آموزش کارشناسی چگونگی تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو و تعویض قطعات خودرو

در حال حاضر با توجه به شرایط اقتصادی و اوضاع بازار خودرو تقاضا برای خرید خودروی دست دوم به نست بیشتر از خودروی صفر کیلومتر است. با این وجود نگرانی ها برای خرید خودروی دست دوم در بازار این خودرو برای خریداران کم نیست. در واقع خودروی دست دوم به خودرویی گفته میشود که مدتی است مورد استفاده فرد یا افرادی قرار گرفته و در این مدت مطمئنا آسیب های جزئی و کلی به خودرو وارد شده.                                                                                                   

یکی از نگرانی های افراد در خرید خودروی دست دوم دقیقا همین مورد است. این که افراد چطور از سلامت خودروی دست دوم عرضه شده در بازار اطمینان حاصل کنند. مواردی که در خرید خودروی دست دوم باید به آن دقت شود در مرحله اول سلامت بدنه خودرو و بعد سلامت فنی و موتوری که از اهمیت خیلی خاصی برخوردار است.

برای تشخیص این موارد دو حالت وجود دارد. یا شخص خریدار مهارت لازم و کافی در تشخیص مشکلات و آسیب های وارده به خودرو را داشته باشد و یا در صورت عدم داشتن مهارت در این زمینه از افراد متخصص و کارشناس این حیطه کمک بگیرد.

 

                                                                                                                                                                                                           

آموزشگاه فنی نخبگان با سابقه ای چندین ساله در امر کارشناسی و تشخیص رنگ بدنه خودرو و تمامی فعالیت های مربوطه در این حوزه با بیش از ۴۰۰ مرکز فعال و متخصص در زمینه کارشناسی و تشخیص رنگ بدنه خودرو و ریکاوری رنگ بدنه خودرو و کسب عنوان مدیر شایسته ملی سال ۹۷ آماده ارائه خدمات کارشناسی وتشخیص رنگ بدنه خودرو و ارائه آموزشهای کارشناسی و تشخیص رنگ بدنه خودرو و ریکاوری بدنه خودرو و سایر آموزشهای مربوطه به علاقمندان در سراسر کشور است. ۰۹۱۳۶۷۷۶۰۰۷

با ما همراه باشید در ادامه مطالب.

کارشناسی و تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو

هنگام خرید خودرو یکی از مسائلی که خریداران خیلی به آن توجه میکنند و ظاهرا برایشان خیلی مهم است این است که بدنه خودرو رنگ شدگی نداشته باشد.

متاسفانه تصور غلطی که معمولا برای افراد بوجود آمده این است که خودروی دارای رنگ حتما دارای آسیب و ایراد است که بر اثر حادثه ای مثل تصادف بوجود آمده است. اما این نکته را فراموش نکنیم که هر رنگ شدگی دلیل بر وجود آسیب و ایراد در خودرو نیست هر چند درصد بالای این اتفاق معمولا نشان دهنده ی نوعی عیب و ایراد در خودروی مذکور است.ولی حقیقت این است که گاها این رنگ شدگی صرفا بر اساس سلیقه فروشنده ی خودرو بوده.

ولی به هر حال این مورد باید پیگیری و کارشناسی شود تا خریدار هم با خیال آسوده بتواند تصمیم گیری نهایی را انجام دهد.

به جز موردی که گفته شد (رنگ آمیزی بر اساس وسواس و سلیقه شخصی) بدنه و رنگ بدنه خودرو باید توسط افراد متخصص کاملا کارشناسی شود و علت اصلی رنگ شدگی مشخص شود.

تشخیص رنگ شدگی خودرو مشخص کننده ی نوع و میزان خسارت وارد شده به خودرو است که میتواند هزینه های احتمالی که در آینده برای خریدار بوجود می آید را از بین ببرد. در این مورد دقت لازم را داشته باشید بعضی از رنگ شدگی ها در بعضی از بخش های خودرو یک هشدار جدی به خریدار است مثل رنگ شدگی روی ستونها یا سقف خودرو که ممکن است بر اثر تصادف شدید یا چپ شدن خودرو باشد که در این صورت بخش های اصلی و حیاتی خودرو را مثل شاسی خودرو تحت تاثیر قرار میدهد و قطعا این خودرو امنیت و استحکام اولیه خود را از دست داده است.

بررسی پیچ های کاپوت

هنگام تولید خودرو قبل از نصب سایر قسمتها بدنه خودرو را به داخل اتاق رنگ یا اسپری برده و بدنه را بطور کامل رنگ میکنند. اگر خودرو نیاز به رنگ داشته باشد رنگ کار مجبور میشود گلگیر ها و کاپوت را باز کند بنابراین میتوان آثار بجا مانده از باز کردن پیچ و مهره را روی قسمتهایی که به وسیله پیچ و مهره به شاسی خودرو متصل میشوند مشاهده کرد.

با استفاده از نوک انگشت بدنه خودر

به نظر خیلی راه کار جالب و حرفه ای نیست. اما گاهی اوقات با استفاده از لمس کردن بعضی از قسمت های بدنه خودرو تقریبا میتوان متوجه رنگ شدگی بدنه خودرو شد. میتوان به گوشه کاپوت خودرو لبه درها ستون های کابین خودرو و همچنین لبه جلوی شیشه جلویی خودرو اشاره کرد.                                                     صافکار یا رنگ کار هر قدر هم که در کار خود مهارت داشته باشند باز هم قادر نیستند بخش های ذکر شده را مانند روز اول تولید در کارخانه ترمیم و تعمیر کنند. در این حالت کافی ست نوک انگشت را به آرامی در نواحی ذکر شده کشید که معمولا حالت زبری یا پستی و بلندی را میتوان احساس کرد. در صورت وجود چنین حالتی خودرو حتما رنگ شدگی دارد و باید مورد بررسی و کارشناسی ویژه قرار بگیرد.

کارشناسی و تشخیص رنگ شدگی خودرو بهتر است در محیطی باز و دارای نور کافی انجام شود از این نکته غافل نباشید که نور مستقیم خورشید به صورت عمود نه تنها کمکی به شما نمیکند بلکه میتواند تمامی فرورفتگی ها و برآمدگی های بدنه را از دید شما بپوشاند.

برای کارشناسی و تشخیص رنگ بدنه خودرو بهتر است از دستگاه های دیجیتال تشخیص رنگ استفاده کرد که البته استفاده از این دستگاه مهارت و آموزش خاص خود را میطلبد. کارشناسان و متخصصان تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو و ریکاوری رنگ بدنه خودرو با استفاده از این دستگاه براحتی میتوانند به شما در امر خرید یک خودروی مناسب و با کیفیت کمک کنند.

صرفا جهت اطلاعات عمومی: راهکاری ساده و جالب برای تشخیص رنگ شدگی خودرو با استفاده از دوربین عکاسی 
برای اینکار از مکانی کاملا تاریک استفاده کنید. فاصله دوربین با خودرو حدودا دو متر و با زاویه ی ۹۰ درجه باشد. فلش دوربین را روشن کنید.                                         بافت مولکولی در رنگ فابریک به دلیل وجود حلال و تینر تراکم بیشتری دارند. هنگامی که حلال و تینر از سطح رنگ پایه تبخیر می شوند رنگ مات میشود و در انعکاس نور بصورت تیره و مات قابل مشاهده است.                                                                                                                                                                          بنابراین وقتی عکس برداری انجام میشود قسمت های دوباره رنگ شده نسبت به سایر قسمت هایی که دارای رنگ فابریک هستند در تصویر بصورت مات و سیاه دیده میشوند.

کارشناسی و تشخیص قطعات تعویضی خودرو 

گلگیر و کاپوت خودرو را مورد بررسی قرار دهید. هرگونه رنگ شدگی روی این نواحی باید از توجه خاص برخوردار باشد چرا که ممکن است بر اثر تصادف سنگین خسارت بوجود آمده باشد.

یکی از دلائل تعویض کاپوت خودرو بروز حوادث سنگین مثل تصادف های سنگین است با توجه به اینکه کاپوت عوض شده و ظاهرا مشکلی نیست این نکته فراموش نشود که امکان وارد آمدن آسیب جدی به سایر قطعات از جمله موتور خودرو هست. پس برای کارشناسی از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.                                    با بررسی وضعیت قرار گرفتن لامپ های جلوی خودرو نیز میتوان متوجه بروز آسیب در ناحیه سپر و کاپوت خودرو شد. اگر خودروی مورد نظر قدیمی است از روی جوش خوردگی گلگیر متوجه تعویض کاپوت میشوید. اما خودروهای امروزی که بواسطه پیچ و مهره به بدنه متصل میشوند را با کمک کارشناس مورد بررسی قرار دهید.

 

تشخیص رنگ شدگی خودرو

تشخیص تعویض اتاق خودرو

 با استفاده ازشماره بدنه خودرو میتوان متوجه فابریک بودن بدنه خودرو شد. تعویض بدنه خودرو موردی ست که باید خیلی جدی گرفته شود و خرید خودرو را به تعویق انداخت تا بررسی های دقیق تری انجام شود.

 

 

تشخیص و بررسی شاسی خودرو                                                                                                                                                                                        شاسی خودرو از جمله قطعاتی ست که وظیفه تامین امنیت خودرو و سرنشینان را برعهده دارد تشخیص هرگونه آسیب دیدگی در این ناحیه باید با کمک کارشناس انجام شود و در صورت اثبات آسیب میتواند افراد را از خرید خودرو منصرف کند.

 

 

با مطالب علمی و آموزشی آموزشگاه فنی نخبگان همراه باشید.۰۹۱۳۶۷۷۶۰۰۷

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *