کارشناسی رنگ خودرو

کارشناسی رنگ خودرو

کارشناسی رنگ خودرو از مشاغل و حرفه های پردرآمدی که وارد شدن به آن نیاز به تخصص و مهارت  ویژه دارد. اما جای نگرانی نیست اگر شما جزء افرادی هستید که به دنبال استارت چنین حرفه ای هستید اما مهارت کافی را ندارید. آرین تست و آموزشگاه فنی نخبگان در زمینه کارشناسی رنگ خودرو دارای سابقه ای چندین ساله و درخشان هستند. با شرکت در دوره های آموزشی کارشناسی رنگ خودرو به راحتی می توانید مهارت لازم را کسب کرده و در این حرفه فعالیت کنید.

• ادامه مبحث 

در ادامه مبحث روز قبل ( آموزش کارشناسی و تشخیص رنگ شدگی خودرو ) به تشریح هر کدام از انواع رنگ های ذکر شده می پردازیم. رنگ خودرو بعد از نوع و مدل خودرو یکی از مهمترین عوامل در جذب مشتری می باشد.

اهمیت رنگ خودرو تا جایی ست که کارشناسی رنگ خودرو به صورت تخصصی وارد این حوزه شده و راهکارهای تخصصی برای حفاظت و بازیابی رنگ خودرو ( ریکاوری رنگ خودرو ) ارائه می دهد و در این زمینه دوره های آموزشی حرفه ای برگزار می شود.

در مطلب روز قبل ( آموزش کارشناسی و تشخیص رنگ شدگی خودرو ) به انواع رنگ خودرو اشاره شد. آرین تست امروز در تشریح انواع رنگ خودرو اطلاعات قابل توجهی را ارائه می دهد.

 

 

• شناخت انواع رنگ خودرو

۱- رنگ های هوا خشک ( Air Drying paints )

این دسته از رنگ ها بیشتر پوشش های سنتی را شامل می گردد و به پوشش های تغییرپذیر  ( Convertible coatings )  یا رنگ های متعارف ( Conventional coathngs ) معروف می باشند. نسل جدید این پوشش ها رنگ های آلکیدی و اپوکسی استر هستند. همه انواع پوشش های این گروه بر پایه روغن های گیاهی قرار دارند که در یک واکنش شیمیایی یا رزین های آلی ترکیب شده اند و همچنین دارای رنگدانه های آلی و افزودنی های مختلف برای بهبود قابلیت های رنگ می باشند.

پوشش های طبقه بندی شده در این گروه به این دلیل تغییر پذیر ( Convertible ) نامیده می شوند که ساختمان شیمیایی آن ها در مرحله خشک شدن یا جذب اکسیژن از هوا کاملا تغییر می کند. این فرآیند اکسیداسیون مخصوص این گروه از پوشش ها می باشد.

 

Image result for ‫رنگ های هوا خشک‬‎

 

• بعضی از خصوصیات مهم پوشش های این گروه به شرح زیر می باشد:

• همگی یک جزئی بوده و دارای روش های مصرف ساده و کاربرد آن آسان است.

• دارای چسبندگی بسیار خوبی در شرایط متفاوت آماده سازی سطح می باشند.

• تعمیر، نگهداری و  رنگ آمیزی مجدد این سیستم های پوششی به سادگی امکان پذیر است.

• در شرایط مختلف آب و هوایی به خوبی خشک شده و تشکیل فیلم می دهند.

• در رنگ های ( فام های ) مختلف قابل تامین می باشند.

• در گروه رنگ های با قیمت مناسب طبقه بندی می شوند.

• در مقابل مواد شیمیایی مانند اسیدها، بازها و حلال های آلی مقاومت کمی دارند.

• سایر ویژگی ها…

برای سطوح داخلی مخازن و سیستم های دیگر که به طور کامل و دائم در معرض تماس با مایعات هستند و یا غوطه ور می باشند توصیه نمی شوند. در میان پوشش های طبقه بندی شده در این گروه اپوکسی استر در مقابل محیط های خورنده و مواد شیمیایی مقاومت بیشتری دارد.

ولی از جهت مقاومت در برابر زرد شدن ( yellowing ) حفظ براقیت ( Gloss Retention )  آسیب پذیر می باشد و بهتر است به عنوان آستر در یک سیستم پوششی استفاده شود و با یک لایه رنگ نهایی به عنوان مثال یک رویه رنگ آلکیدی پوشانده شود.

۲- رنگ های کائوچو کلره ( Chorinated Rubber paints )

رنگ های کائوچو کلره در گروه رنگ های تغییر ناپذیر  ( None Convertible coatings ) طبقه بندی می شوند زیرا در مرحله خشک شدن و بعد از آن ساختمان شیمیایی آنها تغییر نمی یابد و خشک شدن رنگ فقط به صورت فیزیکی و یا از دست دادن خلال انجام می شود. رنگ های کائوچو کلره همگی یک جزئی هستند.

• ویژگی منحصر به فرد این پوشش

سیستم های پوششی مبتنی بر کائوچو کلره در مقایسه با سیستم های پوششی قبل دارای مقاومت شیمیایی بهتری می باشند و در مقابل آب و رطوبت نیز مقاوم هستند و در ضمن چون ساختمان شیمیایی انها در زمان خشک شدن تغییر نمی کند برای کاربرد مبانی قابلیت بسیار عالی داشته چسبندگی به لایه های قبل و بعد خود را به خوبی حفظ می نمایند.

این ویژگی قابلیت تعمیر و نگهداری را نیز بالا برده و سیستم های پوششی بر مبنای کلرینیتیدرابر به سادگی قابلیت تعمیر و لکه گیری هستند. همچنین این گروه از لحظ قابلیت خشک شدن وضعیت بسیار خوبی داشته در همه شرایط آب و هوایی حتی مناطق سرد و خشک و درجه حرارت زیر صفر به خوبی خشک می شوند.

رنگ های کائوچو کلره پس از خشک شدن در صورتی که در معرض حرارت قرار گیرند نرم می شوند.

 

نتیجه تصویر برای رنگ کائوچو کلره

 

• ترموبلاستیک؟

به این گروه از رنگ ها ترموبلاستیک نیز گفته می شود ( چون فیلم خشک رنگ در معرض حرارت نرم می شود ) به دلیل این ویزگی رنگ های کائوچو کلره در مناطق گرم سیری به ویژه در فام های سیر که در معرض نور خورشید حرارت بیشتری جذب می نمایند در برابر خراش و سایش و آسیب های مکانیکی مقاومت محدودیت داشته و تا حدودی آسیب پذیر هستند و رنگ رویه در این سیستم با براقیت بالا تولید نمی شود.

با توجه به محدودیت های ذکر شده در فرآیند تولید رنگ های کلرینیتدرابر با اعمال اصلاحات و تلفیق با رزین های آلکیدی متوسط روغن نقاط ضعف یاد شده را می توان کنترل نمود و دست یابی به قابلیت های مطلوب و مناسب از بروز عوارض احتمالی در کیفیت فیلم رنگ جلوگیری کرد.

۳- رنگ های وینیلی ( Vinyl Coathng System )

رنگ های وینیلی بر پایه ( poly vinyl copolymers ) ساخته شده و مانند رنگ های کائوچو کلره یک جزئی بوده و در گروه رنگ های تغییر ناپذیر ( None Convertible coatings ) طبقه بندی می شوند و سیستم های خشک شدن آنها به صورت فیزیکی و با تبخیر حلال های موجود در رنگ می باشد.

رنگ های وینیلی کم و بیش درای مشخصات رنگ های کائوچوکلره هستند فقط در مورد براقیت و مقاومت در برابراشعه ماوراء بنفش مشخصات بهتری داشته و تغییر رنگ و کاهش براقیت کمتری دارند. هر دو گروه رنگ های وینیلی و کائوچو کلره در مقایسه با انواع دیگر رنگ مقدار حجمی مواد جامد ( Volume solid ) کمتری دارند.

 

کارشاسی رنگ خودرو

 

• موارد مصرف رزین های وینیلی

رزین های وینیلی را می توان با رزین آکریلیک اصلاح نمود تا مشخصات بهتر و مقدار حجمی مواد جامد بالاتری در ساخت رنگ به دست آید. با توجه به مقاومت مطلوب رنگ های وینیلی و کلرینیتیدرابر در برابر آب و محیط های مرطوب به سهولت اجرای رنگ در مقایسه با رنگ های ۲ جزئی پوشش های کلرینیتدرابر و  وینیلی در صنایع دریای و محیط های ساحلی کاربرد بسیار زیادی داشته و به طور روز افزونی مورد مصرف قرار گرفته اند.

۴- رنگ های اپوکسی Epoxy coatings

رنگ های اپوکسی دو جزئی هستندو تغییر ناپذیر(  None Convertible coatings ) می باشند و مکانیزم خشک شدن این پوشش بر اثر واکنش شیمیایی بین ۲ ترکیب مختلف می باشد و جزء اول سیستم که اپوکسی است ظرف مدت معینی پس از مخلوط شدن با جزء دوم سیستم که سخت کننده است واکنش داده و ترکیب جدید را ایجاد می کند که بسیار سخت و در برابر عوامل شیمیایی و مکانیکی بسیار مقاوم می باشد.

این مشخصات و مقاومت های شیمیایی و قابلیت های ویژه فیلم اپوکسی با انتخاب انواع مختلف رزین های اپوکسی و هاردنرهای متفاوت طیف وسیعی از پوشش های اپوکسی را برای کاربردهای مختلف و تامین مقاومت های ویزه در شرایط گوناگون ایجاد می نماید.

 

Image result for ‫رنگ های هوا خشک‬‎

 

•ویژگی های پوشش های اپوکسی

پوشش های اپوکسی دارای مقاومت عالی در برابر عوامل خورنده و عمر طولانی می باشند. ولی باید توجه داشت که طول عمر و مقاومت پوشش اپوکسی به روش و درجه اعمال شده در آماده سازی سطح بستگی دارد و برای سیستم های اپوکسی اجرای عملیات آماده سازی با استانداردهای بالا توصیه شده است.

به طور کلی می توان گفت انواع مختلف سیستم های اپوکسی در برابر مواد شیمیایی و حلال ها همچنین در برابر رطوبت و آب بسیار مقاوم هستند.

در سال های اخیر پوشش های اپوکسی جدید قابل مصرف روی سطوح فلزی که با روش های ساده دستی آماده سازی شده اند نیز ساخته شده است و این قابلیت مصرف پوشش های اپوکسی را به خصوص در تعمیرات و نگهداری سیستم ها افزایش چشمگیری داده است.

• سرعت واکنش شیمیایی

سرعت واکنش شیمیایی  بین اجزا اپوکسی برای تشکیل فیلم مقاوم به درجه حرارت محیط بستگی دارد و در زمان اجرای سیستم اپوکسی درجه حرارت محیط نباید از ۵ سانتی گراد کمتر باشد. اجرای رنگ اپوکسی در محیط های سرد و در دمای کمتر از ۵ درجه سانتی گراد موجب باقی ماندن مقداری حلال در فیلم رنگ شده و نه تنها به انسجام فیلم آسیب وارد می شود بلکه واکنش شیمیایی تشکیل فیلم مقاوم نیز به خوبی پیشرفت نکرده و مقاومت های مطلوب به دست نمی آید.

• کاربرد پوشش های اپوکسی

 پوشش های اپوکسی را می توان به تشکیل فیلم های با ضخامت بالا ( High Build ) نیز فرموله و استفاده نمود. پوشش های اپوکسی در سیستم های حفاظتی به عنوان لایه های اول میانی و نهایی هم بکار برده می شوند. پوشش های اپوکسی در برابر اشعه ماوراء بنفش دچار حالت گچی در سطح شده و براقیت فیلم به تدریج کاهش می یابد ولی مقاومت های دیگر فیلم تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش آسیب نمی بیند. 

در سیستم های حفاظتی بر پایه اپوکسی بهتر است که لایه نهایی از پوشش پلی اورتان انتخاب شود تا در بلند مدت لایه پلی اورتان لایه های اپوکسی را از آسیب های ناشی از تابش اشعه ماوراءبنفش حفظ کرده و سیستم حفاظتی براقیت و زیبایی خود را نیز در بلند مدت حفظ نماید.

 

Image result for ‫رنگ های هوا خشک‬‎رنگ-پلی-اورتان

 • رنگ های اپوکسی اصلاح شده

پوشش های اپوکسی نیز مانند سایر پوشش ها برای تقویت یک یا چند جنبه از قابلیت ها و توانایی های سیستم پوششی با توجه به شرایط محیط که در آن بکار برده می شوند با روش های مختلف اصلاح می شوند.

اپوکسی های اصلاح شده نیز مانند سیستم اپوکسی ۲ جزئی بوده و واکنش شیمیایی بین اجزاء به دمای محیط بستگی دارد. از انواع اپوکسی های اصلاح شده می توان اپوکسی فنول را نام برد که در برابر مواد شیمیایی دارای مقاومت ویژه می باشد.

و کولتار اپوکسی که در برابر اب و خاک و مواد قلیایی و سایر ترکیب های شیمیایی موجود در خاک بسیار مقاوم است را نام برد. با ترکیب اپوکسی کولتار طیف وسیعی از پوشش های کولتار اپوکسی تولید می شود که هر کدام با ایجاد فیلم با ضخامت بالا و بسیار مقاومت مخصوصا در برابر آب و سایش می توانند حفاظت کاملی را برای سطوح فلزی ایجاد نمایند. 

 

کارشناسی رنگ خودرو

 

• کاربرد پوشش های کولتار اپوکسی

این پوشش ها بویژه برای حفاظت از سطوح در شرایط غوطه وری مانند داخل مخازن و شبکه های انتقال آب و اسکلت های نصب شده در آب دریا و قسمت هایی که در مجاورت و یا زیر خاک مدفون شده اند مناسب می باشند. 

پوشش های کولتار اپوکسی با سیستم های حفاظت کاتدیک نیز کاملا سازگار هستند. با توجه به رنگ تیره پوشش کولتار اپوکسی که معمولا در رنگ سیاه، قهوه ای تیره یا بژ تیره ارائه می شوند مصرف این پوشش ها به طور عمده در قسمت هایی ست که جنبه تزئینی رنگ اهمیت زیادی نداشته باشد. مصرف در آب های آشامیدتی توصیه نمی شود.

 

 قابل توجه کاربران عزیز بحث شناخت رنگ ها ادامه دارد. با ارین تست در ادامه مطالب علمی شناخت انواع رنگ همراه باشید. مطالب منتشر شده و مطالب بعدی ما را دنبال کنید.

 

• آموزشگاه فنی نخبگان 

آموزشگاه فنی نخبگان یکی از برترین آموزشگاه های کشوری که در حوزه ی کارشناسی رنگ خودرو و تمامی مباحث مربوطه به صورت کاملا تخصصی و حرفه ای در حال فعالیت و آموزش دوره های کارشناسی رنگ خودرو می باشد.

این آموزشگاه با سابقه ای چندین ساله و درخشان، با داشتن بیش از ۶۰۰ مرکز فعال و تخصصی کارشناسی رنگ خودرو در سطح کشور و همچنین کسب عنوان برتر مدیر شاسیته ملی سال ۹۷ مدیریت محترم این آموزشگاه، با کادر آموزشی مجرب و متخصص آماده ارائه آموزش های تکمیلی کارشناسی رنگ خودرو به متقاضیان عزیز ( پذیرش به صورت خانم و آقا ) از سراسر کشور می باشد.

 

 

• مزایای شرکت در دوره کارشناسی رنگ خودرو

اسکان رایگان طی برگزاری دوره های آموزشی کارشناسی رنگ خودرو اعطاء گواهینامه معتبر داخلی، بین المللی و دانشجو – اعطاء نمایندگی و پشتیبانی کامل و … از مزایای آرین تست و آموزشگاه فنی نخبگان می باشد.

آموزش کارشناسی رنگ خودرو به صورت کاملا حرفه ای و به دوصورت تئوری و عملی برگزار می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر، ثبت نام و انجام هماهنگی های لازم، کارشناسان مجرب آموزشگاه آماده همکاری با متقاضیان عزیز می باشند. 

پل های ارتباطی ما:

۰۹۱۳۶۷۷۶۰۰۷ – ۰۹۳۵۹۱۳۰۴۹۹ – ۰۹۱۴۰۲۵۷۰۰۱ – ۰۳۱۳۳۲۴۸۳۲۷

• هشدار 

متاسفانه اخیرا مشاهده شده است برخی از افراد فرصت طلب، بدون داشتن دانش کارشناسی رنگ خودرو و عدم آگاهی کامل از مبحث مهم کارشناسی رنگ  خودرو اقدام به برگزاری دوره های آموزش کارشناسی رنگ خودرو نموده و باعث ایجاد مشکلاتی در این زمینه برای علاقمندان حوزه کارشناسی رنگ خودرو شده اند.

• تبلیغات کذب

و نیز افرادی با دادن آگهی در سایت های مختلف اینترنتی به بهانه آموزش از علاقمندان به رشته کارشناسی رنگ خودرو مبالغی را دریافت کرده و پس از آن جوابگوی افراد نمی باشند. لذا خواهشمندیم به هیچ عنوان قبل از حضور و اطمینان از صحت گفته افراد، هیچ گونه مبلغی را به حساب هیچ فردی واریز ننمایید. و قبل از هرگونه اقدامی با کارشناسان آموزشگاه فنی نخبگان مشورت کنید.

 جهت آگاهی از سرفصل های آموزش کارشناسی رنگ خودرو مطالب منتشر شده آرین تست را دنبال کنید.

پل های ارتباطی ما : ۰۹۱۳۶۷۷۶۰۰۷ – ۰۹۳۵۹۱۳۰۴۹۹ – ۰۹۱۴۰۲۵۷۰۰۱ – ۰۳۱۳۳۲۴۸۳۲۷

مطالب بعدی ما را در ادامه مبحث شناخت انواع رنگ دنبال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *