کارشناسی تشخیص رنگ خودرو


کارشناسی تشخیص رنگ خودرو ( انواع تست های مرتبط با شاسی و بدنه خودرو )

 

بعد از طراحی خودرو و نمونه سازی آن لازم است که جهت اطمینان از صحت طراحی ها و بررسی دقیق تر عملکرد خودرو بر روی آن تست هایی انجام پذیرد.

آزمایش ها و تست هایی که در ارتباط با شاسی و بدنه خودرو متداول است را می توان به دو گروه استاتیکی و دینامیکی تقسیم نمود.

 

نتیجه تصویر برای تست بارگذاری قائم خودرو چیست

• انواع تست های مرتبط با شاسی و بدنه خودرو

 

۱- تست های استاتیکی: ( Static Testes )

 

• تست بارگذاری قائم: ( Vertical Loading Test )

به منظور اطمینان از استحکام استاتیکی بدنه خودرو در این آزمایش در محل قرارگیری موتور و سرنشینان وزنه هایی دوبرابر حد مجاز و در قسمت صندوق عقب وزنه هایی سه برابر حد مجاز قرار می دهند و مقاومت بدنه و مقدار خیز در نقاط مختلف را بررسی می نمایند.

 

•تست پیچش: ( Torsion Test )

از آنجایی که هنگام عبور از ناهمواری ها به بدنه خودرو گشتاورهای پیچشی وارد می شود لازم است که شاسی دارای قابلیت انعطاف پذیری باشد. ولی از سوی دیگر اگر میزان انعطاف پذیری هم خیلی زیاد باشد باعث بر هم ریختن ساختار بدنه می شود. در این آزمایش انتهای شاسی را توسط گیره ای مهار نموده و به جلوی شاسی گشتاوری را اعمال می نمایند و آنگاه میزان پیچش و حد مقاومت تسلیم آن را اندازه گیری می نمایند. 

 

• تست افت درب: ( Door Fall Test )

در بسیاری از موارد ممکن است با گذشت زمان درب خودرو در اثر نیروی وزن و یا در اثر نیروهای خارجی اعمال شده به آن دچار تغییر شکل گردد و خودش را بیاندازد. این موضوع را می توان با اعمال نیروهای خارجی به درب و اندازه گیری تغییر شکل ها تست نمود.

نتیجه تصویر برای تست بارگذاری قائم خودرو چیست

۲- تست های دینامیکی: ( Dynamic Test )

• تست ارتعاش: ( Vibration Test )

در این آزمایش با اعمال نیروهای خارجی به چهار چرخ بدنه را به ارتعاش درآورده و فرکانس طبیعی آن را اتدازه گیری می نمایند. سپس بررسی می گردد که این مقدار در محدوده مجاز باشد. همچنین از این تست ارتعاش به منظور پیدا کردن نقاط گره های ارتعاشی که در تحلیل های ارتعاشی مهم است نیز استفاده می شود.

تحلیل ارتعاشات آشوبناک و کنترل ارتعاشات سیستم تعلیق نیمه فعال خودرو با دمپر

• تست صدا 

در این آزمایش بدنه خودرو را با مکانیزمی مشابه حالت قبل به ارتعاش در می آورند و منابع تولید صدا را شناسایی می کنند. سپس سعی می گردد آن منبع تولید صدا به روش مقتضی حذف گردد. مثلا برخورد قطعات به عنوان یکی از عوامل تولید صدا می باشند.

در این حالت با تغییر کل قطعات و یا نحوه اتصال آنها عامل تولید صدا را از بین می برند. در برخی از موارد نیز با استفاده از پروفیل های تقویتی و یا لایه های پلیمری از لرزش قطعات و تولید صدا جلوگیری می نمایند.

 

نتیجه تصویر برای تست شدت خودرو

 

• تست استحکام: ( Strenght Test )

در این تست به بدنه خودرو نیروهای نوسانی مشابه شرایط طبیعی خودرو ( ولی مقدار نیروها چندین برابر حالت طبیعی ) اعمال می نماییم و تغییر شکل ها و استحکام نقاط مختلف را اندازه گیری می نماییم. بدین طریق نقاط ضعیف و بحرانی که دچار خستگی شده اند را شناسایی نموده و به تقوبت آن مناطق اقدام می نماییم.

• تست تصادف ( Crash Test )

به منظور بررسی عملکرد مکانیزم های ایمنی همچون کمربند ایمنی و کیسه های هوا آزمایش های مختلفی انجام می شود. از سوی دیگر ضرورت دارد که چگونگی تغییر شکل بدنه در هنگام تصادفات بررسی گردد. زیرا بایستی در هنگام تصادفات قطعات بدنه قابلیت جذب انرژی را دارا بوده و با تغییر شکل خود انرژی را مستهلک نمایند. ولی فضایی که سرنشینان در آن قرار دارند بدون تغییر شکل باقی بماند.

یکی از تست های متداولی که در این زمینه انجام می شود تست تصادف می باشد. در تست تصادف خودرو با سرعتی در حدود ۵۰ کیلومتر بر ساعت به یک دیوار بتونی برخورد می کند. سپس اثر آن بر روی تغییر شکل بدنه و ضرباتی که به سرنشین ( آدمک ) وارد می شود بررسی می گردد. معمولا در بدن آدمک هایی که به عنوان سرنشین هستند سنسورهایی وجود دارد که میزان ضربه را اندازه گیری میکند.

در ضمن این تست از صحت عملکرد کمربند ایمنی و کیسه های هوا اطمینان پیدا می کنند. گاهی دیگر این آزمایش را بدون برخورد و صرفا تحت یک ترمزگیری شدید انجام می دهند تا عملکرد سیستم های ایمنی را در هنگام ترمزگیری های شدید بررسی نمایند. 

 Image result for ‫تست تصادف خودرو‬‎

 

در ادامه مطالب جذاب و خواندنی در رابطه با خودرو و صنعت خودروسازی با آموزشگاه فنی نخبگان همراه باشید.

 

• آموزشگاه فنی نخبگان

دارای چندین سال سابقه درخشان در زمینه آموزش کارشناسی رنگ خودرو و دارای بیش از ۶۰۰ مرکز فعال در سطح کشور و همچنین کسب رتبه برتر مدیر شایسته ملی سال ۹۷ افتخار آموزش به علاقه مندان و متقاضیان خانم و آقا در زمینه کارشناسی رنگ خودرو را دارد.

پذیرش از سراسر کشور خانم و آقا

اسکان رایگان طی برگزاری دوره های آموزشی

اعطاء مدارک معتبر داخلی و بین المللی و دانشجو

اعطاء نمایندگی به دانشپذیران عزیز پس از پایان دوره

حمایت و پشتیبانی جهت راه اندازی مراکز کارشناسی تشخیص رنگ خودرو در سراسر کشور

 

• جهت ثبت نام و انجام هماهنگی های لازم با شماره های زیر در تماس باشید.

تماس با ما

تماس با مدیریت : ۰۹۱۳۶۷۷۶۰۰۷

تماس با پشتیبانی: ۰۹۱۴۰۲۵۷۰۰۱

شماره آموزشگاه:  ۰۳۱۳۳۲۴۸۳۲۷

آدرس : اصفهان خیابان امام خمینی – خیابان بابوکان – نبش تقاطع اول سمت راست آموزشگاه فنی نخبگان