آموزش دیاگ خودرو

دیاگ خودرو

دیاگ زدن کلمه‌ای است که به فراوانی درخیابان‌ها و تعمیرگاه‌ها دیده می‌شود.

عملیات خطایابی خودرو با دستگاه دیاگ امکان پذیر است. این دستگاه با اتصال به کامپیوتر خودرو ایرادات کلی و جزئی آن را آنالیز می‌کند.

این دستگاه‌ها در واقع نوعی کدخوان هستند و به دو دسته تقسیم می‌شوند که دسته اول اسکنرهای حرفه‌ای است و دستگاه‌های دیگر ساده و ارزان است.

آموزش دیاگ خودرو های خارجی

آموزش دیاگ خودرو های خارجی

آموزش تعمیرات ecu خودروهای خارجی از دیگر شاخه‌های پر طرفدار آموزش تعمیرات ایسیو می‌باشد. در سال‌های اخیر با توجه به رشد واردات خودروهای انژکتوری در ایران، نیاز به متخصصان تعمیر ایسیو خودروهای خارجی بیش از گذشته احساس می‌شود. از این رو آموزشگاه آرین تست دوره آموزش تعمیرات ecu خودروهای خارجی را زیر نظر اساتید باتجربه و به صورت کاملا تخصصی برگزار می‌نماید. هدف این آموزشگاه از برگزاری دوره تعمیرات ecu خودروهای خارجی تربیت نیروی متخصص به بازار کار تعمیرات ecu است. در این راستا نحوه تشخيص و بررسي مكانيزم انواع سیستم‌های موتوری خودروهای جدید، شناخت آی سی های موجود روی کیلومتر و توانايي تشخيص و بررسي مكانيزم bcm,icu,ecm و…. از جمله سرفصل‌های آموزشی در این دوره آموزش تعمیرات ecu خودروهای خارجی می‌باشد. لازم به ذکر است کارآموزان در پایان دوره آموزش تعمیرات ecu خودروهای خارجی با بهره گیری از مشاوره اساتید همچنین خدمات پشتیبانی آموزشگاه، می‌توانند در بازار کار تعمیرات ایسیو به درآمد بالایی برسند.

دیاگ خودرو چگونه کار می کند ؟

دیاگ خودرو چگونه کار می کند ؟

برای استفاده ازاین وسیله ابتدا باید این دستگاه را به اتومبیل متصل کنید، این عمل با استفاده از یک کابل صورت میگیرد و خودرو به یک رایانه ( لپ تاپ یا کامپیوتر ) متصل می شود، از سوی دیگر این کابل به کامپیوتر اتومبیل متصل خواهد شد.

تمام قطعات الکتریکی اتومبیل و قطعات فیزیکی آن دارای سنسورمی باشند، این سنسور ها اطلاعات کارکرد قطعه را به کامپیوتر اتومبیل منتقل میکنند.

زمانی که دیاگ را به کامپیوتر اتومبیل وصل می کنید اگر سنسوری ایراد داشته باشد متوجه میشوید که آن قسمت به درستی کارنمیکند و نیاز به تعمیر دارد یا اینکه خود سنسور خراب است و روی عملکرد اتومبیل تاثیر میگذارد.

با استفاده از دیاگ خودرو می توانید این مشکلات را ردیابی کنید و همچنین راه های برطرف کردن این مشکل را با استفاده از دیاگ بیابید.

دستگاه‌های دیاگ برای پیدا کردن عیوب خودرو باید به درگاهی به نام او بی دی متصل شوند که این درگاه‌ها در جاهای مختلفی مانند زیر کاپوت و زیر داشبورد قرار دارند.

دستگاه‌های دیاگ پس از اتصال به پورت او بی دی شروع به خواندن کدهای کامپیوتر خودرو می‌کنند و اطلاعات را با استفاده از وای فای یا بلوتوث به کامپیوتر یا موبایل می فرستند برای اینکه بتوان کد‌ها را قابل خواندن کرد باید نرم افزارهای مخصوص به آن را روی گوشی موبایل و یا کامپیوتر نصب کرد با استفاده از این نرم افزار‌ها کد‌های دریافتی از خودرو قابل خواندن و شناسایی است.

کارشناسی رنگ خودرو :  اموزش تشخیص رنگ خودرو

انواع دیاگ خودرو

دیاگ های شرکتی

دسته اول دیاگ ها، دیاگ های شرکتی هستند.

هر شرکت اتومبیل سازی، می تواند یک دیاگ خاص برای خود طراحی کند که مطابق با استاندارد های جهانی کار کند، ولی از آنجایی که دستگاه دیاگ شرکتی، توسط خود شرکت ساخته شده است، طبیعتا بالاترین سازگاری با ماشین همان شرکت را خواهد داشت و نسبت به بقیه دیاگ ها خیلی برای ماشین بهتر است.

به عنوان مثال برای دیاگ های شرکتی، دیاگ GDS دیاگ مخصوص و شرکتی هیوندای و کیا می باشد.

این دستگاه بالا ترین سازگاری با ماشین های هیوندای و کیا را دار د و بهترین دقت در تشخیص مشکلات این دو مدل ماشین، به این دیاگ اختصاص دارد.

دیاگ های مولتی برند

دیاگ های مولتی برند بیشتر ازدیاگ خودرو شرکتی برای افراد و مخصوصا تعمیر کارها و مکانیک ها کاربرد دارند.

این نوع از دستگاه ها توسط شرکت های خاصی و بر طبق استاندارد های جهانی تولید می شوند.

این نوع از دیاگ ها با تمامی خودروها سازگاری مناسب را دارند و شما می توانید از آنها برای عیب یابی تمام ماشین ها استفاده کنید.

یکی از بهترین مدل های دیاگ های مولتی برند، دیاگ G-Scan است. این دیاگ سازگاری بالایی با بسیاری از ماشین ها دارد و عیب یابی را تقریبا بی نقص انجام می دهد.

چه اشکالاتی در خودرو با دیاگ قابل شناسایی است ؟

با دیاگ خودرو می توانید تمامی مشکلات الکتریکی و برقی خودرو را بیابید و همچنین با استفاده از این نرم افزار می توانید مشکلات موتور خودرو رانیز پیدا کنید .

همچنین می توانید از این دستگاه برای تمامی اتومبیل ها استفاده کنید.

اما برای اینکه برای اتومبیل های مختلف استفاده کنید نمی توانید از یک نرم افزار استفاده کنید و می بایست از نرم افزار های مختلف استفاده کنید.

با استفاده از دستگاه دیاگ می‌توان هرنوع دستکاری در کیلومتر خودرو را شناسایی کرد در واقع برای خرید خودرو‌های دست دوم یکی از موارد مهم میزان کارکرد خودرو است که اگر غیر طبیعی باشد با استفاده از دستگاه دیاگ می‌توان فهمید که کیلومتر خودرو دستکاری شده است یا خیر به همین دلیل کارشناسان برای کارشناسی خودرو از دستگاه دیاگ استفاده می کنند.

مواردی که با دستگاه دیاگ قبل شناسایی است :

•نمایش و خواندن کد خطا

•راه اندازی عملگرها

•نمایش اطلاعات لحظه ای

•پاک کردن کد خطا

•برنامه ریزی و کانفیگ

خودرو ها در چه مواقعی به دیاگ زدن احتیاج دارند؟

اگراتومبیل شما به صورت طبیعی کار نمی‌کند، بدنه آن می‌لرزد واحتیاج به تنظیم موتور دارد و با دستگاه دیاگ می‌توان به ایرادات آن پی برد. مواردی که در ادامه می‌آید نشانه‌های تنظیم موتور است و باید آنها را جدی بگیرید.

•استارت خوردن ناقص

•روشن شدن چراغ‌های هشدار خودرو

•سوخت غیر عادی

•اشکال در تعویض دنده

•وجود صدا در هنگام ترمزگیری

•ریپ زدن ماشین

کارشناسی رنگ خودرو :  اموزش صافکاری پیشرفته PDR

•لرزش

•پایین آمدن توان و کشش خودرو

آموزش کار با دستگاه دیاگ خودرو

آموزش کار با دستگاه دیاگ خودرو

ابتدا دستگاه دیاگ را به کابل خودرو متصل کنید و سپس سوئیچ خودرو را باز کنید.

در صورت برقراری اتصال نام و مشخصات خودرو را در صفحه نمایش خودرو انتخاب کنید.

دستگاه شروع به خواندن کامپیوتر خودرو می‌کند و آن را با اعداد و نمودار نمایش می‌دهد.

اگر در کامپیوتر خودرو اخطار باشد باید آن را پاک کنید و اگر با پاک کردن خطا برطرف شد یعنی کامپیوتر خودرو درست عمل کرده در غیر این صورت مشکل جدی تری وجود دارد و لازم است که به تعمیرکار مراجعه کنید.

استفاده از دیاگ برای چه خودروهایی امکان پذیر است ؟

استفاده از دستگاه دیاگ خودرو فقط برای خودروهایی امکان پذیر است که مجهز به کامپیوتر مرکزی هوشمند یا همان ECU باشند؛ خوشبختانه در حال حاضر نیز بیشتر خودروها، کامپیوتر مرکزی دارند. وجود این قطعه در خودرو به قدری مهم و کاربردی است که برخی از سازندگان خودرو از چند  ECU در خودرویشان بهره می برند و به یک کامپیوتر ساده در خودرو اکتفا نمی کنند.

آموزش دیاگ خودرو با لپ تاپ

آموزش دیاگ خودرو با لپ تاپ

این نرم‌افزار روی گوشی یا لپ‌تاپ شما نصب می‌شود و سپس از طریق پورت USB می‌توانید دستگاه را به ECU ماشین موردنظر وصل کنید. پس از اتصال می‌توانید به‌راحتی به عیب‌یابی و تعمیر عیب‌های خودروی موردنظر بپردازید.

توجه داشته باشید نرم‌افزارهایی که به‌صورت رایگان عرضه می‌شوند و معمولا حجم کمی هم دارند، امکانات محدودی هم دارند و نمی‌توانند تمامی قابلیت‌های موردنیاز را در اختیار شما قرار دهند. به همین خاطر توصیه می‌شود برنامه‌هایی که توسط شرکت‌های ثالث تولید می‌شود و به‌صورت پولی عرضه می‌شوند را خریداری کنید.

این نرم‌افزارها امکانات متعددی دارند و معمولا تعداد زیادی از خودروهای موجود در بازار را تحت‌پوشش دارند. به همین خاطر نیازی نیست برای دیاگ هر خودرو، نرم‌افزار آن را به‌صورت جداگانه دانلود و نصب کنید.

همچنین در زمان خرید کامپیوتر مناسب برای دیاگ خودرو با لپ‌‌تاپ باید به این نکته توجه داشته باشید که هر چقدر گرافیک و رم لپ‌تاپ موردنظر بیشتر باشد، قدرت آن نیز بیشتر است. همچنین قدرت پردازنده نیز نقش مهمی در توانایی نهایی لپ‌تاپ موردنظر دارد.

در صورتی که قصد دارید از لپ‌تاپ موردنظر برای کارهای دیگری مثل بازی کردن هم استفاده کنید، توصیه می‌شود لپ‌تاپ قدرتمندتری انتخاب کنید. با این وجود نرم‌افزارهای دیاگ روی اکثر لپ‌تاپ‌های موجود در بازار اجرا می‌شوند و اگر قصد دارید فقط برای دیاگ از لپ‌تاپ استفاده کنید، نیازی نیست که هزینه زیادی برای خرید آن انجام دهید.

دیاگ خودرو با لپ‌ تاپ یکی از روش‌های رفع عیب ماشین است که می‌تواند کار شما را خیلی راحت‌تر کند. این روش نسبت به دیگر روش‌های دیاگ از مزایای بیشتری برخوردار است و به همین خاطر افراد زیادی به آن علاقه نشان می‌دهند.

آموزش دیاگ خودروهای سنگین

آموزش دیاگ خودروهای سنگین

به طور حتم می توان گفت امروزه با توجه به وضعیت کسب و کار و کمبود مشاغل مرتبط با تحصیلات شغل های فنی مخصوصا در زمینه برق ماشین سنگین و دیاگ ماشین سنگین نیاز به نیروی جوان ، تحصیل کرده و با دانش،احساس می شود با توجه به اینکه اغلب کامیون ها  نسل جدید و برقی هستند و هم چنین اغلب تعمیرکاران در این زمینه آموزش ندیده اند نیاز به این شغل در کشور احساس می شود .تمامی محصولات جدید از طریق دیاگ تنظیم می شوند و به صورت هوشمند تحت کنترل هستند.از آنجایی که در شهرهای کشور اغلب باطری سازان بطور سنتی فعالیت کرده اند نیاز مبرم به نیروی آموزش دیده در زمینه عیب یابی ماشین آلات سنگین احساس می شود.به عنوان مثال طریقه کالیبره کردن گیربکس های هوشمند آی شیفت ولوو از طریق دستگاه دیاگ می باشد که به جرات می توان گفت به تعداد انگشت های دست افرادی در شهر ها هستند که بر این موضوع تسلط دارند.لذا فراگیرانی که به دنبال کسب و کار پر رونق و در آمد زا هستند ابتدا باید در این دوره آموزشی شرکت کنند.

کارشناسی رنگ خودرو :  آموزش کارشناسی رنگ خودرو
دوره آموزش دیاگ خودرو

انژکتور خودرو یک قطعه الکترونیکی-مکانیکی است که در ورودی سیلندر خودرو قرار گرفته و وظیفه آن تنظیم و پایش سوخت به محفظه احتراق خودرو می باشد. پیش از ورود انژکتور وظیفه سوخت رسانی به سیلندر توسط کاربراتور انجام میشد. یکی از علت های اصلی که خودروسازان در سیستم سوخت رسانی از انژکتور به جای کاربراتور استفاده کردند کاهش مصرف سوخت بود. یکی دیگر از دوره های آموزشگاه آرین تست دوره آموزشی کار با دستگاه دیاگ و انژکتور می باشد که زیرنظر اساتید مجرب و به صورت کاملا عملی برگزار می شود.

سخن پایانی

آموزشگاه آرین تست یکی از بهترین آموزشگاه های کشور در زمینه برگزاری دوره تخصصی دیاگ و انژکتور است. انتخاب آموزشگاه درست برای هنرجویان با توجه به تعداد زیاد آموزشگاه ها کار دشواری به نظر می رسد. در مجموعه آرین تست مباحث زیرنظر اساتید متخصص و حرفه ای ، ارائه مدرک دانشگاهی پشتیبانی نامحدود کارآموزان پس از اتمام دوره و موارد دیگر می باشد.

سوالات متداول

دیاگ به درد چه کسانی می خورد ؟

دستگاه دیاگ در گذشته فقط توسط تعمیر کاران و مکانیک ها استفاده می شد تا بتوانند به راحتی مشکل ماشین را تشخیص دهند و آن را تعمیر کنند . اما امروزه، همه افراد نیز می توانند این دستگاه را برای خود تهیه کند تا بوسیله آن، مشکل ماشین خود را تشخیص دهد و کار تعمیر آن را بسیار راحت تر کند.

دیاگ زدن خودرو چقدر هزینه دارد ؟

دیاگ زدن خودروهزینه زیادی ندارد و بعضی از تعمیرکاران آن را به صورت رایگان انجام می‌دهند تا با یافتن ایرادات و حل آن اجرت دریافت کنند. همچنین دستگاه‌های دیاگ قابل خریداری است و هر راننده‌ای می‌تواند یک دستگاه دیاگ برای اتومیبل خود داشته باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان