آموزش موتورشویی خودرو

  • توسط ghanbari
  • ۲ سال پیش
  • نظرات غیر فعال شده است

اموزش موتورشویی

اموزش موتورشویی

استفاده از سرویس موتورشویی خودرو باعث می‌شود تا موتور شما بسیار بهتر به نظر برسد.

اگر تنها یک بار موتور خودر را تمیز کنید، نگهداری آن با سرویس موتورشویی دوره‌ای و منظم بسیار آسان‌تر خواهد شد.

موتور شما مهم‌ترین و یکی از گران‌ترین قطعات ماشین شما است و باید از آن به‌خوبی نگهداری کنید و اینجاست که موتورشویی خودرو اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

در ادامه بیشتر درباره صفرشویی موتور خودرو، فواید و مراحل انجام آن صحبت خواهیم کرد.

موتورشویی ماشین اصول و قواعد خاص خود را دارد و در صورت نداشتن مهارت لازم به این اصول احتمال وارد شدن خسارت های زیادی به خودرو در صورت شستشوی غیر اصولی زیاد خواهد بود.

اما نکته اینجاست که شستشوی موتور خودرو یا همان موتورشویی ماشین روش هایی دارد که با شستشوی قسمت های دیگر خودرو متفاوت است. دلیل این تفاوت هم کاملا واضح است زیرا که حساس ترین قسمت های خودرو درون موتور ماشین جای دارند. خیلی از قطعات داخل موتور در صورت برخورد مستقیم با آب دچار خسارت هایی جبران ناپذیر می‌شوند.

موتورشویی ماشین

فرض کنید که برای مدت زمان زیادی موتور خودرو تمیز نمی شود و آلودگی های بسیاری روی سطح خودرو قرار دارد.

با گذشت روز افزون این آلودگی ها افزایش یافته و در نتیجه یک لایه ضخیم از آلودگی روی موتور ایجاد می شود که می تواند به عنوان یک عایق حرارتی عمل کند.

این موضوع از خنک شدن موتور حین کار کردن جلوگیری می کند و در نتیجه دمای سطح موتور بیش از اندازه بالا می رود.

از جمله آلودگی هایی که سطح موتور خودرو را می پوشانند عمدتا چربی و مشتقات نفتی می باشند که قابلیت اشتعال دارند. قرار گرفتن این آلودگی ها در داخل کابین موتور و کاپوت خودرو که بخش عظیمی از آن را قطعات الکترونیکی گرفته است، بسیارمشکل سازاست و هر جرقه کوچک می تواند آتش سوزی را به همراه داشته باشد. 

یک موتور تمیزدر حین کار کردن بهتر خنک می شود و سطح آن کمتر داغ می شود.

از طرفی وقتی اجزای موتور تمیز باشد به آسانی می توانید سطح مایعات درون خودرو را چک کنید.

این تمیزی به متخصصین خودرو نیز کمک می کند هنگام تعمیر و عیب یابی سریع تر عمل کنند.

بنابراین می توان گفت موتورشویی خودرو به فرایندی گفته می شود که رد طی آن موتور خودرو با استفاده از بخار و یا فشار آب به طور کامل شسته می شود تمامی قطعات آن در اثر شستشو کاملا بازسازی می شود.

زمان مناسب برای موتور شویی خودرو

اگر در مناطق شهرنشین زندگی می‌کنید و یا در جاده‌های آسفالت رانندگی می‌کنید، دو بار در سال برای شستشوی موتور خودرو شما مناسب است با این حال، اگر در مناطقی زندگی می‌کنند که با میزان گرد و غبار و آلودگی‌های محیطی زیادی مواجه می‌شوند و یا افرادی که در مناطقی با بارش برف و باران زیاد زیاد رانندگی می‌کنند، ۳ تا ۴ بار استفاده از سرویس صفرشویی موتور خودرو در سال است.

مرحله بعد از موتور شویی

مرحله بعد از موتور شویی

سعی کنید که همیشه موتور را برای انواع نشتی مانند نشتی روغن یا ضد یخ چک کنید. اگر موتور شما بیش از اندازه چرب است ممکن است نشتی روغن در موتور ماشین وجود داشته باشد. استفاده از لامپ UV میتواند در پیدا کردن منبع نشتی کمک کننده باشد. موتورشویی از آن چیزی که شما فکرمی کنید راحت تر است. مخصوصا اگر ازمحصولات با کیفیت مناسب استفاده کنید. بنابراین فراموش نکنید که هر ۶ ماه یکبار به صورت منظم موتورشویی را انجام دهید.

مزایا و معایب موتورشویی

از مهم‌ترین مزایای این کار می توان به موارد زیر اشاره کرد :

افزایش ایمنی خودرو: با شستشوی موتور خودرو احتمال وقوع آتش سوزی برای موتورکاهش پیدا خواهد کرد .

افزایش طول عمرموتور خودرو : به دلیل جلوگیری از زنگ زدگی، فرسودگی موتور و… منجر به زیاد شدن کارایی آن می‌شود.

تشخیص راحت تر عیوب : اگر موتور خودروی شما مشکلاتی از قبیل نشتی، ترک خوردگی و… درصورتی که موتور و اجزا داخلی خودرو تمیز باشند، عیب یابی و تشخیص مشکل پیش آمده بسیار سریع‌تر انجام خواهد شد.

از مهم‌ترین معایب این کار می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  جک هیدرولیک یا سیلندر هیدرولیک

اگر عملیات موتور شویی خودرو به درستی وتوسط متخصصیت این کار انجام نگیرد می تواند منجر به مشکلاتی شود که به آن اشاره میکنیم :

سیستم احتراق

سیستم کنترل الکترونیکی

سیستم ورودی هوا

نکاتی در مورد موتورشویی خودرو

موتورشویی خودرو را در روزهای گرم انجام دهید که تا در حین شستشو، رطوبتی و قطراتی از آب که به قسمت های مختلف موتور رفته سریع تر خشک شود.

آب های خارج شده حاصل از شستشوی موتور حاصل می شود حاوی مواد روغنی و شیمیایی است که برای محیط بسیار مضر است، این آب را درون طبیعت رها نکنید.

موتور خودرو را هنگامی که موتور داغ است نشویید.

ریختن آبی که هم دما با فضای موتور نباشد ممکن است باعث ترک برداشتن موتور شود

در ابتدا کاپوت را بالا نگه دارید تا موتور خنک شود و سپس شروع به موتورشویی خودرو کنید.

روش های موتور شویی خودرو

سرویس موتور شویی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود:

شستشوی موتور با مواد نانو

شستشوی موتور با آب

شستشوی موتور با بخار

در شستشوی موتور با آب، احتمال آسیب جدی به موتور وجود دارد، بنابراین دوگزینه بسیار مطمئن‌تر موتورشویی با نانو و موتوشویی با بخار است .

صفرشویی موتور با بخار

در این روش موتور خودرو با استفاده از بخار و بدون استفاده از آب انجام خواهد شد.

 موتورشویی با بخار در حالت کلی نیازی به استفاده از مواد شوینده شیمیایی ندارد.

اما در شرایطی که میزان چربی و آلودگی سطح موتور زیاد باشد، با استفاده از مواد و شوینده‌های استاندارد نتیجه بهتری حاصل خواهد شد.

مزیت استفاده از شستشوی موتور با بخار، از بین رفتن آلودگی‌ها و چربی‌ها به‌طور کامل در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.

صفرشویی موتور با مواد نانو

در استفاده از این روش باید از مواد و وسایل نانو خودرو که با قطعات موتور سازگاری لازم را دارند استفاده کرد تا عملیات چربی‌زدایی و رسوب‌زدایی موتور به بهترین نحو انجام گیرد . موتورشویی با نانو منجر به پاک کردن کلیه آلودگی‌ها بدون نیاز به استفاده از آب، با کیفیت و عملکرد عالی خواهد شد.

اموزش شستن موتور خودرو

اموزش شستن موتور خودرو

محافظت و آماده سازی موتور کثیف

هرگونه آلودگی اطراف موتور خودرو را از بین ببرید.

قبل از اینکه به تمیز کردن موتور ماشین بپردازید هرگونه علف، برگ، کثیفی و سایر آلودگی ها را از پیرامون موتور بردارید. این آلودگی ها می توانند مشکل ساز شوند و اگر به مدت زیادی بر روی سیستم برقی یا موتور ماشین باقی بمانند حتی ممکن است باعث آتش سوزی شوند.

باتری را در بیاورید.

اسپری کردن مستقیم آب به اطراف موتور باعث قوص الکتریکی قطعات برقی، منفجر شدن فیوز یا سایر آسیب ها می شود. با شل کردن قفلی که بر روی ترمینال منفی باتری قرار دارد و لغزاندن کابل اتصال به زمین و خارج کردن آن از ترمینال از این آسیب ها جلوگیری کنید.

سیم کشی لخت را بپوشانید.

در حالی که موتور شما ممکن است کاملا ضد آب باشد اما پیچیدن پلاستیک در اطراف قطعات برقی می تواند امنیت بالاتری را فراهم کند. دریچه های پلاگ جرقه ، سیم های شل و درپوش توزیع کننده را در صورت وجود، بپوشانید.

موتور تا پنج دقیقه کار کند.

موتور را گریسی کنید تا وقتی گرم شد راحت تر بتوان آن را جدا کرد. استارت بزنید و بگذارید پنج یا بیشتر از پنج دقیقه کار کند. با این کار موتور می تواند به دمای عملیاتی نرمال برسد و هرگونه آلودگی و کثافتی که سفت شده شل شود.

پاک کردن روغن و گریس از موتور

گریس پاک کن را استفاده کنید.

گریس و روغن پاک کن ها با برندهای مختلفی در بازار وجود دارند اما اکثر آنها به یک شیوه کار می کنند. گریس پاک کن را به انتهای موتور تا بالای آن و در نهایت کل موتور اسپری کنید .

از اسپری کردن بر روی قطعات رنگ زده شده خودداری کنید.

گریس پاک کن های موتور می تواند روکش رنگ را از بین ببرد بنابراین دقت کنید که در حالیکه کل موتور را اسپری می کنید بیش از حد اسپری نکنید. اگر اتفاقی بر روی قطعات رنگ زده شده اسپری کردید فورا آن قسمت را با آب بشویید تا رنگ آسیب نبیند.

  آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

به گریس پاک کن اجازه دهید تا بین سه تا پنج دقیقه به خورد موتور برود.

گریس پاک کن موتور کثافات و آلودگی های انباشته شده روی موتور را می خورد. برای موتورهایی که نسبتا آلوده هستند سه دقیقه کافی است تا روغن و گریس های خشک و سفت شده شل شوند.

موتورهایی که بسیار آلوده و کثیف هستند باید منتظر ماند تا گریس پاک کن قبل از آب کشیدن حداقل پنج دقیقه به خورد موتور برود.

از یک برس سفت برای پاک کردن آلودگی ها و کثافات استفاده کنید.

وقتی گریس پاک کن هنوز دارد به خورد موتور می رود از یک برس سفت یا یک برس استیل دندانه دار برای پاک کردن هرگونه کثافات انباشته شده، روغن سوخته و نظیر این استفاده کنید. این کار باید پس از استفاده از گریس پاک کن به راحتی انجام شود.

موتور را با شلنگ معمولی آب بکشید.

از شلنگ هایی که فشار قوی هستند استفاده نکنید چرا که ممکن است سیم ها را قطع کنند و وارد پلاستیک هایی شوند که سیم ها و قطعات برقی را پوشانده اند. یک شلنگ معمولی، از انواعی که برای آبیاری باغچه ی خانه ها به کار می رود، برای پاک کردن و شستن آلودگی ها کافی است.

پاک کردن قطعات خاص موتور

از یک برش سیمی بر روی ترمینال های باتری استفاده کنید.

ترمینال های باتری اغلب دچار خوردگی می شوند و در نتیجه مشکلاتی برای سیستم برقی ماشین ایجاد می شود. کابل هایی که روی باتری هستند را بر دارید و از برس سیمی برای پاک کردن ترمینال ها استفاده کنید تا زمانی که تمیز شوند و فلز تمیز نمایان گردد.

استفاده از آب و جوش شیرین برای تمیز کردن باتری.

اگر باتری توسط اسیدی که به داخل باتری نشت کرده دچار خوردگی شده است شما می توانید با استفاده از آب و جوش شیرین آن را خنثی کنید. کمی جوش شیرین را به داخل سطل آب بریزید و کاملا به هم بزنید. برس خود را داخل سطل کنید و از آن برای پاک کردن ترمینال های باتری و سایر نواحی که ممکن است اسید به آنها نشت کرده استفاده کنید.

از برس سفت و اسفنج برای تمیز کردن قطعات پلاستیکی استفاده کنید.

تمیز کردن قطعات پلاستیکی موتور نظیر درپوش های مخزن و روکش ها مشکل است. با استفاده از یک برس پلاستیکی با دندانه های سفت و کف یا گریس پاک کن آنها را تمیز کنید. وقتی کثافات و آلودگی های سفت از بین رفتند از اسفنج و کف برای پاک کردن آخرین آلودگی ها استفاده کنید و در آخر هم آب بکشید.

از تمیزکننده ی ترمز برای تمیز کردن آلودگی های انباشته شده استفاده کنید.

تمیزکننده ی ترمز آلودگی ها را تمیز می کند و به سرعت بخار می کند. یک نی را وارد نازل تمیزکننده ی ترمز کنید و سر آن را بر روی آلودگی های سفت یا ضخیم بگیرید. از برس سفت برای پاک کردن آلودگی ها استقاده کنید و سپس آن را بار دیگر با تمیزکننده ی ترمز اسپری کنید.

طریقه شستشو موتور خودرو

طریقه شستشو موتور خودرو

پس از مطمئن شدن از سرد بودن موتور و جدا کردن کابل باتری، قسمت‌های الکتریکی اصلی و حساس موتور را با کیسه‌های پلاستیکی پوشانده می‌شود.

در این مرحله شوینده و اسپری های مخصوص روی محل مذکور زده می شود و به آن فرصت داده شده تا کاملا روند پاکسازی را انجام دهد .

هرچند باید به این نکته دقت داشت که اسپری مواد و شوینده موتور در مناطقی که امکان نشت به داخل موتور و یا قسمت‌هایی که اتصالات الکتریکی حساس دارند انجام نمی‌شود.

سپس در مرحله بعد ازدستمال‌های مخصوص برای پاکسازی سطح آغشته به شوینده استفاده می‌شود.

در مرحله پایانی شستشوی موتور قطعاتی که با پوشش پلاستیکی پوشیده شده بود باز شده و کابل باتری مجددا وصل می‌شود.

در پایان اتومبیل روشن می‌شود. روشن شدن خودرو می‌تواند به سریع‌تر خشک شدن رطوبت کمک کند.

موثرترین و ایمن ترین روش شستشوی موتور ماشین

موثرترین و ایمن ترین روش شستشوی موتور ماشین

از بهترین روش های موتورشویی خودرو می توان به استفاده از بخار خشک اشاره کرد. ویژگی های بخار خشک که آن را برای موتورشویی ایده آل می کند شامل:

  اموزش اجرای نانوسرامیک خودرو شیراز

حرارت بالای بخار باعث ذوب شدن چربی باقی مانده بر روی موتور می شود و به بهترین شکل ممکن آن را تمیز می کند. حتی جرمی که طولانی مدت بر روی موتور ماشین شکل گرفته و در برابر شستشو مقاوم است، با بخار به راحتی پاک می شود.

حالت گازی شکل بخار منجر به نفوذ آن به همه قسمت های غیر قابل دسترس موتور خودرو شده در نتیجه کمترین کثیفی را در بدنه باقی می گذارد.

بخار به طور کلی نیازی به استفاده از مواد شوینده شیمیایی ندارد. اما در صورت استفاده از مواد استاندارد بهترین نتیجه  حاصل خواهد شد.

بهترین مزیت بخار خشک نداشتن رطوبت است که باعث می شود قطعات الکتریکی کمترین آسیب ممکن را ببینند. همچنین منجر به زنگ زدگی قسمت های فلزی و سولفاته شدن قطعات نمی شود.

در نظر داشته باشید که برای جلوگیری از هر گونه آسیب به موتور خودرو برای شستشو بهتر است به مراکز کارواش مجهز و حرفه ای مراجعه فرمایید.

آموزش صفرشویی موتور خودرو

عموماً تعریف صحیح دیتیلینگ خودرو شامل تمیز کردن و صفرشویی تمامی قسمت های خودرو اعم از داخل و خارج با دقت و وسواس زیاد و با استفاده از ابزار مخصوص، و همچنین پولیش و واکس کردن رنگ بدنه خودرو و ایجاد پوشش نانو سرامیک و یا اجرای کاور محافظ بدنه برای محافظت از رنگ خودرو میباشد.

مجموعه عملیات Car Detailing شامل تعمیر فنی یا مکانیکی ، رنگ کاری و صافکاری خودرو نمیشود هرچند گاهی کارهای ساده و سبکی مانند لیسه گیری یا صافکاری جزئی با توجه به شرایط وسیلهی نقلیه و امکانات موجود در مرکز دیتیلینگ مربوطه، صورت میپذیرد. در آؤین تست ما به شما کمک می کنیم در کار خود بهترین باشید.

سوالات متداول

صفرشویی موتور چقدر هزینه دارد؟

برای انجام این عمل با توجه به تعرفه های شرکتی ممکن است قیمت‌های مختلفی برای این سرویس ارائه شود.

البته که نوع ماشین هم بسیار تاثیرگذار است.

قیمت موتورشویی ماشین سدان با قیمت موتورشویی ماشین‌هاچ بک کاملا متفاوت است.

چرا باد موتورشویی خودرو را به یک فرد ماهر سپرد ؟

مهم ترین قسمت هر خودرو، موتور آن است که اصلی ترین بخش هر اتومبیل محسوب می‌شود.

به همین دلیل باید گفت نحوه موتور شویی خودرو اصول خود را دارد و مواد موتور شویی برای هر ماشین ممکن است متفاوت باشد. اگر سرویسکار اصولی به شستشوی موتور خودرو نپردازد، ممکن است بعد از موتور شویی خودرو به آن آسیب جدی وارد شود و سیستم آن از کار بیفتد.

پس ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که شستشوی موتور خود و یا همان عمل موتورشویی ماشین را به دست سرویسکاری خبره و متخصص بسپارید که در مورد تمام فوت و فن‌های موتورشویی دانش کافی داشته باشد و از بهترین روش و مناسب‌ترین مواد موتورشویی و پاک کننده داخل موتور خودرو استفاده کند.

چرا موتورشویی را به آرین تست بسپاریم ؟

• قیمت های فوق العاده موتور شویی با بخار و نانو

• انجام کار توسط بهترین پرسنل ها در موتور شویی خودرو

• عدم پرداخت انعام به پرسنل موتور شویی ماشین

• ارائه خدمات موتور شویی با بخار و موتور شویی نانو 

بهترین حالت موتورشویی خودرو کدام است ؟

دفعات شستشوی موتور در طول سال نباید زیاد باشد. به طور متوسط یک الی دو بار شستشوی موتور معمولا کفایت می کند.

به هیچ عنوان نباید از مواد شوینده مصرفی خانگی از قبیل انواع شامپو ها ، مایع ظرفشویی و … برای نظافت موتور استفاده شود.

در روش های معمولی موتورشویی بهتر است قطعات حساس الکتریکی قبل از شستشو با نایلون پوشانده شود.

سخن پایانی

با بررسی و تخقیقات فراوان می توان نتیجه گرفت شستشوی موتور خودرو بدون ایجاد ذره ای آسیب به قسمت های داخلی امکان پذیر می باشد.

روند شستشوی موتور خودرو بدون استفاده از قطره ای آب و آسیب رساندن به اجزا الکترونیکی کاملاً امکان‌پذیر است .

با این حال، سطح آگاهی مردم نسبت به مزایای تکنولوژی  کارواش بخار و کارواش نانو بخار رشد می‌کند، هزینه‌های تمیز کردن خشک موتور خودرو باید پایین بیاید و استفاده از آن در آینده ای بسیار نزدیک برای همگان ممکن خواهد بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
ارتباط با متخصصان