آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو
پراهمیت ترین آموزش در عرصه ی خرید و فروش خودروی دست دوم و کارکرده، آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو می باشد. آرین تست این مقوله را مورد بحث قرار داده است. امیدواریم نکات بیان شده در مقاله آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو مورد توجه کاربران عزیز قرار بگیرد.
با ارین تست در مقاله آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو همراه شوید.
قبل از هرچیزی بهتر است به شناخت و معرفی انواع رنگ اتومبیل و خودرو بپردازیم.

• خودرو و رنگ بدنه ( آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو )

یکی از مهمترین جنبه های جذابیت خودرو ، رنگ به کار رفته در آن می باشد. رنگ خودرو هم جلوه زیبایی به خودرو خواهد بخشید و هم جنبه محافظت از بدنه خودرو را در برابر اکسیده و پوسیده شدن دارد.
به این ترتیب علاوه بر چه رنگی بودن خودرو، نوع رنگ و کیفیت رنگ به کار رفته در آن نیز شرط بسیار مهمی بوده و عدم توجه به این مقوله ممکن است باعث ایجاد خساراتی در رنگ خودرو گردد.
اگر رنگ خودرو از کیفیت خوبی برخوردار نباشد با کمترین ضربات، آسیب خواهد دید. همچنین رنگ بی کیفیت در برابر عوامل طبیعی همچون باران و نور آفتاب نیز دوام چندانی نداشته و خیلی زود فرسوده خواهد شد. 

 آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

• انواع رنگ خودرو ( آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو )

– رنگ های ساده Gloss – Solid

– رنگ های مات و کدر Mittef inish

– رنگ های متالیک Metallic paint

– رنگ های صدفی

– رنگ های خاص و سفارشی

 

رنگ بدنه خودرو

               انواع رنگ خودرو

 آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

• رنگ های ساده  Gloss – Solid

رنگ های ساده، یک لایه رنگ معمولی با پوششی بی رنگ هستند که تقریبا اکثر خودروهای موجود در بازار به جز خودروهای گران قیمت با این نوع رنگ، رنگ آمیزی می شوند. 

رنگ های ارائه شده در غالب رنگ های ساده معمولا از تنوع زیادی برخوردار نیستند و غالبا در طیف رنگ هایی مثل  سفید، مشکی، آبی، قرمز و یا خاکستری هستند.

این نوع از رنگ ها معمولا ارزان قیمت هستد. بنابراین هنگام آسیب دیدگی به راحتی و با قیمت پایین تری قابل تعمیر و ترمیم هستند. هرچند که رنگ آمیزی خودرو با این رنگ ها از سادگی، سرعت بالا و قیمت پایینی برخوردار است اما باز هم اگر برای رنگ آمیزی خودرو به مراکز با تجربه و خبره مراجعه نشود، رنگ آمیزی خودرو می تواند بسیار بد و غیر قابل تصور شود.

 آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

• استفاده خودروسازان از رنگ ساده 

برای اینکه این رنگ ها کاملا به بدنه خودرو بچسبند و به سادگی از بدنه جدا نشوند بعضی از خودروسازان از روش رنگ آمزی دولایه استفاده می کنند. 

در این روش  از مخلوط رنگ آکلریک با یک ماده ی سخت کننده مثل  ایزوسایانات (isocyanate) استفاده می کنند.

آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

• رنگ های مات و کدر  Mittef inish

از این نوع رنگ برای رنگ امیزی خودروهای گران قیمت و خاص استفاده می شود. و نسبت به مابقی رنگ ها گران تر می باشند. این نوع رنگ ها  ماتی و کدری خاصی به رنگ خودرو می دهند.

این نوع رنگ ها غالبا از طیف رنگ هایی مثل خاکستری و سیاه برخوردارند. رنگ آمیزی خودرو با این نوع رنگ ها بسیار دشوار و سخت می باشد. بنابراین نگهداری ، مراقبت و ترمیم و تعمیر این نوع رنگ ها، اصول و قواعد خاص خود را می طلبد.

 

 آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

• نحوه ی نگهداری از رنگ های مات وکدر خودرو

جهت مات کردن رنگ خودرو می توان از پوشش اپوکسی همراه روکشی از  PVC جهت پوشاندن رنگ ساده استفاده کرد. ساخت این نوع رنگ مشکل و سخت می باشد. بنابراین باید مراقب و مواظبت از این نوع رنگ ها را طبق توصیه شرکت سازنده انجام داد.

جهت شستشو و تمیز کردن خودروهایی که دارای این گونه از رنگ هستند نباید از تمیز کننده و پولیش های ساده استفاده کرد؛ چراکه باعث از بین رفتن لایه ی رنگ مات آن می شود و در پایان فقط یک رنگ ساده باقی می ماند.

 آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

• رنگ های متالیک Metallic paint

این نوع رنگ ها معمولا دارای ذرات ریز صدفی و درخشانی می باشند که قابلیت انعکاس نور را دارند. و اغلب در رنگ آمیزی کوره ای بدنه خودرو استفاده می شوند.

در صنعت خودروسازی جهت ساخت رنگ متالیک خودرو از ترکیب رنگ ساده و نگ اکلیل دار استفاده می کنند. و به علت اینکه این نوع رنگ ها از رنگ های محیط خشک یا سریع خشک کننده نیست، برای چسبندگی کامل ترکیبات انجام شده از کوره استفاده می شود.

 آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

• استفاده از رنگ های متالیک برای انواع خودرو

 

رنگ های متالیک از لحاظ ساختاری تفاوت چندانی با رنگ های ساده ندارند. 

 رنگ های متالیک به دلیل درخشندگی که دارند جلوه و زیبایی خاصی به خودرو می دهند. اما این جلوه و زیبایی در صورتی قابل مشاهده است که خودرو در همه حال تمیز و عاری از هرگونه الودگی روی بدنه خودرو باشد.

بدنه خودروهایی که دارای رنگ متالیک هستند به دلیل انعکاس نوری که این نوع رنگ ها دارند اگر دچار خط و خراش های ریز شوند، اصلا قابل مشاهده نیست.

 

 

 آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

• معایبی که رنگ های متالیک دارند.

در کنار تمام مزایایی که رنگ متالیک برای خودرو داشته این نوع رنگ دارای معایبی هم هست. ازجمله اینکه اگر رنگ خودرو بر اثر حوادثی از قبیل تصادفات و برخوردها و سایش های شدید، دچار آسیب دیدگی شود، بعد از ترمیم و بازسازی  ممکن است دو رنگ به نظر برسد و این به خاطر وجود براده های فلز  است که در رنگ اولیه وجود داشته است.

 آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

• رنگهای صدفی 

در این نوع رنگ ها از براده های سرامیکی که به میکا نیز معروفند استفاده می شود. این نوع رنگ ها علاوه بر منعکس کردن نور و درخشندگی که به رنگ خودرو می دهد، نور را منکسر و شکسته می کند و سبب ایجاد طیفی از رنگ های زیبا و خیره کننده می شود.

این نوع رنگ ها از قیمت بالایی برخوردارند و به طبع خودرویی که دارای این نوع رنگ است نیز قیمت بالایی دارد. البته این قیمت بر اساس نوع و کلاس خودرو متغیر است.

 

 آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

• ترمیم و تعمیر رنگ های صدفی

اگر خودرویی با این نوع رنگ دچار آسیب دیدگی شود برای ترمیم و بازیابی رنگ خودرو باید به مراکز متخصص و مجرب و متخصصین با تجربه مراجعه نمود. چرا که یازیابی این نوع رنگها بسیار گران تمام می شود و شامل هزینه های بالایی می شود.

از جمله شرکت های خودروسازی که از این نوع رنگ برای خودروهای خودو استفاده میکند می توان آ ئو دی را نام برد.

 

 آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

• رنگ های خاص و سفارشی

ساخت این نوع رنگ فقط توسط متخصصین خاص و با تجربه ای انجام می شود. در رنگ آمیزی این نوع رنگ از چندین لایه رنگ استفاده می شود تا جلوه و زیبایی خود را به نمایش بگذارد.

از این نوع رنگ برای خودروهای تشریفاتی و خاص استفاده می شود که دارای جلوه و درخشندگی فوق العاده خاصی است. این نوع رنگ از گران ترین و پر هزینه ترین رنگ هاست تا حدی که شاید بتوان گفت با پول رنگ آمیزی این نوع رنگ می توان یک خودرو خرید.

 

 آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

• مراقبت از رنگ خودرو ( آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو )

زمانی که یک خودرو را خریداری می کنید، باید جای مناسبی برای پارک نمودن آن، چه در منزل و چه در محل کار داشته باشید.

چرا که تابش مستقیم آفتاب روی خودرو از یک طرف باعث اثرات مخرب اشعه ماوراء بنفش خورشید در رنگ خودرو می گردد و از سوی دیگر باعث نفوذ اشعه مادون قرمز روی تریم داخلی خودرو و داغ شدن و در نهایت تخریب داشبورد خواهد شد.

پس اگر در منزل و یا در نزدیکی محل کارتان دسترسی به مکان سربسته جهت پارک خودرو ندارید، حتماً از چادر خودرو استفاده کنید.

خودروی خود را بیشتر از هفته ای یکبار به کارواش نبرید، چرا که مواد شیمیایی شوینده ها باعث از بین رفتن و ترک خوردن رنگ خودرو می شود و شستشوی بیش از حد خودرو نیز باعث پوسیدگی و یا زنگ زدگی بدنه در قسمتهای بدون رنگ می گردد.

همچنین برای پاک کردن خودرو از پارچه نخی نرم و یا یک تکه اسفنج خیس استفاده کنید و به هیچ وجه پارچه خشک و یا پارچه پلاستیکی را بر روی رنگ خودرو نکشید تا باعث ایجاد خط و خش روی بدنه نگردد.

• آموزشگاه فنی نخبگان

آموزشگاه فنی نخبگان اولین و بزرگترین آموزشگاه تشخیص رنگ شدگی خودرو در سراسر کشور، مجری برگزاریآموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو،آموزش ریکاوری رنگ و بدنه خودرو،آموزش نقاشی و رنگ آمیزی خودرووآموزش ترکیب رنگ و ساخت رنگ خودروو سایر آموزش های مرتبط با کارشناسی رنگ خودرو، دارای سابقه ای چندین ساله و درخشان با بیش از ۶۰۰ مرکز فعال و متخصص در زمینه آموزش حرفه ای کارشناسی رنگ خودرو و … در سطح کشور و همچنین کسب عنوان برتر مدیر شایسته ملی سال ۹۷ توسط مدیریت محترم آموزشگاه، آماده ارائه تمامی آموزش های تخصصیآموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو و … به علاقمندان و متقاضیان عزیز از سراسر می باشد.

 

آموزشگاه فنی نخبگان

        آموزشگاه فنی نخبگان مجری برگزاری آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

 

آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو خودرو به صورت تخصصی با دستگاه دیجیتالی و ارائه مدارک معتبر داخلی و بین المللی

• سرفصل های قابل ارائه آموزش تشخیص رنگ شدگی خودرو

۱- آموزش ریکاوری رنگ خودرو

۲- آموزش اجرای کار با نانو

۳- آموزش بازیابی رنگ خودرو

۴- آموزش رفع آفتاب سوختگی خودرو

۵- آموزش اجرای نانو سرامیک

۶- کار با دستگاه دیجیتال خودرو

۷- آموزش و اجرای کاور خودرو

۸- آموزش شفاف سازی چراغ ها

۹- صفر شویی کابین و موتور خودرو

• هشدار

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *