ریکاوری خودرو چیست؟

ریکاوری خودرو فرایندی است که در آن ظاهر رنگ بدنه اتومبیل به حالت اولیه خود بازمی‌گردد. در این فرایند از مواد مختلفی از جمله، واکس، پولیش و همچنین مواد نانو سرامیک استفاده می‌شود؛ اما اولین و البته مهم‌ترین مرحله فرایند ریکاوری، تشخیص نوع آسیب‌های وارد شده به بدنه خودرو است.

هنگامی که یک خودرو میخریم، رنگ براق و زیبایی دارد؛ اما به مرور زمان بر اثر عواملی همچون نور خورشید، باران اسیدی، آلودگی، فضولات پرندگان و… آسیب می بیند. آسیب دیدن رنگ خودرو ارزش خودرو را در بازار دست دوم کاهش میدهد.

دلیل آسیب دیدگی بدنه خودرو 

آسیب دیدن بدنه خودرو دلایل زیادی دارد و یکی از مراحلی که یک کارشناس حرفه ای انجام می‌دهد تشخیص و آنالیز کردن این مرحله است.

• میزان و شدت آفتاب سوختگی
• میزان چسبندگی لکه های شیمیایی
• عدم شستشوی صحیح
• میزان خراش های موجود در سطح بدنه

• مرحله اول: بررسی و تشخیص نوع آسیب ماشین

تمام افراد حرفه ای که در حوزه دیتیل کاری و نقاشی ماشین هستند قبل از هرگونه اقدامی به بررسی و تشخیص رنگ می پردازند و بر مبنی نوع و میزان آسیب خودرو به انجام مرحله بعدی برای ریکاوری و احیای رنگ خودرو می پردازند.

• مرحله دوم: شستشو با مواد نانو مخصوص

در این مرحله پس از شناسایی مشکل ماشین، کارشناس یا دیتیلینگ خودرو به بحث شستشوی ماشین با محصولات با کیفیت و شامپوی نانو اورجینال می پردازد تا بتواند پس از شستشوی اصولی و از بین رفتن یکسری آلودگی های سخت که فقط با شامپوی مخصوص پاک می‌شود کارشناسی دقیق تری انجام دهد و مناطق اصلی آسیب دیده را پیدا کند و روی آن ریکاوری و احیای رنگ انجام دهد.

مرحله سوم: پولیش زدن

در مرحله سوم کارشناس ریکاوری و احیای رنگ خودرو سعی می‌کند با پولیش مناسب برای رفع آسیب یا براق کردن بدنه، کار خود را شروع کند. برای انجام این کار و در واقع پولیش زدن ماشین نیاز به پولیش سه مرحله‌ای با کیفیت است که بتوان آسیب را برای همیشه از بین برد. گاهی اوقات به کمی سمباده زنی قبل از اجرای پولیش نیاز است که کارشناس رنگ خودرو با توجه به نیاز خودرو این کار را انجام می دهد پولیش در واقع یک نوع ساینده است که آثار خط و خش، هولوگرام، آفتاب سوختگی و ماتی بدنه خودرو را از بین می‌برد و درخشش ویژه‌ای به خودرو می‌بخشد.

• مرحله چهارم: واکس زدن خودرو

از واکس پولیش در مرحله آخر برای ایجاد براقیت و درخشش زیاد استفاده می شود اگر واکس با کیفیت باشد براقیت آن مدت زمان بسیار طولانی تری روی بدنه خواهد ماند. همچنین واکس با کیفیت، آب‌گریزی و محافظت نسبتاً بالاتری نسبت به سایر واکس ها دارد و از خودرو در برابر عواملی چون حرارت، گرمای بالا، نور خورشید، اشعه uv ، باران اسیدی، گرد و غبار، ماتی ، خراش، ساییدگی و … محافظت می کند. همچنین واکس را باید با پد نرم و دستگاه پولیشر حرفه‌ای به بدنه خودرو سابیده شود و این کار جزو شغل ریکاوری و احیای رنگ خودرو است.

• مرحله پنجم: استفاده از سرامیک بدنه ماشین

فقط یک استاد و متخصص می‌داند که سرامیک تا چه حدی می تواند برای خودرو تاثیر گذار باشد. در واقع پولیش مرحله ای برای زیرسازی سرامیک است اما از آن‌ جا که سرامیک هزینه بالاتری دارد و عده‌ای از مردم به همان پولیش اکتفا می‌کنند. پوشش نانو سرامیک خودرو جذب رنگ اصلی می شود و لایه ای با حفاظت بسیار قوی با رنگ خودرو ایجاد می‌کند و خودرو را برای مدت زمان بسیار طولانی (چند ساله) پاکیزه نگه می دارد.

برخی نکات مربوط به ریکاوری رنگ خودرو

پولیش بهتر است توسط دستگاه‌های پولیش یا همان بافر انجام شود تا محلول به خوبی بر روی نقاط مختلف بدنه خودرو پخش شود. هم چنین فرورفتگی‌های حاصل از خط و خش‌ها را پر کند.

پس از استفاده از پولیش؛ نوبت به واکس‌‌های مخصوص بدنه می‌رسد. بهتر است واکس استفاده شده مکمل پولیشی باشد که در مراحل ریکاوری بر روی بدنه خودرو قرار گرفته است. واکس‌ها ضمن براق کردن بدنه خودرو قادرند از رنگ آن در برابر اثرات نور آفتاب و آلودگی‌های محیطی محافظت کنند.

بهتر است در پروسه ریکاوری رنگ بدنه خودرو‌ها، محلول واکس را با بهره‌گیری از پد‌های نرم و تمیز بر روی بدنه اتومبیل قرار گیرد.

پس از واکس نوبت به مواد نانو سرامیکی میرسد که باعث ایجاد یک لایه مقاوم بر روی بدنه خودرو شما میشود و از آن در برابر هرگونه آلودگی‌ها و خط محافظت میکند.

جمع بندی

مجموعه ی آرین تست آماده است تا کامل ترین و به روز ترین آموزش را با بهترین متریال و مواد در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

سوالات متداول

دلیل آسیب دیدگی بدنه خودرو چیست؟

• میزان و شدت آفتاب سوختگی
• میزان چسبندگی لکه های شیمیایی
• عدم شستشوی صحیح
• میزان خراش های موجود در سطح بدنه

ریکاوری خودرو چیست؟

ریکاوری خودرو فرایندی است که در آن ظاهر رنگ بدنه اتومبیل به حالت اولیه خود بازمی‌گردد. در این فرایند از مواد مختلفی از جمله، واکس، پولیش و همچنین مواد نانو سرامیک استفاده می‌شود؛

 

 

 

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان