کارشناسی خودرو چیست؟

کارشناسی خودرو چیست؟

در بازار خرید و فروش اتومبیل ، خرید اتومبیل دست دوم به صورت گسترده رواج پیدا کرده است. بر طبق آمار اعلام شده معاملات خودرویی در حدود 72 درصد از خودرو های دست دوم، دارای ایراد در قسمت فنی و بدنه خودروهستند. قطعا فروشندگان، قبل از اقدام برای فروش اتومبیل، وضعیت ظاهری خودرو را طبق دلخواه افراد ترسیم می کند. 

در این صورت امکان دارد زمان خرید خودرو هیچ نقصی در قسمت بدنه خودرو وجود نداشته باشد اما بعد از مدتی هزینه های هنگفتی را بر شانه مالک جدید خواهد گذاشت . همچنین در مواردی افراد قصد دارند اتومبیل تصادفی و یا چپ شده را به عنوان خودروی بی نقص به شما بفرونشد و یا درکارکرد خودرو دست کاری می کنند .

شناسایی اطلاعات دقیق خودرو توسط یک فرد معمولی امکان پذیر نمی باشد. بدین جهت، در راستای شناسایی قطعات تعویضی و نقاط ترمیمی خودرو، حضور یک کارشناس ضرورت دارد. 

کارشناس خودرو یک فرد با تجربه و متخصص در زمینه ی سلامت خودرو است که اتومبیل را از جنبه های بخش فنی، سیستم جلو بندی، تجهیزات جانبی، موتور و بدنه مورد بررسی قرار می دهد. 

علاوه بر این،  کارشناسی خودرو امری تخصصی است که نیازمند مهارت و دانش کافی در خصوص ایرادات اتومبیل دارد و توسط کارشناس صورت می گیرد. به عبارتی دیگر، کارشناسی خودرو نوعی چکاپ کامل از وضعیت بدنه ی خودرو است که حاکی از صدمات وارده به قطعاتی نظیر شاسی، گلگیر، سپر و رنگ بدنه دارد. 

در شرایطی که کارشناسی خودرو توسط یک فرد کار آزموده انجام شود، ارزش واقعی خودروی دست دوم نمایان می شود. 

چرا کارشناسی خودرو امری مهم تلقی می شود ؟

چرا کارشناسی خودرو امری مهم تلقی می شود ؟

برای بسیاری از مردم، وسیله نقلیه جزوی از گران قیمت ترین وسایل زندگی آنها است و بسیار پیچیده است. به طور طبیعی، یک خودرو از وسایل وقطعات متعددی تشکیل شده است که هر یک از آنها ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشند و بسیاری از آنها ممکن است بر ایمنی شما و خودرو تأثیر بگذارد.به همین دلیل است که کارشناسی اتومبیل قبل از خرید خودرو نه تنها امری ضروری است، بلکه بسیار کامل تراز آن چیزی است که ما فکر می کنیم. بنابراین، اگر در بخش خودرو متخصص نیستید، بهتر است به یک کارشناس خودرو مورد اعتماد مراجعه کنید .

در واقع، یک معاینه جامع خودرو باید شامل حدود 200 ببرسی می باشد. هنگام جستجوی خودرو، احتمالاً عواملی مانند مدل، ساخت، رنگ، قیمت، استریو، شماره درها و غیره را در نظر می گیرید. به عبارت دیگر، جنبه های ملموس وسیله نقلیه چیزی است که شما را به سمت آن جذب می کند. با این حال، عناصری که موفقیت یا شکست خرید خودروی شما را تعیین می‌کنند، اکثرا پنهان و ناشناخته هستند. در پایان وسیله نقلیه شما اگر نتواند با خیال راحت شما را از نقطه ای به نقطه دیگر برساند، کاربرد چندانی ندارد.

مزایای کارشناسی خودرو قبل از خرید:

مزایای کارشناسی خودرو قبل از خرید:

ارزش واقعی خودرو را میدانید

به شما این امکان را می دهند قیمت خودرو را براساس شرایط واقعی آن تعیین کنید. در اغلب موارد، فروشندگان قیمت های بالاتر از ارزش واقعی خودرو اعلام می کنند.

کارشناسی انجام شده توسط یک کارشناس خودرو خبره و با مهارت به شما امکان می دهد وضعیت فعلی خودرو را تعیین کنید. با یک ارزیابی کامل، می‌توانید بفهمید که آیا هزینه‌ای که برای ماشین می‌پردازید ارزش دارد یا خیر .

نگهداری خودرو بدون هزینه می باشد .

در کنار تعمیرات، باید هزینه های نگهداری را نیز در هنگام خرید خودروی دست دوم در نظر بگیرید. حتی اگر خودرو در طول فرآیند مذاکره خوب کار می کند، به یاد داشته باشید که فیلترهای روغن فرسوده، لنت ترمز یا لاستیک ها در نهایت نیاز به تعویض دارند.

یک بار دیگر، یک کارشناس خودرو حرفه‌ای می‌تواند در مورد مبلغی که برای تعمیر و نگهداری خودرو هزینه می‌کنید، ایده خوبی به شما بدهد.

دسترسی آسان به کارشناس خودرو

معامله ای مطمئن و به دور از خطا

آگاهی از میزان و سابقه ی تصادف، تعویض قطعات و رنگ شدگی

مراحل کارشناسی خودرو

مراحل کارشناسی خودرو

• بررسی فنی کامل خودرو

فنی خودرو شامل اطلاعات جامع از مشخصات کارکرد موتور، باطری، دینام، کمپرس موتور، تست گیربکس، روغن سوزی و روغن ریزی واشر سر سیلندر، هیدرولیک، سیستم تعلیق و سیستم ترمز را مورد بررسی قرار می دهند.

• بازنگری بر روی شاسی ها ، موتور خودرو و رنگ بدنه اتومبیل

کارشناس خودرو با استفاده از به روز ترین وسایل اعم از دستگاه تشخیص رنگ و قلم های آهنربایی اقدام به شناسایی رنگ شدگی قطعات بدنه به صورت استوک و فابریک، ستون و سایر قطعات بدنه ی خودرو میکند . 

• تعیین و تشخیص  میزان کارکرد واقعی اتومبیل

از جمله دست کاری های رایجی که امروزه در خودرو های دست دوم به وفور مشاهده می شود، کم کردن کیلومتر خودرو است. میزان کارکرد خودرو بر روی صفحه نمایش دستگاه کیلومتر شمار نشان داده می شود.

• تست دیاگ

اکثر خودرو های امروزی از قابلیت پیشرفته ای با عنوان کامپیوتر ECU برخوردار هستند. این کامپیوتر اطلاعاتی نظیر عملکرد سنسور، میزان مصرف سوخت، مشکلات موجود در سیستم برقی، مسافت پیموده ی خودرو، پارامتر های موتور و گیربکس، عملکرد ایربگ را ثبت می کند. 

اطمینان از انتخاب کارشناس مطمئن

اطمینان از انتخاب کارشناس مطمئن

عمدتا فروشندگان خودرو از بازگو کردن هر نوع مشکل در خودروی خود اجتناب می کنند. بنابراین شرایط ایجاب می کند که شما تنها به حرف فروشنده اکتفا نکرده و خودرو را به یک کارشناس خودرو نشان دهید.

همچنین شما باید یک کارشناس خودرو مجرب و مستقل پیدا کنید. کارشناس است که تمامی قسمت های خودرو را شناسایی کرده و حقیقت را راجب به خودرو بیان می کند . به همین دلیل، باید کارشناس خودرویی را بیابید که چشمی آموزش دیده و باهوش داشته باشد و کاملاً بر روی وظیفه خود متمرکز باشد.

پس از پایان کار معاینه یک گزارش بازرسی مستند و کامل از کارشناس دریافت کنید.

تست رانندگی

کارشناس خودرو برای بررسی کارکرد سیستم ترمز، سیستم تعلیق، سیستم ایمنی خودرو، جلو بندی، گیربکس و دنده اقدام به رانندگی با خودروی دست دوم می کند . 

ارائه ی برگه ی ضمانت کارشناسی خودرو

در آخرین مرحله کارشناس مذکور اقدام به تدوین برگه ی ضمانت کارشناسی خودرو می کند. این برگه اطلاعات وضعیت سلامت بدنه، فنی و رنگ خودرو را شامل می شود. 

جمع بندی

در صورتی که دقیق ‌ترین و بی خطا ترین کارشناسی ها نیز نمی‌تواند اطمینان کامل تشخیص هر عیب در یک وسیله نقلیه را بدهد، بررسی خودرو توسط یک کارشناس خودرو آموزش دیده می‌تواند شما را قادر کند از جدی ‌ترین مشکلات پیش رو جلوگیری کنید.

اختصاص وقت و هزینه برای امر کارشناسی خودرو قطعا ارزش دارد به خصوص در حالتی که مطمئن شوید خودرویی که شما قصد خرید آن را دارید چقدر ارزش دارد .

این در حالی است که شما صرفا روی جنبه های زیبایی خودرو تمرکز می کنید، اجازه دهید یک کارشناس خودرو آموزش دیده روی ریزدانه های مکانیکی تمرکز کند. 

کارشناسی در خرید خودرو امری واجب بنظر می‌رسد. با کمی دقت متوجه خواهید شد که هزینه کارشناسی خودرو تقریبا یک هزارم  قیمت تمام شده یک خودرو است. این رقم در مقابل اطمینانی که از سلامت خودرو به شما می‌دهد کاملا ناچیز است. 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان