آموزش تشخیص رنگ خودرو

بسیاری از افراد خود تمایل دارند که وارد حیطه کارشناسی خودرو و بحث چالشی تشخیص رنگ‌شدگی بدنه بروند.

اولین گام آموزشی برای این افراد، استفاده از قلم‌های مخصوص تشخیص رنگ است.

ساده‌ترین ابزار تشخیص رنگ بدنه، قلم مغناطیسی یا تستر مغناطیسی است.

قلم‌های مغناطیسی مجهز به آهنربای بسیار حساسی هستند که با قرار گرفتن روی قسمت‌های مختلف بدنه، میزان ضخامت رنگ را برحسب چسبندگی آهنربایی نمایان می‌کند.

قلم مغناطیسی به‌صورت یک فرایند فیزیکی کار می‌کند.

این یعنی بنابراین از این قلم‌ها، نباید انتظار دقت خوبی را داشته باشید. نحوه کار به این صورت است که هرچقدر ضخامت رنگ روی بدنه، بیشتر باشد، نیروی مغناطیسی کمتری برای جداکردن قلم از بدنه، لازم است؛ بنابراین فنر متصل به آهنربا هم کمتر کشیده می‌شود. درنتیجه، قلم هم درجه کمتری را به شما نشان می‌دهد.

روش بعدی استفاده از ابزار حرفه‌ای‌تربه دستگاه تشخیص رنگ دیجیتال یا ضخامت‌سنج دیجیتال است.

این ابزار می‌تواند تا یک میکرون (یک‌هزارم میلی‌متر) را هم اندازه‌گیری کند. به همین دلیل است که علاوه بر دقت بالا، قیمت بالایی هم پیدا کرده‌اند.

برخلاف قلم مغناطیسی، از دستگاه تشخیص رنگ دیجیتال می‌توان برای بدنه‌های غیرآهنی (مثل آلومینیوم یا فایبرگلاس) هم استفاده کرد. دستگاه‌های دیجیتال بر اساس پالس صوتی کار می‌کنند.

به این صورت که با محاسبه زمان رفت‌وبرگشت امواج صوتی، این دستگاه می‌تواند ضخامت بدنه خودرو را تشخیص دهد.

هدف آموزش کارشناسی رنگ خودرو

خودروسازی از صنایع اصلی و مهم کشور می باشد. مشاغل زیادی به صورت مستقیم و غیر مستقیم با این صنعت ارتباط دارند و درآمد مناسبی هم از این راه کسب می کنند.

کارشناسی اتومبیل یکی از این مشاغل می باشد. با افزایش قیمت خودرو نیاز به داشتن اطلاعات فنی کافی زمان خرید یا فروش خودرو بیشتر از گذشته شده است.

اطلاع از وضعیت بدنه ، شاسی و ستون ها ، سلامت قطعات ، موتور و گیربکس ، اطلاع کافی از اپشن های خودروهای روز و نحوه محاسبه قیمت خودروهای کارکرده از مزایای آموزش کارشناسی ماشین می باشد.

با آموزش کارشناسی اتومبیل می توانید یک شغل ایده آل و آینده دار را برای خود آغاز کنید.

روش‌ها و ابزارهای تشخیص رنگ خودرو

• نحوه تشخیص رنگ خودرو با چشم

یکی از روش‌های تشخیص رنگ خودرو، روش چشمی است. در این روش باید به چشمتان اعتماد کنید و به‌دنبال نشانه‌های رنگ شدن خودرو باشید.

کارشناسی رنگ خودرو :  آموزش کارشناسی خودرو چیست ؟

• تفاوت رنگ بدنه

با دقت به خودرو مخصوصا بخش‌هایی از آن که بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی می باشد از جمله درها، سپرها، صندوق عقب و گلگیرها، نگاه کنید.

رنگ ارجینال کارخانه از ترکیب رنگ‌ها با کدهای مختلف به دست می‌آید که درست کردن همان رنگ بدون داشتن کدها برای حرفه‌ای‌ترین تعمیرکارها هم دشوار است.

اگر خودرو را از نمایشگاه خرید می کنید نورهای درخشان آنجا کار تشخیص رنگ را دشوار می‌کند. بنابراین از فروشنده درخواست کنید که خودرو را در زیر نور طبیعی روز (و نه در آفتاب شدید) به شما نشان دهد

• عکس گرفتن

گاهی اوقات به راحتی نمی‌توان متوجه تفاوت رنگ شد، مخصوصا اگر کل یک قطعه مثلا کل یک در یا سپر را رنگ کرده باشند.

در این حالت از فاصله دورتری روی ماشین تمرکز کنید. چند متر از ماشین فاصله بگیرید و خوب به آن نگاه کنید.برای عکس گرفتن زیاد به ماشین نزدیک باشید زیرا تفاوت رنگ را مشخص نمی کند. همان دو الی سه متری ماشین بایستید کافی است.

• پاشیدگی رنگ در جاهایی که نباید باشد

کاپوت را بالا بزنید و در صندوق عقب و تمام درهای خودرو را باز کنید و لبه‌های آن را بررسی کنید.

ازآنجاکه در کارخانه اتاق خودرو را به طور یکپارچه و کامل (البته بدون وجود اجزای داخلی) رنگ می‌کنند، روی لبه‌ها و درزگیرهای داخلی خودرو نباید رنگی وجود داشته باشد.

رنگ‌کردن ماشین تکمیل‌شده دشوار است و رنگ روی لبه‌های داخلی و درزگیرها می‌پاشد.

همچنین ممکن است نقاش از نوارهای فومی استفاده کند که در این صورت پس از برداشتن نوار، رد آن روی خودرو باقی می‌ماند. بنابراین اگر رد نوار فومی یا رنگ پاشیدگی در جاهای غیرعادی را دیدید، بدانید خودرو را رنگ کرده‌اند.

• اصطلاح پوست پرتقالی

گاهی ممکن است نقاش بدون مهارت و دقت کافی خودرو را رنگ بزند و گردوغبار یا اشیای ریز به بدنه چسبیده باشند.

شاید هم پس از رنگ‌کردن در هنگام خشک‌شدن رنگ چیزهایی به آن بچسبند.

در این صورت ظاهر رنگ نقطه‌نقطه یا به اصطلاح پوست پرتقالی می‌شود. این هم نشانه‌ای دیگر است که می‌گوید خودرو رنگ شده است.

کارشناسی رنگ خودرو :  شاسی خودرو

کار با دستگاه مغناطیسی به چه صورت است؟

اکثر بدنه خودرو به دلیل فلزی بودن آن خاصیت جذب آهن ربا دارد. در زمانی که روی بدنه خودرو رنگ وجود داشته باشد که آن قسمت ضخامت بیشتری دارد، در نتیجه خاصیت آهن ربایی آن کاهش می‌یابد.

دستگاه مغناطیسی میزان آهن ربایی را در بدنه اندازه گیری میکند که کارشناس از قسمت های رنگ شده مطلع شود.

یکی از قسمت های این دستگاه قطعه ای است که مانند قلم میباشد و به نمایشگر دستگاه متصل است.

در زمانی که کارشناس قلم را روی بدنه خودرو قرار میدهد و آن را در قسمت های مختلف به حرکت در میاورد، با مشاهده تعداد روی صحفه نمایش گر و مقایسه آنها از میزان سلامت بدنه خودرو مطلع میگردد.

در آموزش کارشناسی رنگ خودرو بیشتر با این دستگاه آشنا خواهید شد.

انواع ابزار کارشناسی خودرو

در دوره تشخیص رنگ خودرو ،علاوه بر اینکه به هنرجویان اصول کارشناسی چشمی و تجربی آموزش داده می شود ،کار با انواع ابزار مدرن را نیز فرا می گیرند.

برخی ابزارها که در آموزش کارشناسی خودرو مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از :

• ضخامت سنج میکرونی

• آینه تلسکوپی

• قلم تست ارجینال

• تستر باطری

سرمایه مورد نیاز شغل کارشناسی خودرو

برای شروع کار کارشناسی تشخیص رنگ به حداقل سرمایه نیاز است. پیشنهاد آموزشگاه آرین تست سرمایه ای بین 10 الی 20 میلیون تومان است.

اما این بدین معنا نیست که کارآموزانی که سرمایه کمتری دارند نمی توانند وارد بازار کار شوند.

کارآموزان عزیز می توانند با استاد خود مشاوره کنند و براساس شرایط خود تجهیزات شغل کارشناسی ماشین را تهیه نمایند. کارآموزان در زمینه کارشناسی رنگ و بدنه خودرو می توان به دو صورت سیار یا تاسیس مغازه تشخیص رنگ کار خود را شروع کنند.

آموزشگاه فنی نخبگان

آموزشگاه فنی نخبگان برگزار کننده قوی ترین دوره های آموزشی صنعت خودرو از قبیل آموزش کارشناسی خودرو ، آموزش دیتیلینگ خودرو ، آموزش کار با دستگاه دیاگ ، در تلاش است تا با آموزش کاملا به روز واصولی با بهره گیری از دانش اساتید مجرب ،قدمی مثبت درجهت کارآفرینی و اشتغال زایی برای عموم بردارد.

دوره های آرین تست کاملا کاربردی بوده و از سطح مبتدی تا حرفه ای آموزش داده می شوند.

کارشناسی رنگ خودرو :  آموزش تشخیص رنگ خودرو

تمامی آموزش ها در این مجموعه به صورت عملی برگزار شده و در کارگاه فنی تمامی تجهیزات مورد نیاز حرفه ها موجود می باشد.

در شروع کلاس های عملی،ابتدا ابزارها توسط مربیان به هنرجویان و اصول صحیح استفاده از آنها بر روی خودرو آموزش داده می شود و سپس تحت نظر مربی ،کسب تجربه می کنند.تمامی دوره های آموزشی بازار محور طراحی شده اند که هنرجو بتواند پس از پایان دوره به بازار کار ورود نماید.

آموزش ها بصورت صفر تا صد صورت می گیرد و هنرجویان می توانند بدون هیچ دغدغه ای در دوره های ما ثبت نام نمایند.

جمع بندی

آرین تست اولین ، بزرگ ترین و مجهز ترین مرکز آموزش در کشور با بیش از ۸۰۰ مرکز کارشناسی فعال در سطح کشور بوده همچنین برگزار کننده قوی ترین دوره های آموزشی صنعت خودرو از قبیل آموزش کارشناسی خودرو، آموزش دیتیلینگ ، آموزش کار با دستگاه دیاگ ، آموزش ترکیب رنگ خودرو، آموزش صافکاری پیشرفته PDR ، آموزش شیشه دودی خودرو، آموزش ترمیم شیشه خودرو ، آموزش هادروگرافی ، آموزش اجرا کاور بدنه خودرو، با ارائه ی مدارک معتبر دانشگاهی و رسمی در تلاش است تا با آموزش صحیح وکاربردی و بااستفاده از دانش و تجربه اساتید مجرب ،گامی راهبردی در ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای عموم بردارد.

سوالات متداول

این دوره برای چه کسانی مفید است؟

این دوره برای افرادی که بدنبال کار و استخدام با درآمد بالا و هزینه کم هستند از جمله کسانی که قصد دارند کارشناس خودرو شوند یا مرکز تشخیص رنگ تاسیس نمایند، یا افرادی که در زمینه خرید و فروش خودرو فعالیت دارند، همچنین کلیه علاقمندان به کارشناسی خودرو فرصت فوق العاده ای است.

آیا تمامی سرفصل ها در یک دوره آموزش داده می شود؟

بله ، تمامی سرفصل ها به صورت کامل در یک دوره آموزش داده می شود. آموزش شامل کارشناسی رنگ ، بدنه ، فنی و موتور خودرو است.

آیا با گواهینامه شما می توان جواز کسب گرفت؟

بله. شما می توانید بلافاصله پس از پایان کلاس تشخیص رنگ برای گرفتن جواز کسب اقدام کنید. مراحل و مدارک مورد نیاز باری دریافت پروانه کسب در طول کلاس آموزش داده خواهد شد.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان