شناخت سیستم فرمان الکتریکی ( EPS ) ( Electric Power Steering)

  در سیستم فرمان الکتریکی نیروی مورد نیاز جهت به حرکت درآوردن مکانیزم فرمان از طریق یک موتور الکتریکی تامین می گردد. این موتور الکتریکی گاهی اوقات بر روی میل فرمان و گاهی دیگر بر روی جعبه فرمان نصب می شود.

هنگامیکه غربیلک فرمان توسط راننده به گردش در می آید میل فرمان تحت تاثیر دو گشتاور قرار میگیرد. یکی گشتاور اعمال شده توسط دست راننده می باشد و دیگری گشتاور مقاوم ناشی از عکس العمل چرخ ها می باشد که از طریق مکانیزم فرمان به انتهای میل فرمان منتقل می گردد.

در فرمان های الکتریکی به منظور اندازهگیری این گشتاور یک سنسور گشتاور سنج ( Torque Sensor ) بر روی  میل فرمان نصب گردیده است. اطلاعات اندازه گیری شده توسط این سنسور به واحد کنترل ( ECU ) ارسال شده و این واحد پس از پردازش هایی که انجام می دهد دستورات لازم جهت راه اندازی یک موتور  الکتریکی را صادر می کند. 

با به کار افتادن این موتور الکتریکی گشتاور مورد نیاز جهت به حرکت درآوردن مکانیزم فرمان تامین می گردد. این موتور الکتریکی معمولا با برق ۱۲ ولت خودرو عمل می کند و حداکثر نیاز به جریان الکتریکی در حدود ۸۰ آمپر دارد.

در بسیاری از اوقات همین موتور الکتریکی به تنهایی تامینکننده قدرت مورد نیاز جهت به حرکت درآوردن مکانیزم فرمان می باشد. ولی گاهی دیگر از یک سیستم هیدرولیکی در کنار این موتور الکتریکی استفاده می شود. بطوریکه موتور الکتریکی وظیفه به حرکت درآوردن پمپ هیدرولیکی فرمان را برعهده دارد و نهایتا مکانیزم فرمان توسط سیستم هیدرولیکی به حرکت در می آید.

از مزایای سیستم فرمان الکتریکی می توان به بالا بودن سرعت عملکرد و کیفیت فرمان دهی بهتر اشاره کرد. همچنین قابل ذکر است که این موتور الکتریکی فقط هنگامی کار می کند که غربیلک فرمان توسط راننده به گردش در می اید و در بقیه اوقات این موتور الکتریکی غیر فعال می باشد و نیازی به انرژی ندارد.

از سوی دیگر در سیستم های تمام الکتریکی به علت حذف پمپ و اتصالات هیدرولیکی شاهد کاهش مقدار وزن تجهیزات سیستم فرمان خواهیم بود.

با ما همراه باشید با ادامه مطالب علمی و آموزشی در آموزشگاه فنی نخبگان ۰۹۱۳۶۷۷۶۰۰۷

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *