مهمترین و کلیدی ترین قطعات خودرو جهت کارشناسی

هنگامیکه قصد خرید خودرویی را دارید معمولا یا به نمایشگاه ماشین میروید و یا با استفاده از فضای مجازی و تبلیغات مربوط به خودرو خودروی مورد نظر را انتخاب کرده و بصورت تلفنی جهت بازدید از خودرو هماهنگی لازم را انجام میدهید.
اما نکته مهمی که مورد توجه قرار میگیرد این است که جهت بازدید از خودرو به چه مواردی باید دقت کرد و کدام قسمت از خودرو جهت بازدید از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

برای خرید خودرو هیچ وقت عجله نکنید و هر خودرویی را که جهت خرید در نظر گرفتید کاملا مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید یک انتخاب عالی و مقرون به صرفه کرده باشید.
در بررسی خودرو اگر دارای تخصص کافی و علمی در رابطه با خودرو باشید براحتی میتوانید ایرادات و نواقص خودرو را مشخص کنید و در نهایت خودروی مورد نیاز خود را بدون دغدغه خریداری کنید. اما اگر جزء کسانی هستید که تخصص و تجربه کافی در این رابطه ندارید بهتر است که از افراد متخصص یا به اصطلاح کارشناسان حرفه ای تشخیص رنگ خودرو و ریکاوری بدنه خودرو کمک بگیرید تا شما را از نواقص و صحت و سلامت خودروی مورد نظر آگاه کنند.

کارشناسان مجرب و متخصص آموزشگاه فنی نخبگان همواره آماده ارائه خدمات و آموزشهای لازم برای کلیه ی اقشار مردم و افراد علاقمند به کارشناسی حرفه ای تشخیص رنک بدنه خودرو و ریکاوری بدنه خودرو و تعیین سلامت خودرو از لحاظ فنی و موتوری و… میباشند. ۰۹۱۳۶۷۷۶۰۰۷

با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

مهمترین موضوع در امر کارشناسی یک خودرو توجه به ظاهر و رنگ بدنه خودرو است.در واقع کارشناسی تشخیص رنگ بدنه خودرو و ریکاوری بدنه خودرو اولین و مهمترین قدم  به هنگام خرید یک خودرو ست. چرا که اگر رنگ شدگی بدنه خودرو مشخص شود میزان خسارت وارده به سایر قطعات خودرو نیز ارزیابی می شود.

مثلا اگر سقف خودرویی رنگ شدگی داشته باشد اختمال این که این خودرو چپی بوده وجود دارد و همین موضوع سلامت قطعاتی مثل شاسی  ستونها و درب ها و…را زیر سوال میبرد.و بررسی این قطعات را از حساسیت ویژه ای برخوردار میکند.

در گذشته کار کارشناسی خودرو  بصورت سنتی و بواسطه صافکارها انجام میشد.اما در حال حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی و ورود آن به صنعت خودروسازی اینکار براحتی و بواسطه دستگاه های دیجیتالی کارشناسی خودرو انجام پذیر است.

البته استفاده از دستگاه های کارشناسی تشخیص رنگ خودرو و ریکاوری بدنه خودرو کار هر کسی نیست و افراد متخصص یا کارشناسان این حوزه که از علم و دانش کافی برخوردار هستند و آموزشهای لازم و تخصصی را در زمینه کارشناسی تشخیص رنگ خودرو کسب کرده اند میتوانند کارشناسی کنند.

کار کارشناسی خودرو هم میتواند در محل انجام شود یعنی با کارشناسان تشخیص رنگ خودرو و ریکاوری رنگ بدنه خودرو تماس گرفته و آنها با حضور به موقع در محل کار بازدید و بررسی و کارشناسی تشخیص رنگ بدنه خودرو را با دقت و تخصص لازم انجام میدهند. و یا با مراجعه به مراکز کارشناسی تشخیص رنگ بدنه خودرو و ریکاوری رنگ بدنه خودرو کار کارشناسی توسط متخصصان کارشناسی تشخیص رنگ بدنه خودرو انجام میشود. نکته مهم اینکه بهتر است کارشناسی تشخیص رنگ بدنه و ریکاوری رنگ بدنه خودرو در محیطی روشن و دارای نور کافی انجام شود.

گلگیر عقب خودرو

قطعه بعدی که در هنگام کارشناسی تشخیص رنگ و ریکاوری رنگ بدنه خودرو باید مورد توجه قرار بگیرد و کارشناسی شود گلگیر عقب خودرو است چرا که بدلیل یکپارچگی گلگیر عقب با ساختار بدنه خودرو در صورت آسیب دیدگی فرآیند ترمییم سخت تری را طی میکند و از رنگ آمیزی و ترمیم با دقت بیشتری برخوردار است.

درزهای قسمت های مختلف خودرو

قطعه مورد بحث بعدی در کارشناسی تشخیص رنگ بدنه و ریکاوری رنگ بدنه خودرو در همان ابتدا ممکن است به چشم بیاید درزهای قسمتهای مختلف است که باید هماهنگی یا عدم همانگی آنها مورد کارشناسی و بررسی قرار بگیرد چرا که این هماهنگی یا عدم هماهنکی نشانه عدم ریگلاژ صحیح است.

هنگامی که قطعات در اثر آسیب دیدگی تعویض و  باز و بسته و یا ترمیم میشوند نیاز به ریگلاژ صحیح و درست دارند تا کاملا منطبق بر هم باشند و گاهی متاسفانه این عملکرد ( ریگلاژ ) به درستی انجام نمیشود و همین امر باعث عدم هماهنگی درزهای مورد نظر میشود.

با آموزشهای تخصصی آموزشگاه فنی نخبگان با بیش از ۴۰۰ مرکز فعال ومتخصص در سراسر کشور در حوزه کارشناسی تخصصی تشخیص رنگ خودرو و ریکاوری رنگ بدنه خودرو همراه باشید.

نگاهی دقیق تر به سایر قسمتهای مختلف یک خودرو در بحث کارشناسی تشخیص رنگ بدنه و ریکاوری رنگ بدنه خودرو و تعیین سلامت قطعات مختلف خودرو

چهارچوب و فریم داخل کاپوت :

دور کاپوت و اطراف پالونی ها یک فریم فلزی به شکل مربع یا مستطیل دیده میشود که نقش مهمی در قرارگیری قطعات فنی موتور دارد. این بخش نباید موج دار و دارای آسیب دیدگی باشد. اگر در خودرویی با چنین مواردی روبرو شدید احتمال اینکه ضرب خوردگی داشته بسیار زیاد است و همین امر نشانگر ایجاد فشار زیاد و وارد آمدن انرژی زیاد به این ناحیه بوده که قطعا یک سری قطعات داخلی خودرو را هم تحت تاثیر قرار داده و بی توجهی به این موضوع میتواند مشکلات و پیامدهای بزرگتری را در پی داشته باشد.

ستون‌ها و رکاب :

رکاب یک لوله استیل یا فلزی است که در دو طرف بغل بعضی از خودروها قرار می گیرد که راننده و سرنشینان به هنگام سوار شدن پاهای خود را بر روی رکاب می گذارند و داخل خودرو می شوند.البته این آپشن بیشتر برای خودروهای لوکس مورد استفاده قرار میگیرد و بیشتر برای زیبایی خودرو در نظر گرفته میشود.

تشخیص و کارشناسی این قطعات و نواحی از خودرو نسبت به سایر قسمتهای دیگر خودرو راحت تر است. چون فرآیند ترمیم سخت تری را هنگام صافکاری و بازسازی طی میکنند بنابراین آثار ترمیم و بازسازی این قطعات با کمی دقت بیشتر کاملا مشخص و مشهود میشود.

در وضعیت کلی هر گونه آسیب دیدگی روی این نواحی از خودرو میتواند علاوه بر کاستن از امنیت خودرو روی کیفیت خودرو تاثیر بسزایی داشته باشد از جمله ایجاد سروصدای داخل اتاق درزبندی و مونتاژ سایر قطعات خودرو. بنابراین تشخیص سلامت ستون ها و رکاب یک خودرو نیز دارای اهمیت خاص است و نباید به سادگی از این موضوع گذشت.

شاسی ها ی خودرو

شاسی خودرو یکی از مهمترین و ویژه ترین قطعاتی ست که تعیین و تشخیص سلامت آن به تنهایی میتواند عامل انصراف از خرید خودرو باشد.
شاسی خودرو یکی از مهم ترین قطعات تشکیل دهنده خودرو است که نقش بسیار مهمی را در خودرو ایفا میکند و در واقع همان اسکلت بندی خودرو است شاسی خودرو باید توانایی تحمل وزن خودرو ، موتور و دیگر متعلقات را داشته باشد.شاسی خودرو دارای انواع مختلفی ست و ساختار و مقاومت آن در خودروهای مختلف متفاوت است که در بحث مفصلی به این موضوع خواهیم پرداخت.
 کارشناسی و تعیین سلامت شاسی خودرو باید از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. همانطور که اشاره شد نقش اصلی و اسکلت خودرو را ایفا میکند. جهت کارشناسی  و تشخیص سلامت شاسی در ابتدا از داخل کاپوت و سپس از زیر خودرو با استفاده از چاله سرویس شاسی مورد بررسی و کارشناسی قرار میگیرد.

در صورت تصادف یا برخورد شدید وسیله نقلیه با موانع فشار و انرژی بسیار زیادی به شاسی خودرو وارد میکند و این ناحیه دارای آسیب دیدگی شدید میشود که ترمیم آن کار بسیار سخت و دشواری ست که البته از استحکام اولیه خودرو کاسته میشود.

هنگام خرید خودرو و کارشناسی این ناحیه به رنگ شدگی و ضربه خوردگی و خال جوش های موجود در این ناحیه و عدم یک دست بودن رنگ در این قسمت باید توجه خاص داشت.

 سقف خودرو

این قسمت از خودرو نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.میزان و آثار رنگ شدگی در این قسمت را باید جدی گرفت چراکه سقف خودرو یا بر اثر آفتاب سوختگی مورد ترمیم و رنگ شدگی قرار گرفته که در این صورت میتوان تا حدی با خیال آسوده تر به خریدخودروی مذکور فکر کرد اما اگر این رنگ شدگی بر اثر بوجود آمدن حادثه ای بزرگتر مثل تصادف های سنگین و یا چپ کردن خودرو بوجود آمده باشد باید در خرید خودرو تامل و تعلل کرد. 

       

 چرا که وارد شدن آسیب های شدید به این قسمت باعث تحت فشار زیاد قرار گرفتن اجزایی مثل شاسی و ستونهای خودرو میشود که باعث بوجود آمدن آسیب های شدید و جدی به خودرو می باشد که این آسیب ها در مطالب بالا ( شاسی خودرو ) به صورت مختصر ذکر شد.                                                                      آسیب و وارد شدن ضربات شدید به سقف خودرو پیامدهایی از قبیل سروصدای داخل اتاق ناهماهنگی درزهای قطعات مختلف به هم خوردن جلوبندی و آب بندی خودرو و حتی تعویض اتاق خودرو را در بر دارد.

ورق کف خودرو بخصوص داخل اتاق و صندوق عقب

 اکثر مواقع آثار ترمیم و رنگ شدی در این نواحی براحتی قابل رویت و مشاهده است چرا که اکثر فروشندگان و صاحبان خودرو به این قسمت خیلی توجه نمیکنند در حالیکه برای داشتن یک خودروی ایمن و زیبا تمامی نواحی و قطعات خودرو باید از لحاظ سلامت و رسیدگی در اولویت قرار بگیرند.

به هنگام کارشناسی تشخیص رنگ بدنه و تعیین سلامت خودرو به این قسمت نیز توجه کنید چون اگر دارای پوسیدگی باشند قطعا از ارزش و زیبایی خودروی شما کاسته میشود 

و اما نکته ای که باید به آن نیز باز هم توجه خاص داشت این ست که قطعات تعویضی خودرو از جمله درب ها – کاپوت – رکاب – سپرها و… را مورد بررسی قرار دهید.   تعداد قطعات تعویضی و میزان دقت در رنگ شدگی این قطعات قابل توجه است هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ سلامت قطعات تحت تاثیر تعویض این قطعات. مثل سلامت شاسی ها و ستون و …اگر تعداد قطعات تعویضی و تعداد دفعات تعویض این قطعات زیاد باشد به طور حتم سلامت خودرو دارای شک و تردید است بخصوص در قسمت شاسی های خودرو.

 در ادامه مطالب با آموزشگاه فنی نخبگان دارای سابقه ای درخشان در امر کارشناسی تشخیص رنگ خودرو و ریکاوری بدنه خودرو با بیش از ۴۰۰ مرکز فعال و متخصص در امر کارشناسی و تشخیص رنگ حرفه ای خودرو در سراسر کشور همراه باشید.۰۹۱۳۶۷۷۶۰۰۷

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *