رنگ خودرو

رنگ خودرو چیست ؟

از جمله مهم ‌ترین تصمیم هایی که در زمان خرید خودرو گرفته می‌شود این می باشد که رنگ خودروی انتخابی چگونه باشد. ظاهر خودرو، از جمله مواردی است که هنگام خرید خودرو ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
در واقع آن چیزی که در دنیای وجود شما می‌گذرد می‌تواند به طرز چشمگیری بر ظاهر خودرو تاثیر بگذارد و در انتخاب رنگ خودرو  و ارزش مصرفی آن موثر باشد. رنگ خودرو برای هدف های حفاظتی و تزئینی استفاده می شود.
در هنگام خرید خودرو، وجود خط و خش روی بدنه آن برای همه نه تنها دارای اهمیت است، بلکه از نظر قیمت گذاری روی خودرو نیز بی تاثیر نمی باشد و در افت کردن قیمت خودرو نیز تاثیر دارد. البته در این زمینه نیز می توان با استفاده از پیشرفت علم و فناوری و ابزارها، راهکارهایی نوین برای از بین بردن این خط و خش ها ایجاد شده پیشنهاد کرد. لیسه گیری خودرو یکی ازبهترین راه کار ها برای از بین بردن خط و خش های ایجاد شده بر روی خودرو است.
همچنین با توجه به مطالعات انجام شده این نتیجه به دست آمده که جنسیت در انتخاب رنگ خودرو نقش دارد. به عنوان مثال، مردان 34 درصد بیشتر از زنان خودروهای زرد رنگ را انتخاب می‌کردند. برعکس، زنان بیشتر از مردان خودروهای آبی را ترجیح می‌دهند. صرف نظر از جنسیت، رنگ‌های خاکستری (سفید، سیاه، خاکستری و نقره‌ای) 77.1 درصد از کل وسایل نقلیه امروزی را تشکیل می‌دهند.

کم تقاضا ترین رنگ خودرو

کم تقاضا ترین رنگ خودرو

آبی

حتما در خیابان، ماشین های آبی رنگ را مشاهده کرده اید. شرکت BMW  در سال 2002 مقدار زیادی از سفارشات خود را با این رنگ آبی (Fjord Blue) ارائه داده است اما متاسفانه بازخورد مثبت و صعودی از ساخت این کالا دریافت نکرده است .

نارنجی

رنگ نارنجی در ماشین های فورد و والنسیای بی ام و، حضور تازه ای گرفت اما هنوز اقدامات زیادی باید انجام شود تا این رنگ در خودروهای خیابان های آمریکا فراوان شود.

صورتی

رنگ صورتی کادیلاک هنوز خودنمایی می کند اما رنگی است که تعداد بسیار اندکی از مشتریان آن را برای خودروی خود، تقاضا می دهند.

سبز لیمویی

اگر می خواهید خودرویی داشته باشید که در بین جمعیت اتومبیل ها شاخص باشد و جلب توجه کند، رنگ سبز لیمویی را انتخاب کنید.

  کارشناسی رنگ خودرو شیراز
آبی فرانسوی

خودروهای مسابقه ای فرانسه مثل بوگاتی این رنگ را انتخاب کردند که هیچ گاه این رنگ مورد تقاضا برای ماشین های خیابان نشد.

انواع رنگ خودرو

انواع رنگ خودرو

رنگ معمولی یا رنگ روغنی

رنگ‌های معمولی به جز رنگ هیچ اثر درخشانی ندارند. ساده‌ترین نوع رنگ خودرو  و رایج‌ترین نوع رنگ برای وسایل نقلیه رنگ روغنی است. رنگ معمولی از دو لایه ساخته شده است که لایه اول آن آستر یا پرایمر است که این لایه بین رنگ اصلی و بدنه فلزی سیاه خودرو قرار دارد و لایه بعدی لایه رنگ اصلی است که روی پرایمر قرار دارد.

رنگ متالیک

در رنگ متالیک آخرین لایه ماشین، لایه ای به نام کیلر است که وظیفه آن محافظت و نگهداری از دانه های اکلیلی است که داخل رنگ خودرو وجود دارد.
در واقع رنگ متالیک علاوه بر آستر و رنگ، از لایه دیگری به نام کیلر تشکیل شده است. کیلر آخرین لایه رنگ ماشین است که در واقع محافظی شفاف است که وظیفه آن ایجاد درخشندکی و شفافیت در رنگ اصلی خودرو است.
رنگ های متالیک به دلیل وجود کیلر از مقاومت زیادی برخوردار هستند.

رنگ صدفی

در رنگ صدفی از پودرهای سرامیکی به جای پودر فلز که در رنگ متالیک است استفاده می‌شود. عملکرد رنگ صدفی درست مثل یک منشور است که رنگهای متفاوتی را در زاویه های مختلف به وجود می آورد، همین خود باعث درخشش بیشتر رنگ خودرو می‌شود.

کاردک نقاشی

کاردک نقاشی

درصورتی که ب رروی بدنه خودرو از پوشش‌های محافظ استفاده نشده باشد، خطر آسیب‌های وارده بر خودرو افزایش می یابد. خط و خش و لکه‌‌های نقطه‌ای که بر اثر برخورد سنگ، شاخه درختان و… بر روی بدنه خودرو ایجاد می‌شود، بسیار آزار دهنده و مضراست چرا که جلوگیری از ایجادشان تقریبا ممکن نیست و زیبایی ظاهری اتومبیل شما را خراب می‌کند. محصولات زیادی جهت ترمیم این نوع آسیب‌ها تولید می‌شود که از این موارد می‌توان به قلم لیسه گیری، ایر براش، قلم خشگیر و انواع کاردک اشاره نمود.

  آشنایی با توربو شارژ خودرو

کاردک لیسه گیری مناسب ترمیم آسیب رنگ بدنهمی باشد. این کاردک جنس لاستیکی باکیفیتی دارد که به سبب انعطاف پذیری بالا، کار با آن ساده بوده و به رنگ بدنه خودرو نیز آسیبی نمی‌رساند. کاردک لیسه گیری محصولی است که هر نقاش خودروی حرفه‌ای باید داشته باشد.

 بدترین رنگ های خودرو

 بدترین رنگ های خودرو

قرمز ، سبز یشمی، خاکستری، سیاه

در شب ، مردم عمدتا رنگ های قرمز و سبز یشمی را به صورت سیاه مشاهده می کنند و انسان تمایل دارد که به خصوص در تشخیص محیطی ضعیف سایه های قرمز ضعیف باشد . یک مطالعه حتی متذکر شد که وسایل نقلیه اضطراری مانند وسایل نقلیه آتش نشانی باید تغییر رنگ وسیله نقلیه را به سایه های زرد و سفید در نظر بگیرند . اتومبیل های سیاه بدترین ضبط را برای درگیری غیرفعال در تصادفات داشتند و وسایل نقلیه خاکستری به سختی می توان در شرایط بارانی و برفی مشاهده کرد .

اگرچه به نظر می رسد که قابل مشاهده ترین اتومبیل ایمن ترین است ، هر خودروی دیگری که در آن رانندگی می کنید ، بزرگترین عامل ورود ایمن به مقصد خود هستید . مهم این است که با توجه به هشدار در شرایط نامساعد جوی و در انتخاب عدم رانندگی هرگز حواس پرت ، محرک باشید . چراغ های جلو را هنگام غروب و سحر روشن کنید . هنگامی که مه آلود است ، باران می بارد و بارش برف باران می شود ، چراغ های مه شکن را روشن کنید.

دستگاه رنگ

دستگاه رنگ

یکی از بهترین راه حل ها برای تشخیص رنگ شدگی خودرو استفاده از دستگاه تشخیص رنگ خودرو یا تست رنگ خودرو می باشد که بیشتر کارشناسان رنگ خودرو برای آن تشخیص دهند آیا بدنه ی خودرو رنگ شده است یا خیر از این دستگاه استفاده می کنند. با توجه به افزایش چشمگیر قیمت خودرو، اکثر مردم اعتماد به تشخیص رنگ خودرو به صورت چشمی توسط کارشناسان را از دست داده اند. از همین روی اکثر کارشناسان تشخیص رنگ شدگی خودرو، یک دستگاه تشخیص رنگ دارند تا به وسیله ی آن بتوانند کار تست رنگ خودرو را انجام دهند و همچین این دستگاه ها دقت کار کارشناسان را نیز بالاتر برده است. دستگاه تست رنگ خودرو، ضخامت رنگ را نشان می دهد. بعضی از دستگاه های تست رنگ خودرو فقط بر روی ماشین هایی که جنس بدنه شان اهنی است جواب می دهند و بعضی دیگر بر روی همه ماشین ها قابل استفاده هستند. عمر دستگاه و تکرارپذیری دستگاه تشخیص رنگ خودرو از موارد بسیار مهم می باشد. این موضوع کاملا مشخص است که هنگامی که خودرو توسط نقاش دوباره رنگ آمیزی می شود کاملا با زمانی که خودرو دارای رنگ فابریک بوده است متفاوت می باشد و به همین دلیل می باشد که دستگاه تشخیص رنگ خودرو می تواند به خوبی رنگ آمیزی مجدد خودرو را تشخیص دهد. زمانی که خودرو دوباره رنگ می شود مقداری بتونه، استر و مقدار زیادی رنگ در آن به کار می رود که این باعث افزایش ضخامت بدنه ی خودرو می شود و در نتیجه ضخامت نواحی صدمه دیده نسبت رنگ فابریک بیشتر می شود که با استفاده از دستگاه تست رنگ خودرو کاملا قابل تشخیص می باشد.

  اموزش ریکاوری رنگ خودرو شیراز

جمع بندی

جمع بندی

لیسه گیری و رنگ خورو هر دو روش‌هایی برای پوشاندن نقاط رنگ ‌پریده خودرو هستند؛ با این تفاوت که لیسه گیری به‌ صورت نقطه ‌ای و در مکان‌های خراشیده‌ شده استفاده می‌شود و اصلی‌ترین تفاوت ليسه گيري و رنگ خودرو نحوه اجرای آن است.

با اطلاع از روش اجرای هر یک از این روش‌ها می‌توانید آگاهانه تصمیم بگیرید که بهترین روش برای از بین بردن خطوخش خودروی شما کدام شیوه است.

توجه داشته باشید که قیمت نیز جزء موارد تفاوت لیسه گیری و رنگ خودرو محسوب می‌شود و اگر به فکر صرف هزینه بالا نیستید بهتر است از لیسه گیری صرف نظر کنید.

سوالات متداول

آیا هزینه لیسه ‌گیری بیشتر از رنگ کردن می باشد ؟

لیسه‌ گیری نسبت به رنگ کردن گران‌تر است؛ زیرا نیاز به دقت و ظریف‌ کاری زیادی دارد. همچنین مدت زمان کار روی خراش ماشین در لیسه‌ گیری بیشتر است که سبب افزایش قیمت لیسه‌ گیری می‌شود.

از چه نوع رنگی بیشتر برای خودروهای لوکس، خاص و گران قیمت استفاده می گردد؟ 

رنگ های مات و کدر در مقایسه با دیگر رنگ های خودرو، قیمت بالاتری را به خود اختصاص می دهند و از آن ها برای خودروهای لوکس استفاده می شود.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان