مراحل تولید خودرو (Production Process of Vehicle )

خودرو از قطعات و مجموعه های مختلفی تشکیل شده که ضرورت دارد ابتدا هر یک از این مجموعه ها بطور جداگانه تولید و مونتاژ شوند. سپس کلیه این مجموعه ها در سالن های مونتاژ یک کارخانه خودروسازی بر روی یکدیگر نصب گردیده و خودروی نهایی تولید شود.

بنابراین در یک کارخانه خودروسازی معمولا قسمت های زیر وجود دارد:

 

۱- سالن پرسکاری: ( Press Shop )

 

معمولا بدنه خودرو از تعدادی ورق فرم داده شده به همراه پروفایل های تقویتی تشکیل شده است. هر یک از این قطعات توسط قالب های سنبه ماتریس و با استفاده از دست گاه های پرس هیدرولیکی تولید می شوند.

بنابر این در اکثر کارخانجات خودروسازی یک سالن پرسکاری وجود دارد که در آن قطعات بدنه خودرو تولید می شوند.در غیر اینصورت می بایست قطعات بدنه خودرو توسط قطعه سازان دیگر پرسکاری و تولید شود.

۲- سالن بدنه سازی: (Body Shop )

 

در این مرحله بایستی قطعات تولید شده در سالن پرسکاری به یکدیگر متصل گردند و بدنه خودرو را شکل دهند. این کار توسط فرآیند جوشکاری CO2 و یا استفاده از نقطه جوش انجام می پذیرد. برای این منظور ابتدا ضرورت دارد در داخل فیکسچر قرار دهند تا موقعیت نسبی آنها تنظیم گردیده و سپس عملیات جوشکاری انجام پذیرد.

توجه داشته باشید که اگر برای جوشکاری از فیکسچر استفاده نشود مجموعه ای تولید شده از دقت کافی برخوردار نخواهند بود.

بنابراین با جوشکاری قطعات کوچکتر به یکدیگر مجموعه های بزرگتری چون کف اتاق سقف درب صندوق  عقب درب موتور درب ها ستون هاب بغل و… شکل میگیرند.

سپس این مجموعه ها را در فیکسچر اصلی قرار داده و با جوشکاری آنها با یکدیگر بدنه خودرو تولید می شود.

پس از شکل گیری بدنه خودرو در فیکسچر اصلی در ایستگاه های کاری بعدی سایر قطعات تکمیلی نیز بر روی ان جوشکاری می گردد تا بدنه فلزی تکمیل گردد.در انتهای سالن بدنه سازی نیز عملیات سنگ زنی و صافکاری انجام می پذیرد تا بدنه خودرو از صافی سطح مطلوبی برخوردار گردد.

 

۳- سالن نقاشی: (Paint Shop )

 

پس از عملیات سنگ زنی و پرداخت کاری بدنه فلزی خودرو آماده شستشو و چرب زدایی می شود.عملیات شستشو بمنظور از بین بردن چربی و کثیفی های موجود بر روی سطوح انجام می پذیرد. پس از عملیات شستشو وضرورت دارد که فرآیندفسفاته کاری انجام گردد تا بدنه خودرو در مقابل پوسیدگی و زنگ زدگی مقاوم گردد. برای این منظور بدنه خودرو در داخل محلول فسفاته فرو می رود و سپس خشک می گردد.

در آخرین مرحله نیز عملیات رنگ آمیزی بدنه خودرو انجام می پذیرد. فرآیند رنگ آمیزی بدنه خودرو ممکن است به یکی از روش های زیر انجام گردد:

 

الف- رنگ آمیزی به روش غوطه وری: (Deep Method )

 

در این روش کل بدنه خودرو داخل یک حوضچه رنگ فرو برده می شود و پس از آغشته شدن آن به رنگ از حوضچه بیرون کشیده می شود. مزیت این روش امکان رنگ آمیزی تمامی قسمت های غیرقابل دسترس میباشد.

ب- رنگ آمیزی به روش پاشش: ( Spray Method )

 

در این روش رنگ توسط یک پیستوله بر روی بدنه خودرو پاشیده می شود. این عملیات ممکن است به صورت رباتیک و یا با استفاده از نیروی انسانی انجام پذیرد. ولی از انجایی که این رنگ از نوع کوره ای می باشد در هر حال ضرورت دارد که در داخل کوره پخته شود. معمولا دمای مورد نیاز برای پخت رنگ در داخل کوره در حدودو ۲۰۰ ای ۳۰۰ درجه سانتیگراد می باشد.

 

۴- سالن تزئینات اتاق: (Cab Trim Shop )

 

پس از اتمام فرآیند رنگ آمیزی بدنه خودرو به سالن تزئینات منتقل می گردد. در این سالن قطعاتی همچون مجموعه داشبورد صندلی ها پانل های نمدی و پلاستیکی داخل اتاق آیینه ها دستگیره ها قفل ها چراغ ها شیشه ها شیشه بالابرها لاستیک های دور درب برف پاک کن و موتور آن قطعات برقی و سیم کشی ها و … ب  روی بدن خودرو نصب می گردند. این قطعات هم در تزئین و زیباسازی بدنه خودرو نقش دارند و هم به عنوان امکانات رفاهی داخل اتاق خودرو محسوب می شوند.

 

 

۵- سالن مونتاژ موتور و گیربکس: ( Engine & Gear box Shop )

 

در ابتدای این سالن از یک سو مجموعه ی موتور و گیربکس به محورها ( اکسل ها ) متصل شده و زیربندی خودرو آماده سازی می گردد و از سوی دیگر بدنه تزئین شدهبه این سالن آورده می شود. سپس این دومجموعه اصلی از طریق فنرها کمک فنرها و سایر اتصالات به یکدیگر مونتژ میگردند.

در ایستگاه های کاری بعد نیز نصب و مونتاز اتصالات جلوبندی و سیستم فرمان لوله کشی های مدارترمز و سایر قطعات زیربندی خودرو انجام می پذیرد. در نهایت نیز چرخ های خودرو نصب شده و درون باک ها و سایر مخازن سوخت و انواع روغن ها ریخته می شود. در نهایت بعد از انجام بازدیدهای لازم خودرو را روشن نموده و کنترل های نهایی بر روی آن انجام می پذیرد. سپس خودروی تکمیل شده از انتهای خط تولید خارج می گردد.

 

 

در ادامه مطالب با آموزشگاه فنی نخبگان متخصص در امور آموزشی کارشناسی تشخیص رنگ بدنه خودرو و ریکاوری بدنه خودرو همراه باشید.۰۹۱۳۶۷۷۶۰۰۷

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *