آموزش نقاشی خودرو

آموزش نقاشی خودرو

نقاشی خودرو یکی از تخصصی‌ترین کارهایی است که بر روی بدنه خودرو آسیب دیده انجام می‌شود تا بدنه خودرو شبیه روز اول خود شود. در نقاشی بدنه خودرو بیش از هر چیزی مهارت و تجربه صافکار اهمیت بالایی دارد. یک صافکار با بررسی قسمت‌های آسیب دیده بوسیله‌ی ابزار‌ها و دستگاه‌های مختلف شروع به تعمیر قسمت‌های فرو رفته می‌کند. در صورتی که قسمتی از بدنه دچار خسارت‌های شدیدتر و یا قسمتی از بدنه خودرو دچار پارگی و شکستگی رنگ شده باشد، در این صورت امکان صافکاری بیرنگ وجود ندارد و صافکار اقدام به انجام بتونه‌کاری و لیسه‌گیری می‌کند.

قسمت رنگ شده بدنه‌ی خودرو پس از مدتی  تغییر رنگ می‌دهد و اگر در انتخاب صافکار خود دچار اشتباه شوید و از صافکار حرفه‌ای استفاده نکنید ممکن است آسیب زیادی به رنگ بدنه خودرو وارد شود. استفاده از رنگ فابریک بدنه خودرو از مهم‌ترین کار‌های صافکاران حرفه‌ای است. پس از نقاشی نوبت به خشک کردن قسمت‌های رنگ شده به وسیله دستگاه خشک‌کن رنگ است و در مرحله آخر، صافکار شروع به پولیش کاری و واکس زنی بدنه می‌کند تا سطح بدنه را بتواند یکدست کند.

رنگ خودرو در واقع می‌تواند هویت ماشین شما را شکل دهد و باعث تفاوت آن با دیگر ماشین‌ها شود. همین موضوع است که باعث شده تا نقاشی خودرو بسیار اهمیت داشته و مورد توجه قرار گیرد.

رنگ خودرو علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا و یکدست برای خودرو شما، می‌تواند به راحتی بسیاری از عیوب سطح بدنه را پوشش دهد. افکار عمومی و افرادی که اطلاعات چندانی نسبت به این پروسه ندارند، رنگ‌آمیزی خودرو را کاری ساده می‌دانند. در واقعیت اما این فرآیند را می‌توان جز حساس و البته زمان‌بر‌ترین مراحل تولید خودرو دانست.

تاثیر رنگ بر بدنه خودرو

افت قیمت بدنه خودرو درزمان فروش به عواملی همچون بخش‌های فنی، بازسازی و قسمت های رنگ شده ی بدنه بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها خسارت‌هایی است به بدنه خودرو وارد شده است. دلیل اصلی این تفاوت قیمت این است که ممکن است بعد از مرور زمان رنگ بدنه دچار دو رنگی شود و یا اینکه بتونه ‌های آن ترک بردارد ودر اصطلاح رنگ آن بریزد. بنابراین برای خرید خودروهای تصادفی باید از یک کارشناس مختصص رنگ کمک بگیرید. آرین تست می تواند شمارا درامر کارشناسی رنگ خودرو همراهی کند .

افت قیمت در خودروهای رنگ شده متفاوت است. به طور مثال اگر قسمتی از بدنه خودرویی با مدل پایین رنگ شدگی داشته باشد افت قیمت کمتری نسبت به یک خودروی مدل بالا دارد.

کارشناسی رنگ خودرو :  اموزش تشخیص رنگ خودرو

تعیین افت قیمت قسمت‌‌های رنگ شده خودرو

لیسه‌ گیری یکی ازبرترین روش‌های برای از بین بردن خط و خش‌های عمیق ایجاد شده روی بدنه خودرو است.

قسمت بدنه خودرو از سه لایه فلز تشکیل شده است و در صورتی که خط و خش فقط به لایه ی سطحی آسیب زده باشد به آن خط و خراش سطحی نیز می‌گویند که ترمیم و لیسه کشی این نوع خراش ها عمدتا راحت تر است و در صورتی که این آسیب ها به لایه‌های دوم و سوم برسد، نوع خراش عمیق است.

ترمیم انواع خراش‌های بدنه خودرو روش‌های مخصوصی دارند.

صافکاری و برطرف سازی عیوب بدنه

صافکاری و برطرف سازی عیوب بدنه

برای بالاتر بردن کیفیت رنک آمیزی ابتدا باید نسبت به برطرف کردن عیوب بدنه اقدام کنید .

منظور از این عیوب، پوسیدگی‌، خراش‌، سابیدگی، فرو رفتگی‌، برآمدگی‌ و یا حتی پارگی‌هایی در سطح بدنه خودرو است.

این مشکلات عموماً در اثر عدم رسیدگی مناسب و یا دیر مراجعه کردن برای نقاشی خودرو، اتفاق خواهند افتاد.

جدا کردن قطعات پلاستیکی برای رنگ زدن ماشین

جدا کردن قطعات پلاستیکی و هر قسمتی که نیازی به رنگ شدن ندارند، باعث می‌شود نتیجه نهایی بسیاربهترباشد.

برداشتن این قطعات کمک می‌کند حاشیه‌های بدنه خودرو با دقت بیش‌تری رنگ شوند و احتمال پوسیدگی از این نقاط از بین برود.

در این قسمت علاوه بر جدا کردن قسمت‌های پلاستیکی، شیشه‌های خودرو نیز به طور کامل پوشانده می‌شوند تا از رنگ شدن آن جلوگیری شود.

مراحل رنگ آمیزی بدنه خودرو

مراحل رنگ آمیزی بدنه خودرو

تهیه ملزومات لازم

سنباده زبر، چسب کاغذی، اسپری تفنگی و کمپرسور هوا، کاردک، عینک ایمنی، ماسک صورت، تینرهای رنگ، بتونه، رنگ و تثبیت کننده رنگ را می توان به عنوان مهم ترین ابزارالات رنگ آمیزی به حساب آورد.

مکان مناسب و دارای جایگاه تهویه

یافتن محلی که درآن نور به اندازه ی کافی و لازم باشد و همچنین دارای کمترین میزان گرد و غبار و دارای جایگاه های تهویه مطلوب باشد .

استفاده از وسایل ایمنی

ماسک تنفسی مخصوص رنگ کاری، دستکش و عینک ایمنی، از پیش نیازهای انجام عملیات رنگ آمیزی ماشین تلقی می گردد. داشتن ماسک مخصوص، از ورود گرد رنگ و سنباده به سیستم تنفسی افراد جلوگیری به عمل می آورد. این امر مانع از ایجاد مشکلات تنفسی و حساسیت ها و آسیب های پوستی می شود.

کارشناسی رنگ خودرو :  آموزش ترکیب رنگ خودرو

تناسب رنگ با بئنه خودرو

هر خودرو از کد رنگ مخصوص به خود برخوردار است. کد رنگ خودرو غالبا زیر کاپوت یا برگه آن درج شده است.

با یافتن کد رنگ ماشین می توان رنگ مناسب و مطابق با خودرو را تهیه نمود.

بازسازی و ترمیم محل رنگ آمیزی

قبل از پاشیدن رنگ، محل مورد نظر بایستی از هرگونه چربی، لکه و گردوغبار تمیز گردد.

همچنین، در قسمت هایی از خودرو که نقاط زنگ زده وجود دارد، با استفاده از سنباده مخصوص فلزات نسبت به ترمیم کردن و برطرف کردن آثار زنگ زدگی اقدام نمود.

سنباده کاری بدنه خودرو

عموما سنباده زنی بدنه خودرو باید به صورت دورانی زده شود .

سنباده زدن اصولی محل مورد نظر در چسبندگی رنگ جدید بر روی سطح خودرو بسیار تاثیرگذار می باشد.

همچنین انجام عملیات سنباده کشی باید تا رسیدن به سطح خود فلز ادامه پیدا کند.

پس از تمام شدن فرآیند سنباده زنی، باید با پارچه آغشته به تینر سطح بدنه را پاک نمود.

برای پاکسازی تمام سطوح مورد نظر می توان از تینر استفاده نمود. پس از استفاده از تینر می بایست مدت زمانی در حدود 5 تا 10 دقیقه صبر نموده تا بدنه خودرو کاملا خشک شود.

اقدامات بتونه کاری

بتونه کاری خودرو باید به صورت یکپارچه و یکنواخت انجام شود.

همچنین، استفاده بیش از حد از رقیق کننده ها موجب از بین رفتن سطح بتونه می شود.

پس از اتمام این فرآیند، سطح کار بتونه با یک پارچه یا رقیق کننده کاملا تمیز و یکدست می شود.

اقدامات لازم برای رنگ آستر

ابتدا یک لایه نازک و آُستری مانند روی بدنه خودرو پاشیده می شود .

این فرآیند غالبا از سقف ماشین شروع شده و به طرف پایین بدنه ادامه پیدا می کند.

پس از خشک شدن لایه اول آستری، یک یا دو لایه دیگر اضافه می شود. پس از اجرای لایه آخر آستری، مناسب است که حدود یک ساعت صبر کرده و سپس با استفاده از سنباده نرم، بدنه را سنباده زده تا سطح آن کاملا یکنواخت و صاف گردد.

نقاشی نهایی خودرو

ابتدا رنگ با رقیق کننده ها به طوری که دستورالعمل آن باشد ترکیب می شود.

سپس پاشش رنگ خودرو از سقف ماشین به سمت پایین بدنه صورت می گیرد.

برای نتیجه گیری بهتر، مناسب است که 3 الی 4 لایه رنگ بر روی بدنه اجرا شود.

خشک شدن لایه اول حدود 20 الی 60 دقیقه زمان نیاز دارد.

کارشناسی رنگ خودرو :  آموزش ترکیب رنگ خودرو
عملیات پرداخت و پولیش بدنه

عملیات پرداخت و پولیش بدنه

پس از انجام عملیات رنگ آمیزی خودرو ،برای انجام مرحله آخر یا همان پولیش کاری آن اقدام کنید .

آخرین قسمت از این پروسه، پرداخت و پولیش رنگ بدنه است که باعث براق شدن و از بین رفتن خط و خش‌های احتمالی می‌شود.

آموزش نقاشی رنگ خودرو اصفهان

آموزش نقاشی خودرو از زیرسازی ها مثل رنگ آستر، سمباده زنی، بتونه زنی، و… جهت آماده سازی سطح قسمت های مختلف خودرو شروع شده و با شناخت و درک درست رنگ ها (رنگ های متالیک، انواع پیگمنت ها و افزودنی ها ) می توان بهترین رنگ را برای رنگ کاری و همسان سازی آن ها انتخاب کرد، تا نتیجه نهایی نقاشی ماشین مثل روز اول شود. مجموعه آرین تست شما را در جهت حرفه ای شدن در آموزش نقاشی رنگ خودرو هدایت خواهد کرد .

 

مرکز آموزش نقاشی خودرو

مرکز آموزش نقاشی خودرو

در مجموعه آرین تست به کارآموزان عزیز آموزش صفر تا صد نقاشی خودرو آموزش داده میشود همچنین با نگاهی کلی به موارد و سرفصل های مهم ذکر شده در این متن و انتخاب آموزشگاه خوب،می توانید  دوره آموزش نقاشی خودرو را به صورت حرفه اي دنبال کند. 

از این رو آموزشگاه آرین تست با تجهیز کارگاهی حرفه ای برای نقاشی خودرو این خبررا به شما می دهد که در کمترین زمان با آموزش های عملی نقاشی ماشین بتوانید وارد بازار کار این رشته شوید و از ابتدا به عنوان استاد کار کسب درآمد خوبی را داشته باشید.

در انتهای دوره با در دست داشتن مدرک معتبر نقاشی خودرو می توانید جواز کسب اخذ کرده و شغل خود را شروع کنید.

سوالات متداول

چگونه هزینه رنگ خودرو را به حداقل برسانیم ؟

به صورت کلی هزینه رنگ قسما های مختلف خودرو با هم متفاوت است مثلا قیمت رنگ سپر خودرو ، قیمت رنگ کامل ماشین، هزینه لکه گیری ماشین، هزینه دور رنگ ماشین با هزینه رنگ کامل خودرو متفاوت خواهد بود.

اولویت در این است که مرکزی را برای این کار انتخاب کنید که در مرحله اول از کیفیت خدمات در آن مطمئن باشید و بدانید که وقتی ماشین تان را به این مرکز میسپارید میتوانید انتظار داشته باشید که مانند روز اول آن را تحویل میگیرید.

این مراکز در صورتی که معتبرمی باشند که بر اساس نرخ اتحادیه نقاشی ماشین هزینه را دریافت کنند و هرگز از شما هزینه اضافی نمیگیرند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان