ریکاوری خودرو

آموزش ریکاوری رنگ خودرو

آموزش ریکاوری رنگ خودرو

امروز با بحث جذاب و پرطرفدار آموزش ریکاوری رنگ خودرو ( Recovery ) یا بازیابی رنگ خودرو در خدمت کاربران عزیز هستیم. قبل از اینکه وارد بحث شویم، بهتر است درک علمی از مفهوم ریکاوری داشته باشیم. ریکاوری در لغت به معنای بازیابی و بهبودی می باشد که کاربردهای مختلفی دارد. مثل ریکاوری بدن، دندان و حتی در بحث رشته های ورزشی و اقتصاد نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اما بحث ریکاوری در مورد خودرو، بحثی ست که این روزها از هواداران زیادی برخوردار است. ریکاوری رنگ خودرو در واقع بازیابی و ترمیم رنگ بدنه خودرو است که در اثر عوامل محیطی تحت تاثیر قرار گرفته و حالت اولیه خود را از دست داده است.

در این مقاله سعی شده آموزش ریکاوری رنگ خودرو به طور مفصل توضیح داده شود و اطلاعات جامع و کاملی در اختیار علاقمندان به آموزش ریکاوری رنگ خودو قرار گیرد.

با آرین تست در مقاله ی آموزش ریکاوری رنگ خودرو همراه شوید.

 

ریکاوری رنگ خودرو ( Recovery ) 

ریکاوری رنگ خودرو فرآیندی ست که در آن ظاهر و رنگ خودرو، که بر اثر عوامل محیطی دچار آسیب دیدگی شده است؛ ترمیم و بازیابی می شود. انجام این فرآیند مراحلی دارد که سعی می کنیم به طور کامل و واضح توضیح داده شود.

• عوامل محیطی تاثیر گذار روی رنگ و بدنه خودرو

۱- عوامل فیزیکی

۲- عوامل شیمیایی 

• عوامل فیزیکی

این عوامل ناشی از بی احتیاطی مالکان خودرو در حفظ و مراقبت از خودرو صورت می گیرد:

۱- برخورد شدید خودرو با موانع مختلف بر اثر سرعت بالا

۲- بی احتیاطی در استفاده از اجسام نوک تیز مثل چاقو، پیچ کوشتی و …

۳- پارک نامناسب در مجاورت خودروی دیگری که باعث برخورد یا سائیده شدن بدنه خودرو می شود.

۴- رانندگی در مسیرها و جاده های نامناسب با سرعت بالا و…

۵- شستشوی غیر اصولی و نامناسب

۶- استفاده از کارواش هایی که از برس های دوار و چرخان استفاده می کنند.

۷- وجود گرد و خاک روی بدنه خودرو

 

 

خسارات وارده به رنگ خودرو

                 عوامل فیزیکی آسیب رسان به رنگ خودرو

• عوامل شیمیایی

عواملی که تاثیرات شیمیایی روی رنگ بدنه خودرو دارند و باعث اکسید شدن و از بین رفتن رنگ خودررو می شوند عبارتند از:

۱- نور مستقیم خورشید و اشعه ماوراء بنفش

۲- بارش برف و باران اسیدی

۳- فضولات پرندگان

۴- شیره ی درختان

۵- روغن های صنعتی از جمله روغن ترمز

۶- استفاده از شوینده های نامناسب

۷- اجرای پولیش و نانو سرامیک غیر حرفه ای 

۸- نمک موجود در سح جاده ها و آب

و مواردی از این قبیل که باعث از بین رفتن رنگ بدنه خودرو در مدت زمان کوتاهی می شود.

 

تخریب رنگ خودرو

             عوامل شیمیایی آسیب رسان به رنگ خودرو

 • بررسی عوامل محیطی تاثیر گذار روی رنگ و بدنه خودرو

عوامل فیزیکی که در بندهای بالا به آن اشاره شد باعث ایجاد خط و خراش هایی روی رنگ بدنه خودرو می شود. اگر توجهی به ترمیم آن نشود، به مرور زمان می تواند تبدیل به یک آسیب جدی شود و ظاهر بسیار نامناسبی را برای خودرو به ارمغان بیاورد.

و اما عوامل شیمیایی که از مهمترین و تاثیرگذارترین عوامل هستند و به صورت کاملا جدی رنگ خودرو را تهدید می کنند.

• نور مستقیم خورشید و تاثیر فوق العاده اشعه ماوراء بنفش

میتوان این عامل را خطرناک ترین عامل محیطی برای رنگ خودرو معرفی کرد. چرا که باعث تخریب لایه ی رزین رنگ شده و لایه ی شفاف روی رنگ را از بین برده و باعث زردی رنگ خودرو می شود. آفتاب سوختگی رنگ بدنه خودرو دقیقا به همین دلیل ایجاد می شود.

 

 

جهت رفع این عارضه از اجرای پولیش و نانو سرامیک حرفه ای خودرو و واکس خودرو استفاده کنید.

• بارش برف و باران اسیدی

برف و باران های اسیدی نیز تاثیر مخربی روی رنگ بدنه خودرو دارند. هنگام بارش برف و باران تمامی آلاینده های موجود در هوا که از طریق دود اگزوز انواع خودرو و کارخانجات تولید شده، دوباره به سمت زمین برمی گردند و روی سطح خودرو می نشینند. در جریان تابش خورشید آب باران بخار می شود و اسید باقی مانده به راحتی به لایه های رنگ نفوذ کرده و عامل تخریب رنگ خودرو می شود. 

حال اگر رنگ بدنه خودرو دارای خط و خراش باشد، آثار این تخریب بدتر و مخرب تر است. چرا که با نفوذ اسید از طریق خش ها به لایه های زیریرن رنگ و رسیدن به بدنه فلزی خودرو باعث اکسید شدن و خوردگی و زنگ زدگی بدنه ی فلزی خودرو می شود.

 

تخریب رنگ خودرو

    برف و باران اسیدی از عوامل تخریب رنگ خودرو هستند

• فضولات پرندگان و شیره ی درختان

فضولات پرندگان و شیره ی درختان نیز دارای مقادیر زیادی مواد شیمیایی ست که می تواند تاثیر بسیار مخربی روی رنگ بدنه خودرو ایجاد کند. به وجود آمدن لکه ها ی نامناسب و تغییر رنگ خودرو از آثار مخرب این پدیده هاست.

 

تخریب رنگ خودرو

                     فضولات پرندگان روی رنگ خودرو

• روغن های صنعتی از جمله روغن ترمز

می توان گفت روغن ترمز بدترین فاجعه را برای رنگ خودرو به بار می آورد. به خصوص روغن ترمزهایی که در ترکیب آنها از پلی اتیلن گلیکول استفاده شده باشد. این نوع روغن ترمز به راحتی می تواند رنگ بدنه خودرو را به طور کامل بلند کند و از بین ببرد.

البته روغن ترمزهایی که ترکیب سیلیکونی دارند، این فرصت را در اختیار افراد می گذارد تا با شستشوی اصولی و سریع، از بروز فاجعه جلوگیری کنند. هرچند که به هر حال ریختن روغن ترمز روی رنگ خودرو باعث ایجاد لکه های عمقی یا سطحی می شود.

 

تخریب رنگ خودرو

                   روغن ترمز قاتل رنگ خودرو

 اجرای پولیش و نانو سرامیک غیر حرفه ای 

اجرای پولیش و اجرای نانو سرامیک خودرو جهت زیبایی و محافظت از رنگ خودرو انجام می گیرد. و اگر به صورت غر حرفه ای و نامناسب اجرا شوند، می تواند ظاهری بسیار نامناسب به بدنه خودرو دهند. ضمن اینکه به رنگ خودرو نیز آسیب می زنند. 

• نمک موجود در سح جاده ها و آب

نمک موجود در سطح جاده و همچنین نمک موجود در اب می تواند تاثیر مخربی روی رنگ خودرو داشته باشد. از نمک  میتوان به عنوان دشمن خودرو نام برد. نمک عامل اکسید شدن و خوردگی بدنه ی فلزی خودرو می باشد. بیشترین قسمت هایی از خودرو که در معرض تهدید آثار مخرب نمک هستند، قطعات کرومی خودرو، زیر گلگیرها و سپرها و قسمت های زیرین اتومبیل که دسترسی آسان به انها ممکن نیست.

بیشترین میزان آسیب نمک به خودرو در فصل زمستان می باشد. چرا که در این فصل به دلیل ایمن سازی جاده ها از لغزندگی، میزان قابل توجهی نمک روی سطح جاده و برف پاشیده می شود. نمک موجود در برف آب شده و گل و لای ایجاد شده، با نفوذ در لایه های زیرین خودرو و … باعث خوردگی و زنگ زدگی قطعات مختلف خودرو و تاثیر گذاری روی رنگ خودرو می شود.

• استفاده از شوینده های نامناسب

انواع شوینده های مختلفی برای شستشو در بازار وجود دارند که هر کدام مخصوص محصول خاصی می باشد. قطعا این شوینده ها دارای ترکیبات شیمیایی هستند که بر اساس نوع استفاده برای یک محصول خاص تولید شده اند. بنابراین استفاده از شوینده های نامناسب می تواند به مرور زمان باعث از بین رفتن رنگ بدنه خودرو شود.

با ورود تکنولوژی به صنعت خودروسازی شاهد تولید شوینده هایی هستیم که از ترکیبات نانو در آن استفاده شده و مخصوص شستشوی خودرو می باشند. ضمن اینکه شستشوی لذت بخشی را به همراه دارد باعث محافظت و مراقبت از رنگ خودرو نیز می شود.

و اما راهکار اجرایی جهت مراقبت از رنگ خودرو و در صورت بروز آسیب، جهت ترمیم و بازیابی رنگ بدنه خودرو چیست؟

پیشنهاد ویژه ی آرین تست برای این مورد آموزش ریکاوری رنگ خودرو می باشد.

آموزش ریکاوری رنگ خودرو

آموزش ریکاوری رنگ خودرو، بخش ها و آموزشهای مختلفی را شامل می شود. و سعی در ارائه بهترین راهکارهای موجود جهت حفظ ومراقبت از رنگ خودرو دارد.

• سرفصل های آموزش ریکاوری رنگ خودرو

۱- اجرای نانو سرامیک حرفه ای

۲- اجرای پولیش حرفه ای

۳- اجرای کاور خودرو

۴- صفرشویی کابین خودرو و صفرشویی موتور خودرو

۵- شفاف سازی چراغ های 

۶- رفع آفتاب سوختگی رنگ بدنه خودرو

۷- دیتلینگ خودرو

۸- اجرای واکس حرفه ای خودرو

و سایر آموزش های مرتبط با کارشناسی رنگ خودرو

 

 

جهت دریافت آموزش ریکاوری رنگ خودرو به آموزشگاه فنی نخبگان مراجعه کنید.

• آموزشگاه فنی نخبگان

آموزشگاه فنی نخبگان، با بیش از ۶۰۰ مرکز فعال و متخصص در سراسر کشور، دارای سابقه ای درخشان و چندین ساله با هدف ایجاد یک بستر مناسب جهت کارآفرینی ویژه ی علاقمندان به حوزه ی آموزش کارشناسی رنگ خودرو و آموزش ریکاوری رنگ خودرو، اقدام به برگزاری دوره های تخصصی و حرفه ای آموزش کارشناسی  رنگ خودرو، نقاشی و رنگ آمیزی خودرو و آموزش ریکاوری رنگ خودرو نموده است. تدریس توسط اساتید مجرب کشوری و دانشگاهی همراه با برپایی کارگاه های فوق العاده حرفه ای و تخصصی، انجام می گیرد.

 

آموزشگاه فنی نخبگان

         آموزشگاه فنی نخبگان مجری برگزاری آموزش کارشناسی رنگ خودرو

 

علاقمندان جهت شرکت در دوره های آموزش کارشناسی رنگ خودرو، آموزش ریکاووری رنگ خودرو و آموزش نقاشی و رنگ آمیزی خودرو با کارشناسان مجرب آموزشگاه فنی نخبگان در تماس باشند.

۰۹۱۳۶۷۷۶۰۰۷ – ۰۹۳۵۹۱۳۰۴۹۹ – ۰۹۱۴۰۲۵۷۰۰۱ – ۰۳۱۳۳۲۴۸۳۲۷

• مراحل اجرای آموزش ریکاوری رنگ خودرو 

ابتدایی ترین کاری که باید انجام شود و البته مهمترین اقدام نیز می باشد، شناسایی نقاط آسیب دیده و میزان آسیب وارده به رنگ خودرو می باشد. همانطور که می دانیم رنگ و ظاهر خودرو اولین موردی ست که باعث جلب توجه افراد می شود. و مهمترین عاملی که روی ارزش و قیمت خودرو تاثیر مستقیم دارد، ظاهر و میزان خسارات وارده به رنگ خودرو می باشد.

تقریبا تمامی عوامل آسیب رسان و مخرب رنگ خودرو بررسی شد. و حالا نوبت به ترمیم و بازیابی رنگ خودرو رسیده است. در اغلب عوامل ذکر شده، می توان به رنگ پریدگی و ماتی رنگ خودرو اشاره کرد. جهت بازیابی و رفع آفتاب سوختگی رنگ خودرو از آموزش ریکاوری رنگ خودرو می توان یاد کرد. که به فن آوری نانو تجهیز شده است. 

• فناوری نانو

با ایجاد انقلاب صنعتی و بروز موج چهارم که آرایش اتم و ساختار مولکولی را تحت تاثیر قرار داد، ارتقاء توانایی و بازدهی بیشتر مواد مختلف در زندگی و جوام