تشخیص رنگ خودرو

آموزش کارشناسی رنگ خودرو

آموزش کارشناسی رنگ خودرو

آرین تست در بحث امروز آموزش کارشناسی رنگ خودرو قصد دارد انواع محصولات لازم برای مراحل مختلف عملیات نقاشی خودرو را تعریف کرده و سپس محصولات موجود در کشور را نیز معرفی می کند.با ما همراه باشید با بحث های جذاب آموزش کارشناسی رنگ خودرو

• انواع رنگ خودرو آموزش کارشناسی رنگ خودرو

در کشور ما و بین عامه ی مردم اسامی و اصطلاحات گوناگون و متنوعی برای انواع رنگ های خودرو به کار می رود و حتی برخی اصطلاحات تبلیغاتی کارخانه ای خودرو سازی بین مردم رواج پیدا می کند مانند: سالید، روغنی دو پوششه، جوهر، لاک و …

اما چنین اصطلاحاتی در میان کارخانه های رنگ سازی، فروشندگان رنگ خودرو و استادکاران نقاشی خودرو مرسوم نیست و شاید در پایان معرفی محصولات نقاشی خودرو در این بحث این سوال برای شما پیش بیاید که مثلا فلان رنگ که در بازار فروش بر سر زبان مردم است جزء کدام دسته از انواع رنگ های معرفی شده محسوب می شود؟

در پایان این بحث شما براحتی به جواب سوال خود خواهید رسید و خواهید توانست انواع محصولات رنگ خودرو را شناسایی و با اطمینان خاطر مورد استفاده قرار دهید.

• انواع محصولات زیر سازی رنگ خودرو

• بتونه کاری 

بتونه ماده ای ست به صورت مایع بسیار غلیظ که بر روی سطح می کشند و پس از خشک شدن بسیار سخت شده به گونه ای که با سنباده سائیده می شود. کاربرد بتونه برای پر کردن سطح فرو رفتگی ها و به طور کلی برطرف کردن ناهمواری هاست. بتونه در رنگ کردن خودرو، چوب، ساختمان و …. کاربرد دارد و برای هر کاری نیز بتونه محصوص آن وجود دارد.

برای عملیات نقاشی خودرو سه نوع بتونه وجود دارد که یک مدل آن به کلی منسوخ شده و امروزه تنها از دو مدل دیگر استفاده می شود. 

۱- بتونه سنگی

۲- بتونه فوری

۳- بتونه روغنی

 

 

بتونه سنگی

این بتونه دو جزئی ست و نیاز به خشک کن دارد. اگر بخواهیم از روی آهن بدنه خودرو به ترتیب لایه های نقاشی خودرو را نام ببریم، بتونه سنگی اولین لایه ای ست که به طور مستقیم بر روی بدنه عریان خودرو کسیده می شود.

همان طور که از نام این بتونه استنباط می شود میزان سختی این نوع بتونه بسیار زیاد است و برای سائیدن آن پس از خشک شدن کامل باید ابتدا با سنباده ی ۱۲۰ یا بالاتر سطح اولیه آن را سائیده و سپس با سنباده ی ۴۰۰ سطح آن را صاف می کنند. مدت زمان لازم برای خشک شدن این بتونه در تابستان حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه است و در زمستان حدود دو ساعت است.

رنگ این بتونه نیز معمولا به رنگ طوسی روشن است. با این حال، اختمال دارد تولیدات کارخانه های مختلف رنگ های مختلفی داشته باشد. امروزه در دنیا انواع مختلفی از بتونه های لایه اول وجود دارد، اما در کشور ما به طور عمومی از یک نوع بتونه سنگی استفاده می شود. میزان ترکیب کردن بتونه سنگی یا خشک کن ( Hardener ) نیاز به تجربه دارد. و باید به صورت چشمی متوجه شوید که چه مقدار از بتونه به چه حجمی از خشک کن نیاز دارد.

آموزشگاه فنی نخبگان پیشرو در امر آموزش کارشناسی رنگ خودرو، با بهترین کیفیت تدریس توسط اساتید مجرب دانشگاهی و کشوری اقدام به برگزاریآموزش کارشناسی رنگ خودرو نموده است. جهت ثبت نام، کسب اطلاعات بیشتر و انجام هماهنگی های لازم با کارشناسان مجرب آموزشگاه در تماس باشید.

۰۹۱۳۶۷۷۶۰۰۷ – ۰۹۳۵۹۱۳۰۴۹۹ – ۰۹۱۴۰۲۵۷۰۰۱ – ۰۳۱۳۳۲۴۸۳۲۷

بتونه فوری ( سلولزی )

بتونه فوری در واقع دومین لایه زیرسازی رنگ است. اولین لایه همان طور که توضیح داده شد، بتونه سنگی بوده و دومین لایه بتونه فوری است. بتونه فوری نیازی به خشک کن ندارد و در واقع یک جزئی است. مدت زمان لازم برای خشک شدن این بتونه تقریبا مانند بتونه سنگی ست اما کمی بیشتر از آن است.

بتونه فوری را برخلاف بتونه سنگی باید به صورت لایه ای نازک روی بدنه خودرو کشیده شود. در واقع بتونه سنگی برای پر کردن قری های باقی مانده از صافکاری خودرو و بتونه فوری برای گرفتن موج های نهایی سطح کار استفاده می شود. برای سنباده کاری بتونه فوری از از سنباده های ۲۲۰ تا ۴۰۰ استفاده می کنیم، که البته هرچه شماره سنباده بیشتر باشد سطح کار صیقلی تر شده و برای پاشش آستر مناسب تر است.

بتونه فوری در سه  رنگ موجود است: طوسی – قرمز – سفید، اما بیشتر بتونه های فوری تقریبا ۹۵ درصد آن ها طوسی بوده و شایان ذکر است که رنگ بتونه چه سنگی و چه فوری هیچ ارتباطی با رنگ خودرو ندارد و فقط مربوط به کارخانه سازنده و جنس و کیفیت بتونه است.

 

• بتونه روغنی

این بتونه در زمان های قدیم کاربرد داشته و طرز ساختن آن ترکیب کردن ضد زنگ، رنگ، مل و کمی آب با یکدیگر بود. استفاده از این نوع بتونه از سال ها پیش منسوخ شده و دیگر هیچ کاربردی ندارد و صرفا جهت اطلاعات عمومی شما کاربران عزیز در این بحث وارد شده.

آستر ( Primer )

یکی دیگر از لایه های زیرسازی رنگ خودرو لایه ای ست به نام آستر. پس از انجام مراحل بتونه کاری و سنباده کاری کامل بتونه ها و اطمینان از صاف و صیقلی بودن سطح بدنه خودرو نوبت به آستر می رسد. در واقع آستر لایه ای ست که میان بدنه و رنگ خودرو قرار می گیرد و وظیفه آن چسبندگی رنگ به بدنه است. به همین دلیل آستر لایه ای ست که هم قدرت چسبندگی به سطح فلز را دارد و هم قدرت چسبندگی به سطح رنگ. آستر را باید به وسیله پیستوله بر روی سطح کار پاشید.

• به طور کلی چهار نوع آستر در عملیات نقاشی خودرو به کار می رود که عبارت است از: 

۱- آستر فوری ( آستر آهن و آستر سلولزی )

۲- آستر روغنی

۳- آستر دو جزئی ( آستر دو قلو )

۴-  آستر گالوانیزه

 

 

 ۱- آستر فوری ( آستر آهن و آستر سلولزی ) آموزش کارشناسی رنگ خودرو

بسته بندی این آسترها معمولا در قوطی های یک لیتری است و برخی کارخانه ها به صورت محدود در قوطی های نیم لیتری نیز عرضه کرده اند. یک لیتر آستر به طور میانگین برای یک بدنه کامل خودرو مناسب و کافی است. همچنین برای پاشش باید آن را رقیق کرد که بهترین منبع برای نحوه ی انجام این کار نوشته های روی قوطی آستر است، اما به طور تقریبی با هر لیتر آستر یک لیتر تینر مخلوط می کنند.

رقیق کردن آستر و رنگ خودرو نیاز به تجربه و دانش و علم مربوطه دارد. آموزش کارشناسی رنگ خودرو بهترین بستر جهت دریافت تمامی مهارت های مربوطه می باشد. در همین راستا آموزشگاه فنی نخبگان اقدام به برگزاری دوره های آموزشیآموزش کارشناسی رنگ خودرو و ترکیب رنگ خودرو و … نموده است.

متقاضیان عزیز از سراسر کشور می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر از نحوه ی برگزاریآموزش کارشناسی رنگ خودرو با کارشناسان مجرب آموزشگاه در تماس باشند.

 ۰۹۱۳۶۷۷۶۰۰۷ – ۰۹۳۵۹۱۳۰۴۹۹ – ۰۹۱۴۰۲۵۷۰۰۱ – ۰۳۱۳۳۲۴۸۳۲۷

پذیرش خانم و آقا از سراسر کشور، اسکان رایگان، اعطاء نمایندگی، اعطاء مدارک معتبر داخلی، بین المللی و دانشجو از مزایای همراه شدن با آموزشگاه فنی نخبگان می باشد. 

• سرفصل هایآموزش کارشناسی رنگ خودرو:

آموزش کارشناسی رنگ خودرو به صورت تخصصی با دستگاه دیجیتالی و ارائه مدارک معتبر داخلی و بین المللی

۱- آموزش ریکاوری رنگ خودرو

۲- آموزش اجرای نانو سرامیک

۳- آموزش بازیابی رنگ خودرو

۴- آموزش رفع آفتاب سوختگی خودرو

۵- آموزش اجرای نانو سرامیک

۶- کار با دستگاه دیجیتال خودرو

۷- آموزش اجرای کاور خودرو

۸- آموزش شفاف سازی چراغ ها

۹- صفر شویی کابین و موتور خودرو

و سایر آموزش کارشناسی رنگ خودرو

• آستر دو جزئی ( آستر دو قلو ) آموزش کارشناسی رنگ خودرو

منظور از دو جزئی این آستر همان خشک کن ( Hardener ) است و کیفیت این آستر از آستر فوری بسیار بالاتر بوده و طبیعتا قیمت آن نیز بیشتر است. این آستر باید قبل از پاشش به طور کامل با خشک کن ترکیب شود که نسبت ترکیب آن چهار به یک است. یعنی چهار قسمت آستر و یک قسمت خشک کن.

مدت زمان خشک شدن آستر دو جزئی در تابستان نصف روز و در زمستان یک روز کامل است. نکات سنباده کاری نیز مانند آستر فوری است و رنگ آن هم معمولا طوسی و برخی اوقات کرم است.

 • آستر روغنی و آستر گالوانیزه آموزش کارشناسی رنگ خودرو

این نوع آستر نیز همانند بتونه روغنی سال هاست که کاربرد خود را از ست داده و به طور کلی منسوخ شده است. آستر گالوانیزه نیز مخصوص خودروهای دارای بدنه گالوانیزه مانند خودروی شورلت لومینا است، زیرا چسبندگی آستر معمولی بر روی بدنه گالوانیزه با فشار آب کارواش بلند خواهد شد. 

• تینر آموزش کارشناسی رنگ خودرو

مایعی شیمیایی ست که به عنوان حلال، رقیق کننده  و برخی موارد شستشو به کار می رود. در عملیات نقاشی خودرو با تینرهای فوری با کیفیت بالا کاربرد دارد. کیفیت تینر فوری از روی شماره ی آن قابل تشخیص است. هرچه شماره تینر بالاتر باشد کیفیت آن بیشتر، میزان حلالیت آن قوی تر و درصد الکل آن کمتر است. 

تینرهای کاربردی در عملیات نقاشی خودرو از تینرهای ۱۰۰۰۰ شروع شده و تا تینرهای ۲۰۰۰۰ ادامه دارد. بهترین تینر برای نقاشی خودرو تینر لوساید است که برای انجام عملیات نقاشی با کیفیت بسیار بالا مناسب است.

 

Image result for ‫تینر فوری‬‎

 

• آموزشگاه فنی نخبگان آموزش کارشناسی رنگ خودرو

آموزشگاه فنی نخبگان با سابقه ای چندین ساله و درخشان با بیش از ۶۰۰ مرکز فعال و متخصص در امر آموزش کارشناسی رنگ خودرو و ریکاوری رنگ بدنه خودرو در سراسر کشور و همچنین کسب عنوان برتر مدیر شایسته ملی سال ۹۷ پیشگام در امر آموزش و تربیت آموزش کارشناسی رنگ خودرو و ریکاوری رنگ بدنه خودرو آماده ارائه آموزش های حرفه ای آموزش کارشناسی رنگ خودرو و ریکاوری رنگ بدنه خودرو به متقاضیان آقا و خانم از سراسر کشور می باشد.

 

 

آموزش ها به دو صورت کارگاهی تئوری و عملی فوق العاده حرفه ای و تحت نظر اساتید مجرب دانشگاهی انجام می شود. اسکان رایگان و اعطاء مدارک داخلی بین المللی و دانشجو و همچنین اعطاء نمایندگی به دانشپذیران محترم از جمله مزایا ی آموزشگاه فنی نخبگان می باشد.

 

 

جهت اطلاع از نخوه برگزاری دوره های آموزش کارشناسی رنگ خودرو و کارشناسی ترکیب رنگ خودرو با کارشناسان مجرب آموزشگاه در تماس باشید.

۰۹۱۳۶۷۷۶۰۰۷ – ۰۹۳۵۹۱۳۰۴۹۹ – ۰۹۱۴۰۲۵۷۰۰۱ – ۰۳۱۳۳۲۴۸۳۲۷

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *