گیربکس دستی چیست و چگونه کار می کند

گیربکس دستی یک نوع گیربکس است که راننده باید دنده ها را به صورت دستی تغییر دهد. این نوع گیربکس رایج ترین نوع گیربکس در خودروهای سواری است.

گیربکس دستی از مجموعه ای از چرخ دنده ها برای انتقال قدرت از موتور به چرخ ها استفاده می کند. چرخ دنده ها با نسبت های مختلف اندازه می شوند و نسبت دنده ای که انتخاب می شود سرعت خودرو را تعیین می کند.

برای تغییر دنده، راننده باید پدال کلاچ را فشار دهد. این کار باعث می شود که میل لنگ و چرخ دنده های گیربکس از هم جدا شوند. سپس راننده می تواند دنده را با استفاده از اهرم دنده تغییر دهد. پس از انتخاب دنده، راننده باید پدال کلاچ را رها کند. این کار باعث می شود که میل لنگ و چرخ دنده های گیربکس دوباره به هم متصل شوند و قدرت از موتور به چرخ ها منتقل شود.

گیربکس دستی به راننده اجازه می دهد که دنده ها را را با توجه به شرایط رانندگی تغییر دهد. این می تواند باعث شود که خودرو در رانندگی در سربالایی یا سرپایینی، یا در حین شتاب یا ترمز، کارآمدتر باشد.

گیربکس دستی همچنین به راننده اجازه می دهد که کنترل بیشتری بر خودرو داشته باشد. این می تواند در شرایط خاص، مانند رانندگی در خارج از جاده، مفید باشد.

با این حال، گیربکس دستی نیز می تواند دشوارتر از گیربکس اتوماتیک برای استفاده باشد. راننده باید دنده ها را به صورت دستی تغییر دهد و این می تواند در ترافیک یا در حین رانندگی در شرایط دشوار، خسته کننده باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان