کارشناسی رنگ خودرو

در این فرآیند تمامی نقاط رنگ خودرو مورد بررسی قرار می گیرد و معایب و نواقص رنگ کارخانه ای و غیر کارخانه ای مشخص می شود .در صورتی که نواقص به وجود آمده مربوطه به کارخانه تولیدی باشد، این موضوع تاثیری در کاهش قیمت خودرو نخواهد داشت ولی چنانچه بدنه خودرو بر اثر تصادف، برخورد با اجسام سخت و یا خط و خش دچار مشکل شود نیاز به انجام فرآیند نقاشی می باشد که در کشور ما خودروهایی که دچار رنگ شدگی غیر کارخانه ای می گردند دچار کاهش قیمت شدید می شوند لذا کارشناسی رنگ خودرو بسیار حائز اهمیت است.

برای همین است که کارشناسی خودرو پیش از خریدن آن، یکی از مهم ترین کار هایی است که باید در زمان خرید ماشین های کارکرده انجام دهید. کارشناسی خودرو از کار هایی است که افراد انجام میدهند تا متوجه شوند، ماشین کار کرده ای که قصد خرید آن را دارند، سالم است یا خیر؟

دستگاه ضخامت سنج رنگ خودرو

ضخامت سنج یا thickness gauge  یک دستگاه مهندسی با دقت بالا برای انجام تست های اندازه گیری ضخامت بدون تخریب در شرایطی است که به سطح جسم دسترسی داریم. ضخامت سنج از جمله تجهیزات اصلی و ضروری در صنایع مختلف است.

این دستگاه بیشتر در صنعت خودرو، جهت اندازه گیری ضخامت رنگ و تشخیص رنگ شدگی خودرو مورد استفاده قرار میگیرد. ضخامت سنج برای اندازه گیری ضخامت انواع سطوح آهنی و غیرآهنی مثل پلاستیک و فلز نیز مناسب است.

این دستگاه ها در واقع دستگاه هایی هستند که شما میتوانید از آنها برای تشخیص ضخامت رنگ روی فلزات استفاده کنید و به واسطه این دستگاه می توان به راحتی ضخامت رنگ روی فلزات را بررسی کرد.

ویژگی های دستگاه تشخیص رنگ خودرو

. توانایی نمایش ضخامت رنگ بدنه خودرو بر حسب میکرون یا هزارم میلیمتر و اینچ با دقت بالا.

. امکان ضخامت سنجی بر روی انواع بدنه های آهنی، آلومینیومی و آلیاژی خودرو.

. رنج وسیع و کاربردی اندازه گیری ضخامت از صفر تا 1500 میکرون.

. کاربرد کالیبراسیون برای کالیبره کردن دستگاه ضخامت سنج.

 کاربرد های دستگاه ضخامت سنج

. افرادی که می توانند از ضخامت سنج ها استفاده کنند و این دستگاه برایشان کاربرد دارد، افرادی هستند که رنگ را می سازند و با استفاده از انواع ضخامت سنج ، می توانند ضخامتی که از رنگشان روی سطح باقی می ماند را اندازه گیری کنند که این به طور مستقیم در کیفیت و قیمت رنگ تاثیر گذار است.

. اشخاصی که یا قصد خرید ماشین کار کرده دارند و یا ماشین فروش هستند و کارشان خرید و فروش ماشین است. این افراد نیز می توانند با این دستگاه ها، رنگ شدگی بدنه ماشین را تشخیص دهند و به تصادفی بودن ماشین شک کنند.

کاربرد ضخامت سنج در صنایع

رنگ های ساختمانی

رنگ های ترافیکی

رنگ و رزین

رنگ های پودری

آبکاری

آنودایزینگ آلومینیوم

پزشکی

صنعت خودرو

جواهرسازی

سیمان و لوله سازی

تکنولوژی هسته ای

پتروشیمی

لوازم خانگی

ساختمان سازی

ضخامت رنگ خودرو چیست؟

ضخامت رنگ خودرو مقدار ثابتی است که معمولا در استاندارد های رنگ خودرو به آن اشاره می شود. ضخامت رنگ خودرو مقدار ثابتی دارد و با هر بار رنگ شدن ماشین، این ضخامت بیشتر می شود.

استاندارد های رنگ خودرو

لایه پرایمر

لایه اول رنگ و لایه دوم ضخامت رنگ بدنه خودرو شماست که برای محکم تر شدن بدنه خودرو است و از 40 تا 55 میکرون ضخامت دارد. این لایه همان لایه نقره ای رنگ و براق رنگ است که وقتی رنگ ماشین به طور کامل میرود آن را می بینیم.

لایه بیس کت

لایه دوم رنگ بدنه است که در کارخانه روی بدنه ماشین زده می شود و به طرز نازک روی لایه پرایمر قرار می گیرد. ضخامت این لایه نیز از 10 تا 20 میکرون است.

لایه کلیر

لایه آخر رنگ است و کارخانه در مرحله آخر این رنگ را روی ماشین می زند.  این لایه به منظور حفاظت از رنگ پایه در مقابل اشعه های خورشید و اکسیداسیون به بدنه خودرو اعمال میشود. ضخامت این لایه بین 38 تا 102 میکرون می باشد. 

در مجموع میتوان گفت ضخامت رنگ خودرو بین 67 تا 198 میکرون قرار میگیرد. در صورتیکه با ضخامتی بالاتر از این مقدار برخورد کردید به احتمال زیاد بدنه رنگ آمیزی مجدد دارد. 

انواع دستگاه های تشخیص رنگ

. دستگاه مگنت

این دستگاه ازراه مقدار نیروی مغناطیسی بین مغناطیس دستگاه و بدنه خودرو قادر به شناسایی ضخامت رنگ به صورت کیفی می باشد به نحوی که هر چقدر ضخامت بتونه و رنگ بیشتر شود نیروی فنر آن کاهش می یابد .

دستگاه مگنتی درسطوح آلومینیومی کارایی ندارد بدین معنا که این دستگاه نمی تواند ضخامت رنگی که روی سطح آلومینیومی به کار می رود را اندازه گیری نماید. مزیت این دستگاه قدیمی این است که با استفاده از آن می توان چندین نقطه از سطح را بصورت همزمان اندازه گیری نمود.

بدین ترتیب که با کشش این دستگاه بر روی سطح در هر نقطه یا ناحیه که ضخامت رنگ بیشتر باشد نیروی فنر کمتر شده و فنر رها خواهد شد.
نوع دیجیتال  این دستگاه علاوه بر اینکه می تواند ضخامت رنگ در سطوح آلومینیومی را اندازه گیری نماید دارای دقت بسیار بالایی است. در این دستگاه معمولا سه واحد اندازه گیری میلز، میلی متر و میکرون در دسترس کاربر می باشد.

. دستگاه ضخامت سنج دیجیتالی رنگ خودرو

این دستگاه تشکیل شده است از یک سنسوراز نوع الکترومغناطیسی می باشد که به صورت عددی مقدار پوشش روی سطح فلزی که شامل لایه های مختلف رنگ می باشد را نشان می دهد.

. دستگاه طیف سنج رنگ بدنه خودرو

این وسیله طیف نور پراکنده شده از رنگ را بر مبنای عناصرموجود در آن اندازه گیری می کند که در حقیقت دقیق ترین دستگاه و راه برای تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو می باشد اما به علت گران قیمت بودن آن عمدتا در خط های تولید شرکت های تولیدی خودرو مورد استفاده قرار می گیرد و به ندرت در فرایند کارشناسی خودرو به کار گرفته می شود.

کارشناسی فنی خودرو

پس از بررسی رنگ بدنه خودرو نوبت به بررسی قسمت های داخلی و فنی خودرو می شود .

قسمت های فنی خودرو عبارتند از :

موتور

چرخ ها

سیستم تعلیق

سیستم انتقال قدرت

سیستم ترمز

سیستم فرمان

 سیستم های الکتریکی و الکترونیکی

آموزش کار با دستگاه تشخیص رنگ خودرو

در مبحث کارشناسی خودرو دستگاه ضخامت سنج رنگ خودرو جایگاه بسیارمهمی دارد.

به صورت کلی اتومبیل هایی که درتصادفات نسبتا شدید ازناحیه بدنه دچار آسیب جدی می شوند در حین تعمیر و بازسازی در اکثر مواقع نیاز به رنگ آمیزی مجدد خواهند داشت.

نقاشی رنگ خودرو در بیشتر مواقع با استفاده از این دستگاه  وکارشناسی دقیق رنگ خودرو قابل تشخیص است. 

سوالات متداول 

دستگاه پولیش چه میزان از ضخامت رنگ خودرو کم میکنند؟

استفاده از پد با میزان زبری متوسط و دستگاه روتاری 5/2 الی 3 میکرون از ضخامت رنگ خودرو را کم خواهد کرد. این کاهش با 4 الی 5 بار تکرار با سرعت 1500 الی 1800 دور بر دقیقه به دست خواهد آمد. عواملی مانند نوع پد پولیش، فشار عمودی، سرعت دستگاه و عوامل دیگر در مقدار کیلر برداشته شده تاثیرگذارمی باشد .

چرا و چه زمانی به دستگاه تشخیص رنگ خودرو نیاز داریم ؟

تا زمانی که بدنه خودرو ضربه‌ای ندیده باشد و درسلامت قرار دارد، همه چیز بی عیب است. اما ماجرا از جایی شروع می‌شود که دراثر ضربه و تصادف، وضعیت کل و یا قسمتی از بدنه خودرو دچار تغییر می شود.

یک کارشناس خبره و ماهر، همواره با یک نگاه کلی به خودرو، متوجه وضعیت سلامت بدنه می‌شود اما در این میان، تشخیص رنگ‌شدگی با دستگاه، معیار اطمینانی است که به صورت مکتوب و با رسمیت در برگه کارشناسی خودرو وارد‌شده و این مدرک، عیار واقعی ارزش یک خودرو را برای خریدار روشن می‌ کند .

سخن پایانی

به عنوان جمع بندی این مبحث میتوان گفت که ضخامت رنگ خودرو و کیفیت آن یک عامل تعیین کننده در صنعت و بازار خودرو میباشد. بنابراین داشتن علم و دانش کافی در زمینه انواع لایه های رنگ خودرو و ضخامت و جنس هر کدام از آنها به نقاشان و پولیش کاران کمک خواهد کرد تا بصورت اتفاقی لایه های مهم رنگ مانند کیلر را از بین نبرند. همچنین میتوان از تکنولوژی های جدید و نوین مانند نانو برای تولید مواد محافظتی رنگ خودور استفاده کرد. این مواد میتوانند تاثیر بسیار مهمی در محافظت از رنگ خودرو و طولانی تر کردن عمر آن داشته باشند. 

یکی ازبهترین وسیله هایی که می تواند درهنگام خرید اتومبیل بسیار کاربردی باشد؛ استفاده از دستگاه اتشخیص رنگ خودرو می باشد. شما می توانید برای خرید و قیمت دستگاه تشخیص رنگ خودرو با قیمت مناسب و کیفیت بالا به سایت آرین تست مرکز فروش دستگاه تست رنگ خودرو و بهترین دستگاه تشخیص رنگ خودرو مراجعه کنید .همچنین می توانید آخرین قیمت تستررنگ شدگی خودرو و قیمت پیشرفته ترین دستگاه تشخیص رنگ خودرو را در مجموعه ما مشاهده کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان