قیمت خودرو دست دوم به چه عواملی بستگی دارد ؟

اگر خودرویی دارید که قصد فروش آن را دارید و نمی‌دانید چگونه آن را قیمت گذاری کنید و یا خواهان خرید خودروی کارکرده و دست دوم هستید و نمی‌دانید قیمت آن مناسب است یا نه و به دنبال تخمین قیمت خودرو کارکرده هستید، بهتر است این مقاله را در سایت آرین تست تا انتها دنبال کنید. در این مقاله به بررسی نکات کارشناسی خودرو دست دوم، تخمین قیمت ماشین و عوامل تاثیرگذار بر قیمت ماشین کارکرده می پردازیم.

بازار خرید و فروش خودروی دست دوم در ایران معمولاً بازار داغی است؛ همچنین بسیاری از افراد به فکر خرید خودروی جدید و فروختن خودروی فعلی‌شان می‌افتند و افرادی نیز برای اولین خرید خود، در بین گزینه‌های موجود، خودروهای دست دوم را مدنظر قرار می‌دهند.

به طور کلی میشود گفت که قیمت ماشین کارکرده و دست دوم تابعی است از قیمت خودرو صفر در همان بازه زمانی و با افزایش و کاهش قیمت خودروی صفر، قیمت خودرو کارکرده  ودست دوم نیز بالا و پایین می‌رود. اما عوامل متعددی هم بر روی تخمین قیمت خودرو کارکرده تاثیرگذارند. این عامل می‌تواند یک قطعه تعویض شده فنی باشد، یک بخش تعمیر شده خودرو یا فقط یک خط ظریف بر روی بدنه خودرو باشد.

قیمت‌گذاری یک خودرو چگونه انجام می پذیرد؟

قیمت‌گذاری یک خودرو چگونه انجام می پذیرد؟

معامله بین خریدار و فروشنده در بازار دست دوم، بر اساس عرف صورت می‌گیرد و قیمت‌گذاری آنها معمولاً وابسته به عوامل گوناگونی است.کارشناسان خودرو، افراد صاحب‌نظر و با تجربه‌ای در این زمینه هستند که با در نظر گرفتن تمام عوامل اثرگذار بر ارزش یک خودروی دست دوم، برآورد نهایی از قیمت آن را به فروشنده اعلام می‌نمایند. این روزها به دلیل تنوع مدل‌های خودروی موجود در بازار، نیاز به یک کارشناس خودرو، بیش از پیش احساس می‌شود و افراد زیادی پیش از خرید یا فروش ماشین خود، از این افراد مشورت‌های لازم را می‌گیرند.

معیارهای ارزش‌گذاری یک خودرو دست دوم

معیارهای ارزش‌گذاری یک خودرو دست دوم

• کارکرد خودرو

• قیمت پایه خودرو در بازار

• وضعیت فنی

• نوع خودرو

• بدنه خودرو

• رنگ خودرو

• تعداد مالکان قبلی خودرو

• مدل خودرو

کارکرد خودرو

اولین و البته مهمترین معیار سنجش یک خودرو، میزان کارکرد آن از زمان تولید است. این معیار میزان مسافت طی شده را برحسب کیلومتر بررسی می‌کند. هر چه این مسافت بیشتر باشد خودرو مستهلک‌تر شده و عمر قطعات آن نیز کوتاه‌تر می‌شود و در نتیجه قیمت آن بیشتر افت می‌کند.

البته در این مورد خاص، شنیده شده که برخی افراد با استفاده از روش‌هایی، دست به تغییر میزان کارکرد خودرو می‌زنند و آن را کمتر از حد واقعی نشان می‌دهند تا بتوانند آن را با قیمت بالاتری بفروشند، اما معمولاً یک کارشناس خودرو راه‌هایی برای پی بردن به این تقلب می‌شناسد.

قیمت پایه خودرو در بازار

در هنگام خرید و فروش خودرو دست دوم، یکی از موارد مورد توجه، قیمت صفر آن است. این‌که قیمت خودروی کار کرده تابعی از قیمت خودروی صفر کیلومتر باشد امری طبیعی است؛ بنابراین لازم است که خریداران و فروشندگان در هنگام انجام معامله از قیمت‌های روز مطلع باشند.

وضعیت فنی

یکی از عوامل بدیهی و تأثیرگذار بر قیمت خودرو، وضعیت فنی آن است. به‌طورکلی وضعیت فنی خودرو وابسته به دقت مالک قبلی در رانندگی و مراقبت از آن است. یکی از مهم‌ترین وظایف و اقدامات در کارشناسی خودرو، بررسی موتور، جلوبندی و گیربکس است.

نوع خودرو

تفاوت میزان محبوبیت خودروها در بازار امری واضح و طبیعی است. برخی خودروها در برهه‌های زمانی مختلف طرفداران بیشتری دارند و بعضی دیگر کم‌طرفدارتر هستند.

بدنه خودرو

مشکلات بدنه خودرو از جمله مواردی است که خریداران بیشتر از باقی موارد به آن‌ توجه می‌کنند. با این حال، گاهی تشخیص بسیاری از مشکلات بدنه، مانند خوردگی، رنگ، تعویض و یا زنگ زدگی قطعات به راحتی امکان‌پذیر نیست و عمدتاً افراد خبره و با تجربه‌ می‌توانند آنها را تشخیص دهند.

موارد مختلفی هم‌چون بررسی شاسی، ستون‌ها، رنگ، خوردگی و تعویض قطعات در مرحله بررسی و کارشناسی خودرو دست دوم انجام می‌شود. بدیهی است که تأثیر مشکلات بدنه در قیمت خودروهای مختلف، متفاوت است .

رنگ خودرو

رنگ، در قیمت‌گذاری خودرو مؤثر است و هر رنگ بسته به عوامل مختلف، درصد افت متفاوتی دارد. موضوع از این قرار است که هنگام فروش خودرو دست دوم، رنگ‌های پرطرفدارتر قیمت بالاتری نسبت به سایرین خواهند داشت. به‌عنوان مثال در ایران، خودروهایی با رنگ سفید، مشکی و طوسی طرفداران  بیشتری دارند و بیش از هر رنگ دیگری نیز در خیابان‌ها، آنها را می‌بینید. در مورد رنگ‌های خاص و منحصر به‌فرد نیز، میزان تقاضا برای آنها بسیار مهم است؛ چرا که ممکن است به ‌واسطه متمایز بودن رنگ، مورد اقبال قرار نگیرند و خریداران فعلی به‌خاطر نگرانی بابت پایین بودن امکان فروش خودرو در آینده، به آن علاقه‌ای نشان ندهند.

تعداد مالکان قبلی

مورد دیگری که در هنگام کارشناسی و قیمت‌گذاری خودرو دست دوم تأثیرگذار است، تعداد مالکان قبلی آن است. هرچه خودرو کمتر به فروش رسیده باشد و تعداد مالکان کمتری از زمان تولید، از آن استفاده کرده باشند، قیمت آن بالاتر ارزیابی می‌شود .

مدل خودرو

هر خودرو عمر مفیدی دارد و هر چه که از سال تولید آن می‌گذرد، به اصطلاح عام، مدل آن قدیمی‌تر می‌شود و در نتیجه قیمت آن کاهش می‌یابد. با نزدیک‌تر شدن خودرو به آستانه عمر مفید خود، احتمال هزینه‌بر شدن استفاده و نگهداری از آن بیشتر شده و امکان بروز ایرادات و مشکلات فنی نیز در آن بالاتر می‌رود.

مهلت اعتبار بیمه خودرو

عده‌ای زمانی که مهلت بیمه خودرو رو به اتمام است اقدام به فروش خودرو می‌کنند. اگر ماشین بیمه نداشته باشد بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان از قیمت آن کم می‌شود. در حالی‌ که خودروهایی که تخفیف بیمه‌ آنها نیز به مالک جدید انتقال می‌یابد به قیمت بالاتری به فروش می‌رسند.

مصرف سوخت

مصرف سوخت یک خودرو نیز یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های موثر بر قیمت گذاری خودرو است. بسیاری از خودروها که سوخت‌هایی مانند گازوئیل مصرف می‌کنند، استهلاک بالاتری دارند و قیمت آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. استفاده از بنزین معمولا باعث نخواهد شد که قیمت ماشین کاهش پیدا کند ولی از آن جایی که امروزه خودروهای دوگانه‌سوز وارد بازار شده‌اند، این مسئله یک آپشن برای بسیاری از ماشین‌ها محسوب می‌شود. خودروهای دوگانه سوز به صورت کلی قیمت بالاتری نسبت به ماشین‌هایی دارند که فقط از یک شکل سوخت استفاده می‌کنند.

همچنین ماشین‌هایی که فقط از منابعی مانند گاز برای مصرف خود استفاده می‌کنند، قیمت بالاتری نسبت به اتومبیل‌های بنزین‌سوز خواهند داشت. این مسئله به این خاطر است که معمولا گاز به نسبت قیمت می‌تواند مسافت بیشتری خودرو را تغذیه کند و همچنین آلودگی محیط زیست و استهلاک آن کمتر خواهد بود.

میزان مصرف سوخت نیز یکی دیگر از عواملی است که روی قیمت گذاری خودرو اثر دارد. به عنوان مثال هر چقدر خودرو مصرف سوخت بالاتری در ماه داشته باشد، قیمت آن بیشتر است. میزان مصرف سوخت را بر حسب لیتر می‌سنجند و معمولا در یک مدل خاص از یک اتومبیل یکسان است.

وضعیت کابین

کابین خودرو یکی از اصلی‌ترین قطعات خودرو است و پیش از خرید خریداران باید آن را مورد بررسی قرار بدهند. شکل کابین به خوبی می‌تواند روی قیمت تاثیر بگذارد. به عنوان مثال هر چقدر کابین یک خودرو بزرگ‌تر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است. همچنین ممکن است در برخی مدل‌ها کابین‌هایی که طراحی خاص‌تری دارند، با افزایش قیمت مواجه شوند. همچنین ایجاد اشکال در بدنه و کابین خودرو می‌تواند قیمت آن را به طور قابل توجهی کاهش بدهد.

جمع بندی

جمع بندی

ما در این مطلب نگاهی به قیمت گذاری خودرو انداختیم. همچنین عوامل زیادی را مورد بررسی قرار دادیم و دیدیم که کوچک‌ترین جزئیات ممکن است روی قیمت یک خودرو اثرگذار باشد. اصل اساسی در تعین قیمت این است که هر چقدر خودرو به شرایط تولید کارخانه نزدیک‌تر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است. بسیاری از عوامل ممکن است به خاطر همین اصل قیمت یک خودرو را کاهش دهند. پس نگهداری از خودرو باعث خواهد شد که خودرو گران‌تر باشد. در صورتی که قصد فروش خودرو را دارید، بهتر است که خودروی سالم‌تری را به خریدار تحویل دهید تا سود بیشتری برای شما حاصل شود. در صورتی که خریدار خودرو هستید، عوامل گفته شده را در نظر بگیرید و بهترین قیمت را برای خودروی مدنظر تعیین کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان