگتر و شدیدتر بر اثر تصادف و برخورد اجسام سنگین دچار صدمه شوند. به هر ترتیب قبل از عملیات قلم گیری و لیسه گیری ماشین باید نوع و میزان آسیب بررسی و تعیین گردد.

بازار کار لیسه کشی خودرو چگونه است ؟

لیسه کشی در ارتباط با بخش صافکاری و نقاشی در خودرو می باشد. اجرای لیسه کشی علاوه بر داشتن مراحل مختلف، به دقت بالا نیز نیاز دارد. این در حالی است که بسیاری از نقاشان و صافکاران بدلیل نداشتن مهارت لازم ، تنها با پولیش کاری یا رنگ خشک ، خراش ایجاد شده روی بدنه را پر می کنند. با توجه به اینکه تعداد متخصصان این رشته اندک است لذا با یادگیری مهارت های این شغل و آموزش لیسه کشی ماشین می توانید از یک شغل عالی و درآمدزا بهره مند شوید.

سخن پایانی

برگزیدن یک صافکار متخصص برای لیسه گیری خودرو از طریق مجموعه آرین تست به راحتی و بدون صرف وقت و هزینه اضافی قابل انجام است. اگر در لیسه گیری حرفه ای بتونه و رنگ خشک کاملا متناسب با کد رنگ اصلی انتخاب شود، پولیش کاری و واکس زدن نیز بعد از این کار صورت بگیرد، بدنه خودرو بدون خراشیدگی و کدری رنگ و دو رنگی خواهد بود. به طوری که تنها کارشناسان رنگ بسیار حرفه ای می توانند لیسه گیری خودرو را تشخیص دهند. اما لیسه گیری های غیر حرفه ای براحتی و بدون نیاز به تخصص قابل شناسایی هستند. اگر می خواهید شما نیز به یک متخصص ماهر در این زمینه تبدیل شوید و روزانه درآمد بسیار بالایی از آن کسب کنید برای حضور در دوره های آموزشی با مشاوران آرین تست تماس حاصل فرمایید .

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان