کارشناسی و تشخیص عوامل آسیب رسان به رنگ بدنه خودرو

یکی از نگرانی هایی که همیشه همراه صاحبان خودرو هست نگرانی بابت بدنه خودرو بوده و اینکه همیشه نگران سلامت رنگ و بدنه خودرو هستند. و این نگرانی و حساسیت حتی با وجود پارکینگ هنوز برای خیلی از افراد وجود دارد.
آسیب وارده به بدنه خودرو نه تنها زیبایی خودرو را تحت تاثیر قرار میدهد بلکه میتواند از لحاظ اقتصادی بار مالی رانیز متحمل صاحبان خودرو کند.

عوامل آسیب رسان به رنگ بدنه خودرو

به طور کل این عوامل را میتوان به بخش تقسیم بندی کرد.

• عوامل محیطی 

• عوامل انسانی

عوامل محیطی آسیب رسان به رنگ بدنه خودرو

مواردی چون فضله پرندگان، شیره درخت، باران‌های اسیدی، گرد و خاک، تابش مستقیم نور خورشید و … میتوانند باشند.

• فضله پرندگان

موضوعی ست که تقریبا هر روزه با آن برخورد میکنیم و امری اجتناب ناپذیر است چرا که گاهی حتی اگر خودرو داخل پارکینگ هم پارک باشد این وضوع ممکن است اتفاق بیفتد. اما مهمتر از این اتفاق نوع برخورد افراد با این داستان است. 

اگر جزء افرادی هستید که زیبایی و شفافیت رنگ بدنه خودرو برایتان مهم است به این نکته توجه کنید که: فضله پرندگان بدلیل داشتن ترکیبات اسیدی میتواند آسیب جدی را به رنگ خودروی شما وارد کند و در صورتیکه به موقع اقدام به برطرف کردن آن نکنید میتواند آثار رنگ خوردگی را بر روی بدنه خودروی شما باقی بگذارد.

معمولا حداکثر یک یا دو روز برای برطرف کردن این لکه فرصت دارید.البته این فرصت بستگی به شرایط آب و هوایی منطقه و نوع پرنده دارد. بنابر این پیشنهاد می شود به محض مشاهده اینمورد سریعا بدنه خودرو را با دقت تمیز کنید.

در صورتیکه فضله روی بدنه خودرو چسبیده و خشک شده است هیچ گاه از وسیله زبر و خشن برای تمیز کردن و از بین بردن آن استفاده نکنید. در این حالت ابتدا کمی آب را در محل بپاشید و اجازه بدهید تا فضله از حالت خشکی خارج شود سپس با یک پارچه نرم اقدام به نظافت بدنه خودرو کنید. در صورتیکه موفق به تمیزی محل نشدید می توانید از مقداری شوینده مخصوص خودرو استفاده کنید.

• شیره درخت
گاهی برای در امان ماندن خودرو از تابش مستقیم نور خورشید خودرو را زیر سایه درختان پارک میکنیم. اما غافل از این که اینکار میتواند آسیب جدی به رنگ بدنه خودرو وارد کند از جمله ریختن شیره ی درختان روی بدنه خودرو.

شیره ی درخت نیز همانند فضله پرندگان دارای ترکیبات ششیمیایی است که میتواند رنگ بدنه خودروی شما را تهدید کند. به محض مشاهده ی چنین موردی سریعا اقدام به تمیز کردن و شستشوی خودرو کنید.

• باران‌های اسیدی

باران‌های اسیدی بدلیل جذب آلودگی های هوا از جمله سولفوریک و نیتریک اسید می‌توانند روی رنگ بدنه خودرو تاثیر گذاشته و لکه های کدر را بر روی بدنه اجاد کند. پیشنهاد می شود به محض اتمتم بارش خودرو را سریعا شسته و خشک نمایید و یا از کارواش های حرفه ای برای شستشوی خودرو استفاده کنید.

• گرد و خاک
گرچه ظاهرا بی ضرر هستند اما به مرور زمان شاهد خط و خش های ظریفی می شوید که بواسطه همین گرد و خاک ایجاد شده اند. و اگر اقدام لازم در برطرف کردن این مورد نکنید میتواند تبدیل به خراش های بیشتر و جدی تر شوند.

• تابش مستقیم نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش

خودرویی که در معرض مستقیم نور خورشید قرار میگیرد دچار ضایعه ای به نام آفتاب سوختگی بدنه یا رنگ پریدگی می شود که بصورت کدر شدن یا سایه افتادن در جهتی خاص روی بدنه خودرو میشود.

برای از بین بردن چنین ضایعه ای باید از پولیش و نانو سرامیک که توسط افراد متخصص انجام می شود استفاده کرد.

یک راهکار ساده برای جلوگیری از تمامی موارد ذکر شده:

خودرو ی خود را در محل مناسبی مثل پارکینگ پارک کنید و یا در صورت عدم داشتن پارکینگ از کاورهای محافظ خودرو که اصطلاحا به آنها چادر گفته می شود استفاده کنید.

آموزشگاه فنی نخبگان دارای چندین سال سابقه درخشان در زمینه آموزش کارشناسی رنگ خودرو دارای بیش از ۴۰۰ مرکز فعال در سطح کشور افتخار آموزش به علاقه مندان در زمینه کارشناسی و تشخیص  رنگ خودرو و ریکاوری بدنه خودرو را دارد.۰۹۱۳۶۷۷۶۰۰۷

عوامل انسانی آسیب رسان به رنگ خودرو

این عوامل به خودی خود بوجود نمی آیند مثل بروز تصادفات جزئی یا شدید یا کشیده شدن شیء تیزی مثل نوک چاقو یا کلید روی بدنه خودرو و گاها پاشیده شدن روغن ترمز روی رنگ بدنه خودرو

در صورت مشاهده خط و خراش روی بدنه خودرو سریعا اقدام کنید و در مرحله اول میزان و شدت آنرا بسنجید و بلافاصله برای ترمیم و اجرای پولیش اقدام کنید چرا که اگر پشت گوش بیندازید به مرور این خط و خراش ها عمیق تر میشوند و ممکن است به بدنه اصلی خودرو برسند و در این صورت کار سخت تر و مشکل تر انجام می شود.

• روغن ترمز  

به محض مواجهه با چنین موضوعی سریعا خودرو را با آب بشویید و بدنه را از آثار روغن ترمز پاکسازی کنید چرا که روغن ترمزهایی که دارای ترکیبات پلی اتیلن گلیکول هستند میتوانند برای بدنخخودرو فاجعه آمیز باشند. این نوع روغن ترمزها میتوانند براحتی رنگ بدنه خودرو را کاملا کنده و از بین ببرند.

در صورت بروز چنین اتفاقی بعد از تمیز کردنبدنه خودرو را سریعا به کارشناس جهت بررسی خسارت احتمالی نشان دهید و اقدامات لازم جهت احیاء رتگ بدنه خودرو انجام دهید.

در ادامه مطالب با آموزشگاه فنی نخبگان و آموزش های کارشناسی تشخیص رنگ بدنه خودرو و ریکاوری رنگ بدنه خودرو همراه باشید. جهت ثبت نام در دوره های آموزش تخصصی کارشناسی رنگ بدنه خودرو و ریکاوری رنگ بدنه خودرو با ما و کارشناسان مجرب آموزشگاه در تماس باشید.۰۹۱۳۶۷۷۶۰۰۷

منبع:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *