آموزش ترکیب رنگ خودرو

آموزش ترکیب رنگ خودرو

به جرات می توان گفت ترکیب رنگ خودرو آمیخته ای از هنر و دانش می باشد. این هنر نیاز به ظرافت و دقت بی نهایت دارد تا بتوان کاری را ارائه داد که سرشار از زیبایی و جلوه گری بی مثالی باشد.

رنگ ها انواعی از پوشش ها هستند که در کنار زیبایی و جلوه ای که به سطوح می دهند ؛ عاملی محافظت کننده در مقابل انواع آسیب ها به سطوح می باشند.

آرین تست و آموزشگاه فنی نخبگان در صدد ارائه مطالب و مقالاتی با موضوع آموزش ترکیب رنگ خودرو برای شما کاربران عزیز می باشد.

همراهان همیشگی آرین تست می توانید تا پایان مقاله آموزش ترکیب رنگ خودرو با ما همراه باشید و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنید.

 

• آماده سازی سطوح

۱- رنگ مخصوص 

۲- هرگونه لکه گیری

۳- تینرها 

۴- شستشو دهنده ها

۵- ابزارهای مورد استفاده 

• درستی موادهای تهیه شده

مواد مخلوط شونده در کار بسیار مخصوص و گران هستند و ممکن است در کارگاه انواع مختلف پوشش وجود داشته باشدکه جدا کردن آنها امکان پذیر نباشد.

مواد پوششی می بایستی در انبار در درجه حرارت اعلام شده به صورت مجزا نگهداری شده تا دسترسی به هر یک از سیستم های رنگ آمیزی آسان باشد. 

 

 

آموزش ترکیب رنگ خودرو

• عمر مفید یا زمان نگهداری مواد پوشش

عمر مفید یا زمان نگهداری مواد پوشش زمانی طولانی ست و معمولا زمان نگهداری از طرف کارخانه سازنده اعلام و مطرح می شود.

بعضی مواقع زمان های نگهداری مختلفی از طرف کارخانه سازنده اعلاممی شود که می بایستی در زمان کمتر از آن مواد پوشش مورد استفاده قرار گیرند. 

مواد پوشش می بایستی بدرستی برچسب مشخصات زده شوند. ظروف در صورت گم شدن یا ناخوانا بودن برچسب می بایستی به صورت جداگانه نگهداری شوند. تمامی مواد پوشش می بایستی شماره مخصوص آنها بطور خوانا روی ظرف برچسب زده شود.

 

 

• اهمیت وجود شماره های مخصوص ظروف پوشش

شماره های مخصوص ظروف پوشش دارای اهمیت بسیار بالایی در تشخیص دادن مواد بخاطر پیدا نکردن آشفتگی و سردرگمی ست. 

• شماره ی مخصوص ظرف

شماره ی مخصوص ظرف معمولا شماره رقم ( انفرادی ) مربوط به آن است که عبارتست از  نام مواد و شماره و یا تاریخ تولید است و قبل از اینکه ظرف باز  و یا بیرون برده شود و شماره های ان پاک شود؛ باید در توسط بازرس یادداشت و نگهداری شود. 

• آماده سازی سطوح

شامل از بین بردن گریس و روغن نشست کرده بر روی سطوح قبل از شروع عملیات تمیزکاری سایشی مطابق با نیازمندی های استاندارد SSPC – SP1 ( پاکسازی با حلال ) می بایستی انجام گیرد. سطح پاکسازی شده باید با درجه ( حد ) مشخص در استاندارد SSPC – SP1 مطابقت داشته و باید زبری لازم را دارا باشد.

 

                   آماده سازی سطوح

• اعمال پوشش

وقتی که سطح برای اعمال پوشش مورد تایید قرار گرفت موادی جهت اعمال از انبار به محل کار آورده می شود می بایستی باز نشده باشد و کلیه ظروف تا قبل از اختلاط بسته بماند. تحت شرایط محیطی اجراکننده می بایستی سعی در پیمانهکردنیا اختلاط کل محتوای ظروف نماید. پوشش هایی کامل می باشند که در خود ظرف مربوطه کاملا اختلاط انجام شده باشد.

 

                          اعمال پوشش

 

جهت جلوگیری از هدر رفت و مصرف بیش از حد و ایمن بودن مواد بیشتر کارخانههای سازنده پوشش مواد را ظروف کم حجم و به میزان مقتضی و سفارش همراه با کاتالیست یا سخت کننده تولید می نمایند. 

اجزاء رنگ دو یا سه جزئی مواد می بایستی با یک دستور کار مناسب و به صورت جداگانه مطابق با دستور کارخانه سازنده مخلوط شوند. 

• زمان شروع واکنش

مدت زمانی ست که در آن به مادهمخلوط شده اجازه داده می شود که واکنش را شروع نماید. دانستن زمانواکنش به پوشش که روی سطوح عمودی اعمال می شوند کمک می کند. زیرا پس از اتمامزمان واکنش موادها تمایل دارند که سخت شده و شره نکنند.

اگر در مشخصات فنی یا دستورالعمل دمای اجزای پوشش و هم چنین دمای مواد وخلوط شده خواسته شده باشد می بایستی در طول اختلاط به آن رسیدگی و کنترل شود.

• رنگ های مختلفی که مورد استفاده خودرو سازان می باشد.

می توان گفت کی از مشکل ترین و گران ترین خردهایی که فرد در زندگی انجام می دهد خرید خودرو می باشد. از مهمترین فاکتورهایی که در این انتخاب و خرید ایفای نقش می کند رنگ و ظاهر بدنه خودرو می باشد. از یک سو با وجود عرضه ی خودروهای گوناگون با رنگ های مختلف از سمت تولیدکنندگان ، گاها افراد در انتخاب رنگ مورد نظر دچار سردرگمی می شوند. 

آرین تست قصد دارد با دادن اطلاعاتی نقاط ضعف و قوت برخی از رنگ ها را برای شما بازگو کند و به شما در انتخابی درست و به موقع کمک کند.

• انواع رنگ خودرو

۱- رنگ های ساده یا Solid یا Gloss

اکثر خودروهای موجود در بازار با این نوع رنگ، رنگ امیزی و نقاشی می شوند. البته در مورد خودروهای لوکس وکران قیمت باید گفت که با رنگ های خاص و به صورتی خاص و سفارشی رنگ آمیزی می شوند. رنگ های پرطرفداری مانند سفید، مشکی، خاکستری، قرمز و یا آبی  از این نوع رنگ هستند. 

در واقع  رنگ های ساده یا Solid یا Gloss ، رنگ هایی هستند با یک لایه رنگ معمولی که با روکش معمولی  Clear Coat شناخته می شوند. این نوع رنگ ها به دلیل قیمت پایینو سرعت در نگ امیزی ، اگر اعمال آنها به صورت صحیح و تخصصی انجام نشوند ؛ کاملا یکدست و صاف نمی شوند. و تقریبا حالتی مانند پوست پرتقالی به خود می گیرند ودارای چروکهای ریز می باشند. بنابراین در رنگ آمیزی خودروهای لوکس و گران قیمت مورد استفاده واقع نمی شوند.

۲- رنگ های متالیک (Metallic)

ایننوع رنگها دقیقا مانند  رنگ های ساده یا Solid یا Gloss می باشند با این تفاوت که مقدار مشخصی از پودر فلز در این رنگ ها وجود دارد. که باعث انعکاس نور می شوند و درخشندگی و براقیت خاصی به رنگ خودرو می دهد.

استفاده از این نوع رنگ ها مشکلات خاص خود را دارند. زیرا به علت وجود مقادیر زیاد پودر فلز در این نوع رنگها، هنگام ترمیم و بازیابی رنگ دچار مشکل می شوید و گاها رنگ خودرو دو تکه به نظر می رسد.

 

                           آموزش رنگ آمیزی خودرو

۳- رنگ های صدفی یا Pearlescent

رنگ های صدفی یا Pearlescent نیز مانند رنگ های متالیک بوده و تنها تفاوت آنها در  استفاده از ذرات و براده های سرامیک بوده که به آنها میکا (Mica) گفته می شود. این ذرات نه تنها نور را منعکس می کنند که باعث شکسته شدن نور می شوند و بنابراین ایجاد طیف زیبایی از رنگ اصلی خودرو را به همراه دارد.

نکته قاابل توجه اینکه هزینه تعمیر و بازیابی اینگونه رنگ ها بسیار بالا و گران است و باید توس افراد متخصص و فوق العاده حرفه ای انجام شود.

 

                                  آموزش ترکیب رنگ خودرو

 

۴- رنگ های مات یا Matte Finish

این نوع رنگ معمولا در خودروهای گران قیمت ورد استفاده قرار می گیرند که ظاهری بسیار متفاوت به خودرو می دهند و بیشتر در طیف های خاکستری و مشکی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

                         آموزش ترکیب رنگ خودرو

 

۵- رنگ های خاص و سفارشی 

از گران قیمت ترین رنگ های موجود در بازار می توان به این نوع رنگ ها اشاره کرد. که برخی از خودروهای تجملاتی و تشریفاتب مورد استفاده قرار می دهند. ساخت این نوع رنگ نیاز به متخصصین و افراد کاملا حرفه ای دارد. جلوه ای که این نوع رنگ ها به خودرو می دهند بسیار بیشتر از سایر رنگ ه می باشد و همین امر عامل تمایز بالای این نوع رنگ ها با سایر رنگ ها می باشد.

 

                                    آموزش ترکیب رنگ

 

• آموزشگاه فنی نخبگان

آموزشگاه فنی نخبگان اولین و معتبرترین آموزشگاه رسمی در کشور است که در حوزه ی آموزش کارشناسی رنگ خودرو و تمامی مباحث مربوطه به صورت کاملا تخصصی و حرفه ای در حال فعالیت و آموزش دوره های کارشناسی تخصصی خودرو می باشد.

 

آموزشگاه فنی نخبگان

 

این آموزشگاه با سابقه ای چندین ساله و درخشان، با داشتن بیش از ۶۰۰ مرکز فعال و تخصصی کارشناسی رنگ خودرو در سطح کشور و همچنین کسب عنوان برتر مدیران شاسیته ملی سال ۹۷ مدیریت محترم این آموزشگاه، با کادر آموزشی مجرب و متخصص آماده ارائه تمامی آموزش های تکمیلی کارشناسی رنگ خودرو به متقاضیان عزیز ( پذیرش به صورت خانم و آقا ) از سراسر کشور می باشد.

• نحوه ی برگزاری آموزش ها

آموزش ها به دو صورت کارگاهی تئوری و عملی فوق العاده حرفه ای و تحت نظر اساتید مجرب دانشگاهی انجام می شود.

اسکان رایگان و اعطاء مدارک داخلی بین المللی و دانشجو و همچنین اعطاء نمایندگی به دانشپذیران محترم از جمله مزایا ی آموزشگاه فنی نخبگان می باشد.

• هشدار

متاسفانه اخیرا مشاهده شده است برخی از افراد فرصت طلب، بدون داشتن دانش کارشناسی رنگ خودرو و عدم آگاهی کامل از مبحث مهم کارشناسی رنگ خودرو اقدام به برگزاری دوره های آموزش کارشناسی رنگ خودرو نموده و باعث ایجاد مشکلاتی در این زمینه برای علاقمندان حوزه کارشناسی رنگ خودرو شده اند.

• تبلیغات کذب

و نیز افرادی با دادن آگهی در سایت های مختلف اینترنتی به بهانه آموزش از علاقمندان به رشته کارشناسی رنگ خودرو مبالغی را دریافت کرده و پس از آن جوابگوی افراد نمی باشند.

لذا خواهشمندیم به هیچ عنوان قبل از حضور و اطمینان از صحت گفته افراد، هیچ گونه مبلغی را به حساب هیچ فردی واریز ننمایید. و قبل از هرگونه اقدامی با کارشناسان آموزشگاه فنی نخبگان مشورت کنید.

جهت اطلاع از نحوه برگزاری دوره های آموزشی کارشناسی رنگ خودرو و  آموزش ترکیب رنگ خودرو با کارشناسان مجرب آموزشگاه در تماس باشید.

۰۹۱۳۶۷۷۶۰۰۷ – ۰۹۳۵۹۱۳۰۴۹۹ – ۰۹۱۴۰۲۵۷۰۰۱ – ۰۳۱۳۳۲۴۸۳۲۷

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *