دستگاه پولیش چیست ؟

دستگاه پولیش چیست ؟

دستگاه پولیش چیست ؟

دستگاه پولیشر و یا پولیش یک ابزار برقی محسوب می شود که به عنوان تجهیزات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. از پولیشر معمولا برای جلا دادن و براق کردن سطوح استفاده می کنند . همان طور که گفته شد، این محصول یک دستگاه نظافتی است.  پولیشر مجهز به یک برس تکی است که می تواند با چرخش آن، کف و سطوح مختلف را تمیز کند. این دستگاه از نظر ظاهری به فرز بسیار شبیه است و از تکنولوزی فرزها نیز استفاده می کند.

واژه پولیش به معنای استفاده از ابزارآلات و مواد شیمیایی مختلف است که به کمک آنها می توانید، مشکلات موجود در بدنه خودرو را رفع کنید. در این بین برای استفاده کردن از مواد پولیش مناسب، نیازمند استفاده از دستگاه پولیش خواهید بود. این دستگاه به کمک نیروی برق به شما این امکان را می دهد تا با صرف انرژی کمتر و به صورت کاملاً یکدست، تمام سطح خودرو را پاکسازی کنید.

اما استفاده از پولیشر به این گونه است که تنها برای برخی مکان ها و سطوح مورد استفاده قرار می گیرد و می توان گفت که مناسب تمامی سطوح نخواهد بود.

آموزش کار با دستگاه پولیش و کاربرد دستگاه پولیش

از پولیشر ها می توان در موارد مختلفی استفاده کرد.به طور کلی از اصلی ترین کاربرد های پولیشر جلادهی و درخشنده کردن سطوح و وسایل مختلف است. از این دستگاه برای جلادهی و درخشنده کردن سطوح حساس و خشن مانند کفپوش و پارکت ،سنگ، بتن روکش دار، کفپوش سرامیک، بدنه خودرو و موارد مشابه استفاده کرد. تنها مورد استفاده از دستگاه پولیش، ایجاد برق و تمیزی بر روی سطح خودرو نیست و بیشتر از این وسیله جهت محافظت از رنگ خودرو در برابر آلودگی ها استفاده می شود. به کمک پولیش مشکلاتی که در رنگ خودرو پیش آمده است، کاملاً از بین می رود و دوام رنگ بیشتر از قبل می شود.

در صورت بروز مشکل رنگ در بدنه خودرو، شما ابتدا باید بسته به عمق و نوع مشکل، آن را بررسی کنید و به کمک دستگاه پولیش و مواد مخصوص، سطح رنگ را پاکسازی نمایید.

از آنجایی که بدنه خودرو پس از گذشت مدت زمانی که استفاده می شود کدر می گردد و یا به مرور زمان دارای خط و خش می شود ، برای از بین بردن این قبیل موارد از پولیش استفاده می شود . هنگامی که پولیش بر روی خودرو انجام می شود بدنه و رنگ خودرو همانند روز اول می شود و درخشندگی خاصی پیدا می کند .

آموزش کار با دستگاه پولیش و انواع دستگاه پولیش خودرو

در اصل تنوع دستگاه پولیش امروزه بسیار زیاد است.  اما در حالت کلی این تجهیزات به چند دسته مختلف تقسیم می شوند که عبارتند از:

. دستگاه پولیش روتاری

به واسطه دستگاه روتاری عملیات پولیشکاری را ساده‌تر و سریع‌تر کرده است. این دستگاه با حذف لایه‌ی نازکی از سطح هر گونه خط و خش را از بین می‌برد و ظاهری تمیز و براق به سطح موردنظر می‌دهد. دستگاه پولیش روتاری که با نام دستگاه پولیش چرخشی نیز نامیده می‌شود، با چرخش حول یک محور عمل پولیشکاری را انجام می‌دهد.نوع دیگری از دستگاه‌های پولیش نیز وجود دارد که با نام دستگاه پولیش اوربیتال نامیده می‌شود. تفاوت این دو دستگاه به نوع چرخش آن‌ها برمی‌گردد که استفاده از آن‌ها را منحصربفرد کرده است.دستگاه پولیش اوربیتال در واقع مانند حرکات چرخش دست است و به صورت نامنظم و تصادفی حرکت می‌کند. در واقع این دستگاه قادر است در سرعت‌ها و جهت‌های مختلف حرکت کند.

از ویژگی های بارز این دستگاه سرعت لایه‌برداری بسیار بالاتر آن نسبت دستگاه اوربیتال است و در اصلاح نواقص سریع‌تر عمل می‌کند. البته از آنجایی که چرخش این دستگاه حول یک محور است، در نتیجه سریع‌تر باعث گرم شدن ناحیه موردنظر می‌شود و همین می‌تواند باعث آسیب به بدنه خودرو شود. برای همین است که دستگاه پولیش روتاری بیشتر برای افراد حرفه‌ای توصیه می‌شود. 

. دستگاه پولیش اوربیتال

دستگاه پولیش در دو نوع پولیشر روتاری یا چرخشی و دستگاه پولیش اوربیتال به بازار عرضه می‌شود که تفاوت‌شان به نوع چرخش آن‌ها برمی‌گردد. دستگاه پولیش اوربیتال در واقع مانند حرکات چرخش دست است و به صورت نامنظم و تصادفی حرکت می‌کند. در واقع این دستگاه قادر است در سرعت‌ها و جهت‌های مختلف حرکت کند. این در حالی است که دستگاه روتاری یا چرخشی فقط حول یک نقطه متمرکز می‌چرخد.

دستگاه پولیش اوربیتال برای جلا بخشیدن و درخشندگی خودرو زمان زیادی را می‌طلبد و سرعت پایینی دارد اما در عوض از ایجاد هر گونه رد خودداری می‌کند. همینطور این دستگاه سطح بیشتری برای پولیشکاری را پوشش می‌دهد. در طرف دیگر پیشرفت در فناوری دستگاه پولیش باعث شده که پروسه این کار حتی برای تازه کارها هم ساده شود.

. دستگاه پولیش دوال اکشن

این محصول حرکت دو حالته دارد و می توان گفت ترکیبی از پولیشر تک دیسک و اوربیتال است. پولیش دوال اکشن دور یک محور حرکت می کند، اما به صورت همزمان می تواند از یک حالت دورانی شکل نیز استفاده کند.

کنترل این دستگاه ساده تر است و برای استفاده طولانی مدت در کارواش ها بیشتر از این نوع پولیش استفاده می شود. یکی از ایراداتی که در برخی از مدل های قدیمی این دستگاه وارد بوده است، غیرقابل تعویض بودن صفحه نگهدارنده آن است.

. دستکاه پولیش انگشتی

این دستگاه درسطوحی که غیر قابل دسترس هستند استفاده می شود. این تجهیزات بسیار کوچک و حساس ساخته شده اند. دستگاه پولیش آیبرید به شما این امکان را می دهد تا محیط هایی که از دست پولیش های بزرگ در امان مانده اند را پاکسازی کنید. این دستگاه شباهت زیادی به سنباده زن های ساده دارد.

آموزش کار با دستگاه پولیش و مزایای دستگاه های پولیشر خودرو

. دستگاه پولیش روتاری

کارکرد فوق العاده  برای از بین بردن تمامی خط و خش ها

سرعت بالا دستگاه پولیش روتاری شما با سرعت عمل بالایی می‌توانید عمل پولیشکاری را انجام دهید.

کیفیت بالای پولیشکاری: دستگاه‌های پولیش روتاری نسبت به روش‌های سنتی کیفیت مطلوب‌تری دارند و هر خط و خشی را از بین می‌برند.

. دستگاه پولیش اوربیتال

کاهش چشمگیر زمان پولیش کاری:  در مدت کوتاهی حجم بالایی از سطوح خودرو را می توان پولیشکاری کرد.

از بین بردن هرگونه خط و خش: دستگاه پولیش اوربیتال این پتانسیل را دارد که اکثر خط و خش سحطی را از بین ببرند.

آموزش و نحوه پولیش زدن خودرو با دست

نحوه پولیش زدن ماشین با دست

برای انجام این کار ابتدا می بایست مایع پولیش خودرو که برای از بین بردن خط و خش ها و آلودگی های سطح بدنه الزامی است، داشته باشید. این مایع قادر است یک لایه نازک از رنگ را از بین برده و در نتیجه خط و خش های سطحی را از بین می برد. این مایع با توجه به رنگ ماشین باید انتخاب شود. وسیله مهم دیگری که باید تهیه کنید، چند دستمال‌ میکروفایبر و یا حوله‌ نرم است.

ابتدا مهم ترین کاری که باید انجام دهید این است که ماشین را به خوبی شسته به گونه ای که هیچ گونه آلودگی بر روی آن باقی نماند. چرا که در صورت وجود آلودگی در حین پولیش کاری، ممکن است خط و خش های جدیدی روی بدنه به وجود بیاید.

قبل از شروع به کار، باید دمای بدنه ی ماشین متعادل باشد. یعنی خودرو در شرایطی باشد که بدنه آن نه سرد باشد و نه داغ.

در این مرحله ابتدا مقداری از مایع را روی ناحیه ای که قصد پولیش کاری آن را دارید، بگذارید و با دستمال با اندکی فشار شروع به مالیدن کنید.

نحوه مالیدن مواد نیز مهم است. حرکات دایره وار با سرعت یکنواخت بهترین روش برای انجام درست این کار است.

جهت از بین بردن خط و خش‌ها، پولیشکاری را تا جایی ادامه دهید تا کامل از بین بروند. اما در صورتی که می خواهید بدنه را از گرد و غبار پاک کنید و درخشندگی ویژه ای به آن ببخشید، به تدریج نقاط دیگر را نیز به همین روش کار کنید.

در آخر باید از دستمالی که تهیه کرده اید، استفاده کنید. چرا که ممکن است مقداری از مایع روی بدنه مانده باشد.

آموزش و مراحل کار با دستگاه پولیش خودرو

مراحل کار با دستگاه پولیش

قبل از هر چیز، باید به صورت کامل ماشین را بشویید تا کاملا تمیز شود چرا که در صورت وجود گرد و غبار و کثیفی، ممکن است خط و خش های بیشتری بر روی ماشین به وجود بیاید. پس با دقت آن را شستشو دهید اما آن را خشک نمایید.

دومین کاری که باید انجام دهید این است که ماشین را به مکانی منتقل کنید که در اطراف آن چیزی نباشد یا در صورت امکان تمام دیوارها و ماشین ها و هر آنچه که در اطرافتان هست را بپوشانید، دلیل این امر این است که ماده پولیش که در این فرایند استفاده می شود، همه جا را کثیف می کند.

پد را بر روی فرز پولیش بگذارید و بدنه را آغشته به واکس پولیش نمایید. دستگاه را روشن نموده و با سرعت متوسط شروع به کار کنید. برای برطرف کردن خش  و خش ها از یک منطقه شروع کنید و با حرکت چرخشی ادامه دهید. فقط می بایست پد را موازی حرکت دهید تا ردی از حرکات چرخشی باقی نماند.
وقتی که احساس کردید که آن منطقه گرم شده است بدین معناست که خط و خش ها در حال برطرف شدن هستند. زمانی که مشاهده کردید که سطح مورد نظر درخشندگی لازم را پیدا کرده پس به سراغ پولیش کاری قسمت دیگر بروید.

در صورتی که حس کردید که واکس استفاده شده بر رو پد بیش از اندازه است، کافی است پد را با آب بشویید. با استفاده از لبه بیرونی پد که پولیش کمتری دارد،می توانید هنگام کاردر قسمت  گوشه‌ها و دستگیره ها استفاده نمایید.

در نهایت بعد از اتمام کار، مجددا ماشین را بشویید و کاملا خشک نمایید.

آموزش پولیش با دستگاه فرز

پولیش با دستگاه فرز

اولین قدم برای استفاده از دستگاه نصب کردن دیسک است اما پیش از آن ابتدا باید پد چسبی آن را تمیز کنید. زیرا ممکن است ذرات گرد و غبار و خرده های ریز چوب موجود در فضای کارگاه لابه لای این پد چسبی قرار گرفته باشد. برای انجام این کار پد پولیش را بر روی پد چسبی قرار داده و فشار دهید. سپس با استفاده از قفل کن، صفحه شفت را ثابت کنید و پد پولیش یا نمد سنباده را بر روی شفت محکم کنید. برای باز کردن نمد پولیش شما باید قفل صفحه را نگه دارید. دقت کنید در هنگام تعویض پد ها حتماً از خاموش بودن دستگاه اطمینان حاصل فرمایید.

در این مرحله شما بایستی جهت روشن کردن دستگاه از شاسی و کلید پاور (power) استفاده کنید تا دستگاه شروع به کار کند. برای خاموش کردن دستگاه نیز شاسی پاور را رها کنید. اگر قصد دارید به مدت زیادی از دستگاه فرز استفاده کنید، باید کلید قفل کن را به سمت داخل فشار دهید. در این صورت دستگاه در حالت روشن قفل می شود. برای خاموش کردن دستگاه باید شاسی پاور را فشار داده، سپس دستگاه از حالت قفل خارج شده تا از حرکت باز ایستد.

سرعت دستگاه فرز پولیش با توجه به نیاز کاربر می تواند متغیر باشد. تعیین سرعت محدود ه ای بین ۶۹۰ تا ۳۸۰۰ دور بر دقیقه را در بر می گیرد. برای تغییر سرعت شما می توانید با چرخاندن دیمر از ۱ تا ۶ سرعت مورد نیاز را بر روی کار اعمال کنید. امکان تغییر سرعت در هنگام انجام کار نیز میسر می باشد. توجه داشته باشید که اگر مدت زمان زیادی با سرعت کم با دستگاه فرز کار کنید، آسیب شدیدی به موتور دستگاه وارد خواهد شد و باعث کاهش عملکرد آن می شود. همچنین توجه کنید که در هنگام کار کردن با دستگاه به صورت آنی اقدام به افزایش سرعت نکنید و دیمر را آهسته و با کمی مکث برای تعیین سرعت دلخواه از ۱ به ۶ تغییر دهید.

در این مرحله برای استفاده از پد پولیش یا نمد سنباده، باید دستگاه را در پایین ترین دور کارکرد تنظیم کنید. فرز پولیش را در دست محکم بگیرید و سپس اقدام به روشن کردن دستگاه کنید. سپس پولیش یا نمد سنباده را به آرامی بر روی سطح قطعه کار قرار دهید. در این حالت فشار بسیار کمی به فرز پولیش وارد نمایید.

فشار زیاد باعث خرابی پروژه و آسیب رسیدن به پد پولیش یا نمد سنباده می شود.

بهترین زاویه برای انجام پولیش و سنباده کاری بین ۱۵ تا ۳۰ درجه نسبت به قطعه مورد نظر است.

نمد سنباده یا پد پولیش باید با توجه به نوع کار و جنس قطعه انتخاب شود.

برای سنباده زنی اولیه از سنباده هایی با دانه های درشت و فشرده استفاده کنید.

در هنگام پولیش کاری از واکس یا شیر پولیش مناسب برای پروژه تان و نوع قطعه کار استفاده کنید. برای انجام این کار بایستی کمی واکس یا شیر پولیش را بر روی سطح کار مورد نظر پخش کنید و بعد از آن با پد به عملیات پولیش کاری بپردازید.

دقت به نکات اساسی در خرید دستگاه های پولیش خودرو

منبع تغذیه

این محصول عمدتا دارای منبع تغذیه برقی و یا شارژی باشد. این تجهیزات کیفیت فوق العاده ای دارند و برای انجام کارهای مختلف و استفاده کوتاه مدت ساخته شده اند.

وزن و اندازه

از آنجایی که برای کار با این دستگاه باید آن را در دست بگیرید، در نتیجه وزن دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است.

البته باید به این نکته توجه داشت که دستگاه های بزرگ تر علاوه بر کنترل سخت تر، موتور قوی تری دارند و گران قیمت تر نیز هستند.

سرعت گردش آزاد

این پارامتر برحسب دور بر دقیقه محاسبه می شود. هرچه سرعت یک دستگاه پولیش بیشتر باشد، تمیزکاری سطح نیز بهتر انجام می شود.

اندازه صفحه

اندازه صفحه پولیش در واقع مساحتی است که پولیش آن را پوشش می دهد. هرچه این مساحت بیشتر باشد، پولیش ابعاد بیشتری را دربر می گیرد. عموماً اندازه صفحه های موجود در بازار ۱۵۰، ۲۱۰، ۱۹۰ میلی متر و … است.

آموزش کار با انواع مختلف دستگاه پولیش خودرو در آرین تست

آرین تست در دوره آموزشی دیتیلینگ خودر در ابتدا با ریکاوری رنگ خودرو ، اجرای روش های مختلف پولیش ،کار با انواع دستگاه پولیش ، سمباده پولیش ، پولیش سرامیک ، نانو سراميك ، رفع آفتاب سوختگی ، صفرشویی خودرو و موتورشویی خودرو آشنا شده و در ادامه تمامی مراحل را زیر نظر استاد انجام داده و نقاط ضعف خود را برطرف می کنند.

مزیت دوره آموزشی دیتیلینگ ماشین ایجاد توانایی راه اندازی کسب و کار با کمترین سرمایه گذاری می باشد. در پایان دوره به کارآموزان مدرک پایان دوره نیز داده خواهد شد.  جهت هماهنگی برای ثبت نام می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.

سوالات متداول درباره آموزش کار با دستگاه پولیش

قیمت دستگاه پولیش

شما باید براساس نیاز، نوع کار و بودجه خود این محصول را تهیه کنید. توجه داشته باشید که پولیش ها از کیفیت فوق العاده ای برخوردار هستند. پولیشر برای استفاده به صورت طولانی مدت ساخته شده است، پس حتماً در خرید آن دقت کافی داشته باشید.

قیمت این دستگاه با توجه به توان آن متفاوت است. هرچه توان دستگاه بالاتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است. شرکت تولیدکننده ، اندازه صفحه، سرعت گردش آزاد، دیمر و … از عوامل دیگر در تعیین قیمت دستگاه پولیش به شمار می آیند.

تفاوت دستگاه پولیش و واکس

در اصل دستگاه واکس خودرو به کمک یک ماده چسبنده مورد استفاده قرار می گیرد. هدف اصلی واکس، برق انداختن سطح خودرو و محافظت از رنگ خودرو است.

در واقع واکس یک لایه محافظ به سطح مورد نظر اضافه می کند. در مقابل، دستگاه پولیش در حالت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه بدون نیاز به واکس می تواند سطح رنگ خودرو را کاملاً یکدست پاکسازی کند. پولیش اغلب در صافکاری ها و کارواش ها استفاده می شود.

سخن پایانی درباره دستگاه پولیش خودرو

امکان خرید انواع دستگاه های پولیش درمجموعه آرین تست وجود دارد که به راحتی می‌توانید مدلی متناسب با نیازتان را خریداری نمایید. توجه کنید که این امکان برای شما عزیزان فراهم شده است که به صورت حضوری یا تلفنی راهنمایی‌های کامل در مورد انواع دستگاه های پولیش موردنیازتان را از کارشناسان مجرب ما دریافت نمایید. اگر شما هم به دنبال خرید دستگاه پولیش با کیفیت فوق العاده و بالا هستید می‌توانید با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید و اطلاعات تکمیلی‌تر را دریافت نمایید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان