تشخیص خودرو های تصادفی

تشخیص خودرو های تصادفی

تشخیص خودرو تصادفی یکی از عوامل بسیار مهم در تعیین قیمت انواع ماشین‌های دست دوم و از آن مهم‌تر، بررسی وضعیت سلامت بدنه و موتور است. توصیه می‌شود اگر قصد خرید اتومبیل کارکرده دارید، در کنار مواردی مانند مدل، برند و میزان کارکرد که شناسایی آن‌ها، کار چندان پیچیده‌ای نیست؛ باید وسیله نقلیه مورد نظر را از هر لحاظ بررسی کنید تا در کارنامه خود، تصادف سنگینی نداشته باشد.

پیش از خرید خودرو کارکرده بهتر است توجه کنید که ممکن است اکثر خودروهای کارکرده در معرض حادثه‌ قرار گرفته باشند؛ بنابراین پیداکردن و انتخاب ماشین دست دومی که هیچ آسیبی ندیده باشد، کار بسیار سختی است. موضوع مهم در این‌چنین معامله‌ها، یافتن اتومبیلی است که دچار سانحه‌های جدی نشده باشد؛ زیرا گاهی این آسیب‌ها با کمک هیچ تخصص و تعمیرکاری، دیگر قابل جبران نیست.

در این مطلب با موضوع روش‌های تشخیص خودروهای تصادفی در کنار شما هستیم تا در خرید اتومبیل‌های کارکرده بتوانید، آن را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید و تجربه امنی در معامله خود داشته باشید.

نحوه تشخیص خودرو تصادفی از خودرو سالم

• رنگ خودرو

رنگ خودرو

از دیگر نشانه های تشخیص تصادفی یا چپی بودن ماشین توجه به رنگ آن است. در صورتی که ماشین دچار تصادف شده باشد و آن را رنگ کرده باشند با کمی دقت تفاوت رنگ در قسمت های مختلف قابل تشخیص خواهد بود. برای تشخیص بهتر رنگ خودرو باید آن را زیر نور طبیعی روز بررسی کنید.

رنگ های ترکیبی که برای ماشین ها استفاده می شود دارای طیف وسیعی هستند و هر کدام یک کد مشخص دارد و نشان می دهد که هر رنگ با چه نسبتی از رنگ های اصلی طراحی شده ترکیب شده است. تعمیرگاه های خودرو هرگز نمی توانند یک ترکیب دقیق مانند ترکیب رنگ کارخانه ایجاد کنند.

اگر چه تشخیص ماشین رنگ شده ممکن است برای افراد عادی کمی دشوار باشد اما با کمی دقت می توان آن را تشخیص داد. کیفیت رنگ کارخانه با کیفیت رنگ تعمیرگاه تفاوت زیادی دارد. همچنین در کارخانه مراحل رنگ کردن خودرو قبل از کامل شدن خودرو انجام می شود، یعنی با بررسی پاشیدگی رنگ در لبه ها و درزها و جاهای مختلف و یکنواخت نبودن یا زبری رنگ و … می توان پی برد که ماشین در تعمیرگاه رنگ شده است.

کارشناسی رنگ خودرو :  آموزش کارشناسی رنگ خودرو و ریکاوری رنگ خودرو

• قطعات تعمیری یا تعویضی

قطعات تعمیری یا تعویضی

برخی از قطعات خودروها هنگام تصادف ممکن است دچار آسیب شده باشند و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند. در برخی از تصادفات بر روی سقف خودرو فشار وارد می شود که باعث تغییر شکل ستون ها و یا بازوهای ماشین می شود. از آنجایی که این قسمت از ماشین قابل تعویض نیست باید تعمیر شود. در صورت تعمیر نیز ممکن است خطوط و درز های آن  مانند اول سر جای خود قرار نگیرد. با بررسی خطوط و درز های آن می توانید متوجه تصادفی یا چپی بودن آن شوید.

از آنجایی که موتور در قسمت جلوی ماشین است، هنگام چپ کردن باعث می شود که سنگینی قسمت جلویی باعث ایجاد فشار زیاد روی داشبورد و قطعات جلو شود که در این صورت داشبورد آسیب دیده و باید تعویض شود. در نتیجه بررسی داشبورد نیز می تواند به شما در تشخیص ماشین چپی کمک کند. البته به علت اینکه ممکن است چنین حالتی در تصادفات شدید هم رخ دهد بنا بر این تعویض داشبورد نمی تواند ملاک دقیقی برای تشخیص ماشین چپی باشد.

از دیگر راه های تشخیص خودروی چپی بررسی کاپوت آن می باشد. کاپوت ماشین در هنگام واژگونی دچار آسیب های شدید می شود که به ندرت می توان آن را به حالت اولیه برگرداند.

• تنظیم نبودن شاسی های خودرو

تنظیم نبودن شاسی های خودرو

در هنگام تصادف یا واژگونی خودرو ، به شاسی های ماشین فشار زیادی وارد می شود که ممکن است آنها را از حالت طبیعی و تنظیم بودن خارج کند. این موضوع باعث ایجاد درد سر هایی خواهد شد. شما می توانید با کمک یک تعمیر کار حرفه ای تشخیص دهید که شاسی ها از حالت طبیعی خارج شده است و با کشیدگی دوباره آن را تنظیم کرده اند.

• شیشه های ترک خورده

شیشه های ترک خورده

از نشانه های ماشینی که دچار تصادف شده است وجود ترک هایی به شکل تار عنکبوت در شیشه جلو می باشد. این امر به سادگی قابل تشخیص است و می توان به تصادفی بودن ماشین پی برد.

• پیچ های فرسوده و آسیب دیده

پیچ های فرسوده و آسیب دیده

خودرو سازان هنگام مونتاژ قطعات خودرو از ابزار مخصوصی استفاده می کنند که به رنگ سرپیچ ها و مهره ها آسیبی وارد نشود. وجود پیچ ها و مهره های آسیب دیده و زنگ زده در برخی از قسمت های خودرو می تواند نشانه این باشد که آن قسمت در یک تصادف دچار آسیب شده است. با مشاهده پیچ ها و مهره های فرسوده باید قسمت های دیگر خودرو را نیز بررسی کنید تا به تصادفی بودن احتمالی آن پی ببرید.

کارشناسی رنگ خودرو :  آموزش ریکاوری رنگ خودرو

• چراغ های جلویی تعویضی

چراغ های جلویی تعویضی

چراغ های جلویی ماشین ها اغلب پلاستیکی هستند. در صورتی که مشاهده کردید که یکی از این چراغ ها جدید تر به نظر می رسد یا نور بهتری نسبت به دیگری دارد باید احتمال دهید که این چراغ به علت تصادف تعویض شده است. با مشاهده چنین موردی باید کاپوت خودرو را بالا بزنید و وجود آسیب های احتمالی را در پشت چراغ بررسی کنید.

اگر چه ممکن است علت تعویض چراغ ها فقط به علت وجود ترک در آنها نیز بوده باشد و خودرو تصادفی نباشد.

• تازگی آستر خودرو

تازگی آستر خودرو

یکی از قدم‌های مهم در تعمیر یک خودروی تصادفی، استفاده از اسپری پلاستیک روی آستر خودرو برای پوشاندن بخش زیرین خودرو است. این اسپری چسبناک معمولا کف خودرو را از چرک و دوده و نمک جاده یا هر آلودگی دیگر، محفوظ نگه می‌دارد. این اسپری برای بخش‌هایی از خودرو که در معرض زنگ‌زدگی هستند، وسیله خوبی است. اما اگر در بیشتر قسمت‌های خودرو، بویژه پهلوهای آن، از این اسپری استفاده شده باشد، مطمئن باشید که خودرو مشکلی داشته و به احتمال زیاد تصادفی است.

• نبود بست‌های ضروری

نبود چند پیچ رکابی پلاستیکی یا هر نوع پیچ دیگر مشکلی به وجود نمی‌آورد. اما می‌تواند نشان دهد احتمالا خودرو دچار مشکل جدی‌تر از این حرف‌ها شده است. به طور مثال شل‌شدن پیچ‌ها، بویژه روی آستر گلگیر به معنای اتفاق بدی است که برای خودرو در جاده رخ داده است. تمام پیچ و مهره‌های قسمت‌های مختلف خودرو، بویژه تغاری گلگیر، بدنه خودرو، محفظه موتور و چارچوب درها را به دقت وارسی کنید.

• سند خودرو

اگر خودرویی دیدید که در شرایط نسبتا خوبی است و در عین حال قیمت آن مناسب‌تر از چیزی است که اصولا باید باشد، جدا از این‌که ممکن است صاحبش به علت نیاز فوری قصد فروش داشته باشد، شک کنید که خودرو مشکلی دارد. برخی افراد سعی می‌کنند خودروهای تعمیری یا دزدی را به سرعت به فروش برسانند و معمولا امیدوارند که خریدار سوالی از آنها نپرسد. هنگام خرید خودرو حتما به سند آن توجه کنید. اگر متوجه مورد مشکوکی شدید، خودرو را به هیچ وجه نخرید.

کارشناسی رنگ خودرو :  اموزش بازیابی رنگ خودرو بهبهان

جمع بندی

تصادفات خودرویی هر روز اتفاق می افتند و در سراسر کشور، شاهد وقوع چنین حوادثی هستیم، گاهی اوقات، خودروها در این تصادفات آسیب‌های شدیدی می‌بینند. برخی از این خودروها را مالکان دوباره تعمیر می‌کنند و برخی دیگر، آن را به خریداران خودروهای تصادفی می‌فروشند، در هر حال، بسیاری از این خودروها بازسازی شده و دوباره به بازار خودروهای دست دوم باز می‌گردند. به همین جهت، این که بلد باشید چگونه با بازرسی بدنه یک خودرو دست دوم متوجه شوید که آیا این خودرو تصادفی است یا نه، از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است.

داشتن توانایی تشخیص آسیب‌های بدنه می‌تواند به شما کمک کند تا خودرو را گران‌تر از آن چیزی است که نخرید و هنگام خرید، از ارزش واقعی آن با خبر باشید. برخی خودروهای تصادفی، به خوبی تعمیر نمی‌شوند و این موضوع ممکن است سبب کاهش قیمت بسیار زیادی برای آن شود. به علت برخی تعمیرات غیر اصولی، گاهی اوقات هم خودروهای تصادفی که تعمیر می‌شوند ممکن است ایمنی لازم را نداشته باشند.

سوالات متداول

ماشین تصادفی را چگونه تعمیر کنیم؟ این تعمیر تاثیری بر قیمت خودرو دارد؟

تعمیر ماشین های تصادفی قطعا فایده دارد اما به پای ماشین صفر نمی رسد؛ بدنه و شاسی خودرو با مراجعه به یک تعمیرکار متخصص شبیه روز اول نخواهد شد اما در ظاهر ماشین آسیب دیده تاثیر بسیار مثبتی دارد.

شاسی پلمپ چیست؟

شاسی خودرو همان اسکلت خودرو می باشد، این بخش از خودرو وظیفه نگه داری بخش های مختلفی ماننده سیستم ترمز، فرمان، انتقال قدرت و فنربندی را دارد.

شاسی پلمپ یعنی خودرو از سمت عقب و جلو هیچ ضربه ای به آن وارد نشده باشد و آسیب ندیده باشد.

خرید ماشین بی رنگ به چه معنی است ؟

ماشین بی رنگ به معنای این است که ماشین تصادف کرده باشد اما پس از تصادف رنگ نشده باشد تا خریدار متوجه آسیب دیدگی ماشین شود.

اما برای تشخیص میزان سالم بودن ماشین حتما قبل از خرید اطمینان لازم را کسب کنید و با یک کارشناس مشورت کنید.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان